κρίση πανικου κατα τη σεξουαλική επαφη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587

    κρίση πανικου κατα τη σεξουαλική επαφη

    Σας έχει συμβεί κι αν ναι πως το αντιμετωπίσατε;; Μου συνέβη πρόσφατα και νόμιζα ότι θα πάθω ανακοπή.
    Last edited by Aeon; 07-02-2017 at 20:47.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Νοvia πολυ χαιρομαι που μπορεσες να αφησεις πισω σου την ιστορια που λεγαμε και να προχωρησεις!!

    Γιατι ομως σε επιασε πανικος? ετσι ξαφνικα? σκεφτηκες κατι? ή υπολάνθανε κατι στη σκεψη σου? μήπως ο τρομος απορριψης?

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής.
    Last edited by Aeon; 07-02-2017 at 20:49.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    ή υπολάνθανε κατι στη σκεψη σου? μήπως ο τρομος απορριψης?

    Το πως περναει ειναι σαφες, με αγχολυτικα. Τουλαχιστον προσωρινα για να το ελεγξεις.
    Καλημέρα Μάρα! Κοίτα, η ιστορία αυτή μου έχει αφήσει ψυχικό κουσούρι, προσπαθώ να προχωρήσω αλλά δεν τα καταφέρνω. Μου βγαίνει θυμός!! Μου βγαίνει μια επιθετικότητα απέναντι στο άλλο φύλο. Ήταν πολύ άσχημη εμπειρία αυτή! Έχει κλονιστεί όλος ο ψυχισμός μου. Το νευρικό μου σύστημα είνα κουρέλι. Προσπαθώ να κάνω κάτι με κάποιον άλλο άνθρωπο τώρα, αλλά δεν υπάρχει ερωτική διάθεση. Ξεσπάω σε κλάματα. Αισθάνομαι βρόμικη. Σαν να προσπαθώ να εκτονώσω ό,τι έχω μαζεμένο απ' την άλλη ιστορία. Μήπως για κάποιο καιρό να το αφήσω και να μην κάνω τίποτα με κανέναν;; Νομίζω αυτό με κάνει πιο χάλια. Νιώθω σαν να ψυχαναγκάζομαι. Σαν να προσπαθώ να υποχρεώσω τον εαυτό μου να ερωτευτεί με το ζόρι. Εγώ, δυστυχώς για μένα, δεν μπορώ να λειτουργήσω χωρίς συναίσθημα στο σεξουαλικό. Απ' την άλλη η συναισθηματική αποχή με κρατάει πίσω στη σκέψη του άλλου. Και πολλά ψυχοσωματικά τελευταία. Πολλές ζαλάδες και ατονίες και μουδιάσματα στην αριστερή πλεύρα. Χέρι, πρόσωπο, αυχένας. Έχω φοβηθεί και μ' αυτά. Και τώρα που σου γράφω αδιαθεσία νιώθω και πρέπει να πάω και στη σχολή. Δεν είμαι καθόλου καλά αυτή την περίοδο. Πιέζομαι και στη σχολή πολύ. Κυριώς το ωράριο που είναι μεσημβρινό και μου έχει κόψει τη μέρα στη μέση μ' έχει αποδιοργανώσει πλήρως. Τι να κάνω;; Δεν ξέρω;; Και με την ψυχολόγο που μιλάω έχουμε πρόβλημα, δεν μπορούμε να συνεργαστούμε. Φορές φεύγω κι αντί να αισθάνομαι ανακουφισμένη είμαι πιο στην τσίτα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Aν δεν υπαρχει ερωτικο κλιμα με τον αλλο αστο βραστο χεστο!
    Νομιζω αυτα που περιγραφεις τα βιωνεις επειδη υπαρχει συναισθημα για τον δασκαλο, που δεν το εχεις ξεπερασει.
    Μηπως καλο ειναι να ηρεμησεις, να βρεις τις ισορροπιες σου, και μετα να προσπαθησεις να γνωρισεις καποιους νεους ανθρωπους φιλικα? για να εχεις το χρονο να τους γνωρισεις και αν προκυψει το ερωτικο, εχει καλως, αλλιως κρατας το φιλικο.
    Δεν χρειαζεται να απολογεισαι επειδη δεν μπορεις να δεις τον αλλο σαν ενα κομματι κρεας.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Similar Threads

  1. Φοβαμαι τη πρωτη μου σεξουαλικη επαφη
    By obsessed2s in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 09-02-2016, 11:23
  2. Σεξουαλική ζωή κατά τη θεραπεία..
    By infoquest in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 15-02-2015, 01:52
  3. Με πόσους/πόσες έχετε έρθει σε σεξουαλική επαφή
    By vince in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 08-09-2008, 18:25
  4. Σεξουαλική κρίση στο γάμο
    By explorer2004 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 19-12-2006, 10:21
  5. ψυχολογικός πόνος+σεξουαλική επαφή
    By t_katva in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 23-08-2006, 21:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •