Μανα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9

Thread: Μανα

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427

    Μανα

    Μανα οσο μεγαλωνω τοσο ποιο πολυ δενομαι μαζι σου τοσο ποιο πολυ σε καταλαβαινω.
    Οταν καμια φορα νευριαζω επειδη δεν ακους και πρεπει να το επαναλαμβανω αμεσως νιωθω τυψης.
    Ερχομαι με τον τροπο μου και σου δινω κουραγιο.Με ξερεις απεξω και ανακατωτα.Δεν νευριαζεις αν σου φωναξω.
    Πως τα καταφερνεις???Οποτε συμπεριφερομαι λιγο ηλιθια αμεσως στεναχωριεμαι δεν το χωραει ο νους μου να σε στεναχωρω ασχετος αν εσυ δεν μασας τιποτα.Εχει περασει παααρα πολλα στην ζωη της μαζι και εγω.Παντα την ειχα αναγκη να λεω τα προβληματα μου να μιλαω για του φιλους μου για τις συνηθειες μου για την μερα μου στην δουλεια και αλλα πολλα.Παντα εκει βραχος να μου ανυψωνεις το αναστημα και να με κανεις να νιωθω και παλι ασφαλης!Εχω μεγαλη αναγκη να σου δινω και να σου ξαναδινω κουραγιο οποτε πεφτεις δεν θελω να σε βλεπω να πεφτεις ουτε και να μαραζωνεις.
    Ολα τα χρωσταω σε αυτην την γυναικα.Μας εχει ταλεπωρισει πολυ ο μπαμπας το ξερω.Οσο σε αγαπησε αλλο τοσο σε πληγωσε μα παντα γυρναγε πισω και σου ζηταγε ταπεινα συγνωμη.
    Η μαμα μου συζηγος τοξικομανη σταθηκε αξια.Ποτε της δεν του φερθηκε ασχημα παντα τον βοηθουσε ασχετος αν αυτος εκανε τα δικα του ωρες ωρες απο την μαστουρα του.Εχει διξει απειρη κατανοηση μετα απο 25χρονια γαμο ακομα διπλα του.Ο μπαμπας σε απατησε εσυ ποτε ΠΟΤΕ ΚΥΡΙΑ με Κ κεφαλαιο!Ενταξη εχει περασει πολλα ο καημενος μα τα αξιζει γιατι τετια ψυχαρα ανρθωπο δεν εχω ξαναγνωρισει.
    Πρεζακι αλλα τι πρεζακι?Καμια απολυτος σχεση με αυτα τα πρεζακια που ξερουμε.Πραδειγμα για εμενα και την κορη του.Μαγκας με λογο και τιμη.Κανεις δεν καταλαβενε τι τραβαει ηταν παντα κυριος.Το μονο κακο ειναι οτι ξεσπουσε σε εμας για ολα του τα προβληματα μα ποτε δεν του φταιγαν οι φιλοι.Αυτοι οι φιλοι που τον χαντακωσανε.Ποτε δεν ειχε το θαρος να μιλησει ασχημα στους φιλους μα σε εμας μιλαγε.Ακομα καθομαι και σκεφτομαι με τι μαγκια καθοταν η μητερα μου πλαι του.
    Μου το ειχε πει.Αυτος δεν ειναι ο μπαμπας σου αλλιως τον γνωρισα τωρα τα εχει χαλασει λιγο γτ τον εφαγε η πρεζα.Εχει ψυχαρα ο πατερας σου δεν ειναι αυτος που φαινεται οταν νευριαζει.Απορρω αν υπαρχουν ακομα τετοιες τιμιες γυναικες.Δεν εχει βγαλει καμια σχολη και κανενα πανεπιστημιο αλλα παρολαυτα η ζωη την εμαθε την σκληραγωγησε.
    Οταν ημουν 4 χρονων εβλεπα για μια περιοδο οτι η μανα μου πεφτει απο τον 7ο και αμεσως ετρεχα μεσα στο σπιτι να την παρω αγκαλια.Για καποιον περιεργο λογο νομιζα οτι θα το κανει ενω πραγματικα ηταν μια χαρα η ζωη της.Ισως αυτο το ονειρο το εβλεπα απο την λαχταρα μου να την εχω κοντα μου.Ειναι νεα ακομα ωρε ωρες σκεφτομαι πως θα μπορεσω να την αποχωριστω οταν γερασει δεν ξερω αληθεια.Ειναι τα παντα για εμενα αυτος ο ανθρωπος.Ειναι και πατερας και μανα.
    Τον πατερα μου τον ειδα πριν λιγο καιρο στα ονειρα μου.Προσπαθουσα λεει να τον αγκαλιασω μα δεν τον εφτανα προσπαθουσα παλι μα τιποτα.Δεν ξερω τι ηταν αυτο και μου εμεινε.Η αναγκη μου ισως για μια μονιαζμενη οικογενεια αρμονικη...
    Ωρες ωρες βγαζω την λεξη γονιος και βαζω την λεξη ανθρωπος και δικαιολογω αμεσως οτι λαθος μπορει να κανουν σε εμενα η γενικα.Γιατι πανω απο ολα ειναι ανθρωποι!!!

    Ειχα την αναγκη να τα γραψω εστω και ανακατα...Ηρεμει η σκεψη μου κατα καποιον τροπο.
    Σαγαπω ρε μα

  2. #2
    Μάνα Άξια και γιος που αναγνωριζει ποση αγαπη ενας ανθρωπος μα και δυναμη χαριζει !

    Δεν εχεις δουλεια με τους αχαριστους. Δεν ειναι μεσα σου η αχαριστια και αν δοκιμασες 5-6 μονοπατια ετσι αναγνωριζεις ποιο πραγματικα θελεις να βαδισεις.

    Με συγκινησες ρε ( δεν εχω πει σε κανεναν -ρε- απο το 2015 που ειμαι εδω αλλά στο λεω ως οικειοτητα.

    Δεν εχω αλλα λογια... αν και θα εβρισκα πολλα !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μακάρι όλοι να αγαπούσαν σαν τη μάνα σου πληροφοριακά σ λέω μην περιμένεις να το βρεις πουθενά δεν υπάρχει το ψάχνω εγώ από πέντε χρονών δεν το βρήκα και πλέον κατάλαβα ότι δεν υπάρχει είσαι πολύ τυχερός που βλέπεις την αγάπη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Nefeli28
    Guest
    Δεν μπορουμε ολοι να τα πουμε αυτα για τη μανα μας...
    Δυστυχώς....
    (Και μονο που το γραφω, πεθαίνω απο τις τυψεις, αλλα ηθελα να το γραψω....)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Επισης επειδη ημουν σιγουρος οτι θα γραφατε κατι τετοιο και επειδη διαβασα διαφορα οσον αφορα τις μαμαδες εδω μεσα να ενημερωσω πως αυτη η γυναικα μεγαλωσε με αθλιους γονεις δεν υπηρχε καμια απολυτος στηριξη την βαραγε ο πατερας της την κακοποιουσαν ψυχολογικα και σωματικα.Που θελω να καταληξω?Πως για να τα γραφω ολα αυτα για αυτην την μητερα θελω να περασω ενα ας το πουμε μυνημα πως μπορει να μην εχεις εναν καλο γονιο αλλα κοιτα να δεις που και αυτο εχει τα καλα του...Οποτε συζηταω μαζι τις για την ζωη της παντα καταληγουμε στα τοτε χρονια που ως παιδι ανεχοταν τετοιες συμπεριφορες ε απο την στιγμη που εκανε παιδια επραξε ακριβως με αντιθετο τροπο με αυτον που πρατταν οι δικοι τις.
    Οποτε παιδια σας καταλαβαινω και ναι ειναι δυσκολο να μην τα εχεις καλα με τους ιδιους σου τους γονεις χεστον τον πατερα εστω με την μανα ειναι λιγο βασανιστικο περα απο αυτο ομως ειναι ενα πολυ καλο μαθημα το οποιο σου δινει εφοδια για την στιγμη που θα γινεις γονιος.Νομιζω καταλαβαινετε τι εννοω.Μπορει να μην υπηρξαν συναισθηματα με τους δικους σας αλλα οταν με το καλο κανετε οικογενεια και αποκτησετε παιδια και αποφυγετε να κανετε τα ιδια λαθοι που καναν οι δικοι σας θα νιωθετε πολυ υπερηφανοι πιστευω.Μιας και η αγαπη για το ιδιο σου το παιδι ξεπερναει την αγαπη που εχεις για την μανα σου.
    Και οπως προ ειπα εκτος απο την ταμπελα μανα ειναι και ανθρωπος που σημαινει οτι δεν ειναι ολοι φτιαγμενοι για κατι τετοιο.Δειτε το ετσι οσο σκληρο και αν φενεται.ΑΝΘΡΩΠΟΣ.Εμενα ο πατερας μου δεν με γουσταρε με ειχε στον μπουλο διαρκως.Μικρος του κραταγα κακια.Ε μεγαλωσα και καταλαβα πως απλα δεν ταιριαζουμε νταξη θα ηθελα να εχω ενα Οκ πατερα που να μου δινει στηριξη και να μην με χαντακωνει διαρκως αλλα κλαιν μαιν.Με εκανε κομπλεξικο και αδυναμο.Αλλα παρολαυτα οσο χαζο και αν ακουγεται ειναι ψυχουλα απλα μετεφερε τα δικα του πανω μου.Ε εγω εαν ποτε ποτε ποτε κανω οικογενεια ειμαι σιγουρος πως δεν προκειτε με την καμια να ασχοληθω με τιποτα αλλο εκτος απο την υγεια σωματικη και ψυχικη.Ειμαι σιγουρος πως δεν θα ειμαι αυτος ο επικριτικος καριολης που θα μειωνει το παιδι του ΤΑΧΑ για να βαλει μυαλο.Οχι ΜΑΛΑΚΑ σε αυτην την αθωα ηλικια που θα διανυει το παιδι μου δεν θα το ειρωνευομαι ουτε θα το χλεβαζω.Θα το αγκαλιαζω οσο μπορω.Αυτα.Λαθοι κανουμε ολοι γονεις και μη.Το θεμα ειναι να την περνουμε χαμπαρι!
    Εχω φιλο που σουταρανε απο το σπιτι οι δικοι του λογο θρησκειας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mauroslosk View Post
    Μανα οσο μεγαλωνω τοσο ποιο πολυ δενομαι μαζι σου τοσο ποιο πολυ σε καταλαβαινω.
    Οταν καμια φορα νευριαζω επειδη δεν ακους και πρεπει να το επαναλαμβανω αμεσως νιωθω τυψης.
    Ερχομαι με τον τροπο μου και σου δινω κουραγιο.Με ξερεις απεξω και ανακατωτα.Δεν νευριαζεις αν σου φωναξω.
    Πως τα καταφερνεις???Οποτε συμπεριφερομαι λιγο ηλιθια αμεσως στεναχωριεμαι δεν το χωραει ο νους μου να σε στεναχωρω ασχετος αν εσυ δεν μασας τιποτα.Εχει περασει παααρα πολλα στην ζωη της μαζι και εγω.Παντα την ειχα αναγκη να λεω τα προβληματα μου να μιλαω για του φιλους μου για τις συνηθειες μου για την μερα μου στην δουλεια και αλλα πολλα.Παντα εκει βραχος να μου ανυψωνεις το αναστημα και να με κανεις να νιωθω και παλι ασφαλης!Εχω μεγαλη αναγκη να σου δινω και να σου ξαναδινω κουραγιο οποτε πεφτεις δεν θελω να σε βλεπω να πεφτεις ουτε και να μαραζωνεις.
    Ολα τα χρωσταω σε αυτην την γυναικα.Μας εχει ταλεπωρισει πολυ ο μπαμπας το ξερω.Οσο σε αγαπησε αλλο τοσο σε πληγωσε μα παντα γυρναγε πισω και σου ζηταγε ταπεινα συγνωμη.
    Η μαμα μου συζηγος τοξικομανη σταθηκε αξια.Ποτε της δεν του φερθηκε ασχημα παντα τον βοηθουσε ασχετος αν αυτος εκανε τα δικα του ωρες ωρες απο την μαστουρα του.Εχει διξει απειρη κατανοηση μετα απο 25χρονια γαμο ακομα διπλα του.Ο μπαμπας σε απατησε εσυ ποτε ΠΟΤΕ ΚΥΡΙΑ με Κ κεφαλαιο!Ενταξη εχει περασει πολλα ο καημενος μα τα αξιζει γιατι τετια ψυχαρα ανρθωπο δεν εχω ξαναγνωρισει.
    Πρεζακι αλλα τι πρεζακι?Καμια απολυτος σχεση με αυτα τα πρεζακια που ξερουμε.Πραδειγμα για εμενα και την κορη του.Μαγκας με λογο και τιμη.Κανεις δεν καταλαβενε τι τραβαει ηταν παντα κυριος.Το μονο κακο ειναι οτι ξεσπουσε σε εμας για ολα του τα προβληματα μα ποτε δεν του φταιγαν οι φιλοι.Αυτοι οι φιλοι που τον χαντακωσανε.Ποτε δεν ειχε το θαρος να μιλησει ασχημα στους φιλους μα σε εμας μιλαγε.Ακομα καθομαι και σκεφτομαι με τι μαγκια καθοταν η μητερα μου πλαι του.
    Μου το ειχε πει.Αυτος δεν ειναι ο μπαμπας σου αλλιως τον γνωρισα τωρα τα εχει χαλασει λιγο γτ τον εφαγε η πρεζα.Εχει ψυχαρα ο πατερας σου δεν ειναι αυτος που φαινεται οταν νευριαζει.Απορρω αν υπαρχουν ακομα τετοιες τιμιες γυναικες.Δεν εχει βγαλει καμια σχολη και κανενα πανεπιστημιο αλλα παρολαυτα η ζωη την εμαθε την σκληραγωγησε.
    Οταν ημουν 4 χρονων εβλεπα για μια περιοδο οτι η μανα μου πεφτει απο τον 7ο και αμεσως ετρεχα μεσα στο σπιτι να την παρω αγκαλια.Για καποιον περιεργο λογο νομιζα οτι θα το κανει ενω πραγματικα ηταν μια χαρα η ζωη της.Ισως αυτο το ονειρο το εβλεπα απο την λαχταρα μου να την εχω κοντα μου.Ειναι νεα ακομα ωρε ωρες σκεφτομαι πως θα μπορεσω να την αποχωριστω οταν γερασει δεν ξερω αληθεια.Ειναι τα παντα για εμενα αυτος ο ανθρωπος.Ειναι και πατερας και μανα.
    Τον πατερα μου τον ειδα πριν λιγο καιρο στα ονειρα μου.Προσπαθουσα λεει να τον αγκαλιασω μα δεν τον εφτανα προσπαθουσα παλι μα τιποτα.Δεν ξερω τι ηταν αυτο και μου εμεινε.Η αναγκη μου ισως για μια μονιαζμενη οικογενεια αρμονικη...
    Ωρες ωρες βγαζω την λεξη γονιος και βαζω την λεξη ανθρωπος και δικαιολογω αμεσως οτι λαθος μπορει να κανουν σε εμενα η γενικα.Γιατι πανω απο ολα ειναι ανθρωποι!!!

    Ειχα την αναγκη να τα γραψω εστω και ανακατα...Ηρεμει η σκεψη μου κατα καποιον τροπο.
    Σαγαπω ρε μα
    πραγματικα πολυ γλυκο! με συγκινησες..μακαρι η μανουλα να ειναι παντα καλα! κ να φτασει μεχρι τα βαθια γεραματα, να την κραταω αγκαλια κ να της χαιδευω τα λιγοστα μαλλακια που θα εχει..να της δινω ρουφιχτα φιλια κ να της θυμιζω παντα ποσο πολυ την αγαπω! δεν εχω αγαπησει τοσο πολυ, ποτε και κανεναν!!κ δεν προκειται...ειναι ο θεος μου..ειναι η ζωη μου, ειναι η φωλια μου..ειναι οσα εχω...
    την λατρευω!!μου εδωσε τοσο πολυ αγαπη μεσα στον πολεμο που περασαμε....με τον πατερα μας να μας ταλαιπωρει..η ιστορια σου μοιαζει με την δικη μου..παντα η μανα μου, μου εδινε απειρα πραματα..μου εδωσε τοση μα τοση αγαπη, που πλεον εχω τοση πολλη κ δεν ξερω μερικες φορες τι να την κανω!!
    να ναι ολων οι μανουλες καλα!!!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Quote Originally Posted by Mauroslosk View Post
    Επισης επειδη ημουν σιγουρος οτι θα γραφατε κατι τετοιο και επειδη διαβασα διαφορα οσον αφορα τις μαμαδες εδω μεσα να ενημερωσω πως αυτη η γυναικα μεγαλωσε με αθλιους γονεις δεν υπηρχε καμια απολυτος στηριξη την βαραγε ο πατερας της την κακοποιουσαν ψυχολογικα και σωματικα.Που θελω να καταληξω?Πως για να τα γραφω ολα αυτα για αυτην την μητερα θελω να περασω ενα ας το πουμε μυνημα πως μπορει να μην εχεις εναν καλο γονιο αλλα κοιτα να δεις που και αυτο εχει τα καλα του...Οποτε συζηταω μαζι τις για την ζωη της παντα καταληγουμε στα τοτε χρονια που ως παιδι ανεχοταν τετοιες συμπεριφορες ε απο την στιγμη που εκανε παιδια επραξε ακριβως με αντιθετο τροπο με αυτον που πρατταν οι δικοι τις.
    Μπράβο της σε αυτό που έπραξε αντίθετα αλλά ταυτόχρονα δυστυχώς που έτσι έμαθε να την αγαπάνε..Στο πρόσωπο του πατέρα σου,απο αυτά που γράφεις βρήκε την συνέχεια των βασανισμών που υπέστησε απο τους γονεις της..Και υπέμεινε..Γιατί έτσι είχε μάθει να κάνει...Τουλάχιστον εσένα σε έκανε να καταλάβεις ότι αυτός δεν είναι σωστός τρόπος "αγάπης" και τιμή της.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Εχεις απολυτο δικιο Admforall δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο!Οντως τα ορια της ειναι παρατραβηγμενα και ισως εαν δεν ειχε περασει οτι περασε ενδεχομενος να τον ειχε σουταρει απο καιρο τωρα.

  9. #9
    οφ τοπικ ερωτηση - παω σε αλλο thread.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

Similar Threads

  1. Η μάνα μου ...................
    By Diana1982 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 25
    Last Post: 27-02-2015, 18:04
  2. Η μάνα μου...
    By GMary in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 20-01-2014, 00:11
  3. α ρε μανα!
    By νιφάδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 13-02-2012, 15:39
  4. ΜΑΝΑ
    By narnia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 09-05-2010, 02:00
  5. Μανα
    By melene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 358
    Last Post: 09-03-2010, 21:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •