Έχει κανείς άλλος αυτή τη φοβία? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Μεγαλονωντασ θα μάθεις τους ανθρώπους κ θα μάθεις ότι οι σχέσεις είναι πάρε δώσε δίνεις ομορφιά παίρνεις σεβασμό δίνεις ποιότητα χαρακτήρα το εκμεταλλεύονται αρκεί να σκεφτείς γτ σε ανέχονται κ θα καταλάβεις πολλά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Δεν ξέρω είμαι κάπως μπερδεμένη. Γι' αυτό θέλω να μάθω αν συμβαίνει και σε άλλους.Από τη μία θα ήθελα κάποιον να με βοηθήσει γιατί μερικές φορές νιώθω ότι κάτι δεν πάει καλά με εμένα αλλά από την άλλη νιώθω ότι δεν θέλω να το πω στο γιατρό γιατί μπορεί να υπερβάλλει και να πει ότι έχω κάτι σοβαρό.Προσπαθώ όντως να το εκλογικεύω και νομίζω βοηθάει αρκετά αυτό και θέλω να πιστεύω ότι μεγαλώνοντας και γνωρίζοντας και άλλους ανθρώπους θα το ξεπεράσω αν δεν συμβεί κάτι άσχημο.
    εεεε μην με ακους....
    θα φτασεις 30 και χρονων και θα τα εχεις ολα αλυτα...
    σου ειπα τι πρεπει να κανεις....
    εαν πας στον ειδικο και του αποκρυπτεις τα μισα τσαμπα πας....η θεραπεια δεν θα πετυχει...στο χερι σου ειναι
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    elis αυτά τώρα αρχίζω να τα συνειδητοποιώ.Μπορεί για όλο αυτόν τον φόβο μου να φταίει ότι μάλλον δεν έχω αναπτύξει τόσο αντικειμενική αντίληψη τον πραγμάτων.Ευτυχώς δηλαδή λέω συνέχεια στον εαυτό μου συμπεριφέρσου όπως οι άλλοι γιατί με πιάνουν συχνά παρανοϊκές φοβίες.

    nick πρέπει να τα λέω όλα το ξέρω...αλλά δεν θέλω να με τρομάξουν.Αυτό μπορεί να με κάνει χειρότερα.Θα πρέπει να το πω όμως έχεις δίκιο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Κούκλα μέχρι τα τριάντα θα έχεις καταλάβει τι παίζει μόνο πρόσεχε μέχρι τότε όχι πολλές τρελεσ και ναρκωτικά ποτέ γτ δε θα μπορέσεις να σηκώσεις κεφάλι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    elis αυτά τώρα αρχίζω να τα συνειδητοποιώ.Μπορεί για όλο αυτόν τον φόβο μου να φταίει ότι μάλλον δεν έχω αναπτύξει τόσο αντικειμενική αντίληψη τον πραγμάτων.Ευτυχώς δηλαδή λέω συνέχεια στον εαυτό μου συμπεριφέρσου όπως οι άλλοι γιατί με πιάνουν συχνά παρανοϊκές φοβίες.

    nick πρέπει να τα λέω όλα το ξέρω...αλλά δεν θέλω να με τρομάξουν.Αυτό μπορεί να με κάνει χειρότερα.Θα πρέπει να το πω όμως έχεις δίκιο.
    o nik παντα εχει δικιο:p
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Αφιερωμένο σε ολουσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Αυτή τη φοβία την έχω από πολύ μικρή.Δεν μου συμβαίνει συνέχεια αλλά μερικές φορές φοβάμαι πολύ έντονα τους ανθρώπους χωρίς να μου έχουν δώσει αφορμή γι'αυτό.Κυρίως τους άγνωστους.Μερικές φορές περπατάω στο δρόμο και φοβάμαι ότι μερικοί άνθρωποι που περπατάνε δίπλα μου μπορεί να θέλουν να μου κάνουν κακό.Με το μυαλό μου αντιλαμβάνομαι ότι αυτό δεν είναι αλήθεια αλλά ο φόβος δεν φεύγει.Και γι'αυτό πολλές φορές μπορεί να περπατάω στο δρόμο πολύ φοβισμένη.Άλλες φορές πάλι αισθάνομαι ότι με κοιτάνε ή με σχολιάζουν αρνητικά πχ όταν ακούω κάποιους να γελάνε νιώθω σαν να γελάνε μαζί μου, ξέρω ότι δεν είναι έτσι αλλά στεναχωριέμαι σαν να είναι αλήθεια.Αν βρεθώ σε χώρους με άγνωστους επίσης φοβάμαι πολύ , παρατηρώ τις κινήσεις όλων, τον τρόπο που μιλάνε, τα πάντα για να βεβαιωθώ ότι όλα είναι εντάξει και ηρεμώ κάπως.Γενικά είμαι αρκετά καχύποπτη και δεν εμπιστεύομαι τους γύρω μου αλλά ευτυχώς η λογική μου μου λέει να συμπεριφέρομαι φυσιολογικά.Ακόμα και σε γνωστούς μου πολλές φορές μπορεί να πιστέψω ότι έχουν άσχημο κίνητρο σ'αυτά που μου λένε και έχει τύχει κάποιες φορές να αντιδράσω κάπως, ευτυχώς όχι έντονα χωρίς να υπάρχει λόγος.Μερικοί άνθρωποι καταλαβαίνουν ότι φοβάμαι πολύ και προσπαθούν να είναι ήρεμοι στις κινήσεις και στον τρόπο που μιλάνε.Αυτό συχνά με οδηγεί στην απομόνωση.Μερικοί ίσως προσβάλλονται κιόλας γιατί και εγώ αν ένιωθα ότι με φοβούνται δεν θα μου άρεσε καθόλου.
    Οταν λες κακο??Να ασκησουν βια πανω σου λεκτικη η ψυχολογικη?
    Το ειχα και εγω για αρκετο διαστημα στην εφηβεια.Αλλα ποιο πολυ νομιζα πως με κοροιδευουν η με σχολιαζουν.Το ξεπερασα με τον καιρο...Καταλαβα πως υπαρχουν και ποιο σημαντικα πραγματα να ασχοληθει ο κοσμος...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Μερικές φορές αισθάνομαι ότι θέλουν να με βλάψουν σωματικά...για τους άγνωστους μιλάω ή για τους περαστικούς.Αυτό με τα σχόλια ξέρω ότι είναι λόγω ανασφάλειας.

    Elis ευχαριστούμε για το τραγούδι, ωραίοι στοίχοι και με νόημα.

    Χαχα Nick να και κάποιος με αυτοπεποίθηση.

  10. #25
    Φόβος είναι η απόσταση μεταξύ σκεψης και πραγματικότητας. Δηλαδή η σκέψη διαστρεβλώνει τον τροπο αντίκρισης της πραγματικοτητας με υπερβολή, φαντασία και παράλογα σενάρια. Αμα βρεις τη διαφορα και ταυτοχρονα εκθετεις τον εαυτο σου στις καταστασεις και στα μερη που σε φοβιζουν τοτε εισαι σε καλο δρομο τελικα να σου φυγει ο φοβος.
    Συνηθως ο φόβος ειναι αποτελεσμα βιωματων σε μικρη ηλικία.
    Επίσης, πρόσεχε διοτι αυτος που φοβαται γινεται ευκολα λεία στα χέρια κακόβουλων. Μάθε να λες όχι και να μην εμπιστευεσε ατομα που δεν σου γεμιζουν το ματι. Εξάσκησε τον εαυτο σου στο να μιλα αντι να σιωπα.
    Η συνεχης εξασκηση σ αυτα που ειπα προκαλει εξοικειωση ώστε να ξεπερασεις το προβλημα.
    γιάννης

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    ioannis2 σε εμένα είναι σίγουρα αποτέλεσμα παιδικών βιωμάτων.Εντάξει θα μου πεις δεν είσαι η μόνη που δεν είχες καλή παιδική ηλικία και σίγουρα πρέπει να προχωρήσω.Προσπαθώ να εκτεθώ σ'αυτό που με φοβίζει και να βρω τι φταίει για να μπορέσω να το ξεπεράσω αλλά αυτό το ένστικτο και αυτά τα τραύματα είναι φορές που είναι τόσο έντονα που δημιουργούν πρόβλημα.

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μαίρη τα έχω κι εγώ όλα αυτά που έχεις κι εσύ και ο γιατρός μου είπε ότι είναι ψυχαναγκαστικά, πρέπει να τα πεις όλα στο γιατρό. Επιπλέον στην ηλικία σου κι εγώ δεν τα έλεγα και έχασα πολλά χρόνια από τη ζωή μου χώρια την ξεφτίλα που έφαγα με το να ζω μες στα ψυχολογικά. Και ακόμα έχω αλλά τουλάχιστον τώρα μπορώ και τα αντιμετωπίζω ως ένα βαθμό.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Μαίρη τα έχω κι εγώ όλα αυτά που έχεις κι εσύ και ο γιατρός μου είπε ότι είναι ψυχαναγκαστικά, πρέπει να τα πεις όλα στο γιατρό. Επιπλέον στην ηλικία σου κι εγώ δεν τα έλεγα και έχασα πολλά χρόνια από τη ζωή μου χώρια την ξεφτίλα που έφαγα με το να ζω μες στα ψυχολογικά. Και ακόμα έχω αλλά τουλάχιστον τώρα μπορώ και τα αντιμετωπίζω ως ένα βαθμό.
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.Θα το πω στο επόμενο ραντεβού.Ξέρω τι εννοείς με την ξεφτίλα που λες. Ενώ εμφανισιακά είμαι μια κανονική κοπέλα και ξέρω να φέρομαι όλοι με βλέπουν σαν την παράξενη με τα πολλά ψυχολογικά....

  14. #29
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Αυτή τη φοβία την έχω από πολύ μικρή.Δεν μου συμβαίνει συνέχεια αλλά μερικές φορές φοβάμαι πολύ έντονα τους ανθρώπους χωρίς να μου έχουν δώσει αφορμή γι'αυτό.Κυρίως τους άγνωστους.Μερικές φορές περπατάω στο δρόμο και φοβάμαι ότι μερικοί άνθρωποι που περπατάνε δίπλα μου μπορεί να θέλουν να μου κάνουν κακό.Με το μυαλό μου αντιλαμβάνομαι ότι αυτό δεν είναι αλήθεια αλλά ο φόβος δεν φεύγει.Και γι'αυτό πολλές φορές μπορεί να περπατάω στο δρόμο πολύ φοβισμένη.Άλλες φορές πάλι αισθάνομαι ότι με κοιτάνε ή με σχολιάζουν αρνητικά πχ όταν ακούω κάποιους να γελάνε νιώθω σαν να γελάνε μαζί μου, ξέρω ότι δεν είναι έτσι αλλά στεναχωριέμαι σαν να είναι αλήθεια.Αν βρεθώ σε χώρους με άγνωστους επίσης φοβάμαι πολύ , παρατηρώ τις κινήσεις όλων, τον τρόπο που μιλάνε, τα πάντα για να βεβαιωθώ ότι όλα είναι εντάξει και ηρεμώ κάπως.Γενικά είμαι αρκετά καχύποπτη και δεν εμπιστεύομαι τους γύρω μου αλλά ευτυχώς η λογική μου μου λέει να συμπεριφέρομαι φυσιολογικά.Ακόμα και σε γνωστούς μου πολλές φορές μπορεί να πιστέψω ότι έχουν άσχημο κίνητρο σ'αυτά που μου λένε και έχει τύχει κάποιες φορές να αντιδράσω κάπως, ευτυχώς όχι έντονα χωρίς να υπάρχει λόγος.Μερικοί άνθρωποι καταλαβαίνουν ότι φοβάμαι πολύ και προσπαθούν να είναι ήρεμοι στις κινήσεις και στον τρόπο που μιλάνε.Αυτό συχνά με οδηγεί στην απομόνωση.Μερικοί ίσως προσβάλλονται κιόλας γιατί και εγώ αν ένιωθα ότι με φοβούνται δεν θα μου άρεσε καθόλου.
    Ίσως συμβαίνει εξαιτίας των οικογενειακών σου βιωμάτων.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Ίσως δεν ξερω .Μερικές φορές το πάθαινα και μεσα στο σπιτι όταν ήμουν στην εφηβεία.Φοβόμουν ότι θα γίνει κάτι ,κάποιος θέλει να μας κάνει κακό,έτρεμα ολόκληρη κάποιες φορές το έλεγα στους γονείς μου αλλά με αποπέρνανε.Τέλος πάντων κάποια στιγμή κατάλαβα ότι αν εστιάσω την προσοχή μου κάπου περνάει.Μόλις ξεκινούσε έλεγα στον εαυτό μου."Άνοιξε την τηλεόραση ή μίλα με κάποιον" και όλα καλά μετά από λίγο.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κανείς άλλος μεταιχμιακός;
    By ~Lucy~ in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 4
    Last Post: 10-08-2013, 15:59
  2. Το εχει κανεις αλλος αυτο το συναισθημα;
    By Chrisgr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 12-01-2011, 22:03
  3. εχει καποιος αυτη την φοβια?
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 30-08-2010, 11:47
  4. εχει ξεπερασει ποτε κανεις την κοιν. φοβια?
    By chrissy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 11-01-2010, 18:30
  5. Υπαρχει κανεις αλλος με αυτη τη διαταραχη;
    By stefanos in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 18-10-2008, 20:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •