Εξάρτηση από effexor
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 87
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900

    Εξάρτηση από effexor

    Παιδια έχω πει λίγο , πολύ την ιστορία μου αλλά εδώ μια μικρή περίληψη: 4 χρόνια παίρνω εφεξορ 1 των 75 μιλιγκραμ την μέρα, όμως πια δεν με πιάνει και παιρνω και δυο ζαναξ των 0, 25 οποτε ο γιατρός μου είπε να πάρω 2 εφεξορ των 75 μιλιγκραμ την μέρα για να κόψω το ζαναξ και κει παθαίνω άσχημη δυσκοιλιότητα και μολύνεται το έντερο μου, μια περίοδος είμαι με αντιβιωτικά! Τωρα μου λεει να μπούμε στο ζολοφτ , προσπαθω να κόψω το εφεξορ και παθαινω συγχηση, αποπροσανατολισμό, ψευδισμα, χασιμο συνειδησης! δεν ξερω τι να κανω πια, να παω αιγηνητιο μήπως κάποιος μου πει πως να το κόψω πιο εύκολα γιατι εχω εξαρτηθεί άσχημα και άλλη φορά προσπαθησα να το κόψω και έχασα αισθήσεις, ειμαι απελπισμένη, ετσι μια και κάτω δεν κόβεται για να πάρω ζολοφτ...τι με συμβουλεύετε, αναθεμα την ωρα που εμπλεξα με αντικαταθληπτικά αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς! Τωρα κλαιω την μοιρα, πραγματικά αυτό που περνάω ειναι άσχημο πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Λοιπόν απ'αυτά που έχω διαβάσει υπάρχουν οι εξής τρόποι.

    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απαγορεύονται οι συστάσεις για προτροπή λήψης/διακοπής φαρμακευτικής αγωγής.


    Στον πίνακα από κάτω φαίνονται οι ημιζωές των SSRIs. Το effexor είναι 2ο με μόλις 10 ώρες ημι-ζωή, ενώ το prozac (fluoxetine) έχει 240.

    http://www.frontiersin.org/files/Art...00159-t002.jpg

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μου τα πες παρα πολυ ωραια ουτε γιατροι δεν τα ειπαν αυτα!!! Τι να πω εξαιρετικος!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μου τα πες παρα πολυ ωραια ουτε γιατροι δεν τα ειπαν αυτα!!! Τι να πω εξαιρετικος!!
    Ti giatros einai autos? prepi siga siga na to stamatiseis to xapi giati 4 xronia ta pernis.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ασε γιατροι -τζιμανια!!! Γι αυτο ζω την κολαση που ζω αυτη την στιγμη και πως θα βγω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Έλα ντε! Ο γιατρός δεν είπε τρόπο διακοπής; έχουμε γίνει γιατροί από μόνοι μας μου φαίνεται...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Πως μου ειπε αλλα δεν πετυχε διολου ! Μου ειπε να παιρνω το 37,5 για μια βδομαδα ε με την πρωτη μερα που το εκοψα , δεν ηξερα που ειμαι και τι κανω...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Αππορυθμιση είναι αυτό μη φοβάσαι δεν πεθαίνεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Μου τα πες παρα πολυ ωραια ουτε γιατροι δεν τα ειπαν αυτα!!! Τι να πω εξαιρετικος!!
    Κοίτα είναι επικίνδυνο να κάνουμε τα δικά μας και καλό είναι να ακούμε τον γιατρό. Απ'την άλλη, κάποιοι γιατροί δεν πολυ-ενδιαφέρονται πχ της δικιάς μου της είχα πει τότε ότι βλέπω τρελούς εφιάλτες όταν ξεχνάω να πάρω το Effexor και αυτή μου έλεγε "αποκλείεται, το effexor έχει μεγάλη ημιζωή" και τέτοια. Όταν είναι ήδη γνωστό (γεμάτο το ίντερνετ με μαρτυρίες) ότι η στέρηση μπορεί να προκαλέσει περίεργους εφιάλτες (πχ γκούγκλαρε "effexor nightmares").

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Θα το γραψω αλλη μια φορα , οι γιατροι ζουν απο μας , θα μας λεγαν ποτέ μην παιρνεις χαπια ? ας κρινει ο καθενας τι ειναι καλο γι αυτον , και μην θεοποιουμε τους γιατρους , χωρις εμας θα πειναγανε ........, μελετηστε , καντε ερευνες .........ειμαι επιχειρηματιας και σκεφτομαι ως τετοιος ......κι αυτοι επιχειρηματιες ειναι ....
    τον δικο μου τον στριμωξα , αφου ξερει οτι κι εγω ξερω , και παρεδεχθη οτι τα χαπια χωρις προσωπικη προσπαθεια , δεν κανουν τιποτα , παρα μονον σε ακραιες καταστασεις ....... η σε καποια μεμονωμενη περιπτωση ......εκ τυχης ...η εκ παραδρομης .....οποιος θελει , με ακουει ............ κατι ξερω μετα απο 17 χρονια με χαπια ......+ την ηλικια μου ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Παιδια εγω ζω κόλαση αφήστε τα και για να το κόψω θα πάω αιγηνίτιο, δηλ.τους γιατρους που πήγα διόλου δεν τους ενδιαφερει ισως στο δημόσιο κάτι να βρω θα ζητήσω βοήθεια!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    είμαι ακριβως στην ίδια φάση. ο γιατρός μου ελεγε αλλα αντι άλλων (άλλωστε κανεις δεν μπορεί να νιωσει οπως νιωθεις εσυ). Διάβασα αρκετά για την περίπτωση μου, πολλά και διάφορα, το θέμα ειναι τι δουλεια έχει κανει με τον εαυτό του ο καθένας και τι αντέχει.
    Στην παρουσα φαση ειμαι στη φαση που έχω κοψει τελειως το εφεξορ, πηρα για δυο εβδομαδες τη μικροτερη δοση (τη δευτερη εβδομαδα μερα παρα μερα) και μετα ξεκινησα λαντοζ των 20mg. Τα έχω ξαναπαρει και κοβονται πολυ ευκολοτερα. Δεν θα σου πω οτι ειμαι καλά ή οτι δεν έχω ξεσπασματα (αναίτια μη σου πω μερικες φορες) αλλά ειμαι καλύτερα και νομιζω ότι θα κανω αυτο κανενα διμηνο και θα κοψω σταδιακα το λαντοζ που δεν κανει στερητικα (αυτο εκ πειρας). ελπιζω να εισαι καλυτερα. οσο για την αναζητηση γιατρου καλή τύχη γιατι εγω δεν μπορεσα να βρω καποιον 1. που να μη μου γραψει αμεσως χαπια, 2. να μη μου τα παιρνει χοντρα 3. να μη μιλαει για την παρτη του ή 4. να του μιλαω και να ειναι αλλου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    λεγετε μου τετοια κ δεν προκειται ποτε να το κοψω! αλλωστε πλεον μου ειπε 5 χρονια..οποτε εχω μελλον!!
    δεν θελω καν να το κοψω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Fleur το ξερω για το λαντοζ πως δεν κανει στερητικα αλλα δεν πιανει ομως και καλα τους πανικους και το σεροξατ δεν κανει τοσοο στερητικο συνδρομο εγω τα χω δει ολα!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    http://www.kathimerini.gr/109305/art...kalei-e3arthsh



    To seroxat ειναι το μονο που εχει παραδεχθει η ιδια η εταιρεια οτι προκαλει εξαρτηση , προσοχη ..........

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 19:34
  2. Eμπειρια απο το effexor
    By IASWN in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 189
    Last Post: 27-09-2023, 20:40
  3. Effexor
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 40
    Last Post: 25-12-2020, 07:27
  4. effexor παρενεργειες
    By Unbreakable in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 4
    Last Post: 12-01-2015, 09:55
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 05:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •