Εχετε μπλεξει ποτέ με ΝΑΡΚΙΣΣΟ; - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 16 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 239
  1. #46
    Nefeli28
    Guest
    Σημασια εχει ο τροπος και οχι μονο το περιεχόμενο οσων σου λεει.
    Δυο ψυχολογοι μου ειπαν το ιδιο ακριβως πραγμα.
    Οτι πχ ημουν κλεισμένη στον εαυτο μου.
    Ο ενας το είπε με τροπο που δεν καταλαβαινες τι ηθελε να πει, λιγο φιλοσοφια στη μεση, λιγο μυστηριο για να αυξανω την εξαρτηση σου απο μενα, λιγο στομφο για να τροφοδοτω την αυθεντια μου.
    Ο αλλος το ειπε απλα, καθαρα και χωρις επιτηδευση στο λογο.
    Σαν περιεχόμενο με πειραξε να ακουσω οτι ημουν/ειμαι ενα αδιαπέραστο τοιχος σε ολη τη ζωη μου.
    Απλα, στην πρωτη περιπτωση βουλιαζα στην αμφιβολια/ αρνητικες σκεψεις και χαος για τον εαυτο μου, ενω στη δευτερη αισθανθηκα οτι ναι μεν με πειραζει αλλα ηρθε ο καιρος να κανω κατι για να αλλαξω....

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by STAVROS View Post
    Εγώ πάντως αν έκανα ποτέ μου Ψυχοθεραπεία θα προτιμούσα ο τρόπος του ψυχοθεραπευτή να προσεγγίζει την περιγραφή που έκανε το μέλος Anxious4ever.
    Αν ένιωθα τον ψυχοθεραπευτή ευάλωτο και μαλθακό,θα την έκανα με ελαφρά.
    κ γω επισης...αν ο θεραπευτης μου δεν ηταν δυναμικος δεν θα μπορουσα να τον εμπιστευθω..

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σημασια εχει ο τροπος και οχι μονο το περιεχόμενο οσων σου λεει.
    Δυο ψυχολογοι μου ειπαν το ιδιο ακριβως πραγμα.
    Οτι πχ ημουν κλεισμένη στον εαυτο μου.
    Ο ενας το είπε με τροπο που δεν καταλαβαινες τι ηθελε να πει, λιγο φιλοσοφια στη μεση, λιγο μυστηριο για να αυξανω την εξαρτηση σου απο μενα, λιγο στομφο για να τροφοδοτω την αυθεντια μου.
    Ο αλλος το ειπε απλα, καθαρα και χωρις επιτηδευση στο λογο.
    Σαν περιεχόμενο με πειραξε να ακουσω οτι ημουν/ειμαι ενα αδιαπέραστο τοιχος σε ολη τη ζωη μου.
    Απλα, στην πρωτη περιπτωση βουλιαζα στην αμφιβολια/ αρνητικες σκεψεις και χαος για τον εαυτο μου, ενω στη δευτερη αισθανθηκα οτι ναι μεν με πειραζει αλλα ηρθε ο καιρος να κανω κατι για να αλλαξω....
    εγω στην θεση σου αν με πειραζε το οτι θα μου ελεγε οτι ειμαι αδιαπεραστο τοιχος, θα το εβρισκα ως μια εξαιρετικη προκληση να δω γιατι το λεει, μηπως τελικα εχει δικιο? κ γιατι τελικα με πειραζει τοσο πολυ που το ακουω?μηπως τελικα εχει δικιο ? γι αυτο με πειραζει τοσο πολυ?
    θα εκανα δλδ μια αναζητηση κ εναν διαλογο με τον θεραπευτη μου, δεν θα εκλεινα αμεσως το μυαλο μου κ θα αναζητουσα αλλον , αμεσως μολις μου πει την αποψη του..
    επιπλεον η always sad εξεφρασε οτι δεν της αρεσε αυτο που της ειπε (οτι θυματοποιειται) κ οχι ο τροπος του...αυτα..εχω να πω..κ σταματαω γιατι πολυ απλα εχουμε ξεφυγει κ απο το θεμα..κ κουραστηκα να λεω αυτο που πιστευω εγω...αλλωστε δεν προσπαθω να πεισω καποιον απο εδω..μια αποψη ειπα.

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σημασια εχει ο τροπος και οχι μονο το περιεχόμενο οσων σου λεει.
    Δυο ψυχολογοι μου ειπαν το ιδιο ακριβως πραγμα.
    Οτι πχ ημουν κλεισμένη στον εαυτο μου.
    Ο ενας το είπε με τροπο που δεν καταλαβαινες τι ηθελε να πει, λιγο φιλοσοφια στη μεση, λιγο μυστηριο για να αυξανω την εξαρτηση σου απο μενα, λιγο στομφο για να τροφοδοτω την αυθεντια μου.
    Ο αλλος το ειπε απλα, καθαρα και χωρις επιτηδευση στο λογο.
    Σαν περιεχόμενο με πειραξε να ακουσω οτι ημουν/ειμαι ενα αδιαπέραστο τοιχος σε ολη τη ζωη μου.
    Απλα, στην πρωτη περιπτωση βουλιαζα στην αμφιβολια/ αρνητικες σκεψεις και χαος για τον εαυτο μου, ενω στη δευτερη αισθανθηκα οτι ναι μεν με πειραζει αλλα ηρθε ο καιρος να κανω κατι για να αλλαξω....
    Φυσικά και ο τρόπος! Εννοείτε πως μπορεί να πει τη γνώμη του, χωρίς να κρίνει τον άνθρωπο αλλά τις απόψεις και τις πράξεις του...!

  5. #50
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Ο ψυχοθεραπευτής (και όχι ένας και καλά σύμβουλος) έχει κάθε δικαίωμα να εκφράζει τη γνώμη του για πράξεις και συμπεριφορές, πάντα βέβαια μέσα στα πλαίσια που ορίζει η δεοντολογία.

  6. #51
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Η "ορθόδοξη" θεραπεία δεν περιλαμβάνει "σκληρό τρόπο, κριτική" ούτε "χάιδεμα αυτιών". Αυτά είναι άκρα εκτός του πλαισίου της ψυχοθεραπείας.

    Το ότι μπορεί ορισμένες "ανορθόδοξες" μέθοδοι που δεν έχουν σχέση με την ψυχοθεραπεία, να βοηθούν ορισμένους ανθρώπους, αυτό είναι άλλο ζήτημα.

    Σκοπός στην ψυχοθεραπεία είναι να καταλάβεις ποια είναι τα κακώς κείμενα στη νοοτροπία σου και να τα βελτιώσεις, όχι να σου επισημάνει ο άλλος ποια νομίζει ότι είναι.
    Θέλω να πω δηλαδή πως δεν είναι σε καμία περίπτωση θεμιτό το να κρίνει πρόσωπα. Για να μη παρεξηγούμαστε.

  7. #52
    Nefeli28
    Guest
    Αυτο προσπαθω να πω.
    Χωρις να κρινει!
    Φυσικα και το ειδα σαν προκληση αυτο που μου ειπε και γυρνωντας σπιτι χαιρομουν που θα ειχα να ψαχτω μεσα μου. Οταν ομως λιγες μερες μετα ενιωσα μια απογοήτευση και του το ειπα, αρχισε να φωναζει και να λεει ασυναρτησίες που δεν ειχαν σχεση με το θεμα.
    Αυτο αλλωστε το εκανε παντα.
    Γι'αυτο λεω για τον τροπο. Δεν ηταν ξεκάθαρος, δεν εξηγούσε τιποτα, και ολα είχαν ως βαση τη ....φιλοσοφια.
    Οταν ο δευτερος ψυχολογος μου ειπε το ιδιο ακριβως πραγμα, μου το εξηγησε, το στηριξε σε επιχειρηματα, ηταν μεσα σε πλαισια αυτο που ελεγε κι οχι σε μια ιδεατη σφαιρα φιλοσοφημενων μαλακιων.
    Εχει μεγαλη διαφορά ο τροπος και η πλαισιωση.

  8. #53
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Αυτά τα απλά πραγματάκια 8α πρέπει κάπου να "καρφιτσωθούν" για να τα ξέρει και ο κόσμος.

  9. #54
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αυτο προσπαθω να πω.
    Χωρις να κρινει!
    Φυσικα και το ειδα σαν προκληση αυτο που μου ειπε και γυρνωντας σπιτι χαιρομουν που θα ειχα να ψαχτω μεσα μου. Οταν ομως λιγες μερες μετα ενιωσα μια απογοήτευση και του το ειπα, αρχισε να φωναζει και να λεει ασυναρτησίες που δεν ειχαν σχεση με το θεμα.
    Αυτο αλλωστε το εκανε παντα.
    Γι'αυτο λεω για τον τροπο. Δεν ηταν ξεκάθαρος, δεν εξηγούσε τιποτα, και ολα είχαν ως βαση τη ....φιλοσοφια.
    Οταν ο δευτερος ψυχολογος μου ειπε το ιδιο ακριβως πραγμα, μου το εξηγησε, το στηριξε σε επιχειρηματα, ηταν μεσα σε πλαισια αυτο που ελεγε κι οχι σε μια ιδεατη σφαιρα φιλοσοφημενων μαλακιων.
    Εχει μεγαλη διαφορά ο τροπος και η πλαισιωση.
    Επίσεις, οι υψωμένες φωνές, από τη στιγμή που δεν είστε σε τόσο μεγάλη απόσταση και μπορεί να ακουστεί μιλώντας με κανονικό τόνο της φωνής, φανερώνουν πως είναι εκτός ελέγχου (εκτός κι αν έχει πρόβλημα ακοής, αλλά τότε φαντάζομαι πως θα μιλούσε συνεχώς δυνατά). Από τη στιγμή που χάνετε ο αυτοέλεγχος ενός ανθρώπου, τότε κάτι δεν πάει καλά μ' αυτόν, πόσο μάλλον όταν υποτίθεται πως είναι ψυχοθεραπευτής!

  10. #55
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Επίσεις, οι υψωμένες φωνές, από τη στιγμή που δεν είστε σε τόσο μεγάλη απόσταση και μπορεί να ακουστεί μιλώντας με κανονικό τόνο της φωνής, φανερώνουν πως είναι εκτός ελέγχου (εκτός κι αν έχει πρόβλημα ακοής, αλλά τότε φαντάζομαι πως θα μιλούσε συνεχώς δυνατά). Από τη στιγμή που χάνετε ο αυτοέλεγχος ενός ανθρώπου, τότε κάτι δεν πάει καλά μ' αυτόν, πόσο μάλλον όταν υποτίθεται πως είναι ψυχοθεραπευτής!
    Η απαντηση του οταν τον ρωτησα γιατι θυμώνει και φωναζει τοσο μαζι μου, ηταν : "φυσικα και θα φωναζω, αν ακουω δηλ τη μαλακια του καθενος εδω μεσα θα τη δεχομαι χωρις να αντιδρω; ανθρωπος ειμαι κι εγω και ολοι οι θεραπευτες"
    Τα συμπεράσματα δικα σας...

  11. #56
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Η απαντηση του οταν τον ρωτησα γιατι θυμώνει και φωναζει τοσο μαζι μου, ηταν : "φυσικα και θα φωναζω, αν ακουω δηλ τη μαλακια του καθενος εδω μεσα θα τη δεχομαι χωρις να αντιδρω; ανθρωπος ειμαι κι εγω και ολοι οι θεραπευτες"
    Τα συμπεράσματα δικα σας...
    Σίγουρα δεν είναι ούτε εύκολη ούτε και ευχάριστη η αυτοπαρατήρηση, για κανέναν.

    Τώρα πλέον έχει αναλάβει άνθρωπος που είναι μέσα στα πλαίσια του επαγγέλματος, οπότε τα καλύτερα έρχονται!

  12. #57
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Η απαντηση του οταν τον ρωτησα γιατι θυμώνει και φωναζει τοσο μαζι μου, ηταν : "φυσικα και θα φωναζω, αν ακουω δηλ τη μαλακια του καθενος εδω μεσα θα τη δεχομαι χωρις να αντιδρω; ανθρωπος ειμαι κι εγω και ολοι οι θεραπευτες"
    Τα συμπεράσματα δικα σας...
    Απαραδεκτο. Εαν ο θεραπευτης πιστευει οτι δεν μπορει να βοηθησει τον ανθρωπο που μπαινει στο γραφειο του, μετα απο 2-3 συνεδριες δεν ξερω πόσο χρειαζεται αλλα υποθετω καποια φαινονται τότε με ευγενικο τροπο παραπεμπει σε συνεργατη. Νεφελη σωθηκες ! Ναι μεν περασες πολλα ( εσυ ξερεις μεσα σου ) και εμεις οτι διαβαζουμε ποσο αρνητικο εκανε αλλά οχι δε στεκει αυτο το επιχειρημα.
    ΟΧΙ !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Θεραπευτης που σηκωνει τον τον τονο της φωνης για μενα δεν ειναι θεραπευτης κατι παει λαθος! Η ζωη ειναι πολυ σκληρη για να πληρωνουμε και να μας κανουν να κλαιμε ολα μα ολα λεγονται με το καλο! Δηλ.δεν φτανει που ειμαι ηδη κακοποιημενη απο το σπιτι να παω και αλλου να χω τα ιδια α οχι...δεν εχω φταιξει πουθενα και δεν μου δοθηκε και ποτε καμια ευκαιρια να φυγω απο ολο αυτο ουτε κακο εκανα σε ανθρωπο το παιζω θυμα; δεν ξερω αν ειχα απο καποιον να πιαστω , συγγενεις να φυγω θα φευγα!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Αν δεν εχεις στηριγματα στην ζωη που να πας και οταν εχεις περασει και περνας τα πανδεινα ! Σιγουρα κανεις που κακοποιηται δεν το θελει και οταν δεν εχεις εξοδο διαφυγης που να πας, σκεψου να στην λεει και ο ψυχοτετοιος σου ! Παντα λεω οτι ειναι να μην συμβουν καποια πραγματα μετα αν σκονταψει το γαιδουρι ολοι τυφλα του λενε!

  15. #60
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    επειδη εχω κανει πολλα χρονια ψυχοθεραπειες διαφορων τυπων...πιστευω οτι το να σου πει ο θεραπευτης κατι που εχει διαπιστωσει δεν ειναι καθολου κακο..
    το οτι σου ειπε οτι θυματοποιεισαι δεν σε προβληματισε καθολου? παλι ομως μπηκες στον ρολο του θυματος..
    επειδη εχω ακουσει κ γω σκληρα λογια απο θεραπευτες , οταν μου ελεγαν κατι τετοιο για παραδειγμα..ισα ισα με ξυπναγε κ με εκανε να μην θυματοποιω τον εαυτο μου πλεον κ να ανοιξω τα ματια μου κ να δω ποιες συμπεριφορες μου ητο προβληματικες..
    δλδ το αποκλειεις εντελως το να βαζεις ασυνειδητα τον εαυτο σου στην θεση του θυματος παντα??
    ναι δεν ειναι μια κουβεντα που αρεσει, ουτε πας εκει για να σου χρυσωσουν το χαπι..ισα ισα..πρεπει εσυ να εισαι ανοιχτος να ακουσεις την γνωμη του ειδικου,αν κ εφοσον σαν σωστος επαγγελματιας σε εχει ακουσει καιρο, εχει πραγματωθει μεταξε σας μια σχεση εμπιστοσυνης, με λιγα λογια σε εχει καταλαβει τι εισαι, αν συμβει αυτο τοτε πιθανον κ να ειναι ετσι..
    οπως πχ εγω που κανω επεισοδια αφορητου στρες κ καταθλιψης, εχω ακουσει πολλες φορες οτι εγω η ιδια το προκαλω..
    δεν με πληγωσε..ισα ισα..με εκανε να προβληματιστω για αυτην την συμπεριφορα κ να κατανοησω για ποιους λογους μπορει να μου συμβαινει ολο αυτο...
    πιστευω απλα οτι εσυ η ιδια always sad..δεν θελησες να ανταποκριθεις στην θεραπεια σου..
    προφανως για να ειναι ειδικος εχει σπουδασει κ εχει φαει κ κατι χρονακια στην καρεκλα του..πιθανον να βλεπει πραματα που εσυ η ιδια δεν εχεις δει.. κ δεν εχεις καταλαβει για σενα..
    πιθανον να ηταν κ κομπογιανιτης ναι..δεν αντιλεγω, μιας κ αυτοι υπαρχουν επισης κ ειναι αφθονοι, αλλα το οτι κανεις ψυχοθεραπεια σιγουρα ειναι ενας σκληρος δρομος που πρεπει να διανυσεις, ποιος ειπε οτι το θεραπευτικο ταξιδι ειναι ευκολο???
    ποιος ειπε οτι δεν θα πρεπει να κλαις φευγοντας απο κει, διαπιστωνοντας ποσα λαθη κανεις?? αυτος ομως ειναι ο τροπος να κατανοησεις τα λαθη σου κ τις λαθςο συμπεριφορες..
    υποστηριξη κ χαιδεμα γινονται μονο στην αρχη της θεραπειας συνηθως..
    μετα σκληραινουν τα πραματα..κ γω παντα αναζητω θεραπευτες σκληρους κ δυναμικους που θα με κανουν να κλαψω, γιατι για να κλαψω σημαινει οτι εχουν δικιο κ με πειραζει αυτο που λενε...
    κανενα θεραπευτικο ταξιδι δεν ειναι ευκολο....το αντιθετο μαλιστα.
    Τι λες βρε συ αν είναι να πάμε εκεί να γίνουμε χειρότερα ποιός ο λόγος της ψυχοθεραπείας; Πας καλά στα μυαλά σου; Γιατί να είναι σκληρός ο θεραπευτής; Πες μου με επιχειρήματα. Όσο για το ότι θυματοποιούμαι δεν εννοούσε αυτό εννοούσε ότι το παίζω θύμα, μπαίνω δηλαδή στη θέση του θύματος για να το παίξω χαζή ή ξέρω εγώ τι. Είναι λόγια αυτά θεραπευτή σοβαρού ή κομπογιαννίτη; Έλεος κι εσύ πια δηλαδή ξέφυγα από αυτόν και θα τα ακούσω από σένα τώρα; Αρχίζεις και μου θυμίζεις το παλιό φόρουμ αυτό που ήθελα να ξεχάσω............Καμία ανοχή στη σκληρότητα από εδώ και πέρα. Όποιος λέει μαλακίες θα τα ακούει χοντρά από μένα. Λέω κι εγώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω δεν θα πεταχτεί κανένας να πει τη μαλακία του;;

Page 4 of 16 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Similar Threads

  1. έχετε νιώσει ποτέ ευτυχισμένος/η?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 18-11-2013, 01:20
  2. εχετε χρησιμοποιησει ποτε???
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-2012, 08:24
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  4. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 12:23
  5. Έχετε αναρωτηθεί πότε
    By Manos88 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2008, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •