Η δική μου ιστορία. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 52
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Μary93 κακοποιηση δεν ειναι μονο η σωματικη ειναι και η λεκτικη,μπορει μια λεξη απο τους γονεις να σημαδεψει το παιδι για ολη του τι ζωη και ποναει πιο πολυ απο την σωματικη, οσο αφορα τωρα την σωματικη κακοποιηση πρεπει να τιμωρειτε με φυλακιση(για εμενα) ιδιος η παιδικη καλα η πολυ παιδικη σε απομονωση και ξυλο καθε μερα!!! Το ξερο μπορει να ειμαι ακραιος αλλα τι φταιει ενα μικρο πλασματακι που δεν μπορει να υπερασπιστη τον εαυτο του να ξεσπανε πανω του ολα τα ψυχολογικα τους και μετα στα γεραματα λενε δεν με φροντιζουν τα παιδια μου με ξεχασαν εμμμμμ!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    andreas86 είτε το πιστεύεις είτε όχι εγώ τώρα τα συνειδητοποιώ αυτά γιατί ξεκίνησαν από πολύ μικρή ηλικία.Νόμιζα ότι συμβαίνουν σε όλους και ότι μάλιστα είμαι και τυχερή μ'αυτήν την αντιμετώπιση.Εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να χτυπήσω γιατί ξέρω πως είναι, σε κάνει να νιώθεις ότι μπορούν οι άλλοι να σε κάνουν ότι θέλουν.Σίγουρα είναι και η λεκτική κακοποίηση πολύ άσχημη και έχω ακούσει τόσους χαρακτηρισμούς.Αλλά ήταν από τη μαμά και το μπαμπά που σου δίνουν φαγητό και στέγη και που σε "ανέχονται"παρόλο που είσαι τόσο κακομαθημένο και δεν κάνεις ότι σου λένε. Έτσι το έβλεπα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Ναι αλλα και τι με αυτο επειδη σου δινουν φαγητο και στεγη πρεπει να σου φερονται ετσι, και κακομαθημενο που λες κανενα παιδι δεν φταιει που ειναι κακομαθημενο η γονεις το κανουνε (παππουδες)

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Μου έλεγαν είμαι τυχερή που δεν με άφησαν νηστική, δεν με έδωσαν σε ίδρυμα.Ξέρεις αυτά μπορεί τώρα να μην σου φαίνονται σοβαρά, όταν είσαι μικρός όμως τα πιστεύεις και εδραιώνονται στο μυαλό σου.Δεν είχα παππούδες να με κακομάθουν δυστυχώς, μόνο μια γιαγιά με φρόντιζε που έζησε μέχρι που έγινα τριών.

  5. #35
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μιας και δε διάβασα όλο το κείμενο,πως είναι η κατάσταση στο σπίτι τώρα?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    οσο αφορα τωρα την σωματικη κακοποιηση πρεπει να τιμωρειτε με φυλακιση(για εμενα)
    μάντεψε! τιμωρείται όντως με φιλάκιση νομιζω τουλάχιστον 1χρ. (αναλογα βεβαια και τις κατηγορίες)
    Το θέμα είναι οτι ο τυπος που βαραει τη γυναίκα του ή η μανα που βαραει το παιδί της (τυχαια παραδειγματα) δε θα μπουν φυλακη.
    Γιατί οι ποινες αυτες είναι εξαγοράσιμες και συνήθως πάνε πακέτο και με αναστολή
    Δλδ αν δεν έχεις ενα ποινικο μητρωο βεβαρημενο και σε ετρεξαν πρωτη φορα στα δικαστηρια, δε παθαινεις τπτ!
    Για να μη μιλησω για τους μπατσους που θα πας στο τμημα να κανεις μηνυση και θα σου πουν ενα σωρο ψεματα, συνηθως προσπαθουν να σε διωξουν κιολας ή να σε βγαλουν εσενα τρελο/η, πολλοι δε ξερουν καν οτι η μηνυση για ενδοοικογενειακη βια ειναι αυτεπαγγελτη. κλπ...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by WhyAlwaysMe? View Post
    Μιας και δε διάβασα όλο το κείμενο,πως είναι η κατάσταση στο σπίτι τώρα?
    Τώρα δεν ασκούν σωματική βία γιατί είμαι 23 αλλά υπάρχουν συνέχεια φωνές και τσακωμοί.Φαίνεται να έχουν ταραχτεί κάπως από το γεγονός ότι παίρνω χάπια αλλά δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.Χτες η μητέρα μου με πήρε τηλέφωνο και φώναζε επειδή ξέχασε κάτι στην τσάντα μου το οποίο μου το είχε δώσει να το προσέχω,ξέχασα να της το δώσω πίσω και τώρα είμαι στον τόπο σπουδών μου για λίγες μέρες λόγω εξεταστικής.Την προηγούμενη εβδομάδα ο πατέρας μου τσακώθηκε με την μητέρα μου και στο δρόμο που με πήγαινε στο γιατρό με το αυτοκίνητο σταμάτησε κάπου απότομα και μου είπε να βγω και να πάω με τα πόδια.Μετά σπίτι άρχισε να φωνάζει ότι δεν βοηθάω κτλ.Η εξεταστική δεν πάει καλά κόπηκα στο πρώτο μάθημα που έδωσα.Και τώρα ένα χάος όλα στο μυαλό μου.

  8. #38
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Τώρα δεν ασκούν σωματική βία γιατί είμαι 23 αλλά υπάρχουν συνέχεια φωνές και τσακωμοί.Φαίνεται να έχουν ταραχτεί κάπως από το γεγονός ότι παίρνω χάπια αλλά δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά.Χτες η μητέρα μου με πήρε τηλέφωνο και φώναζε επειδή ξέχασε κάτι στην τσάντα μου το οποίο μου το είχε δώσει να το προσέχω,ξέχασα να της το δώσω πίσω και τώρα είμαι στον τόπο σπουδών μου για λίγες μέρες λόγω εξεταστικής.Την προηγούμενη εβδομάδα ο πατέρας μου τσακώθηκε με την μητέρα μου και στο δρόμο που με πήγαινε στο γιατρό με το αυτοκίνητο σταμάτησε κάπου απότομα και μου είπε να βγω και να πάω με τα πόδια.Μετά σπίτι άρχισε να φωνάζει ότι δεν βοηθάω κτλ.Η εξεταστική δεν πάει καλά κόπηκα στο πρώτο μάθημα που έδωσα.Και τώρα ένα χάος όλα στο μυαλό μου.
    Συγγνώμη που σου απαντώ λίγο αργά.
    Λυπάμαι για ότι έχεις περάσει και συνεχίζεις να περνάς.
    Είναι κρίμα γονείς να φέρονται έτσι στο παιδί τους.
    Έχεις σκεφτεί να φύγεις από εκεί μέσα,να γλυτώσεις κλπ?
    Κάποιος φίλος,κάποια φίλη ίσως για βοήθεια?Κάποιος ψυχολόγος για βοήθεια?Κάτι γενικά?

  9. #39
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν σε όλα τα σπίτια ίσως σε μικρότερο βαθμό! Αυτό δεν σημαίνει ότι έχουν και δίκιο οι γονείς γι'αυτό όπως είπαν και παραπάνω αργότερα κάθονται και λένε οι γονείς ότι δεν γύρισε να με κοιτάξει στα γεράματα, μας έχουν υπό την κατοχή τους!!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Αυτά δεν ξέρω αν συμβαίνουν στα άλλα σπίτια απλά εγώ αν διαβάσεις το αρχικό post είναι σαν να μεγάλωσα σχεδόν μόνη μου, δεν είχα ποτέ κανέναν δίπλα μου, δεν ξέρω πως είναι να είσαι παιδί.Δεν έχω ιδέα βασικά.Δεν ξέρω αν υπερβάλλω ή όχι.Πηγαίνω σε ψυχολόγο και προσπαθώ να τα ξεπεράσω.

  11. #41
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Συμβαίνουν απλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Εμένα οι γονείς μου μου έχουν κάνει πάρα πολλά που τα έχω απωθήσει από τη μνήμη μου, ένα απλό που θυμάμαι τώρα είναι πριν 3 χρόνια που μου λέει η μάνα μου "μόνο το σεξ σε ενδιαφέρει" χωρίς να της έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα απλά επειδή ήθελα να βγω με τον σύντροφό μου, αν δεις στην τηλεόραση σε πολλά σίριαλ αν όχι σε όλα φαίνεται η βία που ασκούν οι γονείς στα παιδιά με τρανταχτό παράδειγμα το "Η οικογένεια βλάπτει".

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Συμβαίνουν απλά όχι σε τέτοιο βαθμό. Εμένα οι γονείς μου μου έχουν κάνει πάρα πολλά που τα έχω απωθήσει από τη μνήμη μου, ένα απλό που θυμάμαι τώρα είναι πριν 3 χρόνια που μου λέει η μάνα μου "μόνο το σεξ σε ενδιαφέρει" χωρίς να της έχω δώσει τέτοιο δικαίωμα απλά επειδή ήθελα να βγω με τον σύντροφό μου, αν δεις στην τηλεόραση σε πολλά σίριαλ αν όχι σε όλα φαίνεται η βία που ασκούν οι γονείς στα παιδιά με τρανταχτό παράδειγμα το "Η οικογένεια βλάπτει".
    Αυτό είναι απαξίωση συμβαίνει και είναι άσχημο το ξέρω.Απλά εμένα οι γονείς μου γινόταν αρκετά κακοποιητικοί πολλές φορές και με παραμελούσαν αρκετά. Με κατηγορούσαν, ασκούσαν και ψυχολογική και σωματική βία γιατί δεν έκανα μερικές φορές αυτό που ήθελαν, δεν είχαν ποτέ υπομονή μαζί μου για να μου εξηγήσουν τι συμβαίνει.

  13. #43
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Αυτό είναι απαξίωση συμβαίνει και είναι άσχημο το ξέρω.Απλά εμένα οι γονείς μου γινόταν αρκετά κακοποιητικοί πολλές φορές και με παραμελούσαν αρκετά. Με κατηγορούσαν, ασκούσαν και ψυχολογική και σωματική βία γιατί δεν έκανα μερικές φορές αυτό που ήθελαν, δεν είχαν ποτέ υπομονή μαζί μου για να μου εξηγήσουν τι συμβαίνει.
    Όταν βρεις το ψυχικό σθένος,παράτα τους καλύτερα!
    Για την ηρεμία και το καλό σου.

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Κι εμένα μου έκαναν κι άλλα και ξύλο πολύ έχω φάει και ψυχολογικό πόλεμο μου έκαναν απλά δεν τα θυμάμαι τώρα όλα να τα εκφράσω εδώ και δεν θέλω κιόλας γιατί τι θα αλλάξει σε μένα; Έχω τόσα πολλά προβλήματα που δεν ξέρω που να πρωτογράψω και όλα τα έπαθα από τον καλό μου χαρακτήρα.........γιατί τους ανεχόμουν όλους γι'αυτό όπως κι εσύ.

  15. #45
    Nefeli28
    Guest
    Στην ιδια κατηγορια ειμαι κι εγω.
    Παρολο που δεν ζω μαζι τους, η ιστορια συνεχιζεται με αλλους τρόπους.
    Βρίσκουν εκεινοι τον τροπο να σε χειριζονται σε οποια ηλικια και να εισαι. Κι αφου αυτο δεν θα αλλαξει, πρέπει να αλλαξουμε εμεις.

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Η δική μου ιστορία
    By ellielli in forum Κακοποίηση
    Replies: 56
    Last Post: 12-06-2016, 20:09
  2. Η δική μου ιστορία...
    By Black_and_White in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 23-10-2015, 01:27
  3. Η δικη μου ιστορια
    By N.Princess in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 05-02-2012, 21:13
  4. Η δική μου Ιστορία...
    By mano_s in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2011, 17:55
  5. Η δική μου ιστορία!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-05-2011, 20:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •