Εχετε μπλεξει ποτέ με ΝΑΡΚΙΣΣΟ; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 239
  1. #31
    Nefeli28
    Guest
    Σας ευχαριστώ για το χρονο και τις απαντησεις σας....

  2. #32
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Cc επιμένω ότι έπεσες σε καλό ψυχοθεραπευτή, εμένα αυτό που λες εσύ ότι σε έκανε να καταλάβεις ότι είσαι θύμα ξέρεις πόσο χοντρά μου το είπε; Και δεν εννοούσε αυτό. Μου είπε ότι θυματοποιούμαι, ότι μπαίνω δηλαδή ψεύτικα σε ρόλο θύματος για να αποποιηθώ τις ευθύνες μου, αν αυτό είναι ψυχοθεραπεία εγώ είμαι ο πάπας.
    Ο τροπος ειναι το κλειδι. Αυτος ο τροπος που θα ταιριαξει με αυτο που είμαστε και θα μπορέσουμε να προχωρήσουμε στη θεραπευτική διαδικασία μαζι με τον θεραπευτη-συμμαχο για να βοηθηθουμε.
    Αυτος που περιγραφεις κι εσυ, προφανώς δεν ειχε τον τροπο να σε βοηθησει.
    Τουλάχιστον φαντάζομαι πως θα εφυγες νωρις απο εκει ε;

  3. #33
    Νεφελη χαιρομαι που προχωρησες μπροστα και πλεον εχεις σωστη βοηθεια. Θα ποναει για ενα διαστημα αυτο που εζησες αλλά πλεον εχεις συμμαχο και θα βγεις απο την νοσηρη κατασταση που εζησες με εκεινον.
    Αξιζει αυτος ο "πονος" των συνειδητοποιησεων γιατι ειναι μεσα σε μια θεραπευτικη σχεση που αργοτερα θα σε ελευθερωσει. Ειναι πολυ πολυ καλο νεο που βρηκες καλη ψυχοθεραπευτρια.

    Να εχουμε ομορφη κυριακη by the way :)
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #34
    Nefeli28
    Guest
    Σε ευχαριστώ cc!
    Μακαρι να παει καλα απο δω και περα.
    Καλη Κυριακη!!

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ο τροπος ειναι το κλειδι. Αυτος ο τροπος που θα ταιριαξει με αυτο που είμαστε και θα μπορέσουμε να προχωρήσουμε στη θεραπευτική διαδικασία μαζι με τον θεραπευτη-συμμαχο για να βοηθηθουμε.
    Αυτος που περιγραφεις κι εσυ, προφανώς δεν ειχε τον τροπο να σε βοηθησει.
    Τουλάχιστον φαντάζομαι πως θα εφυγες νωρις απο εκει ε;
    Δεν ξέρω αν θεωρείται νωρίς. Έκατσα 9-10 μηνες περίπου, μια φορά τη βδομάδα! Ευτυχώς έφυγα και ηρέμησα!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Cc επιμένω ότι έπεσες σε καλό ψυχοθεραπευτή, εμένα αυτό που λες εσύ ότι σε έκανε να καταλάβεις ότι είσαι θύμα ξέρεις πόσο χοντρά μου το είπε; Και δεν εννοούσε αυτό. Μου είπε ότι θυματοποιούμαι, ότι μπαίνω δηλαδή ψεύτικα σε ρόλο θύματος για να αποποιηθώ τις ευθύνες μου, αν αυτό είναι ψυχοθεραπεία εγώ είμαι ο πάπας.
    επειδη εχω κανει πολλα χρονια ψυχοθεραπειες διαφορων τυπων...πιστευω οτι το να σου πει ο θεραπευτης κατι που εχει διαπιστωσει δεν ειναι καθολου κακο..
    το οτι σου ειπε οτι θυματοποιεισαι δεν σε προβληματισε καθολου? παλι ομως μπηκες στον ρολο του θυματος..
    επειδη εχω ακουσει κ γω σκληρα λογια απο θεραπευτες , οταν μου ελεγαν κατι τετοιο για παραδειγμα..ισα ισα με ξυπναγε κ με εκανε να μην θυματοποιω τον εαυτο μου πλεον κ να ανοιξω τα ματια μου κ να δω ποιες συμπεριφορες μου ητο προβληματικες..
    δλδ το αποκλειεις εντελως το να βαζεις ασυνειδητα τον εαυτο σου στην θεση του θυματος παντα??
    ναι δεν ειναι μια κουβεντα που αρεσει, ουτε πας εκει για να σου χρυσωσουν το χαπι..ισα ισα..πρεπει εσυ να εισαι ανοιχτος να ακουσεις την γνωμη του ειδικου,αν κ εφοσον σαν σωστος επαγγελματιας σε εχει ακουσει καιρο, εχει πραγματωθει μεταξε σας μια σχεση εμπιστοσυνης, με λιγα λογια σε εχει καταλαβει τι εισαι, αν συμβει αυτο τοτε πιθανον κ να ειναι ετσι..
    οπως πχ εγω που κανω επεισοδια αφορητου στρες κ καταθλιψης, εχω ακουσει πολλες φορες οτι εγω η ιδια το προκαλω..
    δεν με πληγωσε..ισα ισα..με εκανε να προβληματιστω για αυτην την συμπεριφορα κ να κατανοησω για ποιους λογους μπορει να μου συμβαινει ολο αυτο...
    πιστευω απλα οτι εσυ η ιδια always sad..δεν θελησες να ανταποκριθεις στην θεραπεια σου..
    προφανως για να ειναι ειδικος εχει σπουδασει κ εχει φαει κ κατι χρονακια στην καρεκλα του..πιθανον να βλεπει πραματα που εσυ η ιδια δεν εχεις δει.. κ δεν εχεις καταλαβει για σενα..
    πιθανον να ηταν κ κομπογιανιτης ναι..δεν αντιλεγω, μιας κ αυτοι υπαρχουν επισης κ ειναι αφθονοι, αλλα το οτι κανεις ψυχοθεραπεια σιγουρα ειναι ενας σκληρος δρομος που πρεπει να διανυσεις, ποιος ειπε οτι το θεραπευτικο ταξιδι ειναι ευκολο???
    ποιος ειπε οτι δεν θα πρεπει να κλαις φευγοντας απο κει, διαπιστωνοντας ποσα λαθη κανεις?? αυτος ομως ειναι ο τροπος να κατανοησεις τα λαθη σου κ τις λαθςο συμπεριφορες..
    υποστηριξη κ χαιδεμα γινονται μονο στην αρχη της θεραπειας συνηθως..
    μετα σκληραινουν τα πραματα..κ γω παντα αναζητω θεραπευτες σκληρους κ δυναμικους που θα με κανουν να κλαψω, γιατι για να κλαψω σημαινει οτι εχουν δικιο κ με πειραζει αυτο που λενε...
    κανενα θεραπευτικο ταξιδι δεν ειναι ευκολο....το αντιθετο μαλιστα.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ανξιους διαφωνώ ! Αν εχεις κανει λαθη μεγαλα κακο σε αλλον να στην πουν πχ.χωρισες οικογενεια αλλα να εισαι εαισθητος και να θυματοποιησαι και να στην πουν ε οχι κατι τρεχει τοτε...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν ειμαι καθολου συμφωνη με αυτην την πεποιθηση...αν δεν σου επισημανουν τις λαθος συμπεριφορες σου, δεν προκειται να αλλαξεις ποτε αυτα που σε καθηλωνουν..
    πολλες φορες εμεις οι ιδιοι αρρωσταινουμε λογω λαθος πεποιθησεων..
    θα σου δωσω παραδειγμα..εχουμε την ταση, οσοι εχουμε βασανιστει απο ψυχολογικα, να μηρυκαζουμε το προβλημα μας, να το ανακυκλωνουμε, επειδη πολυ απλα ετσι εχουμε συνηθισει..να αισθανομαστε θυματα κ να σκεφτομαστε ποσο μας πληγωσαν στο παρελθον..
    ο σωστος θεραπευτης πρεπει να σε μαθει οτι το παρελθον ανηκει εκει που ειναι..κ οτι ναι συνεβησαν καποια πραγματα κ νιωθουμε ετσι..η ακομα κ στο παρον ετσι?
    ομως με το να κλαιμε κ να γκρινιαζουμε συνεχεια δεν αλλαζει ΤΙΠΟΤΑ.
    πρεπει να αναλαβουμε την ευθυνη της ευζωιας μας, να συνεχισουμε προσπαθωντας να συγχωρησουμε οσους μας πειραξαν κ να αναλαβουμε την ευθυνη εξ ολοκληρου για την ψυχ. κατασταση..
    καποιες φορες δεν το πετυχαινουμε..ο θεραπευτης ο σωστος για μενα..πρεπει να ξυπνησει το ατομο κ να του πει τις λαθος στασεις που ακολουθει..
    εχω κανει αναλυση κ ψυχοθεραπεια σε ατομικη βαση κ ομαδικη, συμπεριφοριστικη κ συνεχιζω ακομη(14 χρονια κ αλλα 3 τωρα, συνολο 17 χρονια..)..επιτρεψε μου λοιπον να εχω μια παραπανω εμπειρια...
    οποιος κλαιγεται συνεχομενα..μετα απο αρκετο καιρο κ δεν προχωραει θελει μαλωμα, θελει ταρακουνημα..κ οχι χαιδεμα...
    οταν κανεις πολλα μα παρα πολλα χρονια θεραπεια..ισως καταλαβεις ολα αυτα που σου λεω...
    η ομαδες κ οι θεραπευτες καποιες φορες ειναι πολυ σκληροι..κ αυτο δεν τον κανουν επειδη θελουν να σου την πουν, ή επειδη ειχαν μια κακη μερα..αλλα επειδη θελουν να συο εφιστισουν την προσοχη..
    με λιγα λογια..
    εγω κακοποιηθηκα ως παιδι..κ εκλαιγα συνεχεια, ειχα κ εχω καταθλιψεις..με χαιδεψαν μια με χαιδεψαν 2,5,10 οταν ειδαν οτι δεν μπορω να σηκωθω κ να σταθω στα ποδια μου αρχισαν να με ταρακουνανε οι θεραπευτες!
    κ καλα κανανε..αλλιως κ τωρα θα καθομουν εδω να κλαιω γιατι πχ ειχα εναν πατερα βασανιστη κ μια μανα κακομοιρα...
    δεν ειναι ετσι..πλεον εισαι μονος σου σε αυτο..κ αν δεν εισαι, πρεπει να σε ταρακουνησουν για να το αντιμετωπισεις μονος σου!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    με λιγα λογια...ειναι σαν να μου λες οτι πρεπει να τρεφω συμπαθεια για μια γυναικα,την οποια την δερνει ο αντρας της κ αυτη κλαιει καμια 10αρια χρονια..επειδη την βαραει ο αντρας της..
    εφοσον το βλεπει οτι ο αντρας της δεν ειναι σοι..τοτε γιατι καθεται?
    θες να σου πω γιατι?γιατι πολυ απλα νιωθει οτι αυτο τις αξιζει..αμεσως θυματοποιειται γιατι ετσι εμαθε απο τα παιδικα της χρονια..κ γι αυτο δεν φευγει..γιατι η θυματοποιηση της ειναι κατι οικειο για εκεινην.
    ομως αν πει στοπ στην κακοποιηση κ αναλαβει την ζωη της..θα γλιτωσει..
    αυτο για να γινει..πρεπει καποιος να την κραξει κ να της πει "σταματα πια να παιζεις το θυμα , εισαι ενηλικας! παρε την ζωη στα χερια σου, πλεον δεν φταιει αυτος που σε δερνει..αλλα εσυ που καθεσαι κ το δεχεσαι"..
    δεν φταινε αυτοι που τα κανουν καλη μου, αλλα βρισκουν κ τα κανουν..
    εγω προσωπικα δεν θα επετρεπα σε κανεναν να με χειριζεται με τον τροπο που αυτη η μανα χειριζεται το παιδι της..(την always sad) ...πελον δεν θα φταιγε αυτη..γιατι πολυ απλα η μανα της δεν θα αλλαξει ποτε...εγω θα εφταιγα που της επετρεπα να μου κανει ολα αυτα...
    ενας σωστος θεραπευτης θα της μαθαινε εναν τροπο με το να την ξυπνησει κ να την κραξει, για να μπορει να αντιδρασει κ να διεκδικησει..κ οχι με το να την χαιδευει κ να της λεει.." ω καιμενη μου τι επαθες"...

  10. #40
    Nefeli28
    Guest
    Οι θεραπευτες οφειλουν πρωτίστως να σεβαστουν τον ασθενη που εχουν απεναντι.
    Στη συνεχεια να αξιολογησουν σωστα την κατάστασή του και τέλος να πραξουν ΑΝΑΛΟΓΑ με τον άνθρωπο και την πάθησή του.
    Οπότε, δεν μπορουμε να τα γενικευουμε ολα.
    Υπαρχουν ανθρωποι που η κατάσταση τους χρειαζεται λεπτο χειρισμο ή πιο "σκληρο" ή κατι ενδιαμεσο. Αυτο το ξερει-
    ΟΦΕΙΛΕΙ να το ξερει- ο ΣΩΣΤΟΣ θεραπευτής.
    Πρεπει να εξασφαλισει, στο βαθμο που μπορει και του επιβάλει η συνείδηση και η ηθικη του (αν εχει), οτι ο ασθενης θα αναπτυξει τη δυναμικη του για να μπορεσει να αλλαξει τα κακως κειμενα της ζωης του μεσα σε ενα ΑΣΦΑΛΕΣ θεραπευτικο περιβαλλον. Δεν επιτρεπεται να υπερβαίνει ορια, κανονες και πλαισια, να διαλυει τον εσωτερικο κόσμο του ασθενη ή να βλεπει οτι ο ασθενής βουλιαζει απο οσα του λεει κι εκεινος να συνεχίζει τις γνωστες ακαμπτες "τακτικες"του επειδη κατα την κριση του ετσι αλλαζουν οι ανθρωποι, με τον σκληρό τροπο ή με τον ταδε/δεινα που εχει συνηθισει να χρησιμοποιει.
    Χρειάζεται να ειναι ευελικτος, προσεκτικός, με σεβασμο και ευαισθησια για τον ανθρωπο που ανελαβε με ΕΥΘΥΝΗ να βοηθησει.
    Συνεπώς, αλλοι ανθρωποι "μαθαινουν" και αλλαζουν με τον σκληρο τροπο, αλλοι με πιο ηπιο και αλλοι με συνδυασμο αυτων.
    Την πορεια την καθοριζει ο θεραπευτής και την τροποποιει ανάλογα. Αυτο που πρεπει να εχει κατα νου του ο ασθενης, ειναι να μπορει να αναγνωριζει πότε και εαν εχει οφελη απο τη θεραπευτική διαδικασία και να αξιολογει την εκαστοτε κατάσταση.
    Δεν παμε στη θεραπεια για να περναει η ωρα μας και να αδειαζουν οι τσεπες μας.
    Εαν δεν εχει αποτελεσμα, ο συγκεκριμένος ειδικος ΔΕΝ ηταν για εμας.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Επειδή όμως δεν είναι όλοι οι ψυχοθεραπευτές όπως θα έπρεπε, κι επειδή, όπως βλέπουμε, ορισμένοι τους προτιμούν με συμπεριφορές που ξεπερνούν τα όσα ορίζει η δεοντολογία του επαγγέλματος, καλό είναι να είμαστε εκ των προτέρων υποψιασμένοι και με παράλληλη επικοινωνία με ανθρώπους που γνωρίζουν και μπορούν να τα δουν ως "εξωτερικοί παρατηρητές".

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω θεωρω οτι καποια πραγματα ειναι κανονες..ειδικοτερα οταν καποιος εχει σαπισει κυριολεκτικα σε ενα σαπιο περιβαλλον...
    εννοειται πως το ταρακουνημα πρεπει να γινει σταδιακα κ οχι με την μια να σε αρπαζει με τα μουτρα,συμφωνω με αυτο φυσικα...
    κ επισης συμφωνω με το οτι δεν εχουν ολη την ψυχικη δυναμη να αντεξουν τον σκληρο τροπο καποιων θεραπευτων..
    ομως ενας θεραπευτης που παντα χαιδευει τον θεραπευομενο συστηματικα..πιστευω οτι δεν θα κανει κ μεγαλες αλλαγες..
    δεν ξερω με τι τροπο μιλαγε ο θεραπευτης στην κοπελα ακριβως..εγω ειπα την αποψη μου, επειδη βλεπω αρκετα ατομα κ στην ζωη μου κ στο φορουμ, να μηρυκαζουν, γκρινιαζουν κ να μην κανουν απλα τιποτα..ο ενας θεραπευτης τους βρωμαει.. ο αλλος επισης βρωμαει..τελικα..κατα ποσο ειναι ανοιχτοι στην θεραπεια..με οποιονδηποτε μαλιστα τροπο΄..?
    οπως κ να χει..ευχομαι η κοπελα κ ο καθενας να βρει θεραπευτες με τους οποιους ειναι ικανοποιημενοι κ ταιριαζουν περισσοτερο..
    στην ομαδα μου ειχα να κανω με απειρους χαρακτηρες, μιας κ εμπαιναν κ εβγαιναν ατομα...ειχα παρατηρησει οτι οταν η ομαδα γινοταν σκληρη , καποια ατομα δεν αντεχαν κ εφευγαν με αποτελεσμα να μην εχουν την ευκαιρια για θεραπεια, η να την αναζητησουν καπου αλλου..
    σιγουρα δεν πιανει σε ολους αυτο..ομως σιγουρα η θεραπεια δεν ειναι ενα περιβαλλον που παντα θα χαιδεψει τ αυτια..
    μερικες συμπεριφορες προς θεραπευομενους, αποτελουν κανονες για τους θεραπευτες κ τους αναλυτες κ για την ψυχολογια του ανθρωπου...
    κ γω δεν αντεχα οταν μου ελεγαν τα στραβα μου κ εκλαιγα φευγοντας..ομως ειχα υπομονη κ θεληση τρομερη...αντεξα κ περασα το πιο δυσκολο μου κομματι..
    να σταματησω να κλαιω, να θεωρω τον εαυτο μου θυμα κ να αναλαβω πλεον την ευθυνη μου για να ειμαι εγω καλα!

  13. #43
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εγω θεωρω οτι καποια πραγματα ειναι κανονες..ειδικοτερα οταν καποιος εχει σαπισει κυριολεκτικα σε ενα σαπιο περιβαλλον...
    εννοειται πως το ταρακουνημα πρεπει να γινει σταδιακα κ οχι με την μια να σε αρπαζει με τα μουτρα,συμφωνω με αυτο φυσικα...
    κ επισης συμφωνω με το οτι δεν εχουν ολη την ψυχικη δυναμη να αντεξουν τον σκληρο τροπο καποιων θεραπευτων..
    ομως ενας θεραπευτης που παντα χαιδευει τον θεραπευομενο συστηματικα..πιστευω οτι δεν θα κανει κ μεγαλες αλλαγες..
    δεν ξερω με τι τροπο μιλαγε ο θεραπευτης στην κοπελα ακριβως..εγω ειπα την αποψη μου, επειδη βλεπω αρκετα ατομα κ στην ζωη μου κ στο φορουμ, να μηρυκαζουν, γκρινιαζουν κ να μην κανουν απλα τιποτα..ο ενας θεραπευτης τους βρωμαει.. ο αλλος επισης βρωμαει..τελικα..κατα ποσο ειναι ανοιχτοι στην θεραπεια..με οποιονδηποτε μαλιστα τροπο΄..?
    οπως κ να χει..ευχομαι η κοπελα κ ο καθενας να βρει θεραπευτες με τους οποιους ειναι ικανοποιημενοι κ ταιριαζουν περισσοτερο..
    στην ομαδα μου ειχα να κανω με απειρους χαρακτηρες, μιας κ εμπαιναν κ εβγαιναν ατομα...ειχα παρατηρησει οτι οταν η ομαδα γινοταν σκληρη , καποια ατομα δεν αντεχαν κ εφευγαν με αποτελεσμα να μην εχουν την ευκαιρια για θεραπεια, η να την αναζητησουν καπου αλλου..
    σιγουρα δεν πιανει σε ολους αυτο..ομως σιγουρα η θεραπεια δεν ειναι ενα περιβαλλον που παντα θα χαιδεψει τ αυτια..
    μερικες συμπεριφορες προς θεραπευομενους, αποτελουν κανονες για τους θεραπευτες κ τους αναλυτες κ για την ψυχολογια του ανθρωπου...
    κ γω δεν αντεχα οταν μου ελεγαν τα στραβα μου κ εκλαιγα φευγοντας..ομως ειχα υπομονη κ θεληση τρομερη...αντεξα κ περασα το πιο δυσκολο μου κομματι..
    να σταματησω να κλαιω, να θεωρω τον εαυτο μου θυμα κ να αναλαβω πλεον την ευθυνη μου για να ειμαι εγω καλα!
    Η "ορθόδοξη" θεραπεία δεν περιλαμβάνει "σκληρό τρόπο, κριτική" ούτε "χάιδεμα αυτιών". Αυτά είναι άκρα εκτός του πλαισίου της ψυχοθεραπείας.

    Το ότι μπορεί ορισμένες "ανορθόδοξες" μέθοδοι που δεν έχουν σχέση με την ψυχοθεραπεία, να βοηθούν ορισμένους ανθρώπους, αυτό είναι άλλο ζήτημα.

    Σκοπός στην ψυχοθεραπεία είναι να καταλάβεις ποια είναι τα κακώς κείμενα στη νοοτροπία σου και να τα βελτιώσεις, όχι να σου επισημάνει ο άλλος ποια νομίζει ότι είναι.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δλδ θεωρεις οτι η θεραπεια ειναι μονο ενημερωση?
    δεν εχει δλδ συμπεριφοριστικες μεθοδους?αυτο λες εν ολιγοις?
    δλδ το οτι της ειπε οτι θυματοποιειται κ το αντιληφθηκε..θεωρεις οτι ηταν ακραιο κ εκτος θεραπευτικου προγραμματος?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Εγώ πάντως αν έκανα ποτέ μου Ψυχοθεραπεία θα προτιμούσα ο τρόπος του ψυχοθεραπευτή να προσεγγίζει την περιγραφή που έκανε το μέλος Anxious4ever.
    Αν ένιωθα τον ψυχοθεραπευτή ευάλωτο και μαλθακό,θα την έκανα με ελαφρά.

Page 3 of 16 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. έχετε νιώσει ποτέ ευτυχισμένος/η?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 18-11-2013, 02:20
  2. εχετε χρησιμοποιησει ποτε???
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-2012, 09:24
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 02:37
  4. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 13:23
  5. Έχετε αναρωτηθεί πότε
    By Manos88 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2008, 20:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •