Έκτακτες συστολές και φόβος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 32 of 32
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1
    Καλησπέρα σε όλους.
    Γράφτηκα στο φόρουμ για να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου με τις έκτακτες. Ψάχνοντας για το θέμα αυτό έπεσα πάνω σε αυτό το φόρουμ και με βοήθησε πολύ που είδα πως υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που έχουν το ίδιο θέμα.
    Είμαι 30 χρονών , έχω πρόπτωση μιτροειδούς βαλβίδας και απο τα 18 μου άρχισα να έχω ταχυκαρδίες και έτσι ανακάλυψα αυτό το " πρόβλημα " με την καρδιά μου. Πέρασαν τα χρόνια ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες του καρδιολόγου μου που ήταν : Όχι κάπνισμα ( δεν κάπνισα ποτέ ) ,αλκοόλ, άγχος , ηλιοθεραπεία πολλές ώρες , έντονη άσκηση με βάρη , καφέδες , τσάι.. Μπορώ να πω πως ακολουθώντας όλα αυτά κατά γράμμα σταμάτησαν και οι ταχυπαλμίες. Βέβαια έζησα όλα αυτά τα χρόνια μια ζωή με τον φόβο πως αν δεν τα κάνω όλα αυτά θα μου συμβεί κάτι κακό. Έτσι, άλλαξα γιατρό ο οποίος με βοήθησε πολύ να ηρεμήσω και γενικά ήταν πολύ πιο επεξηγηματικός στα πάντα.
    Πάμε τώρα και στις έκτακτες συστολές.
    Με έχουν πιάσει 2 φορές στη ζωή μου αλλά μου κράτησαν αρκετά και σε έντονο βαθμό. Δηλαδή τις είχα όλη την ημέρα και όλη νύχτα χωρίς να σταματάνε καθόλου ( όχι ριπές αλλά ένας ή 2 κανονικοί παλμοί και μετά μια έκτακτη ) για περίπου 1 μήνα. 'Ηταν απαίσιο συναισθημα , τα έχετε πει όλοι πως νιώθατε δεν υπάρχει λόγος να τα γράψω κι εγώ..
    Την πρώτη φορά πήγα και βάλαμε και χόλτερ και κάναμε τις βασικές εξετάσεις που κάνω πάντα.
    Μιλώντας τηλεφωνικά για τα αποτελέσματα με καθησύχασε πως δεν είναι κάτι σοβαρό και μου έδωσε να πάρω β - αναστολείς.
    'Αλλαξα 3 φάρμακα και δεν είδα διαφορά με κανένα από αυτά. Μετά απο 1 μήνα όπως είπα και πριν, άρχισε σιγά σιγά να με αφήνει..μια μέρα είχα, μετά δεν είχα , μετά απο 2 μέρες είχα λίγο ξανά μέχρι που σταμάτησαν .
    Το πιο βασικό που δεν είπα ακόμα, είχα περάσει μια περίοδο με έντονο στρες όταν μου εμφανίστηκαν για 1η φορά.
    Έτσι και την 2η φορά που με έπιασε , τώρα δηλαδή που τις έχω ακόμα, ξανά μετά απο έντονο στρες ... να τες πάλι!
    Πριν λίγες μέρες πήγα στον καρδιολογο μου, αρκετά απογοητευμένη να βρω επιτέλους μια λύση. Έκανα και πάλι τις εξετάσεις μου και μου είπε πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και πως όλοι κάνουμε έκτακτες απλά οι πιο πολλοι δεν τις καταλαβαινουν καν. Δεν έχουν ολοι οι άνθρωποι αυτα τα συμπτώματα. Μου είπε επίσης πως οι γυναίκες τις νιώθουν πιο έντονα γιατι είναι σχετικά πιο αδύνατες στο πάνω μέρος του σώματος. Για την δική μου περιπτωση πιστεύει πως ευθυνεται στο στρες όμως μου είπε και τι άλλο μπορει να τις προκαλει γενικά και θελω να το μοιραστώ μαζι σας γιατι μερικα απο αυτά που μου είπε , δεν τα είδα να τα αναφέρει κάποιος.
    Αγχος , καφεινη ,κακάο, καποια φάρμακα τύπου " otrivin " για την μύτη , γαστροοισοφαγική παλινδρομηση , διαφραγματοκηλη , καποια συμπληρώματα διατροφής που έχουν μέσα το βότανο τζίνσενγκ ( αυτή την περίοδο είχα πάρει βιταμίνες που ειχαν μεσα τζινδενγκ ) διαταραχες με το κάλιο , χαμηλή βιταμίνη D , έλειψη σιδήρου - φεριτίνης.
    Όπως καταλάβατε πολλά μπορεί να είναι και αρκετά δύσκολο να βρεθεί τι φταίει ακριβώς. Γνώμη του ήταν πως είναι απο το άγχος κυρίως σε συνδιασμό ίσως με κάτι άλλο όπως η βιταμίνη που πήρα απο μόνη μου για λίγη τόνωση ή η έλειψη βιταμίνης D που έχω.
    Μου άλλαξε και τα φάρμακα μου έγραψε ένα άλλο γιατι όλοι οι β - αναστολεις μου ριχναν και την πιεση και δεν το ήθελα καθολου αυτο γιατί έχω ήδη χαμηλη. Το φαρμακο δεν θα το αναφερω γιατι με βαση τους κανονισμους απο οτι διαβασα στο φορουμ δεν επιτρεπεται ( αν καταλαβα καλα ) παντως ειναι ενα φαρμακο πολυ γνωστο που το έχετε αναφερει πολλοι. Δεν το πήρα ακόμη γιατι βλεπω μια μικρη βελτιωση και θελω να το αφησω να δω πως θα παει. Απο οτι μου ειπε και ο ιδιος κανονικα δεν δινουν καν φαρμακα για τις εκτακτες ( τουλαχιστον σε ολους εμας που δεν εχουμε κατι σοβαρο με την καρδια ) δινουν μονο στις περιπτωσεις που υπαρχουν συμπτωματα δηλαδη που τις καταλαβαινουμε και μας επηρεαζουν στην καθημερινοτητα.
    Για αρρυθμιολογο που τον ρωτησα μου είπε πως είναι υπερβολη και πως θα με βαλει σε μια διαδικασια να κανω πολλες εξετασεις και δεν υπαρχει λογος.
    Γνωμη μου ειναι να ηρεμισουμε ολοι γενικα , εφοοσον μας λενε πως δεν ειναι κατι επικινδυνο αλλα σιγουρα αν βλεπει καποιος πως δεν του περναει με τιποτα να το ψαξει και για αλλα οπως πχ το στομαχι..
    Αυτα απο εμενα , ελπιζω να σας εδωσα καποια πληροφορια που ισως σας βοηθησει καπως.

  2. #32
    Quote Originally Posted by Vicky24 View Post
    .



    Έβαλα χολτερ σήμερα και έχει γράψει παρά πολλές ως τώρα! Ξέρει κανείς αν βοηθάει το concor? Μου το πρότεινε η γιατρός και πήρα τώρα μισό γιατί δεν παλευεται!


    Εμενα εγραψε 12000 αθωες ευτυχως. Στρες και εντονες κρισεις αγχους.... Παραπανω ειχες;;;;;

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. άγχος, έκτακτες συστολές και τρελός φόβος
    By stilvie in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 102
    Last Post: 03-02-2023, 08:01
  2. Τρελές αρρυθμίες, έκτακτες συστολές και φόβος θανάτου. Έχω παροξυσμό, HELP!!!!!!
    By Aramis in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 25
    Last Post: 04-03-2019, 00:01
  3. εκτακτες συστολες
    By george271185 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 04-08-2014, 18:40
  4. Έκτακτες συστολές/Βραδυκαρδία
    By Inked in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 23-12-2013, 16:59
  5. εκτακτες συστολες
    By billys32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 22-10-2012, 17:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •