Καταστροφολογία και άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324

    Καταστροφολογία και άγχος

    Κατέληξα στο συμπέρασμα πως το άγχος και η δυσλειτουργικότητά μου -στον επαγγελματικό κυρίως τομέα, οφείλονται στην καταστροφολογία μου και τις έντονες αρνητικές σκέψεις που κάνω.
    Κάθε φορά που σκέφτομαι τον εαυτό μου σε κάποια εργασία, φαντάζομαι να τα κάνω θάλασσα. Σε συνάρτηση με τη χαμηλή αυτοπεποίθηση, η αρνητική αυτή κατάσταση εντείνεται. Το άγχος μου σωματοποιείται και φτάνω στο σημείο να μην μπορώ να σκεφτώ καθαρά, όπως επίσης να στέκομαι σαν στήλη άλατος ή να κάνω πολύ ατσούμπαλες και μαγγωμένες κινήσεις.
    Το ίδιο άγχος αντιμετώπιζα και στη σχολή, όταν καλούμουν να παρουσιάσω κάποια εργασία. Ήταν το χειρότερό μου. Ένιωθα πραγματικά πως δεν είχα κάτι να πω, πώς θα μπέρδευα τα λόγια μου κι ότι θα γινόμουν ρεζίλι... Πιο συγκεκριμένα σκεφτόμουν ότι δεν θα καλύψω το φάσμα των πληροφοριών που έπρεπε να παρουσιάσω, δεν θα γινόμουν κατανοητή και πώς πιθανόν να τα ξεχνούσα όλα. (Τελικά διάβαζα τις εργασίες από σημειώσεις, σε κάποιες περιπτώσεις ήταν προαιρετική και την απέφευγα και τελος μου έτυχε για διάφορους λόγους να μην χρειαστεί να παρουσιάσω καν)
    Αυτό το πρόβλημα έχω και στην οδήγηση. Φτιάχνω στο μυαλό μου το χειρότερο σενάριο και φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω να απομακρυνθώ πολύ από τη γειτονιά μου, γιατί θα χαθώ, γιατί δεν θα ξέρω να παρκάρω γιατί γιατί γιατί....
    Όλο αυτό το άγχος που δημιουργείται, σωματοποιείται και μου προκαλεί ταραχή, εφίδρωση, ταχυκαρδίες και κενό μυαλό. Ένα δυσλειτουργικό μυαλό που δημιουργεί αρνητικές σκέψεις, οι οποίες παρακωλύουν την επίλυση δυσκολιών και προβλημάτων. Αντ'αυτού δημιουργούν περισσότερα προβλήματα και με παραλύουν, κάνοντάς με να νιώθω ανίκανη να ενεργήσω.
    Τα γράφω όλα αυτά, για να τα βγάλω από μέσα μου αφενός και από την άλλη για να μάθω αν υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι με το ίδιο πρόβλημα. Επίσης, θα ήθελα να μάθω εαν είναι τελικά μια αναστρέψιμη κατάσταση (εάν κάποιος είτε ο ίδιος είτε κάποιο άτομο που γνωρίζει το έχει ξεπεράσει) και αν ναι να μου μεταφέρει την εμπειρία του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    γεια ΣΟΥ GIRl

    ΤΑ ΕιΧΑμε αναλυση ειπαμε ειναι αναστραψεμη,αλλα αφου επιμενεις να το ακουσεις και απο αλλους περιμενε να παρεις και αλλες γνωμες
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Aυτές οι μαλακίες,με συγχωρείς για τη λέξη περνάνε και απο το δικό μου μυαλό κατά καιρούς.Στο επαγγελματικό κομμάτι και στην οδήγηση το ξεπέρασα κυρίως με την συνεχή έκθεση μου σε αυτό.Βασικά για την οδήγηση πάντα μου άρεσε να οδηγώ και ονειρευόμουν απο μικρός να αποκτήσω αυτοκίνητο οπότε θα έλεγα ότι όχι δεν με φόβιζε αυτό αλλά του να πάω κάπου και να να χαθώ,με φόβιζε.Αυτό το έλυσα εν μέρει με την συνήθεια και εν μέρει με την χρήση της τεχνολογίας δηλαδή τη χρήση του gps.Στο επαγγελματικό κομμάτι θα έλεγα ότι τα κατάφερα κάπως επειδή ένιωσα ότι δεν έχω επιλογή να μην τα καταφέρω.
    Εχω όμως το ίδιο πρόβλημα κάθε φορά που θα πλησιάσω κάποιον άλλο άνθρωπο που δε γνωρίζω για μη επαγγελματική συναναστροφή.Eκει είναι που σκέφτομαι και ξαναματασκέφτομαι τι και πως και στο τέλος καταλήγω μόνος μου υπό τον φόβο να μην εκτεθώ..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κι εγώ ετσι ζω με κλουβιο μυαλό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    to anxos dinei energeia...!!! den thelw na stamatisei na yparxh...! me krish panikou se gymnastirio eimai apo tin tsita mporw kai ftiaxno to swma mou...! :P

    eimai dynamiths o pousths... xaxaxaxa

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Κ εγω τα ιδια εχω girl χθες τα συζητουσαμε...απο οτι εμαθα λενε περνανε αλλα δεν ξερω γιατι ειμαι ακομα σ αυτην τν κατασταση...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    Earth
    Posts
    763
    Με την οδηγηση ειχα και εγω το ιδιο προβλημα!εφτιαχνα τρελα σεναρια στο μυαλο μου!πρεπει να οδηγας οσο και να το φοβασαι,σιγα σιγα θα το συνιθισεις και θα σου φυγουν ολα!

  8. #8
    Girl1988,σε νοιώθω απόλυτα.

    Αντιμετωπίζω το ίδιο με την σχολή μου και τις παρουσιάσεις,και σε άλλα θέματα.Η αλήθεια είναι οτι είναι πραγματικότητα το άγχος αυτό.Το άγχος εχει γινει πραγματικότητα μετά απο επανειλλημένη αρνητική σκέψη.Προσπάθησε να ελαφρύνεις τον εαυτό σου από την αντιδραση των γύρω.Θα σου πω έναν τρόπο που εμένα με βοήθησε.
    Προσπάθησε να μην σκεφτεσαι την επομενη στιγμη,τι θα γινει δηλαδή αν δεν βρεις να παρκάρεις.Όταν πάει να σου μπει αυτη η σκεψη πες"δεν ξέρω,θα το βρω εκεινη την στιγμη τωρα δεν με ενδιαφέρει ιατι δεν το έχω μπροστά μου".Προσπάθησε να επιμείνεις όσο και να σε τρομαζει η σκέψη.Περιόρισε το αγχος στην στιγμη που πραγματικά υφίσταται δηλαδή.Το τρέξιμο στο μέλλον δημιουργεί ανησυχία και διασπάει την σκέψη περαιτερω.Τώρα,αν η ανησυχία επεμενει ψυχαναγκαστικά δοκίμασε

    Προσπάθησε να διακωμωδήσεις τα αρνητικά αποτελέσματα με κάποιον τρόπο.Στην πραγματικότητα ο φόβος δεν είναι το αποτέλεσμα,αλλά η αντίδραση του περίγυρου σε αυτό.Διακωμωδώντας το αποτέλεσμα στο μυαλό σου,θα ελαττωθεί πολύ η ψυχαναγκαστική ταση ελεγχου να το κάνεις σωστά,και το υπερβολικό ενδιαφέρον για τα βλέμματα γύρω,που σαμποτάρει..Ελπίζω να σε βοήθησα.Καλημέρα

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Σαπουνάκι μπάνιου πρωτότυπο νικ έχεις ρε συ.Θα αλλάξω το δικό μου σε απορρυπαντικό κουζίνας
    Σοβαρά τώρα..Καλά τα λες εσυ..Αλλά την ώρα που το περνάς αυτό ΔΕΝ μπορείς να σκεφτείς λογικά...Αυτή είναι η μλκ
    Θέλει συνεχή προσπάθεια για να αποβληθεί απο πάνω σου αυτός ο αρνητικός τρόπος σκέψης

  10. #10
    Ναι,φυσικά και θέλει συνεχή προσπάθεια,δεν γίνονται συχνά θαύματα,και θελει και επιμονή,ειδικά σε μοτιβα συμπεριφορας που εχουν ισχυροποιηθεί μεσω τη επανάληψης.Και εω αντιμετωπίζω αρκετά τέτοια που θέλω να αλλάξω.Όμως θεωρώ πως αν κάποιος εστιάζει σε έναν πρόβλημα στην ρίζα του(δηλαδή στην σκέψη που το δημιουργεί) θα φτάσει γρηγορότερα στην λυση,απ ότι αν προσπαθεί απλά να παρέμβει στην εκδήλωση της συμπεριφοράς.Δηλαδή σε αρκετά πράγματα,αν διορθωθεί το πρώτο,το δεύτερο έρχεται αυτόματα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Σας ευχαριστω για τα ενθαρρυντικά μνμτα. Ομως, νιωθω πολυ αχρηστη κι ελπιζω να πεθάνω συντομα. Δεν μπορω να απολαύσω την ευτυχια ενος ηρεμου νου. Εχω συνεχεια αγχος!!!! Και δεν μπορω να απολαύσω τη ζωη ετσι, δυστυχως.. Σαπουνακι εχεις δικιο, αλλα δεν ξερω αν εχω αποφάσιστικοτητα μεσα στο κεφαλι μου για αλλαγες..

  12. #12
    Girl1988 ,δεν πειράζει που έχεις άγχος.Είναι ανθρώπινο να έχεις άγχος.Αυτό δεν σε καταδικάζει.Μπορείς να έχεις άγχος,κι όμως να βρεις ηρεμία.Τώρα μιλάει το άγχος για σένα,το άγχος δεν μπορεί να απολαύσει την ευτυχία.Εσύ σίγουρα εχεις την δυνατότητα!!Η αποφασιστικότητα όμως παίζει μεγαλο ρόλο.

    Έχεις ανάγκη να βρεις προσωπικό χώρο.Τα καθημερινά προβλήματα που σε τσιτώνουν,είναι μία έκφανσή σου.Δεν είσαι εσύ.Φυσικά και έχεις ανάγκη να τα λύσεις,όμως δεν σε καθορίζουν αυτά.Δημιουργησε έναν προσωπικό χώρο,βρες κάτι,είτε ειναι σκέψη,είτε ασχολία,είτε άνθρωπος,ή αντικείμενο ή σύμβολο ή οτιδηποτε το οποίο θα είναι σαν καταφύγιο για σένα,κατι το οποίο όταν του δίνεις την προσοχή σου,δεν θα το διαπερνάει καμια ανήσυχη σκέψη,κάτι που θα σε κανει να ξεδιπλωνεις τον εαυτό σου όπως τον φαντάζεσαι,χωρίς αναγκη αποτελέσματος και χωρίς κριτική.Θα νοιώθεις μόνο ασφάλεια και αποδοχή.Ασχολήσου κάθε μέρα με αυτό για έστω μισή ώρα.Δεν είναι ανάγκη να έχει "πραγματική" υπόσταση.Ούτως η άλλως,κάθε σκέψη έχει "πραγματική" υπόσταση.Βρες ηρεμία και προστάτεψε τον χώρο σου,τα προβλήματα θα περιμένουν να τα λύσεις,όμως μην ταυτίζεσαι με αυτά και το άγχος.

    Σίγουρα υπάρχει κάτι τετοιο και για σένα,όλοι βρίσκουν κάπου το κέντρο τους.Θα υπάρχουν πράγματα που νοιώθεις οτι βρίσκεις τον εαυτό σου,ή τον φαντάζεσαι εκεί,τα αναγνωριζουμε όταν τα βλεπουμε τυχαία και μας διαπερνάει ένα ρίγος,νοιωθουμε προορισμένοι γι αυτα κατά κάποιον τρόπο.Μπορεί να είναι ένα τραγούδι που άκουσες μικρή,ή ενα μέρος που είδες μια φωτογραφία και ένοιωσες ότι θα μπορούσες να είσαι εκεί.Η να πρόσωπο που νοιωθεις κοντά του προστασία.Αλλά σε παρακαλώ,προσπάθησε,μην εγκαταλείπεις.Βρες μια ηρεμία,η πίεση σε κάνει να νομίζεις οτι σε καταπίνουν τα προβληματά σου,αλλά σου λεω οτι δεν ειναι ανάγκη να ταυτιστείς με αυτά.Αποσυμπίεσε την σκέψη σου!

    Βρες την αποφασιστικότητα,βρες την επιθυμία,μόνο εσύ μπορείς να βγάλεις τον εαυτο σου από εκεί.Δεν μπορώ να προσπαθήσω για σένα,μα σου λέω με βεβαιότητα οτι ειναι πέρα για πέρα στο χέρι σου,αρκεί να το διαλέξεις .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Σε ευχαριστώ πολύ σαπουνάκι.... Διαβάζω βιβλία αυτοβοήθειας, μήπως και ξεμπλοκάρω το σύστημα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Γκερλ δεν ξέρω αν αυτό που θα σου πω είναι σωστό αλλά προσπάθησε να απωθεισ τις αρνητικές σκέψεις εγώ το κάνω αυτό από τότε που δεν έπαιρνα φάρμακα άλλο να σκέφτεσαι κ να πιεζεσαι να λες κάτι ωραίο εγώ το κάνω συνέχεια έχω άσχημες σκέψεις αλλά έτσι δουλεύω βέβαια δε μιλάω πολύ κ λέω βλακειεσ αλλά τουλάχιστον παλεύετε το πράγμα έτσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Ellis τωρα δν περνεις φαρμακα?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΑΓΧΟΣ πανω στο αγχος
    By sogoku in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 11-06-2015, 12:39
  2. ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΣ ΑΓΧΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ
    By SILIA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 19-02-2009, 23:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •