Εχετε μπλεξει ποτέ με ΝΑΡΚΙΣΣΟ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 239
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Εχετε μπλεξει ποτέ με ΝΑΡΚΙΣΣΟ;

    Ειχατε ποτέ σχέση φιλικη ή ερωτικη ή συγγενικη με ναρκισσιστικο ατομο;
    Εχω ζησει απο πολυ κοντα 2-3 βαρβατες περιπτωσεις που φυσικα οταν σχετιζομουν μαζι τους δεν ειχα ιδεα οτι ηταν νάρκισσοι, αλλα ενιωθα στο πετσι μου οτι κατι δεν παει καλα.
    Μιλαμε για πληρη εξουσια και χειριστικη συμπεριφορα.
    Δυστυχώς το ζουσα μεσα στην οικογένεια και δεν ηταν εφικτο να ξεφυγω απο αυτο.
    Η ζημια ομως εγινε και τωρα αντιλαμβάνομαι ολες εκεινες τις προβληματικες συμπεριφορές που δεν τις καταλαβαινα, αλλα με εξουσιαζαν ολοκληρωτικα.
    Εχουν εναν απιστευτα δυνατο τροπο να φερουν το "θυμα" εκει που θελουν, να το κανουν να μην μπορει να ζησει χωρις την παρουσια τους, να το χειριστούν ολοκληρωτικα, να το κανουν αρχικα να πιστεψει οτι ειναι σημαντικο και μετα να το ελεγξουν πληρως αποδομωντας το.....
    Άτιμα πλασματα....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,742
    ο ναρκισισμος ειναι μια σοβαρη διαταραχη, ουτε ειναι ευκολο για καποιον -α που δεν εχει επιστημονικες γνωσεις να την διαγνωσει.
    μονο και μονο απο στατιστικης αποψης, τοσοι πολλοι ναρκισοι σε μια οικογενεια πρεπει να ειναι αρκετα σπανιο...

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Δεν ηταν ολοι στην οικογένεια.
    Ενας ηταν στην οικογένεια, οι υπόλοιποι ηταν σχεσεις φιλικές/ερωτικες.
    Και ηταν διεγνωσμενο. Δεν το εβγαλα εγω απο το μυαλο μου.
    Δυστυχώς ειναι οντως πολυ σοβαρη διαταραχη, γι'αυτο ανοιξα το θεμα αν εχει κανείς αντιστοιχα βιωματα...

  4. #4
    Αν εχω καταλαβει καλά ενα απο τα σημαντικοτερα θεματα ενος ανθρωπου με αυτη τη διαταραχη ειναι "τι θα πουν οι αλλοι" η αποδοχη απο αγνωστα προσωπα ειναι πιο σημαντικη απο οτι η αποδοχη των κοντινων. Η επικριτικη σταση ακομα ενα στανταρακι αλλα διαθεση για αυτοκριτικη καμία. Εχω φτασει σε σημειο να σκεφτω πως ειναι ικανοι να προσποιηθουν οτι "εχουν κανει αυτοκριτικη" μονον για να μην χασουν κατι που θεωρουν "κεκτημενο ή εφοδιο τους".

    Δεν εχω δει ανθρωπο να αλλαζει με αυτη τη διαταραχη και κατι ακομα -- οι ανθρωποι με αυξημενη ενσυναισθηση ειναι το καλυτερο δολωμα ---
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Nefeli28
    Guest
    Δυστυχώς υπηρξα το καλυτερο δολωμα.
    Ειμαι ανθρωπος με αυξημένη ενσυναισθηση και δυστυχως υπεφερα κατω απο την εξουσια του νάρκισσου.
    Και καλα αυτου που γνώρισες και ισως καποια στιγμή μπορέσεις να τα σπασεις μαζι του.
    Με αυτον όμως που εχεις μεσα στο σπιτι, τι γινεται;;;;;

  6. #6
    Θα σου πω απο την εμπειρια μου --- Πρωτα βαζεις ορια, σιγα σιγα, αρχιζεις να δουλευεις μεσα σου το ποια εισαι εσυ και οτι δεν εχεις αναγκη τη γνωμη - την παρεμβαση- την αποψη του ανθρωπου αυτου. Στη συνεχεια αρχιζεις να αντιμετωπιζεις την αυταρχικη αντιμετωπιση του ατομου αυτου ως αναμενομενη γιατι πολυ απλα αυτο μονον ξερουν να κανουν οταν χανουν την εξουσια τους. Να κανουν επιθεση και ψυχολογικο πολεμο. Οσο χτιζεις την δικη σου θεση και επιμενεις σε αυτο τοσο λιγοτερο αρχιζει να σε επηρεαζει το τι λεει και κανει. Ψαξε για τεχνικες αντιμετωπισης ναρκισων, εχει φουλ υλικο στο διαδικτυο στα αγγλικα. Το πιο σημαντικο ? Καποια στιγμη το ατομο αυτο βλεποντας οτι δεν εχει πλεον δυναμη πανω σου ψαχνει αλλου τροφη.

    Μεγαλωσα με τετοιους ανθρωπους και το καταλαβα μονον οταν εκανα θεραπεια. Μου κοστισε συναισθηματικα η συνειδητοποιηση αλλα ειμαι εδω να σου πω οτι οχι δεν ειναι πιο σημαντικος -η απο εσενα απλά σε επεισαν οτι εχουν μεγαλυτερη εξουσια.

    Ο υπουλος τροπος ειναι να επικαλουνται ενδιαφερον, σε νοιαζονται δηλαδη αλλά αυτο που ειναι τελικα σαν στοχος ειναι να νιωσουν μεντορες, καλυτεροι εξυπνοτεροι κτλ.

    Αποστασιοποιηση. Detachment. Υπαρχουν τεχνικες και για αυτο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Ωχ παιδιά σαν να ακούω τη μάνα μου...............Τα ίδια με σας τραβάω κι εγώ και χειρότερα, είναι πολύ παρεμβατική και το έχει παραδεχτεί ότι αγαπάει πολύ τον εαυτό της. Είχα καταλάβει ότι έχει κάποια ψυχολογικά και της είπα να πάει σε γιατρό και μου λέει δεν έχω κανένα πρόβλημα εγώ. Μια άλλη φορά την είχα πει τρελή και με είπε τρελή με ταυτότητα, δεν με σέβεται δηλαδή καθόλου, αλλά το χειρότερο είναι ότι με κάνει ότι θέλει γενικά..... :(

  8. #8
    Το χειροτερο ειναι sad μου, οταν πιστευουμε πως μας αξιζει να συνεχιζουν να μας επηρεαζουν. Δεν ειναι ευκολο να σπασει ο φαυλος κυκλος οταν ειδικα ειναι πρωτα προσωπα. Να μειωθει λιγο η επιδραση τους ειναι το θεμα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Πως θα μειωθεί και όταν σου εξουσιάζουν τη ζωή και ξέρεις ότι θα έκαναν τα πάντα για να σε καταστρέψουν επειδή αυτοί θεωρούν ότι αυτό είναι σωστό ακόμα και να σε κλείσουν σε ψυχιατρείο; Κάθε μέρα είναι ο σταυρός που κουβαλάω αυτός μην επέμβει η μάνα μου στη ζωή μου.........Και μου τη δίνει και με άλλα πράγματα.

  10. #10
    Να σε ρωτησω εχει ηδη κανει τετοια κινηση ή σε απειλει ? Εκτος απο την μανα εχεις καποιο αλλο ατομο να μιλησεις ? ακομα και στον γιατρο σου δηλαδη αν εχεις πει οτι μου προκαλει φοβο πως εκεινη αποφασιζει για την ζωη μου. Εσυ τηρεις την αγωγη σου, νιωθεις σταδιακα καλυτερα ? Δυστυχως αρκετες φορες εξαρτωμαστε απο ανθρωπους και παγιδευομαστε σε καταστασεις που μας εγκλωβιζουν αλλά ειναι και ενα κινητρο για να γινουμε καλυτερα και να ξεκοβουμε σιγα σιγα απο το περιβαλλον και τους ανθρωπους που δεν μας κανουν καλο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Θα μπορούσαν όλα αυτά να είναι στην φαντασία μου και να τα είχα παρεξηγήσει εγώ τα πράγματα λόγω της ασθένειας, όμως όταν της είπα ότι κάθε μέρα έκλαιγα πέρυσι με τον τρόπο που μου φερόταν απλά αδιαφόρησε και ούτε το αναίρεσε.
    Έχει κάνει (τέτοια κίνηση) στο παρελθόν και μάλιστα μια μέρα μου είπε ότι θα με έκλεινε μόνιμα μέσα. Δυστυχώς υπάρχει αυτός ο κωλονόμος που δεν με αφήνει να ξεφύγω από αυτήν, ενώ θα μπορούσα διαφορετικά.......Τον γιατρό μου δεν τον εμπιστευόμουν γιατί μέχρι και σε αυτόν έχει πάει και δεν ξέρω τι έχει ειπωθεί μεταξύ τους. Μου τα 'πε ο γιατρός μου 3 χρόνια μετά. Βέβαια του τα 'πα τώρα τι συμβαίνει αλλά δεν φάνηκε να θέλει να βοηθήσει και πολύ, αν με ξαναέκλεινε μέσα θα συμφωνούσε και ο γιατρός είναι αφασία.
    Εγώ τηρώ την αγωγή μου αλλά με τόση πίεση που νιώθω δεν με πιάνουν τα φάρμακα..... :( Το καταλαβαίνω βέβαια τι είναι παράλογο και τι όχι, αλλά ακόμα έχω ιδέες και κάτι σαν φωνές (σκέψεις επικριτικές). Ίσα ίσα που αυτός ο εγκλωβισμός εμένα με κάνει χειρότερα με είδε και ο γιατρός μου ότι ήμουν χάλια.

  12. #12
    Εκτος απο φαρμακευτικη αγωγη, ειχες την ευκαιρια να δοκιμασεις ατομικες συνεδριες ψυχοθεραπευτικου χαρακτηρα ? Νιωθω οτι αλλο ειναι να μιλαμε με τον ψυχιατρο μας και άλλο με εναν θεραπευτη. Ξεχωριζεις τον χρονο σε πριν και μετα, σημαντικο και ενθαρρυντικο. Ανα περιοδους ειμαστε πιο ευαλωτοι σε λογια, χειρονομιες και υπονοουμενα.
    Ειναι δυσκολο αυτο που ζεις. Την εχεις αναγκη και ταυτοχρονα νιωθεις οτι σου εξουσιαζει ολη την ζωη. Λογικο και επομενο ειναι αλλες φορες να εισαι ηρεμη και αλλες φορες να θυμωνεις. Το μονο που εχω καταλαβει ειναι πως οταν καποιος δεν εχει περασει ψυχικη ασθενεια και δεν εχει επισκεφθει ειδικο ή δεν εχει νιωσει υπολογος δεν μπορει να καταλαβει ποση σημασια εχει για τον ανθρωπο που το περασε και το περναει να νιωσει αποδοχη.

    Μακαρι να ειχες κι αλλα ατομα. Οχι πολλα, εστω ενα ακομα για να μην νιωθεις τοσο εντονα οτι εξαρτασαι απο εκεινην. Δε ξερω, ειναι ιδιαιτερη η σχεση μητερας παιδιου. Νομιζω πως οσο ψυχρη και να θελει να φανει μια μανα καταβαθος ενα μικρο κομματι της αναρωτιεται αν εχει μεριδιο ευθυνης για τα βασανα του παιδιου της.
    Ισως να θελω εγω να δικαιολογησω δεν ξερω, πιστευω πως οταν αφηνουμε ενα μικρο παραθυρο κατανοησης μαλακωνει πρωτα η δικη μας ψυχη και δεν ειναι τοσο τοξικη η καθημερινοτητα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Σε ευχαριστώ και πάλι που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις, να τα πάρουμε με τη σειρά. Έχω δοκιμάσει ψυχοθεραπείες άλλοτε για λίγες συνεδρίες και μια φορά κράτησε σχεδόν ένα χρόνο. Και εγώ τώρα είμαι πολύ ευάλωτη δεν ξέρω γιατί.
    Και βέβαια χρειάζομαι αποδοχή αλλά όχι από αυτήν. Από αυτήν δεν θέλω τίποτα μόνο να με αφήσει ήσυχη. Αν μπορούσα θα της έπαιρνα ασφαλιστικά μέτρα αλλά δεν μπορώ για πολλούς λόγους. Είναι άρρωστη αυτή η σχέση που έχουμε, εγώ τη μισώ και αυτή με βασανίζει. Δεν μου προσφέρει κάτι.
    Έχω άτομα απλώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι να με βοηθήσουν δυστυχώς. Μην το λες ότι όσο ψυχρή και να θέλει να φανεί μια μάνα ενδιαφέρεται για το παιδί της. Τόσες ακούμε που θα έκαναν έκτρωση (κι εγώ θα μπορούσα αφού δεν είμαι ικανή να γίνω μάνα) ή γεννάνε και παρατάνε τα παιδιά τους στα σκουπίδια........Αυτές νιώθουν κάτι για το παιδί τους; Όχι. Έτσι είναι και η μάνα μου. Κάνει ότι δήθεν νοιάζεται αλλά μου κάνει τη ζωή μου κόλαση.

  14. #14
    Χαιρομαι που εχεις κανει ατομικη θεραπεια. Εμενα με βοηθησε αρκετα σε 1-2 θεματα σημαντικα και νιωθω οτι ειναι οτι καλυτερο αποφασισα στη ζωη μου. Αν ξεκινησω να γραφω την αποψη μου για το ανθρωπινο ειδος και τους ρολους με ταμπελες που σχεδον ποτέ δεν εχουν σχεση με την ουσια μαλλον θα γινω γραφικη και θα παει το thread στις 20 σελιδες,χε !

    * Σε ευχαριστω που εισαι ειλικρινεις με τις απαντησεις σου, στο βαθμο που μπορεις να εκφρασεις τα συναισθηματα σου. Στο φορουμ ειμαστε για να πουμε οσα ισως οι κοντινοι μας δεν καταλαβαινουν και οι αγνωστοι ισως και να γελοιοποιησουν. Ομαδα αυτο βοηθειας κατα καποιο τροπο ειμαστε, πλην καποιων περιπτωσεων που μπαινουν εκτονωνονται και ευτυχως σταματαει ο οχετος.

    Εχεις κανει δουλεια με τον εαυτο σου για να εχεις ξεπερασει τα αρνητικα συμπτωματα της παθησης και να μπορεις να βλεπεις ποιο ειναι το υγιες και ποιο δεν ειναι. Αρκετοι ανθρωποι δεν εχουν το κουραγιο ή το θαρρος να πανε να το συζητησουν και βολευονται σε αλλες τακτικες.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Σ' ευχαριστώ.
    Εμένα η ψυχοθεραπεία δεν με βοήθησε ουσιαστικά ή ίσως με βοήθησε στο κομμάτι της ψύχωσης αλλά με έριξε στο κομμάτι της κατάθλιψης. Δεν ξέρω πως γίνεται και σε βοηθάει κάποιος που λέει σκληρές αλήθειες και κάτι άλλα άσχετα που δεν χρειάζονται πουθενά. Εγώ θα θελα να πάω στον ψυχοθεραπευτή και να με στηρίξει, να με βοηθήσει να δω τα πράγματα με ένα άλλο μάτι, να γίνω πιο δυναμική, να δυναμώσω μέσα μου και άλλα πολλά τέτοια. Το να πηγαίνω και να γυρνάω ράκος ψυχολογικά δεν καταλαβαίνω πως βοηθάει.

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. έχετε νιώσει ποτέ ευτυχισμένος/η?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 18-11-2013, 02:20
  2. εχετε χρησιμοποιησει ποτε???
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-2012, 09:24
  3. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 02:37
  4. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 13:23
  5. Έχετε αναρωτηθεί πότε
    By Manos88 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2008, 20:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •