Υπαρχει καποιο φαρμακο που σε βοηθαει να κοψεις το αλκοολ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Υπαρχει καποιο φαρμακο που σε βοηθαει να κοψεις το αλκοολ?

    Λοιπον μου καναν την εξης ερωτηση...υπαρχει λεει ενα φαρμακο που μπορεις να το ριχνεις στο φαγητο του αλλου και αυτος να κοψει το αλκοολ (αντε να το μειωσει).
    Προσωπικα μου φαινονται αυτα ενα καρο βλακειες και δεν υπαρχει κατι τετοιο απλως καποιοι παιζουν με το πονο καποιον...αλλα αν υπαρχει κατι και εχετε ακουσει τιποτα πειτε μου...προβλεπω μερες γκρινιας αν δεν καταφερω να βρω απαντηση...που μαλλον δεν υπαρχει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Και ποιος θα διακινδύνευε να δώσει σε άνθρωπο που πίνει αλκοόλ- και μάλιστα πολύ- κάποιο φάρμακο; Δεν υπάρχουν αλληλοεπιδράσεις και ασυμβατότητες;

    Δε έχω ακούσει τίποτα σχετικό, το μόνο που φαντάζομαι είναι ότι επειδή πολλές φορές έχω διαβάσει ότι ο αλκοολισμός είναι στους άντρες το αντίστοιχο της κατάθλιψης στις γυναίκες (μεγαλύτερα ποσοστά αντίστοιχα σε κάθε φύλο) και το έχουν προσομοιώσει κάτι τις ότι οφείλεται στις ίδιες αιτίες αλλά είναι διαφορετικός ο τρόπος εκδήλωσης, ότι μπορεί κάποιος να δίνει αντικαταθλιπτικά χάπια. Αλλά δε μπορώ με τίποτα να φανταστώ γιατρό που να δίνει φάρμακα αν ο άλλος δεν έχει κόψει εντελώς το ποτό. Εξάλλου νομίζω ότι ο αλκοολισμός είναι μαζί και συνήθεια και χρειάζεται τη συνειδητή προσπάθεια του άλλου να το κόψει, ακόμα κι αν του ελαττωνόταν η διάθεση για ποτό δε σημαίνει ότι θα έπαυε να είναι αλκοολικός. Όλα αυτά βέβαια σύμφωνα με το δικό μου μυαλό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ναι Aphelia αυτοι εννοουν απο οτι καταλαβα κατι σαν βοτανι...ξερω οτι πχ μπορει να γραψει καποιος γιατρος ηρεμιστικα ή κατι στην συνειδητη προσπαθεια που κανει καποιος να κοψει το αλκοολ...αλλα να του βαλεις ενα βοτανι τωρα στο φαγητο ωστε να κοψει το αλκοολ...ή με δουλευουν (οχι δεν ειναι αυτο το λεω απο αγανακτηση) ή δεν ξερω τι ευκολοπιστια υπαρχει σε αυτο τον κοσμο.
    Ναι για το τσιγαρο ξερω οτι υπαρχουν ουσιες αλλα για το αλκοολ...μηπως τα εχουν μπλεξει...τι να πω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    ...να του βαλεις ενα βοτανι τωρα στο φαγητο ωστε να κοψει το αλκοολ...

    Λίγο...τσαρλατανίστικο δεν ακούγεται όλο αυτό; Τι έχεις ακούσει για το τσιγάρο; Δεν μπορώ να το κόψω με τίποτα....αλλά με τίποτα!

  5. #5
    Και κάτι άλλο: πως γίνονται οι παραθέσεις;
    Τα νεύρα μου!!!!

  6. #6
    Και κάτι άλλο: πως γίνονται οι παραθέσεις;
    Τα νεύρα μου!!!!

  7. #7
    Και κάτι άλλο: πως γίνονται οι παραθέσεις;
    Τα νεύρα μου!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εεεεε για το τσιγαρο υπαρχουν ενα σωρο σκευασματα πρεπει να ψαξω για να σου πω...αλλα και εγω ειμαι μανιωδης καπνιστης με τη διαφορα οτι δεν σκεφτομαι ακομα να το κοψω.
    Πχ θυμαμαι χαρακτηριστικα που ειχα παει σουπερμαρκετ και ειχα παρει κατι καραμελλες πιτσιρικας...πηγα να φαω μια και παραλιγο να ξερασω απο την αηδια...ηταν υποκαταστατα για οσους θελουν να κοψουν το καπνισμα lol.
    Αν ψαξεις Θεοφανια πιστευω θα βρεις για το τσιγαρο πολλα οπως υποκαταστατα νικοτινης και σιγουρα και εκει παιζουν πολλοι τσαρλατανοι.
    Αλλα οσον αφορα το αλκοολ δεν εχω ακουσει ποτε στη ζωη μου τιποτα.Εκτος αν προτεινει κανενας την ηρωινη οποτε δεν θα τον νοιαζει πλεον το αλκοολ:P
    Καλα χαβαλε-χαβαλε η ερωτηση ισχυει ακομα αν εχετε ακουσει κατι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Και κάτι άλλο: πως γίνονται οι παραθέσεις;
    Τα νεύρα μου!!!!
    Λοιπον αν χρησιμοποιεις το quick reply οπως εγω γραφεις
    (quote) αντιγραφη-επικολληση το μυνημα ή το κομματι που θες και μετα (/quote) εκει που θες να τελειωνει η παραθεση...μονο που αντι για τις παρενθεσεις () βαζεις [] ...το ειπα ετσι για να μη το παρει ως παραθεση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    μα ο αλκοολισμος δεν ειναι οργανικο προβλημα για να κοβεται με φαρμακο!
    και μαλιστα κρυφα!
    ειναι ψυχολογικο προβλημα!
    σαν να σε ρωταω αν ξερεις κανενα φαρμακο να ριξω στο ποτο του φιλου μου για να μη με ζηλευει....

    ΑΛΛΟ θεμα, αν συνειδητα θελει να κοψει το ποτο και υπαρχει φαρμακο να τον βοηθησει στα αρχικα στερητικα συμπτωματα..

  11. #11
    thanks keep walking
    Το καλοκαίρι πήγα δυο φορές Αμερική και είχα πάρει μαζί μου τσίχλες νικοτίνης για να αντέξω το ταξίδι. Τις δυο φορές πήγα από ξενύχτι και κοιμήθηκα, τις άλλες δύο με έπιασαν στην τουαλέτα να καπνίζω. Φυσικά το αρνήθηκα γιατί το πρόστιμο είναι σχεδόν 3.000 δολάρια!
    Φαντάσου ότι έχω άσθμα και εκεί, επιμένω με το γ@@@τσίγαρο, δεν μπορώ ούτε να σκεφτώ ότι θα το κόψω αν και πρέπει.
    Φρίκη!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ασε οταν ειπα μηπως εχει ψυχολογικα προβληματα μου απαντησαν...οχιιιιιι τι ειναι αυτα που λες, ειναι απο καλη οικογενεια,μορφωμενος κλπ κλπ.lol
    Δεν επεμεινα και εγω...τι να πω αλλωστε...μια αβυσος μεταξυ των αποψεων.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    ε βεβαια τα καλα και μορφωμενα παιδια δεν εχουν βρωμο ψυχολογικα ε
    τι στενομυαλοι γινομαστε ομως..μονο οταν μας χτυπησει την πορτα το προβλημα ανα8εωρουμε εκ των πραγματων καποια κλισε
    οσο για το ερωτημα οχι δεν εχω ακουσει κατι σχετικο
    Dum spiro spero (?)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    16
    μηπως εννοεις το nalorex?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ. ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ Η ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΙΑ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •