Χρόνια κατάθλιψη & αγχος - εχει βρει καποιος καλη θεραπεια;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38

    Χρόνια κατάθλιψη & αγχος - εχει βρει καποιος καλη θεραπεια;

    Γεια σας.
    Δεν εχω ξαναγραψει στο φορουμ.
    Ταλαιπωρουμαι αρκετα χρονια με καταθλιψη και αγχος (παθαινω και ψυχοσωματικα π.χ. ζαλαδες, πονους στην κοιλια κ.α.). Εχω παει και σε Ψυχιατρο και σε Ψυχολογο, αλλα δεν μπορω να πω οτι το προβλημα λυθηκε. Απλως εμαθα να το διαχειριζομαι καλυτερα. Εχω κανει και φαρμ. αγωγη, κανονικα οπως μου ειπε ο γιατρος, αλλα δεν ειμαι καλα χωρις την αγωγη. Γινομαι καλυτερα και μετα απο μηνες, παλι με ξαναπιανει.
    Εχω κουραστει παρα πολυ. Υπαρχουν μερες που ειμαι καλα και αλλες που νιωθω χαλια.
    Εχει δει καποιος απο εσας ουσιαστικη βελτιωση - μακροπροθεσμα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by panda333 View Post
    Γεια σας.
    Δεν εχω ξαναγραψει στο φορουμ.
    Ταλαιπωρουμαι αρκετα χρονια με καταθλιψη και αγχος (παθαινω και ψυχοσωματικα π.χ. ζαλαδες, πονους στην κοιλια κ.α.). Εχω παει και σε Ψυχιατρο και σε Ψυχολογο, αλλα δεν μπορω να πω οτι το προβλημα λυθηκε. Απλως εμαθα να το διαχειριζομαι καλυτερα. Εχω κανει και φαρμ. αγωγη, κανονικα οπως μου ειπε ο γιατρος, αλλα δεν ειμαι καλα χωρις την αγωγη. Γινομαι καλυτερα και μετα απο μηνες, παλι με ξαναπιανει.
    Εχω κουραστει παρα πολυ. Υπαρχουν μερες που ειμαι καλα και αλλες που νιωθω χαλια.
    Εχει δει καποιος απο εσας ουσιαστικη βελτιωση - μακροπροθεσμα;
    εγω ειχα αυτα π εχεις...
    και μου περασαν τελειως......να μην σ πω ειμαι καλυτερα και απο πριν..
    αγωγη+ψυχαναλυση+γυμναστικ η+περπατημα+ερωτα ,αυτα με βοηθησαν να τα ξεπερασα...
    τελει προσπαθεια...και θεληση

    Tο μήνυμα τροποποιήθηκε από την Διαχείριση λόγω παραβίασης των όρων χρήσης του forum
    επισης βρες τι ειναι αυτο που σου τα προκαλει στην ζωη σου...δουλεια?οικογενεια?κα� �ι αλλο?

    επισης εχεις ξαναγραψει στο φορουμ λες ψεματα εχεις 31 μηνυματα
    Last edited by vasia05; 13-02-2017 at 15:06.
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Οπως τα περιγραφεις είμαι και γω και ακόμα χειρότερα πλεον ! Ταλαιπωρούμαι χρόνια και δεν ξέρω αν και πότε θα δω φως στο τούνελ...σε καταλαβαίνω απόλυτα φιλε η φιλη . Πες μας τι φαρμακα εχεις πάρει;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Εχω κανει και ψυχοθεραπεια καιρο, αλλα δεν μπορω να γινω τελειως καλα. Ψυχιατρο ειχα παει σε 1-2, και με χαπακωναν, χωρις να με ακουνε η να με βοηθανε. Κουραστηκα και μ'αυτο! Ιδιωτικα μιλαμε τωρα. Τα λεφτα για το ραντεβου τα επαιρναν μια χαρα ομως... το προβλημα μου ειναι κυριως η δουλεια - εχω αλλαξει δουλειες, προσπαθωντας να βρω κατι καλυτερο, αλλα παντου δυσκολα ειναι. Πρεπει να εισαι πολυ τυχερος στις μερες μας για να εισαι καλα στη δουλεια! Και στα ερωτικα δεν εχω καποιον.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Για ποσο καιρο πηγαινες θεραπεια και ποσο καιρο επαιρνες χαπια;
    Last edited by Aeon; 13-02-2017 at 14:12.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Η περιπτωση σου θυμιζει εντονα την δικη μου αυτη τη στιγμη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Η καταθλιψη και το αγχος φευγουν με γυμναστικη, καλο φαγητο, δραστηριοτητες που σε κανουν να ξεχνιεσαι και με φαρμακα.συζητα με το γιατρο σου για το remeron.εμενα με εχει βοηθησει πολυ.τωρα για το αγχος επαιρνα xanax ή stedon.αλλα το 2ο δε θα στο συνιστουσα.πολυ βαρυ.αλλαξε και δοκιμασε κι αλλο γιατρο αν σου φαινονται κακοι αυτοι που εχεις παει.θελει πολυ ψαξιμο αυτο.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Και δωσε χρονο στον εαυτο σου.μην πιεζεσαι το κανει χειροτερο.και τα φαρμακα θελουν καιρο για να πιασουν οποτε υπομονη.κουραγιο..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Βρε παιδια, εγω εφαγα ποινη επειδη προτεινα στη Novia αγχολυτικα στην ερωτηση για το πως φευγει ο πανικος, χωρις να αναφερθω ειδικα σε ονομασιες φαρμακων. Και εσεις εδω αναφερετε συγκεκριμενα φαρμακα, ελευθερα, χωρις η διαχειριση να διαμαρτυρεται....

    Το στο διαλο συμβαινει? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Panda στην ερωτηση σου,
    το αγχος διαχειριζεται καπως με τη γυμναστικη, να κανεις γυμναστικη για εκτονωση και αποφορτιση της εντασης.
    Θελει και καλη διατροφη με προγραμμα, οχι junk food και βλακειες. Καλο ωραριο υπνου.
    Θα μου πεις ειναι ευκολο? εμ δεν ειναι, το ξερω! αλλα βοηθαει...

    Μετα βοηθαει παρα πολυ και ο διαλογισμος, προσευχη, πνευματικοτητα, απομονωση σε φυσικο περιβαλλον, τεχνη, οπως θελεις πες το. Το να ερχεσαι σε επαφη με τον πυρηνα σου και να τα βρισκεις με τον εαυτο σου.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by panda333 View Post
    Για ποσο καιρο πηγαινες θεραπεια και ποσο καιρο επαιρνες χαπια;
    Πηγαινα για 7 μηνες και τοσο επερνα και τα χαπια...εφεξορ και φριζιουμ λεγοντουσαν....
    αλλα σου ειπα...επισης ειχα αρχισει και κολυμβητηριο,και επρπατημα,και προσπαθουσα να βγαινω εξω οσο μπορουσα,και αγωγη και ψυχαναλυση....ολα αυτα μαζι/....

    εσυ ποσο καιρο το εχεις?εχΕις ΚΑνΕΙ ΤΠΤ Η ΜΟνο απο τα χαπια περιμενεις?
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Βρε παιδια, εγω εφαγα ποινη επειδη προτεινα στη Novia αγχολυτικα στην ερωτηση για το πως φευγει ο πανικος, χωρις να αναφερθω ειδικα σε ονομασιες φαρμακων. Και εσεις εδω αναφερετε συγκεκριμενα φαρμακα, ελευθερα, χωρις η διαχειριση να διαμαρτυρεται....

    Το στο διαλο συμβαινει? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
    μην το παίρνεις πολύ στα σοβαρά.... Άλλες φορές κρατάει το γράμμα του νόμου και είναι αυστηρή άλλες φορές δεν το κρατάει και επιτρέπει σχεδον τα πάντα. Βάλε το γεγονός ότι υπάρχουν πάνω από ένας admin και αρκετοί mods και ότι δεν είναι πάνω από το pc για να τσεκαρουν τα ποστς, βάλε και το γεγονός της υποκειμενικης κρισης (άνθρωποι είμαστε είναι αδύνατον να έχουμε όλοι την ίδια άποψη και κρίση. Π.χ...Αν ήμουν mod κατά την κρίση μου θα άλλαζα άπειρα παντελώς άκυρα ποστς). Όπως έγραψα και πριν μην το παίρνεις στα σοβαρά. Κατά την ταπεινή μου άποψη, διαδικτυακή αυτοβοηθεια δεν υπάρχει. Οπως και διαδικτυακή ψυχοθεραπεία. Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...Οι ομάδες αυτοβοηθειας λειτουργούν με συγκεκριμένους κανόνες. Και εδώ μέσα έχουν γραφτεί πράγματα που μόνο βοήθεια δεν προσφέρουν. Απορώ με τους ειδικούς ψυχικής υγείας που άνοιξαν το site αυτό αν γνωρίζουν για το πώς λειτουργεί μία ομάδα αυτοβοηθειας...Αν ναι δεν ξέρω τι να υποθέσω. Αν όχι να κάτσουν πάλι στα θρανία...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by boo View Post
    Και δωσε χρονο στον εαυτο σου.μην πιεζεσαι το κανει χειροτερο.και τα φαρμακα θελουν καιρο για να πιασουν οποτε υπομονη.κουραγιο..
    Σ' ευχαριστώ. Ξέρω οτι τα φάρμακα μόνα τους δεν φτάνουν.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Όπως έγραψα παραπάνω έκανα και ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο. Ναι, έχω δοκιμάσει αερόβια άσκηση και yoga. Μη βαράς!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Panda στην ερωτηση σου,
    το αγχος διαχειριζεται καπως με τη γυμναστικη, να κανεις γυμναστικη για εκτονωση και αποφορτιση της εντασης.
    Θελει και καλη διατροφη με προγραμμα, οχι junk food και βλακειες. Καλο ωραριο υπνου.
    Θα μου πεις ειναι ευκολο? εμ δεν ειναι, το ξερω! αλλα βοηθαει...

    Μετα βοηθαει παρα πολυ και ο διαλογισμος, προσευχη, πνευματικοτητα, απομονωση σε φυσικο περιβαλλον, τεχνη, οπως θελεις πες το. Το να ερχεσαι σε επαφη με τον πυρηνα σου και να τα βρισκεις με τον εαυτο σου.
    Σ'ευχαριστώ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 49
    Last Post: 05-08-2023, 23:02
  2. ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΥΠΕΡΘΥΡΕΟΕΙΔΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΓΧΟΣ ΠΟΛΥ?
    By anxious4ever in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 7
    Last Post: 28-02-2015, 02:30
  3. Καλη Χρονια!
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 01-01-2015, 00:50
  4. ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΧΡΟΝΙΑ
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 04-01-2010, 10:17
  5. Κατάθλιψη.....η καλή μου φίλη εδώ και χρόνια.
    By japy in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2006, 17:33

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •