Μαγνητικος διακρανιακος ερεθισμος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    4
    Καλησπερα σας.Εχω επισκευτει μεχρι στιγμης 4 ψυχιατρους εκ των οποιων ο ενας και ψυχαναλυτης.Η αρχη του κακου ηταν μια μανια καταδιωξης που μου γεννηθηκε αφου εχασα τη δουλεια μου.Αποτελεσμα να ξεκινησω το ταξιδι στη ψυχιατρικη και τα φαρμακα.Διαγνωστικα αρχικα με διπολικη διαταραχη,στη συνεχεια με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη αλλα η μονη διαγνωση που πιστεψα ηταν μια εκρηξη θυμου που ειχα να ερμηνευτει ως ψυχωσικο επισοδειο.Ξεκινησα λοιπον με βαση αυτη τη διαγνωση ψυχαναλυτικη ψυχοθεραπεια εδω και δυο χρονια ενω ταυτοχρονα δοκιμασα ο3 κατηγοριων φαρμακα.το βασικο μου προβλημα ειναι οτι εχω μια συνεχης λειτουργεια κακων σκεψεων οι οποιες εχουν ως κοινο παρανομαστη το θανατο οι οποιες μου δημιουργουν εντονο ως ακραιο φοβο.με βαση τον θεραπευτη μου ωφειλεται στη παιδικη μου ηλικια.το θεμα ειναι οτι κουραστηκα πλεον και αναζητω μια αλλη θεραπεια.πιστευετε οτι μια τετοια θεραπεια θα βοηθουσε?ευχαριατω.

  2. #17
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by legolas View Post
    Καλησπερα σας.Εχω επισκευτει μεχρι στιγμης 4 ψυχιατρους εκ των οποιων ο ενας και ψυχαναλυτης.Η αρχη του κακου ηταν μια μανια καταδιωξης που μου γεννηθηκε αφου εχασα τη δουλεια μου.Αποτελεσμα να ξεκινησω το ταξιδι στη ψυχιατρικη και τα φαρμακα.Διαγνωστικα αρχικα με διπολικη διαταραχη,στη συνεχεια με ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη αλλα η μονη διαγνωση που πιστεψα ηταν μια εκρηξη θυμου που ειχα να ερμηνευτει ως ψυχωσικο επισοδειο.Ξεκινησα λοιπον με βαση αυτη τη διαγνωση ψυχαναλυτικη ψυχοθεραπεια εδω και δυο χρονια ενω ταυτοχρονα δοκιμασα ο3 κατηγοριων φαρμακα.το βασικο μου προβλημα ειναι οτι εχω μια συνεχης λειτουργεια κακων σκεψεων οι οποιες εχουν ως κοινο παρανομαστη το θανατο οι οποιες μου δημιουργουν εντονο ως ακραιο φοβο.με βαση τον θεραπευτη μου ωφειλεται στη παιδικη μου ηλικια.το θεμα ειναι οτι κουραστηκα πλεον και αναζητω μια αλλη θεραπεια.πιστευετε οτι μια τετοια θεραπεια θα βοηθουσε?ευχαριατω.
    Ισως βοηθουσε να δεις γνωσιακη συμπεριφοριστικη προσεγγιση. Το αναφερω κυριως λογω της φοβιας του θανατου.
    Στην ψυχαναλυση δινεται μεγαλη εμφαση στην παιδικη ηλικια και ο θανατος ειναι απο τα πιο "ζουμερά" θεματα. Ενδεχεται ομως να υπεραναλυθεις, να φτασεις στην πηγη και νερο να μην πιεις. Η ανακουφιση των συμπτωματων δεν ειναι παντα συνυφασμενη με την ανακαλυψη των αιτιων του προβληματος.
    Χρειαζεται και αλληλεπιδραση στο τωρα. Εκμαθηση νεων τροπων να αντιμετωπιζεις τον εαυτό σου και τη ζωη σου στην τρεχουσα πραγματικοτητα.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    4
    Εχω φτασει σε ενα ικανοποιητικο σταδιο αναλυσης της αιτιας του προβληματος και πλεον λαμβανω πληροφοριες για την αλλαγη οπτικης σε θεματα του σημερα καθως και σε τροπους που θα αλλαξουν την προβληματικη συμπεριφορα.εχω δει καποια βελτιωση αλλα εδω και αρκετο διαστημα επικρατει στασιμοτητα και ισως επαναλειτουργια του φαυλου κυκλου των κακων σκεψεων.γιαυτο ερωτω εαν καποια θεραπεια οπως αυτη που προαναφερεται θα μπορουσε να φανει χρησιμη.ευχαριστω.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by legolas View Post
    Εχω φτασει σε ενα ικανοποιητικο σταδιο αναλυσης της αιτιας του προβληματος και πλεον λαμβανω πληροφοριες για την αλλαγη οπτικης σε θεματα του σημερα καθως και σε τροπους που θα αλλαξουν την προβληματικη συμπεριφορα.εχω δει καποια βελτιωση αλλα εδω και αρκετο διαστημα επικρατει στασιμοτητα και ισως επαναλειτουργια του φαυλου κυκλου των κακων σκεψεων.γιαυτο ερωτω εαν καποια θεραπεια οπως αυτη που προαναφερεται θα μπορουσε να φανει χρησιμη.ευχαριστω.
    Εκανεσ τη θεραπεια; ενημερωσε μαε

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Ισως βοηθουσε να δεις γνωσιακη συμπεριφοριστικη προσεγγιση. Το αναφερω κυριως λογω της φοβιας του θανατου.
    Στην ψυχαναλυση δινεται μεγαλη εμφαση στην παιδικη ηλικια και ο θανατος ειναι απο τα πιο "ζουμερά" θεματα. Ενδεχεται ομως να υπεραναλυθεις, να φτασεις στην πηγη και νερο να μην πιεις. Η ανακουφιση των συμπτωματων δεν ειναι παντα συνυφασμενη με την ανακαλυψη των αιτιων του προβληματος.
    Χρειαζεται και αλληλεπιδραση στο τωρα. Εκμαθηση νεων τροπων να αντιμετωπιζεις τον εαυτό σου και τη ζωη σου στην τρεχουσα πραγματικοτητα.
    Παω στοιχημα οτι εσεις που τα βρισκετε ολα ευκολα δεν εχετε παιδευτει ποτε και δεν ξερετε τι σημαινει πραγματικο προβλημα κ οτι τιποτα δεν βοηθαει.δικιο εχει αυτη η μεθοδος ειναι αποτελεσματικη μπορει να την σωσει τι γνωσιακες κ μαλακιες σ λεει εχει κανει δεν καταλαβαινετε ω3 και ω1 και αηδιες

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    εγω πηγα σε αυτον τον γιατρο και μ πε δεν ακνει γ μενα!γτ δν εχω αμιγως ιψδ!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    Έχω κάνει φίλε μου ρωτήστε ότι θέλετε

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by kapamaru!! View Post
    Έχω κάνει φίλε μου ρωτήστε ότι θέλετε
    η λεσινγκ δεν μπαινει πλεον. Πεσμας εσυ για την εμπειρια σου. Γιατι πηγες, τι ακριβως σου εκανε ο ψυχιατρος, τι αποτελεσμα ειχες και μετα απο ποσο διαστημα, ποσος καιρος εχει περασει απο τοτε κλπ.
    ?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    100
    Λοιπον για ασθενεις με καταθλιψη αξιζει τον κοπο....για πιο σοβαρες καταστασεις πχ εγω με 7 χρονια αποπραγματοποιηση κτλ κτλ η διαταραχες προσωπικοτητας δεν πιανει μια....ειναι προσκαιρο και επιφανειακο....ο γιατρος μια φορα την ημερα επι μια εβδομαδα τοποθετουσε ενα σκουφακι στο κεφαλι μου με προσοχη για να εφαρμοσουν οι υποδοχεις σε συγκεκριμενα σημεια του κεφαλιου .....κ μετα ξεκινουσε μια ανοδηνη διαδικασια με ενα μικρο τακ τακ τακ ανα καποια δευτερολεπτα στο κεφαλι μου...στην απεπλισια σου τα παντα κανεις και κολουτουμπες στον αερα....επηρεαζει σιγουρα θετικα κ δεν ειναι επικινδυνο επισης

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by kapamaru!! View Post
    Λοιπον για ασθενεις με καταθλιψη αξιζει τον κοπο....για πιο σοβαρες καταστασεις πχ εγω με 7 χρονια αποπραγματοποιηση κτλ κτλ η διαταραχες προσωπικοτητας δεν πιανει μια....ειναι προσκαιρο και επιφανειακο....ο γιατρος μια φορα την ημερα επι μια εβδομαδα τοποθετουσε ενα σκουφακι στο κεφαλι μου με προσοχη για να εφαρμοσουν οι υποδοχεις σε συγκεκριμενα σημεια του κεφαλιου .....κ μετα ξεκινουσε μια ανοδηνη διαδικασια με ενα μικρο τακ τακ τακ ανα καποια δευτερολεπτα στο κεφαλι μου...στην απεπλισια σου τα παντα κανεις και κολουτουμπες στον αερα....επηρεαζει σιγουρα θετικα κ δεν ειναι επικινδυνο επισης
    Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες. Σε σενα δεν ειχε κανενα αποτελεσμα δηλαδη. Και το κοστος?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2021
    Posts
    1
    Έκανα τη θεραπεία με rtms εδώ https://smartcnscenter.com/rtms/. Είχα κατάθλιψη εδώ και αρκετό καιρό, φάρμακα δεν ήθελα να πάρω. Δεν νιώθω και τέλεια μη φανταστείτε, αλλά σίγουρα πολύ καλύτερα από αυτό που ήμουνα. Είμαι ευχαριστημένος από αυτή τη θεραπεία προσωπικά, ξέρω ότι δε βοηθάει τους πάντες, ούτε είναι η μαγική λύση για όλα, αλλά αξίζει να τη δοκιμάσει κανείς. Αν χρειαζόταν στο μέλλον, που ελπίζω να μην, θα την ξαναέκανα.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    1
    Αν και αυτό το thread είναι παλίο, έχω και εγώ τις απορίες μου.
    Ψάχνοντας και εγώ το είχα δεί αυτό το κέντρο στη Γλυφάδα που παρέχει TMS. Ποια είαι η διαδικασία;
    Θα δεχτούν να το χορηγήσουν σε κάποιον που έχει μεν πάρει αγωγές αλλά δεν έχει εξαντλήσει την “φαρμακευτική οδό” αν μπορώ να το πω έτσι
    Δηλαδή να ζητήσω θεραπεία χωίς φάρμακα και να προχωρήσω με τον γιατρό σε TMS απευθείας. Επίσης, γίνεται και μια μαγνητική πριν την έναρξη της θεραπείας με TMS
    ώστε να βρουν “καλύτερο στόχο”και αν όχι μπορείς ωστόσο να τη ζητήσεις την μανητική εσύ; Έχεις λεπτομέρειες και άλλες σχετικές με την εμπειρία σου στο κέντρο αυτό; Επίσης πιο είναι το κόστος,
    και ρωτώ αν γίνεται να κάνω μόνο λίγες δοκιμαστικές συνεδρίες.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2019
    Posts
    20
    Μ ενδιαφέρει αν μάθεις περισσότερα. Ακριβώς περιγράφεις τον εαυτό μου

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. εγκεφαλικος ερεθισμος
    By denis1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 27-12-2012, 19:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •