διπολική διαταραχή? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 57
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    βρηκα κ αυτο διαβαζοντας
    Κυκλοθυμία ή κυκλοθυμική διαταραχή: Εξαιρετικά ήπια μορφή διπολικής διαταραχής. Τα άτομα με κυκλοθυμία εκδηλώνουν επεισόδια υπο-μανίας (ήπιας μορφής μανία) και ήπια επεισόδια κατάθλιψης για δύο χρόνια τουλάχιστον. Ωστόσο, τα συμπτώματα δεν εμπίπτουν σε κάποιον από τους παραπάνω ορισμούς της διπολικής διαταραχής.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    anxious4ever εγώ μάλλον δεν ξέρω τι θέλω.Γενικά είμαι ένα συγκρατημένο και όχι ιδιαίτερα ομιλητικό άτομο, αλλά μου λένε ότι έχω χιούμορ.Όταν με πιάνει κατάθλιψη δεν θέλω για πολύ καιρό να μιλάω σε κανέναν και τους διώχνω όλους και θέλω το χώρο μου επειδή πολλές φορές οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν τι συμβαίνει.Αλλά μετά δεν αντέχω θέλω να ξεφύγω απ' όλο αυτό γιατί και εγώ φοβάμαι επειδή αρχίζω και σκέφτομαι διάφορα παράλογα,γι'αυτό ξαφνικά γίνομαι αρκετά ομιλητική ,κοινωνική,άλλος άνθρωπος και γίνεται όλη αυτήν η απότομη αλλαγή στη διάθεση που δεν ξέρουμε τι είναι.Μέχρι να αρχίσει να ξεφουσκώνει πάλι όλη αυτήν η χαρά και να τους διώξω πάλι όλους.Λες και σου πατάει κάποιος το διακόπτη δηλαδή.Δύσκολες οι σχέσεις μου με τους ανθρώπους ,έχω αρχίσει να πιστεύω δεν θα είναι ποτέ νορμάλ.
    Taso_79 σ'ευχαριστώ πολύ για τα link προτιμώ και εγώ τα άρθρα στ' αγγλικά γιατί έχουν περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες.Όντως μερικά από αυτά που παρουσιάζω θα μπορούσαν να είναι υπομανία. Και διάφορα τεστ έχω δει που υπάρχουν στο διαδίκτυο τα οποία μου έβγαλαν ότι βρίσκομαι στο φάσμα του διπολισμού αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αξιόπιστα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    anxious4ever και εγώ πάντα πίστευα ότι είμαι απλά λίγο πιο κυκλοθυμική από τους υπόλοιπους ανθρώπους.Έκανα πλάκα κιόλας ότι είμαι κυκλοθυμική για να έχω ενδιαφέρον.Πήγα και σε ενδοκρινολόγο και έκανα εξετάσεις μήπως έχω ορμονικό πρόβλημα αλλά δεν μου βρήκε κάτι.Και τώρα τα τελευταία δύο χρόνια αντί να καλυτερέυω έγινα χειρότερα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε τοτε μπορει να εχεις λιγο απο κυκλοθυμικη κ λιγο απο διπολικη..νταξ οκ..
    διαταραχες διαθεσης ειναι οκ κ διορθωνεται..
    αν πανε ολοι στον ψυχιατρο ολο κ κατι θα τους βρει..ξερεις εσυ κανεναν νορμαλ??
    εγω προσωπικα οχι..σε ολους βλεπω κατι κουλα.
    νταξ..ολα θα διορθωθουν..εχει παρει τον σωστο δρομο.μονο μη το αφησεις στην τυχη του.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αυτα τα τεστ διαδικτυου ειναι εγκυρα?? εχω κανει κ γω καποια..
    δεν με βγαζουν τιποτα...μονο καταθλιψη βγαζουν οταν δεν ειμαι καλα κ εχω ΓΑΔ. κ υπερβολικο στρες..μετα οταν συνερχομαι μου γραφουν "δεν ειστε το φασμα..της ταδε διαταραχης"..
    αλλα να ειναι εγκυρα αραγε?
    εχω κανει για διπολικη, για οριακη, για σχιζο εμμμ αυτα..
    οκ δεν βγαζουν κατι..ομως οταν εχω γαδ βγαζουν οτι εχω τοσο στρες που χρειαζομαι βοηθεια...χααχ

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Δεν ξέρω να σου πω.Εντάξει γιατροί δεν είναι αλλά ίσως υπάρχουν για να σε βάζουν σε υποψίες να επισκεφτείς ειδικό.Τώρα έκανα μερικά που βρήκα για κατάθλιψη και διπολική και μου έβγαλαν ότι έχω.Σε καταλαβαίνω για το άγχος έχω περάσει και εγώ τα πάνδεινα.Το πρώτο ηρεμιστικό το πήρα στα 15 σε νοσοκομείο μετά από έντονη κρίση πανικού,με τους γιατρούς να με δουλεύουν και να με ειρωνεύονται και τους δικούς μου να με αποπαίρνουν που τους κουβάλησα στο νοσοκομείο χωρίς λόγο....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Μπηκεσ εδώ βρήκες ανθρώπους που ούτε σε ξέρουν να σου πουν ότι έχεις δίκιο για να ησυχασεισ απλά κακομαθημένη είσαι μη γελιεσαι θεσ να καταστρέψεις τη ζωή σου ελεύθερα με μεγάλη μου χαρά άλλος ένας που θα φάει τα μούτρα του κρατά αυτό το μύνημα για όταν θα χτυπασ το κεφάλι σου στον τοίχο περαστικά σου και καλή συνέχεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    12
    Elis εσύ την ξέρεις;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Ποια να ξέρω την θεματοθετρια;
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Ξέρεις Elis εγώ μπορεί να είμαι όντως απλά μία κακομαθημένη, δεν με προσβάλει ο χαρακτηρισμός, έχω συνηθίσει και χειρότερους και εγώ πολλές φορές δεν έχω και την καλύτερη άποψη για τον εαυτό μου.Εδώ είναι ένα φόρουμ που μπήκα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω γιατί μόλις βγήκα από μία πολύ δύσκολη περίοδο.Δεν ζήτησα διάγνωση και αν είδες είπα αν θα μπορούσαν τα συμπτώματα αυτά να είναι διπολική διαταραχή από ανθρώπους που έχουν και καταλαβαίνουν καλύτερα ή και άλλους που ξέρουν ,όχι αν έχω διπολική διαταραχή.Από εκεί και πέρα τους ανθρώπους όντως δεν τους ξέρω, μια κουβέντα κάνουμε,για το τι συμβαίνει ξέρουν οι γιατροί καλύτερα.Μπορεί λοιπόν όντως να είναι ο χαρακτήρας μου και να είμαι κακομαθημένη(αν και η ψυχολόγος μου είπε να μη βάζω ταμπέλες στους ανθρώπους) κρίμα δεν είναι να μου δημιουργεί όλο αυτό τόσα προβλήματα και σε εμένα και στους γύρω μου?Θέλω να πιστεύω ότι είμαι συνειδητοποιημένο άτομο και προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα όποιο και αν είναι και φυσικά εκτός forum.Φιλικά πάντα.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    μαρακι μην μασας προχωρα σε θελει ο.λη η χωρα
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Nick190813 χαχαχα σ'ευχαριστώ πολύ με έκανες και γέλασα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,842
    Μαρακι κοπέλαρα μου εγώ ξέρω τους γιατρούς που εσύ δεν ξέρεις πας για ένα πρόβλημα κι αν δεν προσέξεις γίνεσαι χειρότερα γι αυτό σου μιλάω έτσι δεν έχω κάτι μαζί σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Ναι το καταλαβαίνω ότι πολλοί εδώ μέσα έχουν περισσότερες εμπειρίες με τους γιατρούς και γι'αυτό σέβομαι τις απόψεις όλων.Και εγώ μερικές φορές θυμώνω με το γιατρό και την ψυχολόγο.Εντάξει τη δουλειά τους κάνουν όπως όλοι, αλλά εσύ τους λες το πρόβλημα σου εκείνοι κουνάνε το κεφάλι τους συγκαταβατικά,ο γιατρός σου δίνει μία διάγνωση, σου γράφει φάρμακα, σου πετάει τη λέξη "σταθεροποιητές" πληρώνεις πενήντα ευρώ και φεύγεις.Το ξέρω ότι μπορούν να σε κάνουν και χειρότερα.Εγώ προσωπικά τα φάρμακα δεν τα θέλω,τα σιχαίνομαι γι'αυτό ξεκίνησα πρώτα μερικούς μήνες μόνο ψυχοθεραπεία αλλά η ψυχολόγος επέμενε συνεχώς να πάω σε γιατρό.Έπεσα στην ανάγκη τους γιατί έχω φτάσει στο αμήν και δεν υπάρχει κατανόηση από πουθενά αλλού.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 22:14
  2. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 21:18
  3. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 22:06
  4. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 00:03
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •