διπολική διαταραχή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421

    διπολική διαταραχή?

    Γεια σας!
    Είμαι καινούργιο μέλος στο forum και θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με το αν θα μπορούσαν τα συμπτώματα που παρουσιάζω να είναι διπολική διαταραχή χωρίς φυσικά να ζητάω διάγνωση.
    Είμαι 23 χρονών και σπουδάζω μαθηματικά.Από μικρή ήμουν πολύ ευαίσθητη και πολύ κλειστή σαν άνθρωπος.Πέρασα μία πολύ δύσκολη εφηβεία με πολύ έντονα ξεσπάσματα,κρίσεις πανικού,κατάθλιψη,πολύ έντονο θυμό και τάσεις φυγής(σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό απ'ότι οι συνομήλικοι μου).Σκεφτόμουν συχνά το θάνατο, κλεινόμουν στον εαυτό μου δεν μιλούσα σε κανέναν, δεν είχα όρεξη για τίποτα,μερικές φορές αυτοτραυματιζόμουν και συνεχώς εκνευριζόμουν ,ξεσπούσα άσχημα και έλεγα πράγματα που τα μετάνιωνα μετά.Όμως μετά από λίγες μέρες ή εβδομάδες επανερχόμουν στα φυσιολογικά μου,γελούσα, έκανα αστεία,μιλούσα, ενθουσιαζόμουν, ένιωθα αισιόδοξη σχεδόν άλλος άνθρωπος χωρίς να έχει συμβεί κάτι ή τουλάχιστον κάτι που να δικαιολογεί αυτήν την αλλαγή.Αργότερα πέρασα μία περίοδο μερικών μηνών σε σχεδόν φυσιολογική κατάσταση,είχα πάντα μία πιο ευμετάβλητη διάθεση αλλά τίποτα σε σχέση με αυτά που είχα περάσει, μέχρι που εμφανίστηκαν πάλι όλα αυτά.Τη μία είμαι μια χαρά,κάνω σχέδια για το μέλλον,θέλω να βγω,να φλερτάρω, να αρχίσω γυμναστήριο,να ξαναδώσω πανελλαδικές,να γραφτώ σε δραματική σχολή, να κάνω καινούργιους φίλους, η ζωή είναι τέλεια και εγώ είμαι πολύ τυχερή.Και την άλλη νιώθω απαίσια, δεν αξίζω τίποτα, ντρέπομαι για τον εαυτό μου, δεν θέλω να δω κανέναν,δεν έχω όρεξη να μιλήσω και κλαίω μονίμως.Μέχρι που πέρυσι αφού πέρασα δύο-τρεις μήνες σε άθλια κατάσταση,να μην σηκώνομαι από το κρεβάτι, να έχω παρατήσει εντελώς τον εαυτό μου,να νευριάζω και να ξυπνάω τα βράδια επειδή με ενοχλούσε ο παραμικρός ήχος,στη συνέχεια μερικές μέρες όλα μια χαρά και η αυτοπεποίθηση στο φουλ ώσπου κατέληξα πάλι να περπατάω στο δρόμο και να αναρωτιέμαι αν αξίζει να ζω και να μου φαίνονται όλα τόσο μαύρα,τότε συνειδητοποίησα ότι κάτι δεν πάει καλά με εμένα και ότι έχω κουραστεί να ζω έτσι.Όλα αυτά τώρα τα καταλαβαίνω πλήρως τότε πίστευα ότι η συμπεριφορά μου είναι φυσιολογική. Μετά από λίγο καιρό πήγα σε ψυχολόγο με την οποία συνεχίζω την ψυχοθεραπεία και η οποία μου διέγνωσε κατάθλιψη και σε ψυχίατρο ταυτόχρονα ο οποίος στο πρώτο ραντεβού έγραψε ως διάγνωση ότι έχω διαταραχές διάθεσης και μου χορήγησε zoloft.Στην αρχή όλα καλά, είπα επιτέλους ότι θα λυθεί το πρόβλημά μου και θα είναι όλα εντάξει,ήμουν πιο ομιλητική, πιο ευδιάθετη και μάλιστα μου ανέβασε αισθητά την ερωτική διάθεση ενώ λένε ότι γενικά τα αντικαταθλιπτικά τη ρίχνουν.Μέχρι που ένα πρωί ξύπνησα κλαίγοντας και δεν ήθελα να φάω τίποτα ενώ σκεφτόμουν συνέχεια ότι θέλω να κάνω κακό στον εαυτό μου.Αυτό κράτησε πέντε μέρες περίπου.Έκανα υπομονή και έλεγα θα περάσει όπως πάντα.Ο ψυχίατρος μου είπε ότι η περίπτωσή μου είναι πολύπλοκη και αν ξανασυμβεί αυτό θα μου δώσει σταθεροποιητή αλλά δεν μου εξήγησε τι συμβαίνει. Δεν ξέρω αν αυτό που έχω είναι διπολική διαταραχή γιατί δεν έχω παρουσιάσει ποτέ μανία ή υπερβολικά ακραίες συμπεριφορές.Δυστυχώς οι δικοί μου δεν είναι ιδιαίτερα θετικοί στο ότι ζήτησα βοήθεια από ειδικό και πιστεύουν ότι απλά έτσι είναι ο χαρακτήρας μου.Στο μυαλό μου επικρατεί μονίμως ένα χάος από σκέψεις και νιώθω πολύ μπερδεμένη.Έχω σταματήσει να είμαι λειτουργική,δεν μπορώ να πάρω αποφάσεις για τίποτα και πραγματικά είμαι πολύ απελπισμένη.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσου μπουν στον κόπο να το διαβάσουν.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    δεν νομιζω να πλησιαζει καν στο διπολικη......η διπολικη ειναι πολυ ασχημη και δυνατη ασθενεια...

    μαλλον διατταραχες διαθεσης εχεις.......
    παρε εναν σταθεροποιητη και θα εισαι οκ...
    συνεχισε την ζωη σου ,κανε θετικες σκεψεις...και ολα θα φτιάξουν....
    βρες και ενα γκομενακι και θα εισαι οκ
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση nick198013.Μακάρι να είναι έτσι και να περάσουν όλα.Στην αρχή ο γιατρός μου είπε διαταραχές διάθεσης,μετά κατάθλιψη και ότι ίσως στους επόμενους μήνες προσθέσουμε κάποιον σταθεροποιητή.Πάντα ήμουν κατά των φαρμάκων αλλά η ψυχολόγος επέμενε ότι πρέπει να με δει γιατρός.
    Είχα μία σχέση 3,5 χρόνια η οποία τελείωσε εξαιτίας της κάπως "αλλοπρόσαλλης" συμπεριφοράς μου που πραγματικά τώρα που τη σκέφτομαι ντρέπομαι αλλά είναι αργά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ε οχι εαν χρειαστεις να παρεις...δεν νομιζω να χρειαστεις μεγαλες δοσεις απλα μια δοση συντηρησης...
    ε ελα βρε...θα βρεις αλλον νεα εισαι ακομα.....συνηθως οι σχεσεις σε αυτες τις ηλικιες τελειωνουν δεν κραταν για παντα....ειμαστε ανωριμοι ακομα για να κρατησουμε κατι για παντα....
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Έτσι είναι ο χαρακτήρας σου πενήντα ευρώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    12
    Καλησπέρα Mary93 με βάση τα όσα γράφεις δεν το αποκλείω αφού αναγνωρίζω αρκετά δικά μου συμπτώματα που μου έχει γίνει διάγνωση διπολικής διαταραχής. Θα σου πρότεινα να το ψάξεις όσο μπορείς στο internet, και στο youtube υπάρχουν πολλά σχετικά βίντεο. Επίσης μάθε αν υπάρχει σχετικό ιστορικό στο οικογενειακό σου περιβάλλον και για το θέμα της διάγνωσης θα σου συνιστούσα να πας σε τουλάχιστον δυο ξεχωριστούς ψυχιάτρους και αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση στις διαγνώσεις τους και σε έναν τρίτο ώστε να δεις ποιές απόψεις συμπίπτουν.

  7. #7
    Γεια σου Mary93,

    Η ευμεταβλητότητα της συναισθηματικής σου κατάστασης,σε αποδιοργανωνει και σε έχει κουράσει,είναι απόλυτα κατανοητό αυτό.Μην ξεχνάς πώς δεν είναι κατ' ανάγκην κακό να ζει τα συναισθήματα στα άκρα τους.Η υπερβολική ευαισθησία κρύβει πολλά χαρίσματα και δυνατότητες.Όμως,σίγουρα θέλει ειδική μεταχείριση και φροντίδα.

    Τι αλλάζει στην παρατήρησή σου όταν μεταβάλλεται η συναισθηματική σου κατάσταση?Θέλω να πω,η απότομη εναλλαγή προκύπτει χωρίς λόγο,ή υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που σε "ρίχνουν" και την προκαλούν?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Taso_79 σ'ευχαριστώ για την απάντηση. το σκεφτόμουν και εγώ να πάω σε δεύτερο γιατρό.Αυτός που πηγαίνω έχω ακούσει ότι είναι ο καλύτερος στην περιοχή μου αλλά και μια δεύτερη γνώμη πιστεύω είναι απαραίτητη.Για διπολική στην οικογένειά μου δεν ξέρω γιατί τώρα μαθαίνω για αυτήν την ασθένεια αλλά στον ίδιο γιατρό με εμένα πηγαίνουν δύο συγγενείς μου με σχιζοφρένεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    σαπουνάκι_μπάνιου η αλλαγή στη διάθεση μου οφείλεται στις σκέψεις μου.Σίγουρα επηρεάζομαι όταν συμβαίνουν πράγματα και μάλιστα πολύ περισσότερο απ'οτι οι υπόλοιποι άνθρωποι αλλά τις περισσότερες φορές η αλλαγή στη διάθεση συμβαίνει χωρίς να έχει γίνει κάτι.Δεν αλλάζει κάτι γύρω μου αλλάζει ο τρόπος που σκέφτομαι εγώ.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    σαπουνάκι_μπάνιου η αλλαγή στη διάθεση μου οφείλεται στις σκέψεις μου.Σίγουρα επηρεάζομαι όταν συμβαίνουν πράγματα και μάλιστα πολύ περισσότερο απ'οτι οι υπόλοιποι άνθρωποι αλλά τις περισσότερες φορές η αλλαγή στη διάθεση συμβαίνει χωρίς να έχει γίνει κάτι.Δεν αλλάζει κάτι γύρω μου αλλάζει ο τρόπος που σκέφτομαι εγώ.
    Προσπάθησε να βρεις τα ιδιαίτερα αυτά κουμπιά που πυροδοτούν αυτην την συναισθηματική αστάθεια.Και να φτιάξεις κάποιου είδους άμυνα απέναντί τους.Εντόπισε ποιες σκέψεις και αλληλουχίες στο προκαλούν αυτό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by Σαπουνάκι μπάνιου View Post
    Προσπάθησε να βρεις τα ιδιαίτερα αυτά κουμπιά που πυροδοτούν αυτην την συναισθηματική αστάθεια.Και να φτιάξεις κάποιου είδους άμυνα απέναντί τους.Εντόπισε ποιες σκέψεις και αλληλουχίες στο προκαλούν αυτό.
    Ελπίζω ο γιατρός και η ψυχολόγος να με βοηθήσουν σ'αυτό γιατί εγώ στ' αλήθεια δεν ξέρω που πατάω και που βρίσκομαι. Η ψυχολόγος ειδικά επειδή μιλάω πιο συχνά μαζί της μου έχει επισημάνει πολλές φορές πόσο απότομες και ακραίες είναι οι αλλαγές στη διάθεση μου.Κυρίως η προς τα κάτω διάθεση βέβαια γιατί είναι και η πιο εμφανής.Από αλληλουχίες σκέψεων δεν ξέρω από που ν' αρχίσω.Ένας τεράστιος διχασμός υπάρχει μέσα μου για όλα.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Έτσι είναι ο χαρακτήρας σου πενήντα ευρώ
    Hahahaha εχεις απολυτο δικαιο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Hahahaha εχεις απολυτο δικαιο...
    xristoforos28 μπορεί να είναι και έτσι δεν το αποκλείω καθόλου,έγραψα σ'αυτό το forum γιατί τα συμπτώματα που έχω μου φαινόταν πιο κοντά στη διπολική.Δεν ξέρω κιόλας αν η όποια διάγνωση από γιατρό θα με ανακούφιζε. Το μόνο που ξέρω είναι ότι θέλω να τελειώσει όλο αυτό γιατί και εγώ κουράστηκα και τους γύρω μου έχω κουράσει και το ξέρω.Δεν είναι εύκολο να ζεις με κάποιον που τη μία έχει κατάθλιψη και την άλλη είναι μια χαρά και σίγουρος ότι μπορεί να κάνει τα πάντα.Πιο πολύ γράφτηκα στο forum γιατί διαβάζοντας κάποια θέματα σκέφτηκα ότι κάποιοι εδώ μέσα μπορεί να καταλαβαίνουν πως νιώθω.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    σε καταλαβαινω και εγω εχω καταθλιψη...το εχεις δικαιο π εγραψα πηγαινε σ αυτο π εγραψε 50 ευρω οτι μας τρωνε τα λεφτα οι ψυχολογοι ψυχιατροι οχι σε σενα...

  15. #15
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Από αλληλουχίες σκέψεων δεν ξέρω από που ν' αρχίσω.Ένας τεράστιος διχασμός υπάρχει μέσα μου για όλα.


    Πέρα από τις κατευθυνσεις που σου δίνει η ψυχολόγος,θα σε βοηθήσει η προσωπική εργασία με τον εαυτό σου.
    Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που όταν τα παρατηρείς σου μειώνεται η διθεση απότομα,νοιώθεις οτι σε στραγγίζουν και δεσμεύουν την προσοχή σου,εξ ου και η κυκλοθυμία.Δεν ξέρω ποια είναι στην περίπτωσή σου,αλλά αυτά που σε "στραγγίζουν" εντόπισέ τα.Κατόπιν,άλλαξε τον τρόπο αντίδρασής σου σε αυτά τις πρώτες στιγμές,για να αυξησεις την συναισθηματική αντοχή σου και την αυτονομία απέναντί τους σιγά-σιγά,ή θέσε όρια και περιόρισε τον χρόνο που του αφιερώνεις προσοχή.Αυτές είναι οι προτάσεις μου

    Καλημερα

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. διπολική διαταραχή
    By coma in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 19-07-2012, 22:14
  2. Διπολική Διαταραχή?
    By NineWhileNine in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-04-2011, 21:18
  3. διπολικη διαταραχη ....
    By sunset in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-04-2010, 22:06
  4. διπολική διαταραχή
    By fraoulopoulo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2007, 00:03
  5. ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
    By dimitriskai in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-10-2005, 01:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •