αγος κ καταθλιψη!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763

    αγος κ καταθλιψη!!!

    Καλησπερα σας!!καινουργια στο φορουμ!λοιπον εδω κ ενα μηνα παλευω με το αγχος κ την καταθλιψη!!ψαχνοντας στο ιντερνετ διαβασα για τη maladaptive daydream "διαταραχη" κ με εκφραζει αρκετα!!!εχω αγχωθει λιγο!καποιος αλλος που να εχει παρομοια εμπειρια???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Καλημερα σας!!κανεις δεν ξερει μαλλον!!την δευτετα εχω ραντεβου με την ψυχολογο,ελπιζω να με βοηθησει!!!

  3. #3
    Καλημερα, αναφερεσαι στην συνεχομενη ονειροποληση ? ειναι κατι που δε σε αφηνει να συγκεντρωθεις σε δουλεια ή συζητηση ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Ναι σε αυτο αναφερομαι!!δουλευω κανονικα,αν κα χανομαι μεροικες φορες αλλα τα καταφερνω!βασικα το εχω απο μικρη κ παντα δεν με θεωρουσα"νορμαλ"!αυτος ειναι ο λογος πιστευω που τωρα περναω καταθλιψη!!

  5. #5
    Για αρχη με το καλο να πας στο ραντεβου σου και ευχομαι να ξεκινησει κατι που θα προσφερει αρκετες απαντησεις. Το μονον που γνωριζω ειναι πως λειτουργει ως "αμυνα αντιμετωπισης" η διαφυγη σε μια πιο ευχαριστη κατασταση οπως αυτη της ονειροπολησης. Σε ενα ποσοστο νομιζω πολλοι ανθρωποι το κανουμε.

    Ισως να σε βοηθησει να εξακριβωσεις σε ποιες περιπτωσεις σου συμβαινει και ποια αισθηματα κυριαρχουν τα οποια ο νους τα αντιμετωπιζει με αυτο τον τροπο.

    Ελπιζω να εχουμε νεα σου. Προσωπικα δε μπορω να πω αν ειναι καταθλιψη ή το υπερβολικο αγχος γιατι δεν ειμαι ειδικος αλλά εχω θετικο προαισθημα πως συντομα θα την βρεις την ακρη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Σ'ευχαριστω πολυ!!!ολοι το κανουμε αλλα εγω το παρακανω!!απο μικρη εχω αγχος επισης εχω κ πολλες φοβιες,η χειροτερη φοβια μου ηταν παντα μιπως τρελαθω!πριν 2 χρονια αρρωστησε ο αδερφος μου,εκανε αποπειρα διαγνωση αδιαφοροποιητη σχιζοφρενεια!απο τοτε συνεχεια φοβαμαι κ αγχωνομαι με το παραμικρο!μεχρι πριν 2 μηνες αρχισαν οι κρισεις πανικου!ειμαι σε αγωγη τωρα,ειμαι καλυτερα αλλα οι σκεψεις ειναι εκει!σορρυ,εγραψα πολλα αλλα χρειαζομαι ατομα που με καταλαβαινουν!ολοι οι φιλοι μου λενε ειναι ολα στο μυαλο σου προσπαθησε μονη σου αλλα εγω δεν μπορω μονη μου!

  7. #7
    Φοβος τρελας, φοβος μη ελεγξιμου εντονη ανησυχια. Θα περασει με τον καιρο.

    Φυσικα και παιζει ρολο οτι ενα πολυ κοντινο σου προσωπο νοσησε, ολα αλλαζουν και φυσικα επηρρεαζομαστε. Ευχομαι να ειναι καλυτερα και εκεινος.

    Εγραψες λιγα σε σχεση με το ποσο βασανιζεσαι, οχι πολλα αλλωστε δεν κανουμε καταμετρηση λεξεων. Σε ενθαρρυνω να μη σε αυτο λογοκρινεις αν και ειναι δυσκολακι να το μειωσουμε οταν σκεφτομαστε παντα "αν ειμαστε βαρος για τους αλλους".

    Οι φιλοι τωρα, χμ... οποιος ειναι εξω απο τον χορό πολλα τραγουδια λεει πως ξερει. Δεν μπορει καποιος να καταλαβει εαν δε το εχει ζησει. Προσπαθουν υποθετω να σου πουν οτι ειναι πιο ευκολο αλλά ετσι γινεται πιο δυσκολο γιατι δε ειναι κουμπι να κλεισεις τον υπολογιστη.

    Αλλο η αγωγη κι αλλο η ψυχοθεραπεια. Ο συνδυασμος ειναι οτι καλυτερο αλλα πολλες φορες λογω οικονομικων ή υποχρεωσεων δε γινεται.

    Keep up, ειμαστε πολλοι που διανυσαμε και διανυουμε τον αγωνα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Να σου πω την αληθεις πιστευω πως βιαστικα λιγο για τα φαρμακα!παντα ειχα φοβιες κ αγχος αλλα ηταν υπο ελεγχο!το τελευταιο διαστημα κλειστικα στον εαυτο μου κ δεν ειχα διαθεση!μια κριση πανικου ειχα αλλα ολη την ημερα ειχα πολυ αγχος μονο στην δουλεια ηρεμουσα λιγο!πηγα πρωτα σε νευρολογο ο οποιος μου ειπε καταθλιψη!μου εδωσε αντικαταθλιπτικο κ μισο αντιψυχωτικο!οταν ειδα το αντιψυχωτικο τρελαθηκα,κλαμα,αγχος κ να σκεφτομαι οτι ειμαι τρελη!πηγα στην ψυχολογο,με ηρεμησε αρκετα πηρα τα φαρμακα κ ειμαι λιγο καλυτερα!στην ψυχολογο δεν μπορω να παω καθε εβδομαδα,50 € δεν μπορω να τα διαθεσω!

  9. #9
    Μπορει να γραφει αντιψυχωτικο ως τιτλο αλλά πολλες φορες δινεται και σε εντονη καταθλιψη για συντομοτερη και πιο ακριβη αντιμετωπιση της. Αν δεν υπηρχε «στιγμα» και αγνοια δε θα μας αγχωνε ακομα και το ονομα αλλά λογικο να αναρωτιεσαι γιατι μου το εδωσε.

    Κλειστηκες στον εαυτο σου και ειχες μια μεγαλυτερη βοηθεια, καλο είναι να δεις πως θα παει, θελει 2-3 μηνες για να δεις διαφορα νομιζω. Μακαρι να μη χρειαζοταν κάθε εβδομαδα αλλά εχουν αυτό το συστημα για να αναπτυξουμε οικειοτητα φανταζομαι.

    Εχεις κλεισει ένα μηνα αγωγης ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Να σου πω την αληθεις πιστευω πως βιαστικα λιγο για τα φαρμακα!παντα ειχα φοβιες κ αγχος αλλα ηταν υπο ελεγχο!το τελευταιο διαστημα κλειστικα στον εαυτο μου κ δεν ειχα διαθεση!μια κριση πανικου ειχα αλλα ολη την ημερα ειχα πολυ αγχος μονο στην δουλεια ηρεμουσα λιγο!πηγα πρωτα σε νευρολογο ο οποιος μου ειπε καταθλιψη!μου εδωσε αντικαταθλιπτικο κ μισο αντιψυχωτικο!οταν ειδα το αντιψυχωτικο τρελαθηκα,κλαμα,αγχος κ να σκεφτομαι οτι ειμαι τρελη!πηγα στην ψυχολογο,με ηρεμησε αρκετα πηρα τα φαρμακα κ ειμαι λιγο καλυτερα!στην ψυχολογο δεν μπορω να παω καθε εβδομαδα,50 € δεν μπορω να τα διαθεσω!
    τα αντιψυχωτικα δεν τα δινουνε μονο για ψυχωση μην φοβασαι...
    δεν εισαι τρελη μια χαρα εισαι...
    αν και η ψυχωση ειναι μια ασθενεια οπως η αλλες ιασιμη σε μεγαλο βαθμο..
    επισης το αγχος μονο φοβο μπορει να σ δημιουργησει..
    απλα σταματα να ασχολεισαι με οτιδηποτε το ξερω δυσκολο....αλλα οταν σ ερχονται οι σκψεις μην δινεις σημασια
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Σ'ευχαριστω πολυ!!!ολοι το κανουμε αλλα εγω το παρακανω!!απο μικρη εχω αγχος επισης εχω κ πολλες φοβιες,η χειροτερη φοβια μου ηταν παντα μιπως τρελαθω!πριν 2 χρονια αρρωστησε ο αδερφος μου,εκανε αποπειρα διαγνωση αδιαφοροποιητη σχιζοφρενεια!απο τοτε συνεχεια φοβαμαι κ αγχωνομαι με το παραμικρο!μεχρι πριν 2 μηνες αρχισαν οι κρισεις πανικου!ειμαι σε αγωγη τωρα,ειμαι καλυτερα αλλα οι σκεψεις ειναι εκει!σορρυ,εγραψα πολλα αλλα χρειαζομαι ατομα που με καταλαβαινουν!ολοι οι φιλοι μου λενε ειναι ολα στο μυαλο σου προσπαθησε μονη σου αλλα εγω δεν μπορω μονη μου!
    Και γαμώ τα συγκροτήματα, pink floyd!!
    Κι εγώ πιστεύω ότι βιάστηκες να πάρεις φάρμακα! Αντιψυχωτικό γιατί σου έδωσε ο νευρολόγος; Πόσο καιρό παίρνεις την αγωγή αυτή;
    Οι φοβίες είναι μασκαρεμένο άγχος, το υπερβολικό άγχος μπορεί να επηρεάσει την χημική ισορροπία του εγκεφάλου σου και να σε οδηγήσει σε συμπτώματα κατάθλιψης. Όσον αφορά, τη σχιζοφρένεια... πόσων ετών είσαι; Εκδηλώνεται μέχρι κάποια ηλικία.
    Χρειάζεσαι υποστήριξη και καθοδήγηση και είναι θετικό ότι μπορείς και εργάζεσαι, αυτό αποδεικνύει ότι είσαι λειτουργική! Σε ψυχολόγο δεν είναι απαραίτητο να πηγαίνεις μία φορά την εβδομάδα, εφόσον τα οικονομικά σου δεν σου το επιτρέπουν. Εγώ για παράδειγμα πηγαίνω μία φορά το μήνα... διότι χρείαζομαι χρόνο για να δουλέψω με τον εαυτό μου...
    Οι φίλοι είναι όντως δύσκολο να κατανοήσουν την παθολογική πλευρά του πράγματος... έχει δίκο η C.c. "όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λέει..."

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Ναι εκλεισα πριν 2 μερες ενα μηνα!μου ειπε ο νευρολογος οτι μου δινει το αντιψυχωτικο για το αγχος!ειμαι καλυτερα αλλα θα προτιμουσα να μην επαιρνα αντιψυχωτικο αλλα καποιο αγχολυτικο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    τα αντιψυχωτικα δεν τα δινουνε μονο για ψυχωση μην φοβασαι...
    δεν εισαι τρελη μια χαρα εισαι...
    αν και η ψυχωση ειναι μια ασθενεια οπως η αλλες ιασιμη σε μεγαλο βαθμο..
    επισης το αγχος μονο φοβο μπορει να σ δημιουργησει..
    απλα σταματα να ασχολεισαι με οτιδηποτε το ξερω δυσκολο....αλλα οταν σ ερχονται οι σκψεις μην δινεις σημασια
    Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ιασιμη η ψυχωση τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση!!ο αδερφος μου ειναι καλυτερα αλλα δεν ειναι κ πολυ λειτουργικος!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Και γαμώ τα συγκροτήματα, pink floyd!!
    Κι εγώ πιστεύω ότι βιάστηκες να πάρεις φάρμακα! Αντιψυχωτικό γιατί σου έδωσε ο νευρολόγος; Πόσο καιρό παίρνεις την αγωγή αυτή;
    Οι φοβίες είναι μασκαρεμένο άγχος, το υπερβολικό άγχος μπορεί να επηρεάσει την χημική ισορροπία του εγκεφάλου σου και να σε οδηγήσει σε συμπτώματα κατάθλιψης. Όσον αφορά, τη σχιζοφρένεια... πόσων ετών είσαι; Εκδηλώνεται μέχρι κάποια ηλικία.
    Χρειάζεσαι υποστήριξη και καθοδήγηση και είναι θετικό ότι μπορείς και εργάζεσαι, αυτό αποδεικνύει ότι είσαι λειτουργική! Σε ψυχολόγο δεν είναι απαραίτητο να πηγαίνεις μία φορά την εβδομάδα, εφόσον τα οικονομικά σου δεν σου το επιτρέπουν. Εγώ για παράδειγμα πηγαίνω μία φορά το μήνα... διότι χρείαζομαι χρόνο για να δουλέψω με τον εαυτό μου...
    Οι φίλοι είναι όντως δύσκολο να κατανοήσουν την παθολογική πλευρά του πράγματος... έχει δίκο η C.c. "όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια λέει..."
    Απο τα αγαπημενα μου συγκροτηματα οπως κ nirvana,guns n roses κλπ..γενικα ροκ!!το αντυψυχωτικο μου το εδωσε για το αγχος!ο αδερφος μου παρουσιασε ψυχωση στα 37,εγω ειμαι 31!ο νευρολογος μου ειπε οτι δεν προκειται να παθω ψυχωση αλλα εγω εκει!

  15. #15
    ποιος ειναι ο μεγαλυτερος φοβος σου ?
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •