ΓΑΔ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΙΑ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 54 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 805
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184

    ΓΑΔ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΙΑ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ

    Καλησπερα σας προσφατα ανακαλυψα αυτο το φορυμ.θα ηθελα να πω και εγω το προβλημα μου.απο μικρος περιπου στα 16 αρχισα να εχω συμπτωματα γαδ αλλα το ελεγχα και ζουσα κανονικα σχεδον φυσιολογικα.τωρα ειμαι 27 και απο το 25 αρχισε η κατασταση να χειροτερευει με κρισεις πανικου και πολλα αλλα συμπτωματα.τωρα εχω φτασει σε σημειο που δεν αντεχω αλλο. εχω παει σε ψυχολογο σε ψυχιατρο εχω ακολουθησει 3 αγωγες και δεν μπορω να συνελθω ακομα.νοιωθω πολυ παραξενα.νοιωθω οτι τρελαθηκα το μυαλο μου δεν δουλευει σωστα.οι σκεψεις στο μυαλο μου ολα ειναι μπερδεμενα εχω χασει τον εαυτο μου, την προσωπικοτητα μου,εχω ξεχασει τον ευατο μου,εχω ξεχασει πως ειναι να νοιωθεις καλα,δεν εχω αισθηματα τιποτα σαν νεκρος νοιωθω οτι δεν ζω.εχω αρχισει και πιστευω οτι μου γυρισε το μυαλο και τρελαθηκα και δεν θα γινω ποτε ξανα οπως πριν.δεν βρισκω χαρα σε τιποτα νοιωθω αβολα οταν ειμαι με αλλους ακομα και με τους γονεις μου γιατι δεν εχω τι να πω δεν δουλευει το μυαλο μου δεν εχω διαυγεια σκεψης καθομαι στο σπιτι ολη μερα και πλειτω..θα ηθελα την βοηθειας σας ευχαριστω.ξεπερνιεται ρε παιδια αυτη η ασθενεια?το εχει ξεπερασει κανενας?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Καμια απαντηση ρε παιδια....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Εγώ πιστεύω ότι ξεπερνιέται! Ξέρεις τι πιστεύω; Ότι ίσως πρέπει να στρέψουμε το μυαλό μας στο ότι είμαστε καλά! Ναι δεν είναι εύκολο, αλλά σιγά σιγά λίγο, λίγο θα δούμε διαφορά.
    Πέρασα μια παρόμοια κατάσταση και κατάλαβα ότι εγώ έπρεπε να με βοηθήσω. Ξέρεις αυτό που λέει ο λαός ότι μυαλό δεν θέλει και πολύ να του στρίψει; Ε! Το έβαλα σκοπό μου έστριψε και είπα ΟΧΙ δεν θα με πάρει από κάτω. Και έγινα καλά! Επίσης έχω ανακαλύψει ότι πολλά τέτοια συμπτώματα είναι μια άμυνα του οργανισμού. Και αυτό το θαύμασα. Και λέω κοίτα να δεις πως είμαστε φτιαγμένοι. Και ξέρεις που το θαύμασα πιο πολύ; Είχα αποπροσωποποίηση - αποπραγματωποίηση (είναι μια κατάσταση που νομίζεις ότι ότι βλέπεις γύρω σου είναι σαν να είσαι σε βιντεοπαιχνίδι - ταινία - όνειρο και ότι κάνεις εσύ ο ίδιος σαν να παρακολουθείς τον ίδιο σου τον εαυτό σαν τρίτο άτομο).. λοιπόν .. και όταν έμαθα ότι είναι άμυνα Θαύμασα, χαμογέλασα και το ξεπέρασα. Που θέλω να καταλήξω; Δεν σου σάλεψε δεν σου έστριψε και μπορείς να καταφέρεις τα πάντα. Ενοχλητικό μεν, θεραπεύσιμο δε..
    Την γνώμη μου εκφράζω έτσι
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Αυτο ακριβως φοβαμαι που λεει κ ο λαος οτι το μαυλο ειναι μια λεπτη κλωστη που αμα σπασει παει μετα δεν εχει γυρισμο..και νομιζω οτι αυτο επαθα το νοιωθω βασικα.την ξερω την αποπροσωποποιηση και την αποπραγματωποιηση εχω περασει απο ολα τα σταδια του αγχους κρισεις πανικου και αλλα πολλα αλλα τωρα τελευταια εχει γινει πολυ χειροτερα δεν λειτουργει το μαυλο μου..εσυ ακολουθησες καποια φαρμακευτικη αγωγη για να το ξεπερασεις?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Μακαρι να ειναι οπως τα λες και να ειναι θεραπευσιμο...

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Αυτη την εποχη βλέπεις καποιον ειδικο;
    Πιστεύω πως με την κατάλληλη αγωγη και ψυχοθεραπεία μπορεις να βελτιώσεις σημαντικά αυτα που νιώθεις και να εχεις μια λειτουργική ζωη.
    Εχω ιδψ και κατάθλιψη. Καταλαβαινω οσα γραφεις.
    Εχω παράδειγμα απο βαριας μορφής ιδψ που καταφερε να ξανασταθει στα ποδια του, ενω ακομα κι οι ειδικοι τον ειχαν για εγκλεισμο.
    Με φαρμακα και ψυχοθεραπεία παραλληλα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ναι αυτην την εποχη βλεπω εναν ειδικο και ακολουθω την αγωγη με cybalta 60 mg την μερα επισης εχω κανει τεστ dna για γενετικη αναλυση στν ψυχιατρικη που σου βρισκει ακριβως τι φαρμακο χρειαζεται ο οργανισμος σου..μου το προτεινε ο γιατρος..ηταν και πανακριβο και απλως περιμενω τα αποτελεσματα με αγωνια να βγουν μπας και συνελθω..δηλαδη νεφελη μου λες οτι απλως θα μια εχω λειτουργικη ζωη αλλα δεν θα τελειως καλα οπως πριν ? Μπορει να με αφησει κανα κουσουρι αυτη η ιστορια??η να μου το γυρισει σε ψυχωση?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    408
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Αυτο ακριβως φοβαμαι που λεει κ ο λαος οτι το μαυλο ειναι μια λεπτη κλωστη που αμα σπασει παει μετα δεν εχει γυρισμο..και νομιζω οτι αυτο επαθα το νοιωθω βασικα.την ξερω την αποπροσωποποιηση και την αποπραγματωποιηση εχω περασει απο ολα τα σταδια του αγχους κρισεις πανικου και αλλα πολλα αλλα τωρα τελευταια εχει γινει πολυ χειροτερα δεν λειτουργει το μαυλο μου..εσυ ακολουθησες καποια φαρμακευτικη αγωγη για να το ξεπερασεις?
    Οχι καμία αγωγή. Στον εξήγησα τον τρόπο πως το ξεπέρασα εκεί ήταν που ήθελα να εστιάσεις. Όχι με χάπια,, αλλά μου έστριψε "προς το καλό δηλαδή" κκαι είπα δεν θα με πάρει απο κάτω. Βεβαια σε πολλές πειπτώσεις χρειάζετε αγωγή. Αυτο θα στο πει καποιος ειδικός
    Με το μέτρο που κρίνεις θα κριθείς * Καλό κάνεις, κακό κάνεις στο κεφάλι σου γυρνάει...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    το αγχος ειναι υπουλο πραγμα.μπορει να σου βγαλει προβληματα που δεν το περιμενεις.
    οπως ο φρονιμητης που μπορει να σε κανει να πονας σε διαφορα σημεια και να ψαχνεσαι τι φταιει.
    ξεκινα ψυχοθεραπεια κατα τη γνωμη μου να βρεις την αιτια του αγχους σου.τα χαπια απλα θα στο κουκουλωνουν.
    δε σου στριβει ετσι απλα μην αγχωνεσαι.εγω εχω σχιζοφρενεια δε μου εστριψε απο το αγχος.το αγχος απλως με κανει χειροτερα.
    βρες τη ριζα του.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Venom να σε κανω μια ερωτηση εφοσον το ξεπερασες και εισαι καλα γιατι εισαο ακομα στο φορυμ ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Σε τι ηλικια σου ξεκινησε boo?και τι συμπτωματα ειχες γιατι φοβαμαι οτι οδευω και εγω προς ψυχωση?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Ta idia exo kai ego, kai arxise apo mikri hlikia....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Τωρα εισαι καλα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Koritsi83 αν μπορεις να μ απαντησεις για τν εξεταση dna

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Σε τι ηλικια σου ξεκινησε boo?και τι συμπτωματα ειχες γιατι φοβαμαι οτι οδευω και εγω προς ψυχωση?
    μου ξεκινησε στα 15-16.ειχα την ιδεα οτι με παρακολουθουν.αλλα λειτουργουσα παραλληλα κανονικα.
    ολα ξεκινησαν στα 14 μετα απο καταθλιψη πολυ βαρια που τελειωσε στα 15.5..
    αργοτερα μεσα απο πολλα πιεστικα γεγονοτα καταθλιψης αγχους κλπ αρχισα να ακουω φωνες, να βλεπω πραγματα να εχω μεγαλα σκαμπανεβασματα στη διαθεση κλπ
    το αγχος δε θα σου προκαλεσει ψυχωση.
    το αγχος επιβαρυνει κι αλλο την ψυχωση απλα
    πρεπει να εχεις προδιαθεση για ψυχωση για να σου βγει και αμα συμπεσουν και παλιοκαταστασεις κανει μπουμ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 54 1231151 ... LastLast

Similar Threads

  1. ιδεοληψια....
    By anxious4ever in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 24-11-2016, 14:15
  2. Ιδεοληψια μου
    By μυσπ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2013, 02:15
  3. ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΙΔΕΟΛΗΨΙΑ
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 06-07-2009, 15:02
  4. ιδεοληψια
    By MARIMARIANNA in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-2009, 18:01
  5. Ιδεοληψια
    By mixalakis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2008, 19:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •