Η δική μου ιστορία. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Δεν τα έχω συμπληρώσει ακόμα.Ούτε η μητέρα μου ,ούτε ο πατέρας μου ωρίμασαν και δεν ήταν ποτέ έτοιμοι να αναλάβουν ευθύνες οικογένειας και μάλιστα δεν είμαι μόνο εγώ είναι και άλλα δύο παιδιά τα οποία ευτυχώς είναι καλά εκτός από το ότι η αδερφή μου όταν ήταν μικρή φοβόταν τη μαμά και ότι μερικές φορές παθαίνει κρίσεις πανικού αλλά τις ξεπερνάει σιγά σιγά.Ίσως είναι που εγώ ήμουν μεγαλύτερη και ένιωθα πιο υπεύθυνη και τα βοηθούσα,ίσως λόγω διαφορετικού χαρακτήρα, δεν ξέρω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Και εγώ πια καταλαβαίνω ότι και ένα χαστούκι είναι κακοποίηση. Δεν έχω χτυπήσει ποτέ κανέναν. Μόνο όταν με χτυπούσε ένας από τους δύο μερικές φορές προσπαθούσα να χτυπήσω και εγώ αλλά δεν τα κατάφερνα. Ο πατέρας μου όντως προς τα έξω είναι ήρεμος και ευγενικός πάντα. Ο μεγαλύτερος φόβος μου είναι ότι του μοιάζω εξωτερικά και ίσως όλος αυτός ο θυμός, τα ξεσπάσματα και η ευερεθιστότητα να είναι κληρονομική. Όμως δεν έχω χτυπήσει κανέναν απλά φωνάζω και δεν ξέρω τι λέω. Το είπα και στην ψυχολόγο μου και μου είπε να μη φοβάμαι επειδή είμαι πιο συνειδητοποιημένη.

    Σπουδάζω μαθηματικά ευτυχώς στο θέμα με τις σπουδές μου ήταν εντάξει τουλάχιστον η μητέρα μου, ο πατέρας μου όχι τόσο. Είναι ένας λόγος που νιώθω ευγνώμων. Όμως έχω αργήσει να τελειώσω θέλω 3 μαθήματα και είμαι έκτο έτος και αυτό με ρίχνει κάπως. Είμαι πολύ δυσλειτουργική πια δεν συγκεντρώνομαι, έχω συνέχεια καταθλιπτικά επεισόδια και όταν είμαι καλά θέλω μόνο να κάνω ευχάριστα πράγματα και δεν μπορώ να θέσω ρεαλιστικούς στόχους. Σε περιόδους σαν και αυτή προσπαθώ να συγκεντρωθώ κάπως για να τα καταφέρω.
    βαζε μερικα κενά για βγαίνει όλο το κείμενο.
    Καλα κληρονομικο δεν είναι :P
    Ισως όμως είναι λογικό επειδή μεγάλωσες σε αυτο το περιβάλλον. Πιστευω ειναι πολυ ευκολο απο ενα κακοποιητικο περιβάλλον να καταλήξεις ή το θύμα ή ο θύτης (στη μελλοντική σου σχέση ή ακόμη και παιδιά). Ομως ακόμη μενεις μαζί τους δε ξερω αν μπορεις να το διαπιστωσεις τοσο ξεκαθαρα.
    Γενικα βαζε στοχους στο να φυγεις απο το σπίτι όταν μπορεσεις, εστω και αν δεν αρεσει στους γονεις σου.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Δεν τα έχω συμπληρώσει ακόμα.Ούτε η μητέρα μου ,ούτε ο πατέρας μου ωρίμασαν και δεν ήταν ποτέ έτοιμοι να αναλάβουν ευθύνες οικογένειας και μάλιστα δεν είμαι μόνο εγώ είναι και άλλα δύο παιδιά τα οποία ευτυχώς είναι καλά εκτός από το ότι η αδερφή μου όταν ήταν μικρή φοβόταν τη μαμά και ότι μερικές φορές παθαίνει κρίσεις πανικού αλλά τις ξεπερνάει σιγά σιγά.Ίσως είναι που εγώ ήμουν μεγαλύτερη και ένιωθα πιο υπεύθυνη και τα βοηθούσα,ίσως λόγω διαφορετικού χαρακτήρα, δεν ξέρω.
    δεν ξερω παντως το καλυτερο θα ηταν μολις σταθεις στα ποδια σου να κοψεις τα πολλα πολλα.....
    ειναι και θεμα ανθρωπου αν μπορει να αποκοπει απο την οικογενεια τοιυ...αλλα αυτοι οι ανθρωποι μονο οικογενεια δεν μπορουν να χαρακτηριστουν
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Αυτό έχω βάλει στόχο.Οικογένεια θα κάνω αν κάποια στιγμή είμαι καλύτερα γιατί αν συνεχίσω να είμαι όπως είμαι τώρα σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο για οικογενειακό περιβάλλον.Φαίνεται αυτό που έχω και δυσκολεύει τις σχέσεις μου.Η ψυχολόγος όμως μου είπε ότι ένα ερωτικό ενδιαφέρον θα μου έκανε καλό και ότι πολλοί άνθρωποι δεν θα έχουν πρόβλημα με αυτό που μου συμβαίνει.Όταν θα μπορέσω να κάνω τις δικές μου επιλογές θα είναι πιο καλά τα πράγματα ευτυχώς έχω αρκετό πείσμα.

  5. #20
    Εγινες γονεας των αδερφων και γονεας του εαυτου σου, στερηθηκες ξεγνοιασια, δεν ελαβες στοργη - αποδοχη - υγιη ορια για να αναπτυχθεις. Αχ... το αστειο εντος πολλων εισαγωγικων ειναι οτι η γενια αυτη πιστευει πως δεν ειχε ψυχολογικα προβληματα παρολο που μεγαλωσαν μεσα στη βια και την μετεφεραν στα παιδια τους.

    Μεχρι να γιατρεψεις καποιες πληγες που σου ανοιξαν και χωρις να θες τις επαναλαμβανεις στις σχεσεις σου, αυτο εμαθες στη τελικη πως ειναι η σχεση, θα περασεις κι αλλο πονο. Αυτο το ειδος του πονου ομως ειναι το καλυτερο. Θα μαθεις ποια εισαι εσυ, ποιες πλευρες σου μπορεις να ενδυναμωσεις και σιγα σιγα να εχουν λιγοτερη αξια οι φιγουρες που σε "τσακισαν" .
    Αναφερομαι στα οφελη της ψυχοθεραπειας, εκει ανακαλυψα τον πονο που αναφερω παραπανω.

    Καλη αναρρωση
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Τελικά με το τραγούδι έπεσα μέσα καλώς ήρθες
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Αχ... το αστειο εντος πολλων εισαγωγικων ειναι οτι η γενια αυτη πιστευει πως δεν ειχε ψυχολογικα προβληματα παρολο που μεγαλωσαν μεσα στη βια και την μετεφεραν στα παιδια τους.
    Πόσο δίκιο έχεις σ'αυτό.Πιστεύω ότι πρώτα στον ψυχίατρο έπρεπε να πάνε οι γονείς μου και μετά εγώ. Μέχρι και σήμερα δεν αποδέχονται τίποτα και πιστεύουν ότι δεν έφαγα αρκετό ξύλο.Δεν έχουν αποδεχτεί καν ότι έχω κατάθλιψη,ο γιατρός μου είπε ότι αυτό συμβαίνει γιατί δεν θέλουν να αναλάβουν ευθύνες.
    Θέλω και εγώ να πιστεύω ότι θα βγω πιο δυνατή απ' όλο αυτό και ότι η ψυχοθεραπεία θα με βοηθήσει.Ευχαριστώ!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Τελικά με το τραγούδι έπεσα μέσα καλώς ήρθες
    Εντάξει το τραγούδι ήταν λίγο υπερβολικό αλλά μου αρέσει αυτού του είδους το χιπ χοπ. Καλώς σας βρήκα.

  9. #24
    Δεν προκειται να το παραδεχθουν. Περασα απο αυτον τον δρομο και μονο τον εαυτο μου πληγωσα. Θα βελτιωθει η κατασταση γιατι εισαι αγωνιστρια κοριτσι μου γλυκο. Οποιος αγωνιζεται δεν χανει, νιωθει πως "χανεται" αλλά δεν ειναι ετσι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Πήρες έγκριση ότι αξίζεις κι από μένα ότι θεσ εδώ είμαστε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Constantly curious σε ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια. Πολλές φορές όντως νιώθω ότι χάνομαι αλλά το παλεύω.

    elis σ'ευχαριστώ πολύ.Χαίρομαι που βρήκα αυτό το forum.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    στο μαθηματικο αθηνα εισαι?
    εαν ναι παιζει να σε εχω πετυχει κιολας
    παω συχνα εκει...και ζωγραφου συχνα παλι
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Όχι δεν σπουδάζω στην Αθήνα.Σε επαρχιακή πόλη.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Όχι δεν σπουδάζω στην Αθήνα.Σε επαρχιακή πόλη.
    εισαι ατυχη δεν θα με εχεις γνωρισει τοτε
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Είμαι άτυχη όντως τι να κάνουμε?Αυτά έχει η ζωή.Ας πρόσεχα!!!χαχαχα

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Η δική μου ιστορία
    By ellielli in forum Κακοποίηση
    Replies: 56
    Last Post: 12-06-2016, 20:09
  2. Η δική μου ιστορία...
    By Black_and_White in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 23-10-2015, 01:27
  3. Η δικη μου ιστορια
    By N.Princess in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 05-02-2012, 21:13
  4. Η δική μου Ιστορία...
    By mano_s in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2011, 17:55
  5. Η δική μου ιστορία!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-05-2011, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •