Ψυχολογική υποστήριξη για φίλο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    3

    Ψυχολογική υποστήριξη για φίλο.

    Καλημέρα παιδιά. Δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή ενότητα.

    Θα ήθελα ορισμένες συμβουλές ως προς την διαχείριση της ψυχολογικής κατάστασης ενός φίλου μου απο μεριάς μου.

    Με τον φίλο μου κάνουμε παρέα εδώ και 14 χρόνια. Είχαμε γνωριστεί στην σχολή και επεδίωξα να κάνουμε παρέα καθώς είχαμε κοινά ενδιαφέροντα. Τωρα ειναι 34 χρονών.

    Όσα χρόνια τον γνωρίζω έχει ανασφάλεια με την εξωτερική του εμφάνιση, και δεν εχει καθόλου αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση. Μαζί με αυτά φαινεται οτι εχει κατάθλιψη και δεν εχει όρεξη για κοινωνικές συναναστροφές.

    Τα πρώτα χρόνια το κυρίως πρόβλημα που ήταν ορατό σ εμένα ηταν οτι δεν είχε σχεση με κορίτσι και θεωρούσε ότι δεν θα αποκτούσε ποτέ λόγω της εμφάνισης του. Τα χρόνια πέρασαν και περασε μεσα απο 3 σχέσεις αλλα το πρόβλημα εξακολουθούσε να υπάρχει.

    Τα τελευταία χρόνια δεν ειναι ευχαριστημένος απ το εργασιακό του περιβάλλον και αυτό τον εχει καταρρακώσει. Είχε επανέλθει και το θεμα ερωτικού συντρόφου για καποιο διάστημα καθώς αδυνατουσε να βρει.

    Τον τελευταίο 1,5 χρόνο εχει ξεκινήσει γυμναστήριο και διατροφή με θεαματική αλλαγή στην εμφάνιση του με το οποίο έχει εκπλαγεί και ο ίδιος. Πλέον μου λέει ότι δεν ενδιαφέρεται για σχέση και για ερωτικές επαφές. Λεει επίσης ότι το γυμναστήριο είναι το αποκούμπι του και ότι θα χε αυτοκτονήσει χωρίς αυτό.

    Γενικά μέσα στα χρόνια έχει αναφέρει την αυτοκτονία και ότι δεν βρίσκει κάποιο νόημα στη ζωή.

    Εχει επισκεφθεί κατα καιρους ψυχολόγους και ψυχίατρους, εχει ακολουθήσει αγωγή αλλά την σταμάτησε.

    Τους τελευταίους μήνες του είχα δώσει να φιλοξενήσει γατάκια και αυτό του ειχε φτιάξει λίγο τη διάθεση. Τώρα θέλει να τα δώσει πίσω και φοβάμαι μηπως ο λόγος είναι οι αυτοκτονικές τάσεις.

    Γενικά η εντύπωση που μου εχει δώσει αυτά τα χρόνια είναι οτι παρατάει το οτιδήποτε με το παραμικρό. Αν βιώσει την απόρριψη έστω και μια φορά θεωρεί οτι δεν υπαρχει λόγος να προσπαθήσει. Αυτό αφορά τόσο τα εργασιακα οσο και τις ερωτικες σχεσεις.

    Είναι αρκετά αποξενωμένος και ο κόσμος που ερχεται σε καποια επαφή είναι απ το εργασιακό του περιβαλλον και το γυμναστήριο. Επίσης παρόλο πού παλαιότερα είχε παραπανίσια κιλά, εχει γίνει χονδροφοβικός και σχολιάζει συνέχεια την εξωτερική εμφάνιση των ανθρώπων και ιδιαιτερα των γυναικών με αρνητικό τρόπο.

    Εγώ του έχω πει να δοκιμασει να ξαναπάει σε ψυχολόγο γιατί ίσως το πρόβλημα είναι βαθύτερο. Προσπαθώ και γω όσο μπορω να τον στηρίζω, να τον πείθω να κανει πράγματα και να γνωρίζει κόσμο αλλά δεν θέλει γιατί θεωρεί οτι δεν εχει νόημα.

    Θα ήθελα την γνωμη σας.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    1,983
    Έχεις συζητήσει μαζί του; Του πρότεινες να επισκεφτεί ένα ψυχολόγο, ψυχίατρο;

    Μας έχουν μεγαλώσει και μας έχουν περάσει το μήνυμα πως για να είμαστε ευτυχισμένοι πρέπει να έχουμε σύντροφο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Μην προσπαθείς να τον βοηθήσεις. Τον βοηθάς ήδη με το να είσαι εκεί. Από κει και μετά είναι επιλογή του το πώς θα ζήσει.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έχεις συζητήσει μαζί του; Του πρότεινες να επισκεφτεί ένα ψυχολόγο, ψυχίατρο .
    Ναι τόσα χρόνια αυτό κανω βασικά. Τον αφήνω να μου εξηγεί τους προβληματισμούς του και τους λογους των αρνητικων συναισθηματων και μετα εγώ του λεω πως βλεπω τα πραγματα απ τη δικη μου μεριά. Ειναι μόνιμα απαισιόδοξος και πιστευω οτι νοιωθει οτι ειναι καταδικασμένος να μην είναι ευτυχισμένος. Οτι και να του πω θεωρεί ότι δεν θα δουλεψει σ εκεινον.

    Εχει πάει και σε ψυχολόγο και σε ψυχιατρο. Εχει ακολουθησει και φαρμακευτική αγωγή.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2023
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μην προσπαθείς να τον βοηθήσεις. Τον βοηθάς ήδη με το να είσαι εκεί. Από κει και μετά είναι επιλογή του το πώς θα ζήσει.


    Πολλες φορές λεω οτι θα σταματήσω γιατί με κουράζει και μενα ψυχολογικά. Μετά όμως πεισμώνω γιατί κάποια πράγματα απο αυτά που λέει μου ακούγονται παράλογα και δεν μπορώ να μην αντιδράσω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813
    αυτο εδω ας δει μπορει να ειναι χρήσιμο μια ψυχολογα το εχει αναρτιμενο να βοηθαει κοσμο που το εχει αναγκη .

    https://www.milamou.gr/
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    αυτο εδω ας δει μπορει να ειναι χρήσιμο μια ψυχολογα το εχει αναρτιμενο να βοηθαει κοσμο που το εχει αναγκη .

    https://www.milamou.gr/
    το έχεις δοκιμάσει?? σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,813

    Thumbs up

    ΚΑΝΤΟ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΙΣΕΙ ΠΟΛΥ ΕΓΩ ΔΕ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΕΧΩ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΕΧΩ ΚΛΙΣΤΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ . ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΜΩς Ας ΒΟΗΘΙΘΟΥΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΨΥΧΕς ΠΟΥ ΠΟΝΟΥΝ ΚΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΙΣΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ . ΔΕς ΚΙ ΑΝ ΣΕ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΟ.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. ψυχολογικη υποστήριξη
    By βασιαα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 24-03-2016, 12:48
  2. Δωρεαν ψυχολογικη υποστηριξη
    By Siouki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 07-04-2014, 20:59
  3. Ψυχολογική υποστήριξη
    By fania in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2011, 15:55
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ
    By SUSAN_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 21-06-2010, 20:13
  5. ψυχολογικη υποστηριξη
    By free in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 5
    Last Post: 14-11-2006, 12:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •