Μαγνητικος διακρανιακος ερεθισμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288

    Μαγνητικος διακρανιακος ερεθισμος

    Γεια σας.Ειμαι καινουργιο μελος.Χαιρομαι που υπαρχει αυτο το forum.Διαβασα αρκετα threads κ εντοπισα μερικα που ταιριαζουν στην δικη μου περιπτωση δ.λ.δ.Υποφερω απο καταθλιψη κ ενω εχω κανει χρονια ψυχοθεραπειες κ γνωσιακη κ αλλου τυπου δεν ειδα βελτιωση.Επισης παραλληλα επαιρνα φαρμακευτικη αγωγη.Μου εχουν δωσει Ladose,Wellbutrin,Εffexor,Zolotrin, και πιθανως να εχω ξεχασει κ αλλα αντικαταθληπτικα διοτι ταλαιπωρουμαι πολλα χρονια.Ειδα στο ιντερνετ μια μαλλον καινουργια νομιζω θεραπεια με Επαναλαμβανομενο Διακρανιακο Ερεθισμο(δεν εχει καμμια σχεση με ηλεκτροσοκ ειναι μαγνητικα κυματα αποτι καταλαβα)Ρωτησα την ψυχολογο μου η οποια μου ειπε οτι ειναι σχετικα καινουργια μεθοδος κ δεν ξερει τα αποτελεσματα.Ρωτησα κ τον ψυχιατρο μου κ μου ειπε οτι την κανουν στην Αθηνα αλλα κ αυτος δεν ηταν ενημερωμενος -ειπε οτι θα το ψαξει.Σας παρακαλω εχει κανει κανεις αυτη τη μεθοδο;Θα με ενδιεφερε να μου πει αν ειδε αποτελεσμα γιατι πραγματικα ταλαιπωρουμαι πολλα χρονια.Στα αγγλικα λεγεται RTMS.Παρακαλω αν καποιος ξερει κατι ας μου πει γιατι εχω κουραστει πλεον.
    Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    Γεια σας.Ειμαι καινουργιο μελος.Χαιρομαι που υπαρχει αυτο το forum.Διαβασα αρκετα threads κ εντοπισα μερικα που ταιριαζουν στην δικη μου περιπτωση δ.λ.δ.Υποφερω απο καταθλιψη κ ενω εχω κανει χρονια ψυχοθεραπειες κ γνωσιακη κ αλλου τυπου δεν ειδα βελτιωση.Επισης παραλληλα επαιρνα φαρμακευτικη αγωγη.Μου εχουν δωσει Ladose,Wellbutrin,Εffexor,Zolotrin, και πιθανως να εχω ξεχασει κ αλλα αντικαταθληπτικα διοτι ταλαιπωρουμαι πολλα χρονια.Ειδα στο ιντερνετ μια μαλλον καινουργια νομιζω θεραπεια με Επαναλαμβανομενο Διακρανιακο Ερεθισμο(δεν εχει καμμια σχεση με ηλεκτροσοκ ειναι μαγνητικα κυματα αποτι καταλαβα)Ρωτησα την ψυχολογο μου η οποια μου ειπε οτι ειναι σχετικα καινουργια μεθοδος κ δεν ξερει τα αποτελεσματα.Ρωτησα κ τον ψυχιατρο μου κ μου ειπε οτι την κανουν στην Αθηνα αλλα κ αυτος δεν ηταν ενημερωμενος -ειπε οτι θα το ψαξει.Σας παρακαλω εχει κανει κανεις αυτη τη μεθοδο;Θα με ενδιεφερε να μου πει αν ειδε αποτελεσμα γιατι πραγματικα ταλαιπωρουμαι πολλα χρονια.Στα αγγλικα λεγεται RTMS.Παρακαλω αν καποιος ξερει κατι ας μου πει γιατι εχω κουραστει πλεον.
    Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ.
    ποσα χρονια ταλαιπωρησε απο καταθλιψη?
    εκτος απο την αγωγη εχεις κανει προσωπικη προσπαθεια?
    ειχες καποιον κοντα σ να σε στηριζει σε αυτην την προσπαθεια?
    εχεις καποιες ασχολιες να σε κανουν ευτυχισμενο/η?

    το εφεξορ το εχεις δοκιμασει?
    παιζουν πολλα ρολο στην καταθλιψη.....περιβαλλον,προ σπαθεια,αγωγη...κ.λ.π

    γι αυτο π ρωτας παντως δεν εχω ιδεα....
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    ποσα χρονια ταλαιπωρησε απο καταθλιψη?
    εκτος απο την αγωγη εχεις κανει προσωπικη προσπαθεια?
    ειχες καποιον κοντα σ να σε στηριζει σε αυτην την προσπαθεια?
    εχεις καποιες ασχολιες να σε κανουν ευτυχισμενο/η?

    το εφεξορ το εχεις δοκιμασει?
    παιζουν πολλα ρολο στην καταθλιψη.....περιβαλλον,προ σπαθεια,αγωγη...κ.λ.π

    γι αυτο π ρωτας παντως δεν εχω ιδεα....
    νιψκ 10813,σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.Ταλαιπωρουμαι απο το 2000
    Ναι εχω κανει προσωπικη προσπαθεια γιατι υποθετω δεν φτανει μονο η αγωγη.Και με την προσπαθεια παντα καλυτερευα αλλα αυτο που με εχει ΚΟΥΡΑΣΕΙ φοβερα ειναι οτι η καλυτερευση δεν κρατουσε σταθερα επανερχοταν η καταθλιψη κ μετα παλι καλυτερευα, μετα παλι ασχημα.Δεν ειχε διαρκεια.Για αυτο ρωτησα για το RTMS γιατι ειδα στο ιντερνετ στο u tube καποιους ασθενεις που λεγανε οτι μετα απο αυτο δεν υποτροποιασαν ξανα γιαυτο ενδιαφερομαι τοσο πολυ.
    Γιαυτο που με ρωτησες,δεν εχω καποιον κοντα μου να με στηριζει κ αυτη η ελλειψη παιζει μεγαλο ρολο.Δυστυχως δεν εχω αδελφια.Ο πατερας μου που υπεραγαπουσα δεν ειναι στη ζωη αλλα η μητερα μου ηταν παντα σε αρνηση κ οταν ημουνα στο κρεββατι σχεδον ολη μερα για μηνες ελεγε οτι κοιμαμαι γιατι ειμαι κουρασμενη!Στους φιλους μου ντρεπομουν να το πω αλλα πριν 2 χρονια τους το ειπα γιατι δεν ηθελα να τους χασω εξαιτιας των ψεματων που ελεγα-δεν μπορω να ερθω εδω η εκει γιατι ειμαι κρυωμενη,εχω ημικρανια κ.λ.π.Αλλα καποιος που δεν εχει βιωσει την καταθλιψη μπορει μεν να σε συμπονεσει κ να μην σε παρεξηγησει αν δεν πας καπου που σε εχουν καλεσει αλλα δεν θελω να αναμασαω τα ιδια κ τα ιδια οταν ειμαι στα κατω μου γιατι πιστευω οτι κ κουραστικο ειναι για τον αλλον κ εμενα δεν μου κανει καλο η αυτολυπιση.
    Ασχολιες να με κανουν ευτυχισμενη οχι δεν εχω γιατι οταν ειμαι στα κατω μου δεν εχω το κουραγιο να κανω κατι εκτος απο ενα σκυλακι αδεσποτο που βρηκα κ υιοθετησα κ με εσωσε γιατι παλια ενω ημουν για βδομαδες κ μηνες κλεισμενη στο σπιτι τωρα εχω κινητρο με το ζωακι αυτο, το βγαζω εξω πρωι μεσημερι βραδυ κ τουλαχιστον κινητοποιουμαι.
    Το Εφεξορ το εχω παρει αλλα μου εκανε φοβερες παρενεργειες κ ο ψυχιατρος μου το αλλαξε.
    Δεν ξερω τι εχει παει στραβα κ δεν μπορω να κρατησω σταθερα μια καλυτερευση.Ισως να ειναι κατι που οφειλεται σε μενα κ δεν μπορω να το δω γιατι ειμαι μεσα στο προβλημα μου κ δεν μπορω να το δω αντικειμενικα.
    Αν καποιος εχει καποια ιδεα για ολα αυτα θα χαρω να την ακουσω.Επισης αν καποιος ειδικος ξερει για τον Διακρανιακο μαγν.ερεθ.κατι,αρνητικο η θετικο ,θα παρακαλουσα πολυ να μου το πει.Η ισως καποιος που να το εχει κανει για να μου πει την εμπειρια του.
    Δεν ξερω αν αλλα ατομα εχουν βιωσει τα ιδια με μενα,τα ψεματα στους φιλους,την απογοητευση αλλα αισθανομαι φοβερη μοναξια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    εχω βιωσει εγω κατι παραπλησιο...

    παλια ειχα καταθλιψη μαζι με αγχωδεις διατ,αρρωστοφοβια και τετοια...
    αλλα εγω πηγα σε γιατρο μ εγραψε το εφεξορ και το φριζιουμ,αρχισα κολυμβητηριο και ολα αυτα με βοηθησαν να την ξεπερασω....

    17 χρονια εχεις καταθλιψη?λολ ειναι παρα πολλα.....
    τις αγωγες σου τις εκανες κανονικα?
    επισης πρεπει να αρχισεις δραστηριοτητες,αλλιως δεν θα δεις καλυτερευση.....μην περιμενεις να καθεσαι στο κρεβατι και να γινεις καλα......
    το εφεξορ τι παρενεργειες σ εκανε?ειναι εκληπτικο χαπι παντως εγω αυτο θα σ προτεινα.......
    πρεπει να βαλεις και την γυμναστικη στην ζωη σου,οπωςσδηποτε θα σε βοηθησει......

    για μενα πρεπει να αρχισεις απο αυριο κιολας.....
    1.μια καινουργια αγωγη που να την τηρεις κατα γραμμα
    2.οπωσδηποτε σωματικη δραστηριοτητα,οπως γυμναστηριο η κολυμβητηριο
    3.και καποιο αλλο χομπυ αμα εχεις
    4.να πηγαινεις οπου σε καλουνε,εστω και με το να πιεζεσαι...(το να αποσυρεσαι απο κοινωνικα δρωμενα μονο κακο σου κανει)
    5.επισης να βρεις τι ειναι αυτο που σε ενοχλει και σε κανει να νιωθεις ασχημα στον κυκλο σου..

    υ.γ το ξερω οτι ειναι δυσκολο να σε καταλαβει καποιος π δεν εχει περασει κατι τετοιο.....και εγω οταν ειχα δεν μπορουσε να μ καταλαβει κανενας
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Εχεις βιώσει κακοποίηση και αδιαφορία από το οικογενειακό σου περιβάλλον.Αυτή είναι η απάντηση.Ψαξε βρες κάποιον ψυχοθεραπευτή που θα ταιριάξεις και κάνε μία σοβαρή δουλειά μαζί του.Το ξέρω ότι προσπάθησες,αλλά μόνο εκεί θα βρεις θεραπεία.
    Οσο για αυτό που ρωτάς,καλύτερο θα ήταν να το ξεχάσεις...δε νομίζω ότι εκεί θα βρεις λύση.

    Σου μιλάει μία ομοιοπαθούσα,απλά για να ξέρεις ότι δεν μιλάω θεωρητικά και σίγουρα η σωματική δραστηριότητα θα σε βοηθήσει,εστω και μια μικρή προσπάθεια!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας Diana k Nick.Nick ναι τις αγωγες μου τις εκανα κανονικα. Το Εφεξορ μου δημιουργησε μια παρενεργεια που ο ψυχιατρος μου ειπε οτι συμβαινει πολυ σπανια Νομιζω οτι τοτε μου ειχε δωσει αρκετα ψιλη δοση.Λοιπον καποια μερα αρχισα να νοιωθω μεγαλη ευφορια κ ημουν σε κατασταση ευτυχιας -νομιζα οτι μπορω να επικοινωνω με τα αδεσποτα σκυλια στο δρομο κ στη συνεχεια νομιζα οτι μου μιλαγε ο Θεος κ μαλιστα ειχε κ πολυ χιουμορ του τυπου:Ειδες υπαρχω τελικα.Αυτο κρατησε νομιζω 2 μερες αλλα την τριτη. μερα επεσα σε τρομερη αγωνια κ τρομαρα ελεγα αλλα αντι αλλων αλλα καπου μεσα μου καποιο κομματι καταλαβαινε οτι δεν ημουνα νορμαλ κ καταφερα να τηλεφωνησω στον ψυχιατρο μου.Κατα υποδειξη του νοσηλευτηκα για 3 μερες στο Δρομοκαιτιο.Οταν εφευγα ρωτησα τη γιατρο εκει τι ηταν αυτο γιατι ειχα τρομαξει παρα πολυ κ μου ειπε οτι ειναι κατι μου μπορει να συμβει απο το αντικαταθλιπτικο.Μετα απαυτο αλλαξα ψυχιατρο.Ο καινουργιος ψυχιατρος μου ειπε οτι κατα τη γνωμη του η αγωγη μου ηταν λαθος γιατι πρωτον επαιρνα τα αντικαταθλιπτικα για κατι μηνες κ μετα κατα εντολη του γιατρου τα ελλατωνα σταδιακα κ αυτος διαφωνει λεει οτι δεν επρεπε να τα διακοπτω κ δευτερον δεν επρεπε να παιρνω ενα αντκαταθλιπτικο αλλα ενα σχημα δλδ συνδιασμο. Μου εκοψε το Effexor λογω της παρενεργειας κ μου εδωσε νομιζω για ενα χρονο abilify με κατι αλλο που δεν θυμαμαι.Αυτο εγινε πριν 7 χρονια κ εκτοτε δεν ειχα τετοια παρομοια εμπειρια.Παντως τωρα παιρνω το Wellbutrin 300 κ το Ζολοτριν 200 σε 2 δοσειςτων 100 αλλα δεν μπορω να δω σημαντικη βελτιωση.Το ειπα του ψυχιατρου κ ειπε οτι θα μου προσθεσει κ τριτο νομιζω σεροκουελ αλλα επειδη διαβασα τις παρενεργειες κ τρομαξα συν του οτι παιρνεις βαρος αποφασισα να παρω κ μια αλλα γνωμη κ εκλεισα ραντεβου στα εξωτερικα ιατρεια του Αιγινητιου.
    Τωρα για τις συμβουλες σας για την γυμναστικη εχετε πολυ δικιο αλλα οσο ανοητο κ αν ακουγεται ντρεπομαι να παω γιατι εχω παρει κιλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    us;2[QaUOTE=m71341]Τα γραφω και εδω ως ξεχωριστο θεμα.

    Αμα το κανει κανεις ας μας γραψει.

    Οποιος δε θελει να παρει φαρμακα και ειναι στα ορια νομιζω οτι αξιζει πολυ.

    Αξιζει και για αυτους που εχουν διπολικη,καταθλιψη κ.λ.π.


    http://www.klinikilyrakou.gr/rTMS_gr.html

    rTMS
    Επαναληπτικός Διακρανιακος Μαγνητικος Ερεθισμος
    Ο εγκεφαλικός ερεθισμός, σε αντίθεση με την φαρμακολογία εστιάζεται στους ηλεκτρικούς μηχανισμούς του εγκεφάλου οι οποίοι προκαλούν εντοπισμένες αλλαγές στους χημικούς μηχανισμούς και κατ’ επέκταση στην φαρμακολογία. Με απλά λόγια, η τοπική εφαρμογή μαγνητικού πεδίου στον εγκέφαλο προκαλεί δίοδο ηλεκτρικού ρεύματος το οποίο τροποποιεί τους νευροδιαβιβαστές με αποτέλεσμα την καλύτερη λειτουργία τους που μεταφράζεται σε μικρότερη ή καθόλου φαρμακευτική αγωγή ή ανταπόκρισή τους σε αγωγή στην οποία προηγουμένως αντιστέκονταν.

    Τι είναι το rTMS;
    Ο Επαναληπτικός Διακρανιακός Ερεθισμός (rTMS) είναι μία θεραπεία που δεν χρήζει νοσηλείας και επιφέρει βελτίωση σε διάφορες ψυχικές ασθένειες όπως π.χ. η κατάθλιψη. Χρησιμοποιεί παλλόμενο μαγνητικό πεδίο για να ερεθίσει τον εγκέφαλο και να τον επαναφέρει σε μία κατάσταση ισορροπίας. Οι ασθενείς δεν χρειάζονται αναισθησία, ούτε ηρεμιστικά φάρμακα κατά την διάρκεια της θεραπείας. Μπορούν δε να συνεχίσουν τις καθημερινές δραστηριότητες τους αμέσως μετά το τέλος της θεραπευτικής συνεδρίας.
    Για ποιόν είναι κατάλληλο το rTMS;
    Η κλινική μας ειδικεύεται στην χρήση του rTMS κυρίως για την θεραπεία της κατάθλιψης σε οποιαδήποτε μορφή της:

    Μονοπολική
    Διπολική
    Άτυπη
    Κατάθλιψη μετά τον τοκετό
    Κατάθλιψη ανθεκτική σε φαρμακευτική αγωγή

    Επίσης συνιστάται για κάποιες διαταραχές άγχους, μανιοκατάθλιψης, ιδεοψυχαναγκαστικών διαταραχών και σε μερικές περιπτώσεις ψύχωσης (σχιζοφρένειας). Μπορεί να βοηθήσει ασθενείς με μικρή ανταπόκριση στην φαρμακευτική αγωγή ή σε περιπτώσεις ανεπιθύμητων παρενεργειών τους.
    Πως επιτυγχάνει το rTMS την βελτίωση του ασθενούς στην κατάθλιψη και στις άλλες ψυχικές νόσους;
    Στην κατάθλιψη, μία μικρή περιοχή του εγκεφάλου που βρίσκεται πίσω από το μέτωπο, δείχνει ασυνήθιστα χαμηλή δραστηριότητα. Πιστεύεται ότι αυτή η περιοχή του εγκεφάλου είναι υπεύθυνη για τον ανεπαρκή ερεθισμό του κέντρου ελέγχου της διάθεσης. Οι επαναλαμβανόμενοι μαγνητικοί παλμοί αυξάνουν την δραστηριότητα της ανενεργούς περιοχής και ανεβάζουν τη διάθεση του ασθενούς. Οι αλλαγές δεν είναι στιγμιαίες αλλά απαιτούνται μερικές συνεδρίες για να επιτευχθεί η αλλαγή στη διάθεση του ασθενούς.

    Μελέτες έχουν δείξει ότι η διέγερση άλλων περιοχών του εγκεφάλου έχει θετικά αποτελέσματα στην θεραπεία ψυχικών νόσων όπως οι αγχώδεις διαταραχές, η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, η διπολική συναισθηματική διαταραχή (μανιοκατάθλιψη) και το μετατραυματικό στρες.
    Ποια είναι τα κλινικά αποτελέσματα του rTMS;
    Το rTMS για την θεραπεία της κατάθλιψης έχει γίνει αντικείμενο εκτεταμένης μελέτης με πάνω από χίλιες κλινικές μελέτες. Πολλές από αυτές τις μελέτες έχουν δοκιμές με διάφορες μορφές θεραπείας και κάτω από διαφορετικές συνθήκες. Αυτές οι μελέτες έχουν οδηγήσει κορυφαίους επιστήμονες στην διαπίστωση ότι το rTMS βελτιώνει αισθητά την κατάσταση των ασθενών με κατάθλιψη σε επίπεδα συγκρίσιμα με έναν μεγάλο αριθμό από διαθέσιμα φαρμακευτικά σκευάσματα χωρίς τις παρενέργειες τις οποίες αυτά έχουν.

    Κλινικές μελέτες σε άλλες περιοχές του εγκεφάλου έχουν δείξει θετικά αποτελέσματα και σε άλλες παθήσεις όπως οι αγχώδεις διαταραχές, η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, η διπολική συναισθηματική διαταραχή (μανιοκατάθλιψη) και το μετατραυματικό στρες ενώ αρκετές μελέτες τελευταία εξετάζουν της επίδραση του rTMS στη σχιζοφρένεια - ψύχωση (αντιμετώπιση επίμονων ακουστικών ψευδαισθήσεων).
    Ποιά είναι η διαδικασία για να αρχίσει ένας ασθενής την θεραπεία με το rTMS;
    Επικοινωνήστε μαζί μας και θα σας ενημερώσουμε σχετικά. Σε πρώτη φάση απαιτείται μία συνεδρία με έναν από τους ειδικευμένους ψυχιάτρους μας ώστε να εκτιμηθεί εάν το rTMS είναι μία θεραπευτική μέθοδος κατάλληλη για εσάς. Πιθανότατα να απαιτηθούν κάποιες επιπλέον ιατρικές εξετάσεις. Κατόπιν το μόνο που απομένει είναι το πρώτο ραντεβού για μία θεραπευτική συνεδρία.
    Ποια είναι η διαδικασία στις θεραπευτικές συνεδρίες και πόσο διαρκεί;
    Κατά την διάρκεια του rTMS δεν απαιτείται αναισθησία ούτε κάποιας μορφής ηρεμιστική αγωγή σε αντίθεση με την ECT (Ηλεκτροσπασμοθεραπεία). Είναι μία μη επεμβατική μέθοδος χωρίς σοβαρές παρενέργειες (ίσως να εμφανιστεί ένας ελαφρύς πονοκέφαλους σε ελάχιστες περιπτώσεις).Ο θεραπευόμενος κάθετε σε μία αναπαυτική αναλυόμενη πολυθρόνα και ο θεραπευτής τοποθετεί ένα πηνίο δίπλα στο κεφάλι του. Ένα ηλεκτρονικά ελεγχόμενο μηχάνημα παράγει μία σειρά από μαγνητικούς παλμούς που ερεθίζουν τις κατάλληλες περιοχές του εγκεφάλου. Αυτοί οι παλμοί δημιουργούν μικρά ηλεκτρικά ρεύματα στα νευρικά κύτταρα που οδηγούν σε θεραπευτικό ερεθισμό του εγκεφάλου. Ο θεραπευόμενος δεν νοιώθει αυτό το ηλεκτρικό φαινόμενο παρά μόνο ακούει τον επαναλαμβανόμενο ήχο που παράγει το πηνίο.

    Στην πρώτη συνεδρία ο θεραπευτής θα επιχειρήσει να προσδιορίσει την ακριβή ένταση του μαγνητικού πεδίου που απαιτείται για την διέγερση του εγκεφάλου. Αυτή διαφέρει από άτομο σε άτομο. Προσδιορίζεται με βάση την ευαισθησία του κινητικού φλοιού στα μαγνητικά ερεθίσματα. Κατόπιν, ο θεραπευτής παίρνει κάποιες μετρήσεις των διαστάσεων της κεφαλής του θεραπευόμενου για να προσδιορίσει την ακριβή θέση που πρέπει να τοποθετηθεί το πηνίο κατά την διάρκεια της θεραπείας.

    Στις ακόλουθες συνεδρίες και με βάση την προτεινόμενη αγωγή διεγείρονται συγκεκριμένες περιοχές του εγκεφάλου με βάση συγκεκριμένα θεραπευτικά πρωτόκολλα. Οι συνεδρίες διαρκούν κατά μέσο όρο 20-30 λεπτά και συνεχίζονται για 2-4 εβδομάδες με συχνότητα από 3-5 φορές τη εβδομάδα. Συνήθως τα πρώτα αποτελέσματα όπου διαφαίνεται η αλλαγή της διάθεσης εμφανίζονται μετά από 2 εβδομάδες ανάλογα με την συχνότητα των συνεδριών. Τότε συνίσταται επανεκτίμηση από τον θεράποντα ιατρό ώστε να κριθεί η πρόοδος της θεραπείας.
    Ποία είναι η μετά την θεραπεία παρακολούθηση;
    Μετά το τέλος της αγωγής συνιστάται εκτίμηση από τον ιατρό σας σε τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να υπάρχει παρακολούθηση της εξέλιξης της νόσου και να αποφευχθεί πιθανή της υποτροπή. Μερικοί ασθενείς χρειάζεται να επιστρέψουν κάποια στιγμή για μία σύντομη επαναληπτική θεραπεία . Αν νοιώθετε ότι η κατάθλιψη επιστρέφει μην διστάσετε να επικοινωνήσετε άμεσα μαζί μας.
    Υπάρχουν παρενέργειες και αν ναι ποιές;
    Σε αντίθεση με τις θεραπείες βασισμένες σε φαρμακευτική αγωγή οι παρενέργειες την θεραπείας με rTMS είναι εξαιρετικά ήπιες. Ορισμένοι ασθενείς (ποσοστό 10%) υποφέρουν από ήπιες κεφαλαλγίες οι οποίες εξαφανίζονται με την πάροδο 2-3 ωρών ή με την χρήση των συνήθων αντιαναλγητικών (π.χ. DEPON). Κατά την διάρκεια της συνεδρίας ίσως παρουσιαστούν ελαφρές συσπάσεις μυών του προσώπου. Για σύγκριση οι θεραπείες με φαρμακευτική αγωγή παρουσιάζουν πιο σοβαρές κεφαλαλγίες, σεξουαλικές δυσλειτουργίες, αδυναμία, ζάλη, άγχος, διαταραχή του ύπνου, δυσκοιλιότητα και αύξηση βάρους σε συχνότητα που υπερβαίνει το 60%. Θεραπείες με ECT (Ηλεκτροσπασμοθεραπεία) παρουσιάζουν βραχεία απώλεια μνήμης, ναυτία, μεταβλητότητα στην ψυχική διάθεση, κεφαλαλγίες, μυαλγία και παροδική σύγχυση.
    Πόσο αποτελεσματική είναι η θεραπεία με το rTMS σε σύγκριση με άλλες θεραπευτικές μεθόδους;
    Η αποτελεσματικότητα του rTMS υπερβαίνει αυτή της φαρμακευτικής αγωγής και η πρώτη βελτίωση στην διάθεση του ασθενούς εμφανίζεται ακόμη και μετά την πάροδο 2 εβδομάδων. Επιπλέον η συχνότητα πιθανών υποτροπών της ασθένειας φαίνεται να είναι χαμηλότερη ακόμη και σε σύγκριση με την θεραπεία με ECT (Ηλεκτροσπασμοθεραπεία).
    Σε ποιές περιπτώσεις αντενδεικνύεται η θεραπεία με rTMS;
    Το rTMS αντενδεικνύεται σε ασθενείς που φέρουν μεταλλικές προσθήκες στην κεφαλή, έχουν βηματοδότες ή πάσχουν από σοβαρές καρδιακές παθήσεις, έχουν υψηλή ενδοκρανιακή πίεση, σε εγκύους γυναίκες και ιδιαιτέρως σε ασθενείς με ιστορικό ή χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής, που αυξάνει τον κίνδυνο επιληπτικών κρίσεων.[/QUOTE]ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΕΛΟΣ.ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ;ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Αν το εχει κανει ας μας πει καποιος την εμπειρια του.Εψαξα σε ξενα sights σε forum κ ειδα ενα μεγαλο ποσοστο που τους το ειχε συστησει ο ψυχιατρος τους.

  9. #9
    Γειά σου lessing! Έχει κάνει ο άντρας μου που έχει κατάθλιψη αυτή την θεραπεία με θετικά αποτελέσματα (όχι όμως πλήρη ίαση). Είναι όμως αρκετά ακριβή θεραπεία.
    Εμείς ξεκινήσαμε πριν δύο χρόνια, κάναμε για ένα μήνα κάθε μέρα από μία συνεδρία (εκτός Σαββατοκύριακου). Μετά αραιώσαμε σε δύο φορές την εβδομάδα, μετά μία φορά την εβδομάδα και μετά δύο φορές το μήνα, ώσπου στο τέλος κάναμε μία φορά το μήνα και τώρα έχουμε σταματήσει εντελώς εδώ και ένα εξάμηνο. Μειώσαμε τα φάρμακα και ο άντρας μου μπορεί και είναι πολύ περισσότερο λειτουργικός από πριν.
    Απ ότι ξέρω όμως (και μας είπε ο γιατρός) δεν έχει σε όλους τους ανθρώπους τα ίδια αποτελέσματα. Μπορεί να βελτιωθείς σε ένα ποσοστό 20-30%, μπορεί και σε ένα ποσοστό 60%. Εμείς θα έλεγα οτι πέσαμε σε αυτό το 60%, αλλά κάναμε την θεραπεία αρκετά παραπάνω απ ό,τι συνηθίζεται απ ό,τι μας είπε ο γιατρός (κι αυτό γιατί το ζήτησε ο άντρας μου).
    Την τελευταία φορά που πήγαμε (πριν 6 μήνες) ο άντρας μου δεν αισθάνθηκε καλύτερα και ο γιατρός (νευρολόγος) μας είπε οτι δεν θα κάνουμε άλλες. Η βελτίωση όμως παρέμεινε μέχρι τώρα και για να πω την αλήθεια έχει βελτιώσει πάρα πολύ την καθημερινότητά μας.
    Αυτά τα γράφω με κάθε επιφύλαξη, είναι προσωπική εμπειρία και όπως σου ανέφερα διαφέρει το αποτέλεσμα από άνθρωπο σε άνθρωπο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Γειά σου lessing! Έχει κάνει ο άντρας μου που έχει κατάθλιψη αυτή την θεραπεία με θετικά αποτελέσματα (όχι όμως πλήρη ίαση). Είναι όμως αρκετά ακριβή θεραπεία.
    Εμείς ξεκινήσαμε πριν δύο χρόνια, κάναμε για ένα μήνα κάθε μέρα από μία συνεδρία (εκτός Σαββατοκύριακου). Μετά αραιώσαμε σε δύο φορές την εβδομάδα, μετά μία φορά την εβδομάδα και μετά δύο φορές το μήνα, ώσπου στο τέλος κάναμε μία φορά το μήνα και τώρα έχουμε σταματήσει εντελώς εδώ και ένα εξάμηνο. Μειώσαμε τα φάρμακα και ο άντρας μου μπορεί και είναι πολύ περισσότερο λειτουργικός από πριν.
    Απ ότι ξέρω όμως (και μας είπε ο γιατρός) δεν έχει σε όλους τους ανθρώπους τα ίδια αποτελέσματα. Μπορεί να βελτιωθείς σε ένα ποσοστό 20-30%, μπορεί και σε ένα ποσοστό 60%. Εμείς θα έλεγα οτι πέσαμε σε αυτό το 60%, αλλά κάναμε την θεραπεία αρκετά παραπάνω απ ό,τι συνηθίζεται απ ό,τι μας είπε ο γιατρός (κι αυτό γιατί το ζήτησε ο άντρας μου).
    Την τελευταία φορά που πήγαμε (πριν 6 μήνες) ο άντρας μου δεν αισθάνθηκε καλύτερα και ο γιατρός (νευρολόγος) μας είπε οτι δεν θα κάνουμε άλλες. Η βελτίωση όμως παρέμεινε μέχρι τώρα και για να πω την αλήθεια έχει βελτιώσει πάρα πολύ την καθημερινότητά μας.
    Αυτά τα γράφω με κάθε επιφύλαξη, είναι προσωπική εμπειρία και όπως σου ανέφερα διαφέρει το αποτέλεσμα από άνθρωπο σε άνθρωπο.
    AX EΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ!!!!!!!!Κασσανδρα νασαι καλα.Σε παρακαλω μπορεις να μου πεις που το κανατε;Γιατι βλεπω 6-7 διαφημισεις για την Αθηνα κ δεν ξερω σε ποιο απολα να παω.

  11. #11
    Κοίταξε, εμείς ρωτήσαμε τηλεφωνικώς σε τρία κέντρα και για να πω την αλήθεια διαλέξαμε το πιο οικονομικό. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα ή χειρότερα από αλλού για να σου συστήσω ιδιαιτέρως αυτόν τον νευρολόγο αντί για κάποιον άλλον..
    Εμείς κάναμε με 100 ευρώ την συνεδρία όταν σε άλλα κέντρα ήταν 120. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από τον νευρολόγο αυτόν. Είναι στην Αγία Παρασκευή και η γυναίκα του είναι ψυχίατρος(ο άντρας μου όμως έχει άλλον ψυχίατρο που τον παρακολουθεί). Πάντως, πάντα μας έκοβε απόδειξη, σε κάθε συνεδρία χωρίς καν να του το ζητήσουμε. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω δημοσίως το όνομά του.
    Επίσης, καλό είναι για μένα να πάρεις τηλέφωνο σε όλα τα κέντρα να σου δώσουν τιμές γιατί ίσως να χρειαστεί να κάνεις αρκετές συνεδρίες (αν δεις οτι ωφελείσαι) και το κόστος είναι μεγάλο όπως καταλαβαίνεις . Εμείς δώσαμε κάπου 5.000 ευρώ αλλα κάναμε πολλές συνεδρίες και είδαμε αποτέλεσμα. Εσύ ίσως και να χρειαστείς πολύ λιγότερες συνεδρίες και ίσως και να βρεις πιο οικονομικά αυτή την στιγμή αν ψάξεις.
    Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα με το όνομα του γιατρού γιατί πρέπει να συμπληρώσεις 50 δημοσιεύσεις.
    Αν γκουγκλάρεις "νευρολόγοι Αγία Παραακευή" και μπεις στον χρυσό οδηγό x.o.gr είναι το δεύτερο όνομα που θα βρεις και το επώνυμό του μοιάζει πολύ με την λέξη "δεύτερος".
    Last edited by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ; 07-02-2017 at 20:37.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Eνταξει σε ευχαριστω παρα παρα πολυ.Το ποσο αυτο ειναι απλησιαστο για μενα αλλα θα κοιταξω μηπως βρω κατι πιο οικονομικο.Ενας νευρολογος που ρωτησα μου ειπε να προσεξω να εχουν το μηχανημα που κανει Επαναληπτικο Μαγνητικο Διακρανιακο Ερεθισμο δ.λ.δ RTMS κ οχι ΤMS .Yπαρχουν αν καταλαβα καλα 2 μηχανηματα αυτο που κανει Επαναληπτικο Μαγν. Διακρ.Ερεθισμ.ειναι για την καταθλιψη το αλλο Μαγνητικο Διακρ.Ερ.ειναι για διαφορα νευρολογικα προβληματα σκλυρυνση κατα πλακας,Παρκινσον κ.λ.π.
    Μια τελευταια ερωτηση Κασσανδρα:Πριν αρχιστε την θεραπεια εβαλε τον αντρα σου να κανει αξονικη η μαγνητικη εγκεφαλου;

  13. #13
    Κάναμε μαγνητική εγκεφάλου, ναι. Αλλά συμπτωματικά συνέπεσε να γίνει λίγο πριν την θεραπεία για εντελώς άλλο λόγο. Ο άντρας μου έχει μεγάλο πρόβλημα με τα μάτια του (στο οπτικό νεύρο) και από μια εξέταση ο οφθαλμίατρος υποψιάστηκε οτι μπορεί να υπάρχει και κακοήθης όγκος πίσω από το δεξί μάτι και τον έβαλε να κάνει μαγνητική εγκεφάλου.
    Εδώ θα σου διηγηθώ πώς φτάσαμε στην θεραπεία με μαγνητικό διακρανιακό ερεθισμό:
    Μόλις έκανε ο άντρας μου την μαγνητική (η οποία ευτυχώς βγήκε καθαρή), από την ώρα που βγήκε από τον μαγνητικό τομογράφο ένιωθε πάρα πολύ καλύτερα!!!!! Αυτό δε, κράτησε περίπου για ένα μήνα!
    Είχαμε δε, προσέξει οτι πάντα όταν ο καιρός ήταν βροχερός ή είχε αστραπές η διάθεσή του ήταν πολύ καλύτερη. Τότε αρχίσαμε να σκεφτόμαστε μήπως παίζει ρόλο ο ηλεκτρισμός ή ο μαγνητισμός και αρχίσαμε να ψάχνουμε στο ίντερνετ μήπως υπάρχει κάποια θεραπεία που να έχει σχέση με αυτό. Όταν πήγαμε σ αυτόν τον νευρολόγο η αλήθεια είναι οτι ζήτησε να δει την μαγνητική αλλά δεν ξέρω αν θα μας έβαζε να κάνουμε αν δεν την είχαμε κάνει πολύ πρόσφατα.
    Τώρα, σχετικά με το κόστος, σου ξαναλέω οτι εμείς υπερβήκαμε κατά πολύ τον αριθμό των συνεδριών που συνήθως γίνονται και όλες αυτές έγιναν σε διάστημα 1μιση χρόνου.
    Αν ήμουν στην θέση σου θα προσπαθούσα να βρω το πιο οικονομικό (κι εγώ αυτό έκανα, πριν δύο χρόνια βρήκα μόλις τρία κέντρα που έκαναν την θεραπεία, τώρα που είναι περισσότερα ίσως βρεις πιο χαμηλά).
    Βασικά, ξεκίνα για αρχή να κάνεις δυο - τρεις συνεδρίες για να δεις κατά πόσο νιώθεις καλύτερα. Ο άντρας μου ήδη μετά την δεύτερη-τρίτη συνεδρία ένιωθε το κεφάλι του πιο ελαφρύ και μεγάλη διαφορά, εδικά αμέσως μετά κάθε συνεδρία. Θέλω να πω οτι αν δεν έχεις αποτέλεσμα θα το διαπιστώσεις σύντομα και δεν χρειάζεται να καταξοδευτείς άδικα.
    Επίσης, μπορείς να συζητήσεις με τον νευρολόγο σου για τον αριθμό των συνεδριών που χρειάζονται στην περίπτωσή σου και να σε διευκολύνει στην πληρωμή ή να κάνεις καμιά δεκαριά και μετά να κάνεις κάπου-κάπου, όποτε έχεις χρήματα..
    Βασικά, η συνεδρία που σου κάνει νομίζω κρατάει 40 λεπτά πάνω-κάτω (μαζί με κάποια ολιγόλεπτα διαλείμματα στο ενδιάμεσο) και το κόστος του γιατρού είναι ουσιαστικά μηδέν γιατί απλώς σου ακουμπάει στο κεφάλι μια συσκευή σαν έναν υπέρηχο που κάνει τσακ-τσακ και νιώθεις σαν να σε χτυπάει πολύ ελαφρά στο κεφάλι στιγμιαίο ηλεκτρικό ρεύμα (δεν πονάς όμως). Απλώς η τιμή της συνεδρίας είναι υψηλή επειδή ίσως αυτά τα μηχανήματα είναι ακριβά και οι γιατροί κάνουν απόσβεση.
    Σε κάποιες χώρες (π.χ. στην Αυστραλία) ο διακρανιακός μαγνητικός ερεθισμός γίνεται και σε νοσοκομεία και κατά περίπτωση καλύπτεται και από την δημόσια ασφάλεια.
    Αυτό που λες πάντως για την διαφορά RTMS και TMS, την γνωρίζουν οι νευρολόγοι που το κάνουν, μη φοβάσαι. Ξέρω, υπάρχει το TMS για ανθρώπους με νευρολογικά προβλήματα. Ο νευρολόγος που πηγαίναμε έκανε και αυτού του είδους την θεραπεία. Δεν ξέρω αν είναι διαφορετικό το μηχάνημα ή αλλάζουν κάποιες συχνότητες ή εξαρτήματα.
    Πάντως να σου πω οτι εμείς δεν το μετανιώσαμε γιατί και αποτελέσματα είδαμε και τα φάρμακα μειώσαμε και διάρκεια στον χρόνο μέχρι σήμερα έχει αυτή η θεραπεία. Όχι βέβαια με πλήρη ίαση, συνεχίζουμε παρακολούθηση από ψυχίατρο και φάρμακα, αλλά είδαμε μεγάλη διαφορά.
    Μακάρι να δεις οτι ωφελείσαι (γιατί δεν είναι για όλους ικανοποιητική θεραπεία) και όσο για τα λεφτά να σου πω, και στους ψυχολόγους δεν δίνεις στο τέλος λιγότερα αν το υπολογίσεις.
    Ξέρω οτι έχεις ταλαιπωρηθεί πολύ γιατί κι εμείς παλεύουμε με την ασθένεια αυτή δέκα χρόνια και με πολλά και διαφορετικά φάρμακα, όπως και πολύς κόσμος επίσης.
    Σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλλίτερα από δω και πέρα και κουράγιο, υπομονή και επιμονή!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ View Post
    Κοίταξε, εμείς ρωτήσαμε τηλεφωνικώς σε τρία κέντρα και για να πω την αλήθεια διαλέξαμε το πιο οικονομικό. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα ή χειρότερα από αλλού για να σου συστήσω ιδιαιτέρως αυτόν τον νευρολόγο αντί για κάποιον άλλον..
    Εμείς κάναμε με 100 ευρώ την συνεδρία όταν σε άλλα κέντρα ήταν 120. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από τον νευρολόγο αυτόν. Είναι στην Αγία Παρασκευή και η γυναίκα του είναι ψυχίατρος(ο άντρας μου όμως έχει άλλον ψυχίατρο που τον παρακολουθεί). Πάντως, πάντα μας έκοβε απόδειξη, σε κάθε συνεδρία χωρίς καν να του το ζητήσουμε. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω δημοσίως το όνομά του.
    Επίσης, καλό είναι για μένα να πάρεις τηλέφωνο σε όλα τα κέντρα να σου δώσουν τιμές γιατί ίσως να χρειαστεί να κάνεις αρκετές συνεδρίες (αν δεις οτι ωφελείσαι) και το κόστος είναι μεγάλο όπως καταλαβαίνεις . Εμείς δώσαμε κάπου 5.000 ευρώ αλλα κάναμε πολλές συνεδρίες και είδαμε αποτέλεσμα. Εσύ ίσως και να χρειαστείς πολύ λιγότερες συνεδρίες και ίσως και να βρεις πιο οικονομικά αυτή την στιγμή αν ψάξεις.
    Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα με το όνομα του γιατρού γιατί πρέπει να συμπληρώσεις 50 δημοσιεύσεις.
    Αν γκουγκλάρεις "νευρολόγοι Αγία Παραακευή" και μπεις στον χρυσό οδηγό x.o.gr είναι το δεύτερο όνομα που θα βρεις και το επώνυμό του μοιάζει πολύ με την λέξη "δεύτερος".
    Ευχαριστώ Kassandra Είμαι xaroumeni που βοήθησε τον άντρα σου.
    Μήπως αυτό βοηθήσει το άγχος;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εγκεφαλικος ερεθισμος
    By denis1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 27-12-2012, 19:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •