Καταστροφολογία και άγχος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ευκολο ακουγεται αυτο που λετε για τισ αρνητικες σκεψεις προσαθησε να τις απωθεις αλλα δεν γινεται ισα ισα τ αντιθετο γινετε οταν προσπαθεις να τισ αποθεις χειροτερα γινεσαι εγω νομιζω πως απλως μην δινεις σημασια στις σκεψεις κ αστες να υπαρχουν στο κεφαλι σ..κ εγω βεβαια τα περναω αυτα κ.αλλα οπως ειπα σ αλλο theat δεν τα καταφερνω ακομη ειναι δυσκολο

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ενα καλο βιβλιο π εχω να σ προτεινω ειναι το πως νικησα το αγχος απο το mr.who

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    somewhere out there...
    Posts
    154
    ναι, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι (αν αυτό σε ανακουφίζει κάπως ) με το ίδιο πρόβλημα...και ναι, η κατάσταση είναι αναστρέψιμη...αλλά με δουλειά (τι πρωτότυπο εεε?!)

    πρέπει ν αλλάξεις τον τρόπο σκέψης σου και όσο πιο μεγάλος/η είσαι (εσύ ας πουμε είσαι του'88, οπότε έχεις σίγουρα 20 χρόνια από βιώματα, αρνητική σκέψη, κλπ)) πιστεύω ότι πρέπει ν καταβάλεις μεγαλύτερη προσπάθεια...

    αυτό που έγραψαν κ πιο πάνω, θέλει καθημερινή προσπάθεια να σου γίνει βίωμα...ο θετικός τρόπος σκέψης....
    όχι να πιέζεις τον εαυτό σου, αλλα να δεχεσαι ότι τόσο οι θετικές όσο και οι αρνητικές σκέψεις είναι μέσα στο παιχνιδι, όλοι τις έχουμε....απλά πολλές από τις αρνητικες δεν έχουν καμία λογική, δεν οδηγούν κάπου και συνεπώς δεν πρέπει να κοντρολαρουν τη ζωή μας.


    οι αναφορές στο παρελθον δεν έχουν κανενα νόημα (αφου πλέον δεν μπορούμε ν το αλλαξουμε) ...παρά μονο χρησιμεύουν σαν εμπειρία ενώ το μελλον δεν το γνωρίζουμε....ή διαφορετικά ζούμε αυτό που λένε και οι ειδικοί...το "εδώ και τώρα"


    θέλει μικρά βήματα..αλλα υπάρχει λύση...το γνωρίζεις και εσύ ότι προκειται για εναν φαυλο κύκλο...το αγχος γεννα καταστροφολογία και η καταστροφολογία το αγχος

    προσπάθησε να ελέγχεις τη σκεψη σου..είναι όλα παιχνίδι του μυαλού σου...όπως παράγεις τις αρνητικες έτσι μπορεις σιγα - σιγά να παραγεις και τις θετικες

    πάψε να πλάθεις σενάρια και εκδοχες για οτιδηποτε κανεις στη δουλεια σου ή στην καθημερινότητα...ή αν θέλεις κάνε ενα πείραμα ή μια καταγραφη και δες ποσες φορες από τα σενάρια που φτιάχνεις έχουν επαληθευτεί....πιστευω ότι κατα 90% (για να μην πω και παραπανω) έχεις πεσει έξω


  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Ναι, θέλει πολλή προσπάθεια, θετική σκέψη και αλλαγή στον τρόπο παραγωγής σκέψεων... Απλά δν ξέρω το πώς.. Επίσης, φοβάμαι ότι αυτά που σκέφτομαι είναι απλά απόρροια αυτών που ζω. Ίσως δηλαδή να είναι ρεαλιστικές οι σκέψεις μου και να καθορίζουν αυτό που πραγματικά είμαι και να μην είναι απλά άσχημα φανταστικά σενάρια.. Ήδη είμαι 28 και σκέφτομαι και πράττω σύμφωνα με τις πεποιθήσεις μου τόσα χρόνια. Θέλω να πω, πως πρόκειται για μια πραγματικότητα με υπόσταση το οποίο προκύπτει από το πώς ζω την καθημερινότητά μου και το πώς αντιδρώ σε συγκεκριμένες καταστάσεις. Ίσως έτσι είμαι τελικά..

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    19
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Aυτές οι μαλακίες,με συγχωρείς για τη λέξη περνάνε και απο το δικό μου μυαλό κατά καιρούς.Στο επαγγελματικό κομμάτι και στην οδήγηση το ξεπέρασα κυρίως με την συνεχή έκθεση μου σε αυτό.Βασικά για την οδήγηση πάντα μου άρεσε να οδηγώ και ονειρευόμουν απο μικρός να αποκτήσω αυτοκίνητο οπότε θα έλεγα ότι όχι δεν με φόβιζε αυτό αλλά του να πάω κάπου και να να χαθώ,με φόβιζε.Αυτό το έλυσα εν μέρει με την συνήθεια και εν μέρει με την χρήση της τεχνολογίας δηλαδή τη χρήση του gps.Στο επαγγελματικό κομμάτι θα έλεγα ότι τα κατάφερα κάπως επειδή ένιωσα ότι δεν έχω επιλογή να μην τα καταφέρω.
    Εχω όμως το ίδιο πρόβλημα κάθε φορά που θα πλησιάσω κάποιον άλλο άνθρωπο που δε γνωρίζω για μη επαγγελματική συναναστροφή.Eκει είναι που σκέφτομαι και ξαναματασκέφτομαι τι και πως και στο τέλος καταλήγω μόνος μου υπό τον φόβο να μην εκτεθώ..
    Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα το ξεπερασες? Εγώ κάθε μέρα σκέφτομαι τι ωραία θα ήταν να πεθαινα

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 12:39
  2. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •