Άπειρος οδηγός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    10

    Άπειρος οδηγός

    Καλησπέρα Παιδιά!!
    Έχω μεγάλο θέμα..
    Πήρα το διπλώμα οδηγησης εδώ και 8 χρονια..
    Δεν έπαιρνα αμάξι!
    Τώρα που αξιώθηκα να αγοράσω ένα μικρό..ότι πρέπει για μένα..δε μπορώ να οδηγήσω σωστά..
    Έκαμα 3 μαθήματα με τον δάσκαλο..
    Οκ θυμήθηκα τα βασικά.
    Το πρόβλημα που αντιμετώπιζω είναι στο ξεκίνημα..μου σβήνει!
    Στις στροφές..
    Στο ότι ταυτόχρονα πρέπει να κοιτάζω και καθρέφτη και μπροστά..
    Φοβάμαι λίγο τα περιθώρια δεξιά αριστερά σε αυτους που περνάνε και στους παρκαρισμένους..
    Ουφ..και γενικά συνέχεια έχω την αίσθηση ότι θα τράκαρω. Το βράδυ έχω εφιάλτες..χωρίς να κοιμάμαι!
    Μέχρι στιγμής όσες διαδρομές έχω κάνει..τις έχω κάνει με παρεα ..ποτέ μόνη..και ομολογώ ότι με αγχώνουν και ο καθενας φυσικά οδηγεί με τον δικό του τρόπο..οπότε μπορεί να άκουσα 5 διαφορετικές τεχνικές.
    Έχω την αίσθηση πως αν οδηγήσω μόνη μου θα τα πάω μια χαρά!..
    Έχω βάλει και 2 Ν πίσω! Έλεγα να βάλω σε όλο το αμάξι!! Χαχα..τραγικό!
    Θέλω συμβουλές. Ενθάρρυνση.και να μάθω αν όλα αυτά τα αισθάνομαι μονάχα εγώ..υπήρξαν άλλες περιπτώσεις σα και μένα..?
    Νιώθω ότι δε θα τα καταφέρω ποτε..βουνό ή φάση που περνώ!!
    Ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    εφοσον το εχεις κανει ΗΔΗ το μεγαλο βημα και μπηκες και οδηγεις, ειναι απλα θεμα χρονου να αποκτησεις ανεση και αυτοπεποιθηση.
    κι εγω οταν πρωτοπηρα αυτοκινητο, στις μεγαλες ταχυτητες νομιζα οτι θα γινει το κακο κι ελεγα μεσα μου " game over". τωρα εχω χαλαρωσει πλεον μετα απο 10 χρονια συνεχους οδηγησης. βασικα απο τα 2-3 χαλαρωνεις.

    το οτι φοβασαι, δεν ειναι κακο γιατι πρεπει να προσεχεις παρα παρα πολυ και σαν εμπειρος, ποσο μαλλον σαν απειρος οδηγος.
    καλα εκανες και εβαλες τα Ν θα σε προσεχουν περισσοτερο χωρις να σε σιχτιριζουν, αλλιως ειχε να φας πολυ μπινελικι. βαλε κι ενα μπροστα! χαχαχαχαχαχα!!!
    αν νοιωθεις οτι δεν το ελεγχεις , κανε μερικα ,μαθηματα ακομα. ΔΕΝ πρεπει να σου σβηνει. πρεπει να το δουλεψεις αυτο. εγω αυτο δεν το ειχα ουτε σαν μαθητευομενη.
    το αυτοκινητο ειναι μεγαλη ελευθερια. μολις του παρεις λιγο τον αερα, θα απορεις πως μπορουσες τοσα χρονια, χωρις..
    καλωσηρθες στον κοσμο των οδηγων :)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    10
    Σε ευχαριστώ πολύ!! Θα το δουλέψω το ξεκίνημα!! Εύχομαι σε λίγο καιρό να γελάω με τον σημερινό μου φόβο και να είναι απλά μια ανάμνηση

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Kαλησπέρα.Καλοτάξιδο το αμάξι σου.Στην αρχή κάπως έτσι είμασταν όλοι.Προσωπικά τουλάχιστον έτσι ήμουν.23 χρόνια οδηγώ,τα 20 με δίπλωμα.Σε αυτά τα χρόνια μέχρι να μάθω αλλά ακόμη και όταν έμαθα έπαιζα με τα όρια μου αλλά και με τα όρια του αμαξιού μου.Ας πούμε οι "μαγκιές" κόπηκαν όταν πριν κάποια χρόνια ένα βράδυ τράκαρα με 150χλμ (στην τροχαία που είχε έρθει για καταγραφή του συμβάντος είχα πει ότι πήγαινα με 120 και στους γονείς μου με 100) μέσα στην εγνατία σε μια απότομη στροφή και έπεσα πάνω στην διαχωριστική μπαριέρα..Ε μετά απο αυτό και αφού το αμάξι διαλύθηκε εμπρος και εγώ δεν έπαθα τίποτε πέρα απο το σοκ (φορούσα ζώνη),είμαι πλέον προσεκτικός και δεν κάνω βλακείες..
    Το ότι σου σβήνει κατά την γνώμη μου οφείλεται στο ότι δεν έχεις συνηθίσει το συγχρονισμό που χρειάζεται μεταξύ του να αφήνεις σιγα-σιγα συμπλέκτη και να πατάς το γκάζι.Και μένα μου πήρε αρκετό καιρό να το συνηθίσω αυτό και να μη μου σβήνει.Για τα περιθώρια μεταξύ του δικού σου και των άλλων και εκεί θα το συνηθίσεις με τον καιρό

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Καλημερα!!μην αγχωνεσαι εγω ημουν χειροτερη απο σενα!εγω δεν εβαζα κοσμο στο αμαξι,φοβομουν!μου εσβηνε συνεχεια,τι βρυσιδια εχω ακουσει δεν μπορεις να φανταστεις!!προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και να μην φοβασαι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by Loukritia View Post
    Καλησπέρα Παιδιά!!
    Έχω μεγάλο θέμα..
    Πήρα το διπλώμα οδηγησης εδώ και 8 χρονια..
    Δεν έπαιρνα αμάξι!
    Τώρα που αξιώθηκα να αγοράσω ένα μικρό..ότι πρέπει για μένα..δε μπορώ να οδηγήσω σωστά..
    Έκαμα 3 μαθήματα με τον δάσκαλο..
    Οκ θυμήθηκα τα βασικά.
    Το πρόβλημα που αντιμετώπιζω είναι στο ξεκίνημα..μου σβήνει!
    Στις στροφές..
    Στο ότι ταυτόχρονα πρέπει να κοιτάζω και καθρέφτη και μπροστά..
    Φοβάμαι λίγο τα περιθώρια δεξιά αριστερά σε αυτους που περνάνε και στους παρκαρισμένους..
    Ουφ..και γενικά συνέχεια έχω την αίσθηση ότι θα τράκαρω. Το βράδυ έχω εφιάλτες..χωρίς να κοιμάμαι!
    Μέχρι στιγμής όσες διαδρομές έχω κάνει..τις έχω κάνει με παρεα ..ποτέ μόνη..και ομολογώ ότι με αγχώνουν και ο καθενας φυσικά οδηγεί με τον δικό του τρόπο..οπότε μπορεί να άκουσα 5 διαφορετικές τεχνικές.
    Έχω την αίσθηση πως αν οδηγήσω μόνη μου θα τα πάω μια χαρά!..
    Έχω βάλει και 2 Ν πίσω! Έλεγα να βάλω σε όλο το αμάξι!! Χαχα..τραγικό!
    Θέλω συμβουλές. Ενθάρρυνση.και να μάθω αν όλα αυτά τα αισθάνομαι μονάχα εγώ..υπήρξαν άλλες περιπτώσεις σα και μένα..?
    Νιώθω ότι δε θα τα καταφέρω ποτε..βουνό ή φάση που περνώ!!
    Ευχαριστω
    Καλησπέρα! Αν φοβάσαι ακόμα τόσο πολύ μπορείς να κάνεις επιπλέον μαθήματα πρακτικής σε σχολή οδήγησης για να συμπληρώσεις τα κενά που νιώθεις ότι έχεις... Τώρα που έχεις αμάξι, μετά απ'τα επιπλέον μαθήματα οδήγησης αν κάνεις, θα του πάρεις τον αέρα και οδηγείς πιο άφοβα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εγω οδηγω χωρις διπλωμα.στο χωριο, παλιοτερα στην πανεπιστημιουπολη αθηνα κλπ.θελει αυτοπεποιθηση και προσοχη.αλλα ολα συνηθιζονται.καθε αρχη και δυσκολη.θα στρωσεις σιγα σιγα και μετα θα γελας
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Kαλησπέρα.Καλοτάξιδο το αμάξι σου.Στην αρχή κάπως έτσι είμασταν όλοι.Προσωπικά τουλάχιστον έτσι ήμουν.23 χρόνια οδηγώ,τα 20 με δίπλωμα.Σε αυτά τα χρόνια μέχρι να μάθω αλλά ακόμη και όταν έμαθα έπαιζα με τα όρια μου αλλά και με τα όρια του αμαξιού μου.Ας πούμε οι "μαγκιές" κόπηκαν όταν πριν κάποια χρόνια ένα βράδυ τράκαρα με 150χλμ (στην τροχαία που είχε έρθει για καταγραφή του συμβάντος είχα πει ότι πήγαινα με 120 και στους γονείς μου με 100) μέσα στην εγνατία σε μια απότομη στροφή και έπεσα πάνω στην διαχωριστική μπαριέρα..Ε μετά απο αυτό και αφού το αμάξι διαλύθηκε εμπρος και εγώ δεν έπαθα τίποτε πέρα απο το σοκ (φορούσα ζώνη),είμαι πλέον προσεκτικός και δεν κάνω βλακείες..
    Το ότι σου σβήνει κατά την γνώμη μου οφείλεται στο ότι δεν έχεις συνηθίσει το συγχρονισμό που χρειάζεται μεταξύ του να αφήνεις σιγα-σιγα συμπλέκτη και να πατάς το γκάζι.Και μένα μου πήρε αρκετό καιρό να το συνηθίσω αυτό και να μη μου σβήνει.Για τα περιθώρια μεταξύ του δικού σου και των άλλων και εκεί θα το συνηθίσεις με τον καιρό
    Ευχαριστώ φίλε μου! Ξέρω θέλει χρόνο!! Και εσύ να είσαι πάντα γερός!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by pink floyd View Post
    Καλημερα!!μην αγχωνεσαι εγω ημουν χειροτερη απο σενα!εγω δεν εβαζα κοσμο στο αμαξι,φοβομουν!μου εσβηνε συνεχεια,τι βρυσιδια εχω ακουσει δεν μπορεις να φανταστεις!!προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και να μην φοβασαι.
    Χαχαχα και εγώ έχω ακουσει βρισίδια...και όχι μόνο! [emoji28]
    Το κακο με μένα είναι ότι μέχρι στιγμής δε τι έχω πάρει μόνη μου...αλλά το βήμα θα γίνει άμεσα!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by boo View Post
    εγω οδηγω χωρις διπλωμα.στο χωριο, παλιοτερα στην πανεπιστημιουπολη αθηνα κλπ.θελει αυτοπεποιθηση και προσοχη.αλλα ολα συνηθιζονται.καθε αρχη και δυσκολη.θα στρωσεις σιγα σιγα και μετα θα γελας
    Μακάρι! Περιμένω αυτή τη στιγμή που θα μου φαίνεται παιχνιδάκι..είναι θέμα φόβου..θα το προσπερασω! [emoji2]

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by rolen View Post
    Καλησπέρα! Αν φοβάσαι ακόμα τόσο πολύ μπορείς να κάνεις επιπλέον μαθήματα πρακτικής σε σχολή οδήγησης για να συμπληρώσεις τα κενά που νιώθεις ότι έχεις... Τώρα που έχεις αμάξι, μετά απ'τα επιπλέον μαθήματα οδήγησης αν κάνεις, θα του πάρεις τον αέρα και οδηγείς πιο άφοβα.
    Φυσικα!! Αν βρω τα σκούρα θα συνεχίσω με τον δάσκαλο! Σε ευχαριστώ [emoji4] [emoji4]
    Quote Originally Posted by rolen View Post
    Καλησπέρα! Αν φοβάσαι ακόμα τόσο πολύ μπορείς να κάνεις επιπλέον μαθήματα πρακτικής σε σχολή οδήγησης για να συμπληρώσεις τα κενά που νιώθεις ότι έχεις... Τώρα που έχεις αμάξι, μετά απ'τα επιπλέον μαθήματα οδήγησης αν κάνεις, θα του πάρεις τον αέρα και οδηγείς πιο άφοβα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Quote Originally Posted by Loukritia View Post
    Χαχαχα και εγώ έχω ακουσει βρισίδια...και όχι μόνο! [emoji28]
    Το κακο με μένα είναι ότι μέχρι στιγμής δε τι έχω πάρει μόνη μου...αλλά το βήμα θα γίνει άμεσα!!
    Ακου!πηγαινα στην δουλεια στις 12,κινηση φουλ,μονη στο αμαξι!κοκκινο φαναρι σταματω,πρασινο φαναρι και μου σβησε!χανω το πρωτο,παμε στο δευτερο εγω ακομα εκει!5 φαναρια εχασα!!!τι ουρα ειχα κανει απο πισω αστο!!βρισιδι??να ακους και να το ευχαριστιθεις,ποιος σου δωσε το διπλωμα μωρι???χαχαχαχα,εγω να μαι σε πανικο και τελικα ηρθε ενας χριστιανος και με βοηθησε διαφορετικα θα μουν ακομα εκει!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    10
    Ωχ!! Σοβαρά μιλάς!! Αλήθεια γέλασα!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Σοβαροτατα!!εγινα και ρεζιλη γιατι με ξεραν και ολη στην γειτονια!σε πληροφορω εκανα κανα τριμηνο να περασω απο κει!!

Similar Threads

  1. Οδηγός χρήσης ενότητας: Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    By Aeon in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 7
    Last Post: 10-06-2020, 13:14
  2. Οδηγός Χρήσης Φόρουμ: Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    By Aeon in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 0
    Last Post: 22-01-2017, 13:36
  3. Οδηγός επιβίωσης για άτομα με σχιζοφρένεια
    By elis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 48
    Last Post: 02-12-2016, 16:04
  4. Replies: 21
    Last Post: 09-10-2014, 16:40
  5. Σύντομος οδηγός e-mail λογαριασμών του e-psychology.gr
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 18:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •