Cipralex , στο ντουλάπι..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    34

    Cipralex , στο ντουλάπι..

    Γεια σας και απο εμενα..
    Εγω δυστυχως ειμαι νόσοφοβικη με εξάρσεις και υφέσεις..
    Γενικα παντως περναω δύσκολα , προσπαθώ να υο παλέψω μονη αλλα υπαρχουν στιγμές που υποφέρω..
    Αποφάσισα κοιπον να επισκεφτώ ψυχίατρο ο οποίος μου ειπε να παρω για καποιο διάστημα τα cipralex. Του είπα οτι θα κανω υην αγωγή αλλα ειναι πανω απο τις δυνάμεις μου. Νομιζω ουι ουσιαστικά δεν υα με βοηθήσουν, ισως ηρεμήσω για λιγο και μετα παλι τα ιδια. Δεν ξερω..πιστευω οτι η λύση στο προβλημα μου ειμαι εγω και μονο αλλα θελει πολυ δουλεια και αν εχεις και 2 παιδια τα πραγματα χειροτερεύουν. Επίσης το οικονομικό κομμάτι Έπισης δεν με βοηθάει για ψυχοθεραπεία. Τι θα με συμβουλεύατε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Καλησπέρα Αretou!!
    Εγώ προσωπικά είδα μεγάλος όφελος από την φαρμακευτική αγωγή για Υποχονδρίαση!Μειώνοντας το άγχος,μειώνονται και οι σκέψεις για ύπαρξη πιθανής ασθένειας.
    Να υποθέσω πως έχεις περάσει και εσύ από τις κλασικές νευρολογικές παθήσεις τύπου ALS,ΣΚΠ,Εγκεφαλικοί όγκοι κτλ?
    Επίσης θα μπορούσε να σε βοηθήσει και η Ψυχοθεραπεία αν έχεις ελεύθερο χρόνο.

    **Το Cipralex ή Escitalopram ή Entact,θεωρείται από τα ηπιότερα αντικαταθλιπτικά που υπάρχουν,για να μην πω το ηπιότερο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    34
    Αχ με καταλαβαινεις λοιπον.. ολα εχουν περάσει απο το μυαλο μου. Τωρα φοβάμαι πολυ υην γρίπη.. ακούγεται τοσο γεκειο αλλα υποφέρω , συνεχώς το σκεφτομαι και φοβάμαι και για υα παιδια μου. Εχω αρχίσει και το βγάζω ολο αυτο και προς τα παιδια , πραγμα μου δεβ το ειχα . Εσυ μετα την αγωγή πως ησουν;;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    34
    Εννοω οταν τα σταμάτησες δεν άρχισες παλι τις φοβίες;;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Για Γρίπη έ?Βάζε μου ιδέες τώρα,χαχα!
    Συνήθως εγώ φοβάμαι τα πολύ σοβαρά και δυνητικά θανατηφόρα νοσήματα!Αλλά εδώ που τα λέμε,και η γρίπη σκοτώνει!;)
    Κοίταξε εγώ όταν έπαιρνα από το 2009-2013 την μαγική 3άδα Effexor+Remeron+Neurontin ξέχασα τι θα πει γιατρός!Για 4 ολόκληρα χρόνια!
    Ακολούθως βέβαια ήθελα να τα κόψω και έτσι έμεινα μόνο με το Remeron το οποίο με βοηθά στον νυχτερινό ύπνο.

    Από το 2013 και έπειτα που έχω μείνει μόνο με το Remeron έχω εξάρσεις και υφέσεις αλλά γνωρίζοντας καλά πλέον το σώμα μου και διαβάζοντας πολύ ιατρική,άρχισα να κατανοώ μηχανισμούς και να μην τρελαίνομαι με το παραμικρό.Υπάρχει βελτίωση είναι η αλήθεια αλλά όχι και πλήρης εξάλειψη.Ξέρω πως αν επανέλθω στο Effexorάκι ενδεχομένως να υπάρξει και 100% ύφεση αλλά προσπαθώ να το παλέψω προς το παρόν χωρίς!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    34
    Μια χαρα τα πας , χαιρομαι πολυ για εσενα. Εγω παλι τα φοβάμαι τα φαρμάκα, εγω μπει και εχω διαβάσει και διαφορα και εχω αναπτύξει μια φοβία και για αυτα. Εμενα με εχει φάει το Ίντερνετ, δηλαδη προχθές ας πουμε που ειχα δύσπνοια σκεφτηκα οτι θα εχω η γρίπη ή ΧΑΠ που την ανακάλυψα τωρα τυχαία και μου κόπηκε το αίμα. Και λεω τι σκατα κάθομαι και σκεφτομαι αλλα μια που το λεω και μετα ξανακυλλαω και ψαχνω ψαχνω. Φιβαμαι μηπως το φάρμακο μου δημιουργήσει αλλα προβλημα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Σταυροοοοο ουουουου!! παρε εφεξοοοοοορρρρ!! χααχ!
    μια χαρα τα λεει ο STAVROS.. ακουγε τον ξερει πολλα!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Χα χα!!!Aretou καπνίζεις???

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Aretou View Post
    Αχ με καταλαβαινεις λοιπον.. ολα εχουν περάσει απο το μυαλο μου. Τωρα φοβάμαι πολυ υην γρίπη.. ακούγεται τοσο γεκειο αλλα υποφέρω , συνεχώς το σκεφτομαι και φοβάμαι και για υα παιδια μου. Εχω αρχίσει και το βγάζω ολο αυτο και προς τα παιδια , πραγμα μου δεβ το ειχα . Εσυ μετα την αγωγή πως ησουν;;
    εγω εχω κολησει την γριπη και δεν αντεχω αλλο θελω να μου περασειιιιιιιιιιιιιι
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    34
    Οχι δεν καπνίζω , εγω ομως άσθμα. ������������������και ξερω τι θα μου πεις για την δύσπνοια.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Quote Originally Posted by Aretou View Post
    Οχι δεν καπνίζω , εγω ομως άσθμα. και ξερω τι θα μου πεις για την δύσπνοια.
    Το κυριότερο αίτιο της ΧΑΠ είναι το κάπνισμα (20-25% των καπνιστών θα αναπτύξει ΧΑΠ).

    Άλλες αιτίες,λιγότερο πιθανές είναι:

    1)Παθητικό κάπνισμα
    —2)Μόλυνση ατμοσφαιρικού αέρα
    —3)Διαβίωση σε βιομηχανικές πόλεις
    —4)Επαγγελματική έκθεση σε σκόνη, χημικά, αναθυμιάσεις (ανθρακωρύχοι, κλπ)


    **Όσες πιθανότητες υπάρχουν να έχεις αναπτύξει εσύ ΧΑΠ,άλλες τόσες υπάρχουν να πεθάνω εγώ από ανακοπή καρδιάς,μέχρι να πάω στο σπίτι μου τώρα (1 λεπτό απόσταση)!
    Αν λοιπόν,σήμερα το βράδυ,δεν με δεις να ξαναποστάρω στο Forum...τότε τρέξε γρήγορα σε Πνευμονολόγο!;);)

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    34
    Χαχαχα εισαι Θεούλης!!!!! Αλλα πιο πολυ μου αρεσει που εχεις γινει και γιατρουλης!! Εγω παλι ξερεις τι παθαίνω;; περναω απο την μια αςθενεια στην αλλη. Δηλαδη πχ εχω μουδιάσματος στα πόδια, μου κρατάει οσο παρει, το απομυθοποιώ και μετα παω στην επόμενη ασθένεια αλλα γαμωτο τελειωμό δεν εχουν...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Quote Originally Posted by Aretou View Post
    Χαχαχα εισαι Θεούλης!!!!! Αλλα πιο πολυ μου αρεσει που εχεις γινει και γιατρουλης!! Εγω παλι ξερεις τι παθαίνω;; περναω απο την μια αςθενεια στην αλλη. Δηλαδη πχ εχω μουδιάσματος στα πόδια, μου κρατάει οσο παρει, το απομυθοποιώ και μετα παω στην επόμενη ασθένεια αλλα γαμωτο τελειωμό δεν εχουν...
    Καλά εγώ να δεις!Έχω περάσει από όλες τις ειδικότητες,έχω υποβληθεί σε δεκάδες μαγνητικές κατά καιρούς,υπέρηχους,αιματολο γικές κτλ....Σε σχέση με αυτό που γινόταν παλιά,τώρα είμαι μια χαρά!
    Αυτό ακριβώς που περιγράφεις είναι η Υποχονδρίαση.Περνάς από διάφορες ασθένειες παρερμηνεύοντας τα συμπτώματα....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    Βρε Σταύρο πεστης τότε που νόμιζα ότι είχα λύσσα (αν και ακομα με πιανει καμμια φορά). παντως Aretou σε καταλαβαινω οσο δεν μπορεις να φανταστείς. το καλο ειναι ότι εχεις παιδια και αναγκαστικά θα ξεχνιεσαι με αυτά και τα τρεχαματα τους. βεβαια οταν κολλαει το μυαλο, κολλάει. τωρα ειμαι σε διακοπη εφεξορ (επαιρνα 75mg για ενα χρονο που κατα τον Σταυρο δεν ειναι τιποτα το ξερω αλλα με κρατουσαν σε μια ρεγουλα. μεχρι και επεμβαση εκανα να φανταστεις χωρις φοβο) αλλα ειδα τα σκουρα μια βδομαδα και ξεκινησα το λαντοζ...ειμαι κι εγω σε περιεργη φαση. τα σιπραλεξ τα ειχαν δωσει και σε μενα και δεν τα πηρα ποτε δεν ξερω αν και φανταζομαι οτι κανουν ιδια δουλεια με τα λαντοζ. καποιο ηρεμηστικο δεν σου εδωσε ο γιατρος;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    34
    Και το σπαστικό ειναι κανεις δεν σε καταλαβαινει πέρα των παθόντων...
    Μου έδωσε το ζαναξ μαζι με σιπραλεξ αλλα ποτε δεβ τα πηρα. Νομιζω και φοβάμαι οτι θα με κανουν χειροτερα. Προσπαθώ μονη να το πολεμήσω, , να απασχολώ το μυαλο μπυ και τα παιδια οντως βοηθούν πολυ!!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ekoψα τα cipralex..
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 31
    Last Post: 13-09-2016, 15:04
  2. Cipralex
    By [email protected] in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2016, 09:11
  3. CIPRALEX
    By holfork in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 18-11-2014, 16:08
  4. cipralex
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 26-12-2013, 09:35
  5. Cipralex
    By obom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 08-03-2013, 14:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •