Εχετε μπλεξει ποτέ με ΝΑΡΚΙΣΣΟ; - Page 16
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 16 of 16 FirstFirst ... 6141516
Results 226 to 239 of 239
  1. #226
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Οποιος επιθυμει να κοντραριστει, βγαλει απωθημενα και να ξεσπασει, μπορεί να ανοιξει ενα δικο του θεμα, οπου θα παιρνουν μερος οι ομοιοι του.
    Εντάξει μην το παραξεφυτλίζουμε (για να το πω ευγενικά γιατί μπορώ να το πω και όχι ευγενικά όπως κάνεις εσύ ως τώρα). Εγώ δεν απάντησα σε τίποτα. Τέλος.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  2. #227
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Δεν προσωποποιησα καμια και κανεναν. Οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται.
    Πωπω ρε συ, μετα μιλας για απωθημενα και ξεσπασματα. Ποιος εχει πραγματικα απωθημενα και ξεσπασματα εδω; Εμεις η εσυ;

  3. #228
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Ήταν λίγο χαζή η ερώτηση,με συγχωρείς.
    Οι καλοί άνθρωποι δηλαδή είναι τα θύματα του.
    Όπως έγραψα σε ένα σχόλιο μου στο θέμα σου,σε έναν τέτοιο άνθρωπο του την είπα στη μούρη,και έχασε το χρώμα του.
    Το διάβασες?
    Το διαβασα ναι. Λογικο μου φαινεται. Οταν απορριψεις οσα ειναι και λεει ο ναρκισσος, του γκρεμίζεις ολο τον κόσμο. Βγαλτον απο το θρονο και την αυθεντία, να δεις ποσο ερείπιο μπορει να γίνει. Το θέμα ειναι να μπορει κάποιος να εντοπισει αυτες τις συμπεριφορές και να τις αποφυγει. Να θωρακισει τον εαυτό του και να μην γίνει ερμαιο της χειριστικης συμπεριφορας του.

  4. #229
    Nefeli28
    Guest
    Οτιδηποτε αλλο γραφεται σε αυτο το θεμα, ασχετο προς το περιεχόμενο, οσον αφορα εμενα, ειναι αναξιο λόγου.

  5. #230
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Το διαβασα ναι. Λογικο μου φαινεται. Οταν απορριψεις οσα ειναι και λεει ο ναρκισσος, του γκρεμίζεις ολο τον κόσμο. Βγαλτον απο το θρονο και την αυθεντία, να δεις ποσο ερείπιο μπορει να γίνει. Το θέμα ειναι να μπορει κάποιος να εντοπισει αυτες τις συμπεριφορές και να τις αποφυγει. Να θωρακισει τον εαυτό του και να μην γίνει ερμαιο της χειριστικης συμπεριφορας του.
    Το μόνο που θα σου πω είναι ότι πλέον με κοιτά με μισό μάτι.Και δεν τολμά να μου απευθύνει τον λόγο.
    Μου φαίνεται τέτοια συμπεριφορά αξίζει σε άτομα που νομίζουν ότι είναι σπουδαίοι,που το παίζουν ιστορία κλπ.
    Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα σου,θα ήθελα να το αναλύσω σε πιο ''ιδιωτική'' συζήτηση (όταν μπορέσεις),καθώς δικό σου είναι το θέμα και δεν θέλω να φέρω στο επίκεντρο εμένα.
    Last edited by WhyAlwaysMe?; 10-10-2017 at 21:06.

  6. #231
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Λυπαμαι, δεν μπορω να κατανοήσω αυτο τον τροπο γραφής.
    δε μπορεις να τον κατανοησεις γιατι ασχολησαι συνεχως με τον εαυτο σου και το πως να βελτιωνεσαι και δε βλεπεις καθολου τι κανουν οι αλλοι η που το πανε

    πχ αυτος που γραφεις ο ψυχοαυτος επαιξε μαζι σου χωρις να τον ενδιαφερει καν το αν αυτο σε πειραζει και σκεφτοταν αφου αυτη πιστευει σε μενα εγω θα την εχω για χαρισμα και αυτη θα συνεχιζει να ερχεται εδω μεχρι να βαρεθει

    καπως ετσι συμβαινει συνηθως οι ανθρωποι κατα κανονα πιστευουν σε καπιον οταν αυτος δεν ενδιαφερεται γι αυτους

  7. #232
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    δε μπορεις να τον κατανοησεις γιατι ασχολησαι συνεχως με τον εαυτο σου και το πως να βελτιωνεσαι και δε βλεπεις καθολου τι κανουν οι αλλοι η που το πανε

    πχ αυτος που γραφεις ο ψυχοαυτος επαιξε μαζι σου χωρις να τον ενδιαφερει καν το αν αυτο σε πειραζει και σκεφτοταν αφου αυτη πιστευει σε μενα εγω θα την εχω για χαρισμα και αυτη θα συνεχιζει να ερχεται εδω μεχρι να βαρεθει

    καπως ετσι συμβαινει συνηθως οι ανθρωποι κατα κανονα πιστευουν σε καπιον οταν αυτος δεν ενδιαφερεται γι αυτους
    Εχεις δικιο. Ασχολουμαι πολυ με τον εαυτό μου γι'αυτο δεν κατανοώ τον τροπο γραφης σου. Βρισκω ιδιαιτερη συνοχή σε αυτα τα δύο.

  8. #233
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    τοσο καιρο πχ που πηγενες σ αυτον τον ψυχοαυτο ειχες στο μυαλο σου το πως θα αυτοβελτιωθεις δε προσεξες καθολου ομως οτι αυτος απλα ειχε βολευτει επειδη τον πιστευες οτι θα σε βοηθησει και δε καταλαβες τι προθεσεις του

    αρα αυτη η φραση κοιτα τον εαυτο σου και κοιτα τον εαυτο σου και οσοι μιλουν για τους αλλους προβαλουν τα ελλατωματα τους πανω τους εισαι σιγουρη οτι αποδιδει? δηλαδη θα τα βλεπεις ολα θετικα και οι αλλοι αν σε δουλευουν ΕΠΕΙΔΗ πιστευεις σε αυτους δε θα σε απασχολει αυτο

    αυτο εχει σχεση με το τροπο γραφης μου? εχει σχεση με το οτι το να σε απασχολει ο εαυτο σου χωρις να κοιτας τιποτα αλλο αυτο δε φτανει..

  9. #234
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    τοσο καιρο πχ που πηγενες σ αυτον τον ψυχοαυτο ειχες στο μυαλο σου το πως θα αυτοβελτιωθεις δε προσεξες καθολου ομως οτι αυτος απλα ειχε βολευτει επειδη τον πιστευες οτι θα σε βοηθησει και δε καταλαβες τι προθεσεις του

    αρα αυτη η φραση κοιτα τον εαυτο σου και κοιτα τον εαυτο σου και οσοι μιλουν για τους αλλους προβαλουν τα ελλατωματα τους πανω τους εισαι σιγουρη οτι αποδιδει? δηλαδη θα τα βλεπεις ολα θετικα και οι αλλοι αν σε δουλευουν ΕΠΕΙΔΗ πιστευεις σε αυτους δε θα σε απασχολει αυτο

    αυτο εχει σχεση με το τροπο γραφης μου? εχει σχεση με το οτι το να σε απασχολει ο εαυτο σου χωρις να κοιτας τιποτα αλλο αυτο δε φτανει..
    Νομιζω πως τα χεις μπλεξει λιγο. Στον ειδικο οταν πας αν δεν σε απασχολησει ο εαυτος σου, ποιος θα σε απασχολησει; για σενα απευθύνεσαι εκει και πληρωνεις, οχι για το γείτονα. Επίσης ο ειδικος ειναι ενας ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ που θα κανει τη δουλεια του. Οποιαδήποτε αλλη προθεση απο μεριας του (το να σε εκμεταλευτει, να αυτοπροβληθει, να σου παρει απλως τα λεφτά κ ο,τι αλλο), ειναι απλως ανήθικο.
    Φυσικά και υπαρχουν ανηθικοι ομως. Ειναι πού θα πεσεις. Και αυτο δυστυχως δεν μπορεις να το γνωριζεις ακομα κι οταν υποτίθεται πως πας με συσταση.

  10. #235
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Κάτι ενδιαφέρον που βρήκα και σχετικό κατά τη γνώμη μου,με το θέμα:

    Η ναρκισσιστική διαταραχή – πιο απλά ναρκισσισμός – ανήκει στις διαταραχές προσωπικότητας και φέρει εννέα διαγνωστικά κριτήρια (DSM-5), με βασικότερα μία μεγαλειώδη αίσθηση εαυτού και επιτευγμάτων και φαντασιώσεις για απεριόριστη δύναμη, εξυπνάδα, ομορφιά κτλ. Αν και αυτά τα κριτήρια είναι εξαιρετικά σημαντικά για τους επαγγελματίες ψυχικής υγείας, στο παρόν άρθρο θα εξετάσουμε το ναρκισσισμό έτσι όπως μπορεί να τον βιώνει κάποιος που βρίσκεται στον κύκλο επιρροής του ναρκισσιστή και θα δούμε πώς μπορεί να αντιμετωπισθεί.

    Τα χαρακτηριστικά που θα παρατηρήσουν όσοι περνάνε αρκετό χρόνο με κάποιο ναρκισσιστή είναι μία αίσθηση ανωτερότητας κι ένας εγωκεντρισμός, ο οποίος συχνά τους αποτρέπει από το ν’ ακούσουν προσεκτικά κάποιον – αντ’ αυτού απαντάνε με κάτι που απασχολεί τους ίδιους. Αυτό που διαφοροποιεί το ναρκισσιστή από κάποιον που πάσχει από κάποια άλλη διαταραχή (πχ. οριακή) είναι ότι συνήθως δε θα αρνηθεί ουσιαστικά την ύπαρξη της διαταραχής του. Αντιθέτως, θα είναι περήφανος για τα χαρακτηριστικά του και θα τα εκλογικεύσει με φράσεις όπως “Δεν είμαι ναρκισσιστής, είμαι όντως πιο έξυπνος από τους άλλους’. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι πολύ συχνά ναρκισσιστές βρίσκονται πράγματι σε διευθυντικούς ή άλλους ηγετικούς ρόλους και υπάρχει εδώ το ερώτημα της κότας και του αυγού, δηλαδή ο ναρκισσισμός κάνει κάποιον ηγέτη ή η ηγεσία τον κάνει ναρκισσιστή; Η τελική απάντηση δεν έχει βρεθεί ακόμα καθότι οι ρίζες του ναρκισσισμού δεν έχουν ερευνηθεί επαρκώς. Η ψυχολογική κοινότητα είναι διχασμένη, αλλά έχουν δοθεί κάποιες εξηγήσεις σχετικά με την ανάπτυξη της διαταραχής, οι οποίες πάντα έχουν τις ρίζες τους στην παιδική ηλικία. Πιο αναλυτικά πιθανολογούν πως έχει να κάνει είτε με υπερβολικές και μη ρεαλιστικές προσδοκίες από τους γονείς, είτε με υπερπροστασία και συνεχή, υπερβολική και χωρίς λόγο επιβράβευση.

    Επιστρέφοντας στους τρόπους με τους οποίους μπορείτε να αναγνωρίσετε ένα ναρκισσιστή, αυτοί είναι αρκετά απλοί. Ο ναρκισσιστής θα είναι ο γοητευτικός άνθρωπος που βρίσκεται στο επίκεντρο της προσοχής και μιλάει αδιάκοπα για τα (συνήθως μεγεθυμένα) επιτεύγματά του, χωρίς να δίνει σε κανέναν άλλο την ευκαιρία να μιλήσει. Είναι επίσης ιδιαίτερα εύθικτοι και αυτό σημαίνει πως αν σκέφτεστε να τους επικρίνετε για κάποιο λάθος στην ομιλία τους ή να τους προκαλέσετε λέγοντας τους πως ίσως υπερβάλουν, υπάρχει μία μεγάλη πιθανότητα να υποστείτε λεκτική επίθεση και να σας τιμωρήσουν με κάποιο τρόπο (έλλειψη επικοινωνίας, παρακράτηση τρυφερότητας ή σεξουαλικών επαφών προς το σύντροφο κτλ). Σε κάθε περίπτωση, το γεγονός ότι οι ναρκισσιστές είναι εξαιρετικά γοητευτικοί, ενδιαφέροντες και γνωρίζουν τους τρόπους για να κάνουν τον κόσμο να τους προσέχει, σημαίνει πως συνήθως δεν τους λείπουν οι κοινωνικές επαφές. Παρ' όλα αυτά, κατά γενική παραδοχή, ο ναρκισσισμός αποτελεί ένα μηχανισμό άμυνας στα φοβερά επώδυνα αισθήματα ανασφάλειας και χαμηλής αυτοεικόνας που διαθέτουν και άρα οι κοινωνικές επαφές, τα ακριβά αυτοκίνητα και οι υψηλόμισθες θέσεις είναι συνήθως απλώς μία πανοπλία προστασίας και ένα παραβάν ανάμεσα σε αυτούς και τον κόσμο που δεν εμπιστεύονται.

    Οι ναρκισσιστές σχεδόν ποτέ δε θα αναζητήσουν βοήθεια οποιασδήποτε μορφής. Σπάνια πάνε σε κάποιο ψυχοθεραπευτή και αν το κάνουν θα είναι για κάποιο άλλο ζήτημα που τους βασανίζει, καθώς ο ίδιος ο ναρκισσισμός είναι εγωσυντονικός, άρα δεν τον εκλαμβάνουν ως πρόβλημα. Αν πάνε τελικά σε κάποιο ψυχοθεραπευτή θα είναι συνήθως για κατάθλιψη, η οποία πιθανόν να έχει προκληθεί από κάποιο σχόλιο ή κάποια συμπεριφορά που εξέλαβαν ως επικριτική. Αυτό σημαίνει πως σπάνια θα θεραπευτεί η ίδια η διαταραχή. Η μεγαλύτερη λοιπόν πιθανότητα είναι πως αν έχετε ένα ναρκισσιστή στο περιβάλλον σας και αν σας ενοχλεί για κάποιο λόγο η μεγαλομανία του (το λόγο αυτό καλό θα ήταν να τον ψάξετε οι ίδιοι καθώς, όπως λέει και ο Jung, ό,τι μας ενοχλεί στους άλλους, μας λέει κάτι για τον εαυτό μας) έχετε δύο επιλογές: η πρώτη είναι να αγνοήσετε τον εκνευρισμό σας και να συνεχίσετε να του επιτρέπετε να σας μιλάει για το πόσο σημαντικός και πετυχημένος είναι. Η δεύτερη είναι να του μιλήσετε γι’ αυτό που βιώνετε. Αλλά σε αυτή την περίπτωση, να γνωρίζετε πως η σχέση σας θα υποστεί ανεπανόρθωτη ρήξη – είτε αυτό μεταφράζεται σε μία απόλυση, είτε σε μία αδελφική διαμάχη, είτε σε ένα διαλυμένο γάμο.

    Τέλος,υπάρχει μεγάλη απόσταση ανάμεσα σε έναν υγιή ναρκισσισμό και αυτό που αποκαλούμε διαταραχή, δηλαδή έναν παθολογικό ναρκισσισμό. Είναι δηλαδή υγιές και απαραίτητο να πιστεύουμε στον εαυτό μας, να έχουμε αυτοπεποίθηση και να επιβραβεύουμε τις επιτυχίες μας. Η κατάσταση γίνεται παθολογική όταν όλα αυτά γίνονται σε υπερβολικό βαθμό, τόσο έντονα που μας αποτρέπουν από το να σχετιζόμαστε ουσιαστικά με τους γύρω μας και εμείς εξακολουθούμε να πιστεύουμε πως είναι αναφαίρετο δικαίωμά μας το να μας δίνουν όλοι την αναπόσπαστη προσοχή τους χωρίς εμείς να ανταποδίδουμε.

  11. #236
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Νομιζω πως τα χεις μπλεξει λιγο. Στον ειδικο οταν πας αν δεν σε απασχολησει ο εαυτος σου, ποιος θα σε απασχολησει; για σενα απευθύνεσαι εκει και πληρωνεις, οχι για το γείτονα. Επίσης ο ειδικος ειναι ενας ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ που θα κανει τη δουλεια του. .
    εφοσον αυτο δε τον εμποδιζει να στη φερει δε μου λεει κατι αυτο δε σημαινει οτι εισαι σιγουρη οτι θα χρησιμοποιησει τις γνωσεις του υπερ σου

  12. #237
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εφοσον αυτο δε τον εμποδιζει να στη φερει δε μου λεει κατι αυτο δε σημαινει οτι εισαι σιγουρη οτι θα χρησιμοποιησει τις γνωσεις του υπερ σου
    Δεν υπηρχαν γνωσεις. Σημαντικο στοιχειο για οσα γραφεις

  13. #238
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η γνωση εχει 2 πλευρες μπορει να σε κανει η πολυ πονηρο η πολυ αποτελεσματικο
    μαθαινοντας πως να φτιαχνεις κατι μαθαινεις και πως να το χαλας....

  14. #239
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Συνάδελφε Νεφέλη,τι κάνεις?
    Είσαι καλά?

Page 16 of 16 FirstFirst ... 6141516

Similar Threads

  1. έχετε νιώσει ποτέ ευτυχισμένος/η?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 18-11-2013, 02:20
  2. εχετε χρησιμοποιησει ποτε???
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-2012, 09:24
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 02:37
  4. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 13:23
  5. Έχετε αναρωτηθεί πότε
    By Manos88 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2008, 20:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •