Εχετε μπλεξει ποτέ με ΝΑΡΚΙΣΣΟ; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 16 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 61 to 75 of 239
  1. #61
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    με λιγα λογια...ειναι σαν να μου λες οτι πρεπει να τρεφω συμπαθεια για μια γυναικα,την οποια την δερνει ο αντρας της κ αυτη κλαιει καμια 10αρια χρονια..επειδη την βαραει ο αντρας της..
    εφοσον το βλεπει οτι ο αντρας της δεν ειναι σοι..τοτε γιατι καθεται?
    θες να σου πω γιατι?γιατι πολυ απλα νιωθει οτι αυτο τις αξιζει..αμεσως θυματοποιειται γιατι ετσι εμαθε απο τα παιδικα της χρονια..κ γι αυτο δεν φευγει..γιατι η θυματοποιηση της ειναι κατι οικειο για εκεινην.
    ομως αν πει στοπ στην κακοποιηση κ αναλαβει την ζωη της..θα γλιτωσει..
    αυτο για να γινει..πρεπει καποιος να την κραξει κ να της πει "σταματα πια να παιζεις το θυμα , εισαι ενηλικας! παρε την ζωη στα χερια σου, πλεον δεν φταιει αυτος που σε δερνει..αλλα εσυ που καθεσαι κ το δεχεσαι"..
    δεν φταινε αυτοι που τα κανουν καλη μου, αλλα βρισκουν κ τα κανουν..
    εγω προσωπικα δεν θα επετρεπα σε κανεναν να με χειριζεται με τον τροπο που αυτη η μανα χειριζεται το παιδι της..(την always sad) ...πελον δεν θα φταιγε αυτη..γιατι πολυ απλα η μανα της δεν θα αλλαξει ποτε...εγω θα εφταιγα που της επετρεπα να μου κανει ολα αυτα...
    ενας σωστος θεραπευτης θα της μαθαινε εναν τροπο με το να την ξυπνησει κ να την κραξει, για να μπορει να αντιδρασει κ να διεκδικησει..κ οχι με το να την χαιδευει κ να της λεει.." ω καιμενη μου τι επαθες"...
    Τώρα κατάλαβα γιατί τα λες αυτά........γιατί βάζεις εμένα στο ρόλο της μάνας σου που τόσο μισούσες. Κοίτα κοπελιά ή αγόρι δεν ξέρω τι είσαι κακώς ασχολείσαι μαζί μου...........Αν τα λες για καλό να τα εξηγείς από την αρχή γιατί εγώ παρεξηγήθηκα πρώτον και δεύτερον κάνεις ένα πολύυυυυυυυυυυυυυυ μεγάλο λάθος. Εκτός ότι μας τη λες, λες κιόλας ότι φταίει αυτός που ανέχεται και ο άλλος είναι αθώος που κάνει ότι κακό κάνει. Ποιός στο μαθε αυτό;;;;; Εγώ μπορεί να θέλω να πηγαίνω με το σταυρό στο χέρι, και όλοι να είναι θύτες ή να μην μπορώ να ξεφύγω τότε ποιός φταίει εγώ φταίω;;; Λάθος στα μάθανε κοριτσάκι μου/ αγοράκι μου.

  2. #62
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καλά δεν μπορούσε απλά να μου πει: Τάδε, πως με λένε τελοσπάντων κάνεις κάτι λάθος άλλαξέ το; Πρέπει να πηγαίνουν με πλαγίους τρόπους; Ε έτσι πως να θες να θεραπευείς προσβάλλεσαι και θες να φύγεις γιατί δηλαδή εγώ να ανέχομαι τη μαλακία του καθενός που το παίζει γιατρός; Άμα θέλει να με βοηθήσει να μου το πει άμεσα, κάνε αυτό και αυτό. Και αν υπάρχουν άλλοι που θέλουν πιο σκληρούς ας ψάξουνε να τους βρούνε, για μένα ο σκληρός δεν έχει "πέραση". Κάθε άνθρωπος πρέπει να προσεγγίζεται διαφορετικά. Δηλαδή τι κατάλαβε τώρα; Και σταμάτησα τη θεραπεία και έδωσα τα λεφτά μου τζάμπα και τίποτα δεν άλλαξε απολύτως.............Αν θέλουν κάποιοι έναν σκληρό θεραπευτή εγώ τι να πω; Ας ψάξουνε να τον βρούνε αν θεωρούν τους εαυτούς τους μαζόχες. Τζάμπα πέταξα τα λεφτά μου πραγματικά. Και έγινα και χάλια.
    Last edited by Deleted240217a; 30-01-2017 at 23:17.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Βρε sad μη θυμώνεις χωρίς λόγο... η anxious δεν είπε κάτι κακό για σένα. Είπε απλά την γνώμη της για το τι θεωρεί εκείνη σωστή ψυχοθεραπεία. Δεν χρειάζεται όλοι να συμφωνούμε. Ο δικός σου θεραπευτής μπορεί να ήταν όντως βλάκας και πολύ καλά έκανες και σταμάτησες αν δεν ένιωθες καλά.

    Κι εγώ πάντως με τον δικό μου τις πρώτες φορές που ήταν πιο "επιεικής" μαζί μου, άρχισα να ανησυχώ οτι κάτι δεν πάει καλά. Μετά του ζητούσα μόνη μου να μου μιλάει πιο χύμα και ωμά για τα "στραβά" μου γιατί έτσι ένιωθα οτι με βοηθάει. Είναι και σε τι φάση είμαστε μάλλον και πόσα μπορούμε να ακούσουμε.

    Για τον δικό σου μάλλον, εκ του αποτελέσματος κρίνοντας και άσχετα αν αυτό που σου είπε ήταν σωστό ή όχι γιατι δεν γνωριζόμαστε εδώ για να ξέρουμε τι είναι ο καθένας και τι ζόρι έχει τραβήξει, προφανώς έκανε λάθος που στο είπε έτσι τόσο χύμα και με αυτον τον τρόπο γιατί τελικά δεν σε βοήθησε.

  4. #64
    Nefeli28
    Guest
    ...γι'αυτο ειπα οτι ο καθε ανθρωπος θελει τον καταλληλο χειρισμο και τροπο για να ξεκλειδωσει. Κι αυτο το εργαλειο υποτιθεται οτι το εχουν οι ειδικοι....

  5. #65
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Βρε ελισάβετ πετάει ο καθένας τη μαλακία του, σόρυ κιόλας. Πρώτα ο γιατρός και μετά η anxious. Αν θέλουν να βοηθήσουν, περνάω πραγματικά πολύ δύσκολα, τώρα κατάλαβα ότι με χειρίζονται οι γύρω μου άνθρωποι και ειδικά η μάνα μου, χειροτερεύει η υγεία μου συνεχώς παίρνω όλο και περισσότερα φάρμακα και αντί να με βοηθήσουν ο γιατρός κάθεται και μου λέει θυματοποιούμαι και η anxious συμφωνεί; Ε, άνθρωπος είμαι πόσο να αντέξω δεν αντέχω τη σκληρότητα ήδη περνάω πάρα πολλά δεν θέλω και άλλα. Έμπαινα εδώ μέσα παλιά αυτό μου θύμισε τώρα και μου έλεγαν κάτι έξυπνες έχεις πρόβλημα. Ε αφού έχω πρόβλημα και το βλέπεις λύστο μου και μην κάνεις την έξυπνη........!!!!!!!!!!!!!!

  6. #66
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    ...γι'αυτο ειπα οτι ο καθε ανθρωπος θελει τον καταλληλο χειρισμο και τροπο για να ξεκλειδωσει. Κι αυτο το εργαλειο υποτιθεται οτι το εχουν οι ειδικοι....
    Οι ειδικοί όπως το 'πες όχι οι άσχετοι. Τι στο καλό τους μαθαίνουν εκεί μέσα στη σχολή;;;;;;;; Εσένα σε έριξε ο ψυχοθεραπευτής σου. Εμένα αυτός ήταν το λιγότερο από ότι φαίνεται αφού έχω να αντιμετωπίσω τη μάνα μου.........Βρήκα αυτό το άρθρο Νεφέλη, διάβασέ το pls για το καλό σου, εμένα με βοήθησε λίγο αλλά θα χρειαστώ και ψυχοθεραπεία με το κατάλληλο αυτή τη φορά άτομο και αφού του εξηγήσω ότι με χειρίζεται η μάνα μου.
    https://irpersonalcom.wordpress.com/...�ριστικ/
    Θα τους βοηθούσε πολλούς αυτό πιστεύω.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    ...γι'αυτο ειπα οτι ο καθε ανθρωπος θελει τον καταλληλο χειρισμο και τροπο για να ξεκλειδωσει. Κι αυτο το εργαλειο υποτιθεται οτι το εχουν οι ειδικοι....
    Δεν διαφωνώ Νεφελη... απλά μην ξεχνάμε οτι μερικές φορές κι εμείς μπορεί να μην είμαστε έτοιμοι για να ξεκλειδώσουμε ή να προχωρήσουμε αν θες. Σ' αυτή την περίπτωση οποιοσδήποτε ειδικός ή θεραπεία είναι καταδικασμένα να αποτύχουν.

  8. #68
    Nefeli28
    Guest
    Ναι, οντως μπορει να μην ειμαστε ετοιμοι.
    Αυτο μονο ο καθενας απο εμας το ξερει για τον εαυτο του.
    Εγω προσωπικα ημουν παραπανω δεκτική απο οσο θα επρεπε κι επειδη τον ειδα αυθεντία τον τυπο κι επειδη ημουν και ανθεκτική στην συναισθηματικη κακοποιηση (λογω νάρκισσου στην οικογένεια), εφαγα το αγγούρι κι ελεγα και ευχαριστω.
    Ολα ειναι σχετικα...

  9. #69
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Βρε ελισάβετ κι εσύ...Ποιός δεν ήταν έτοιμος; Πες μου ρε άνθρωπε, λογικός άνθρωπος είμαι, "η μάνα σου σε χειρίζεται και πρέπει να κάνεις αυτό και αυτό". Έπρεπε να με ρίξει στα τάρταρα για να γίνει το δικό του; Να με βασανίσει ήθελε ή να με βοηθήσει;; Τόσο δύσκολο είναι να πεις στον άλλον αυτό είναι το πρόβλημά σου και αυτός είναι ο τρόπος επίλυσής του;;

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Βρε ελισάβετ πετάει ο καθένας τη μαλακία του, σόρυ κιόλας. Πρώτα ο γιατρός και μετά η anxious. Αν θέλουν να βοηθήσουν, περνάω πραγματικά πολύ δύσκολα, τώρα κατάλαβα ότι με χειρίζονται οι γύρω μου άνθρωποι και ειδικά η μάνα μου, χειροτερεύει η υγεία μου συνεχώς παίρνω όλο και περισσότερα φάρμακα και αντί να με βοηθήσουν ο γιατρός κάθεται και μου λέει θυματοποιούμαι και η anxious συμφωνεί; Ε, άνθρωπος είμαι πόσο να αντέξω δεν αντέχω τη σκληρότητα ήδη περνάω πάρα πολλά δεν θέλω και άλλα. Έμπαινα εδώ μέσα παλιά αυτό μου θύμισε τώρα και μου έλεγαν κάτι έξυπνες έχεις πρόβλημα. Ε αφού έχω πρόβλημα και το βλέπεις λύστο μου και μην κάνεις την έξυπνη........!!!!!!!!!!!!!!
    Δεν θέλω να κάνω την δικηγόρο της anxious και δεν το χρειάζεται κιόλας, αλλά εγώ αν κατάλαβα καλά τα λεγόμενα της, δεν ένιωσα οτι συμφωνεί με αυτό που σου είπε ο ψυχολόγος. Απλά χρησιμοποίησε το παράδειγμα σου για να εκφέρει μια γενικότερη άποψη που έχει περι ψυχοθεραπείας. Οτι πιστεύει δηλαδή πως ο θεραπευτής κάποιες φορές πρέπει να γίνεται σκληρός μαζί μας και να μας λέει ωμές αλήθειες που εμείς μπορεί να μην θέλουμε ή να μην μπορούμε να δούμε. Και με αυτή την άποψη συμφωνώ μαζί της. Και εμένα ο δικός μου, μου είπε πράγματα που με πόνεσαν και θύμωσα με κάποια αλλά νομίζω οτι με βοήθησαν τελικά όταν τα σκέφτηκα καλύτερα να με δω πιο καθαρά.
    Αυτό και πάλι δεν έχει σχέση με την δική σου εμπειρία, μη τα παίρνεις όλα προσωπικά και χαλιέσαι χωρίς λόγο. Έχεις ήδη αρκετά προβλήματα όπως λες, εδώ μπαίνουμε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον όχι για να νιώθουμε χειρότερα. Ο δικός σου, μπορεί όντως να ήταν άσχετος και ότι και να ήταν το αποτέλεσμα παραμένει ίδιο. Οτι έκανες καλά που σταμάτησες αφού δεν ένιωθες οτι σε βοηθάει.

  11. #71
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Οι ειδικοί όπως το 'πες όχι οι άσχετοι. Τι στο καλό τους μαθαίνουν εκεί μέσα στη σχολή;;;;;;;; Εσένα σε έριξε ο ψυχοθεραπευτής σου. Εμένα αυτός ήταν το λιγότερο από ότι φαίνεται αφού έχω να αντιμετωπίσω τη μάνα μου.........Βρήκα αυτό το άρθρο Νεφέλη, διάβασέ το pls για το καλό σου, εμένα με βοήθησε λίγο αλλά θα χρειαστώ και ψυχοθεραπεία με το κατάλληλο αυτή τη φορά άτομο και αφού του εξηγήσω ότι με χειρίζεται η μάνα μου.
    https://irpersonalcom.wordpress.com/...�ριστικ/
    Θα τους βοηθούσε πολλούς αυτό πιστεύω.
    Κι εμενα sad δεν με εριξε μονο ο ψυχομαλακας. Ειχα κι εγω χειριστικα προσωπα στην οικογενεια.
    Δεν ειναι τυχαιο που και στην ενηλικη ζωη μου καθισα να με .......μην πω ετσι....
    Οταν εχεις μαθει σε "κακοποιητικα"καθεστώτα, νομιζεις πως ετσι πια πρεπει να λειτουργεις.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    χωρις να εχω διαβασει τα προηγουμενα ποστ, εκκινωντας απο τον τιτλο και μονο, θελω να θεσω εναν προβληματισμο...
    Εστω οτι ο ναρκισσος ειναι καλυμμενος υπο τη μασκα του καταδεκτικου φιλου που παντα ειναι διαθεσιμος για κουβεντουλα, συμπαρασταση, καφε κλπ. Και διαπιστωνουμε οτι μας υπονομευει σε τριτους με πολυ ασχημα λογια, του το λεμε και δεν το παραδεχεται...

    Πως θα το διαχειριζοσασταν?? εγω εστησα μια παγιδα για να πιαστει στα ιδια του τα ψεμματα, πιαστηκε και του εριξα ενα μπινελικι που θα το θυμαται μια ζωη. Και τι ειπε για να υπερασπιστει τον εαυτο του? οτι εκανε οτι θεωρουσε σωστο!!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #73
    Nefeli28
    Guest
    Δεν θα αξιζε να ειναι πια διπλα μου. Αρα, σταδιακα θα απομακρυνομουν.
    Φυσικα θα του μιλουσα για να γνωριζει οτι ουτε κουτοχορτο ετρωγα, ουτε αποδεκτη ηταν η συμπεριφορά του.
    Ο ναρκισσος δεν θελει φίλους, ουτε σχεσεις.
    Ακόλουθους θέλει. Αυλικούς για να κανει το κομματι του και να τον αποθεωνουν.
    Κι οσο αποθεωνεται, τοσο αυτος να τους χειριζεται.

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Πες μου ρε άνθρωπε, λογικός άνθρωπος είμαι, "η μάνα σου σε χειρίζεται και πρέπει να κάνεις αυτό και αυτό". Έπρεπε να με ρίξει στα τάρταρα για να γίνει το δικό του; Να με βασανίσει ήθελε ή να με βοηθήσει;; Τόσο δύσκολο είναι να πεις στον άλλον αυτό είναι το πρόβλημά σου και αυτός είναι ο τρόπος επίλυσής του;;
    να σου απαντησω απο προσωπικη εμπειρια!
    οσο μενεις μαζι της δεν ξεφευγεις απο τα διχτυα της, εισαι καταδικασμενη!
    η μονη λυση ειναι να μεινεις σε εναν δικο σου χωρο, να επαναπροσδιορισθεις και να βρεις τις νεες σου ισορροπιες.
    Οσο μενεις μαζι της σε αργοψηνει στο τηγανι σαν το ψαρι... οταν μεινεις μονη σου μακρια, εχεις εναν ωκεανο να κολυμπησεις για να φτασεις στην αλλη οχθη αλλα αξιζει τον κοπο.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Βρε ελισάβετ κι εσύ...Ποιός δεν ήταν έτοιμος; Πες μου ρε άνθρωπε, λογικός άνθρωπος είμαι, "η μάνα σου σε χειρίζεται και πρέπει να κάνεις αυτό και αυτό". Έπρεπε να με ρίξει στα τάρταρα για να γίνει το δικό του; Να με βασανίσει ήθελε ή να με βοηθήσει;; Τόσο δύσκολο είναι να πεις στον άλλον αυτό είναι το πρόβλημά σου και αυτός είναι ο τρόπος επίλυσής του;;
    Να σου πω ένα δικό μου παράδειγμα για να καταλάβεις;
    Κι εγώ έχω υπάρξει θύμα χειριστικού ανθρώπου όπως και πολλοί άλλοι επίσης. Όταν είμαστε σε αυτή την φάση, ειδικά όταν μιλάμε για σχέση γονιού παιδιού είναι πολύ δύσκολο να αντιληφθείς οτι ο γονιός σου σε χειρίζεται. Δεν θες να το παραδεχτείς. Γιατί όταν το παραδεχτείς αυτομάτως προκύπτουν και οι δικές σου ευθύνες :τι κάνω τώρα για αυτό; πως το σταματάω; πού βάζω τα όρια μου; Πολλές φορές λοιπόν άθελα μας θυματοποιούμαστε. Δεν είναι κάτι τραγικό, σε πολλούς συμβαίνει. Δεν σημαίνει οτι μας αρέσει να είμαστε θύματα ή φταίμε, αλλά επειδή φοβόμαστε να πάρουμε την ευθύνη του εαυτού μας, γιατί μπορεί να είναι και αντικειμενικά δύσκολες οι συνθήκες, κολλάμε κάπως στο να μυρικάζουμε την κατάσταση μας και δεν κάνουμε κάτι δραστικό για να αλλάξει.

    Το οτι η μητέρα σου είναι χειριστική, φυσικά και δεν είναι δική σου ευθύνη, δεν φταις εσύ. Και είναι μεγάλο βήμα το οτι μπόρεσες και το είδες και μπορείς τώρα να το λες. Αυτό σου ανοίγει δρόμους αυτομάτως και ευθύνη όμως. Τώρα έσυ πρέπει να βρεις τρόπους να πάψει να σε χειρίζεται, πρέπει να θωρακίσεις τον εαυτό σου από αυτό. Και αυτό είναι σαφώς δουλειά ενος καλού θεραπευτή να στο μάθει!

Page 5 of 16 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast

Similar Threads

  1. έχετε νιώσει ποτέ ευτυχισμένος/η?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 18-11-2013, 01:20
  2. εχετε χρησιμοποιησει ποτε???
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-2012, 08:24
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  4. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 12:23
  5. Έχετε αναρωτηθεί πότε
    By Manos88 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2008, 19:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •