ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΓΑΜΟ ΜΟΥ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6

    ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΓΑΜΟ ΜΟΥ

    Καλησπέρα σας σε όλα τα μέλη!

    Πρώτη φορά γράφω σε φόρουμ αλλά πρέπει κάπου να τα πώ να τα βγάλω απο μέσα μου γιατί δεν αντέχω άλλο να με τρώει η αμφιβολία..
    Είμαι 40 χρόνων μπορώ να πώ αρκετά εμφανίσιμη. 5-6 κιλάκια επιπλέον αλλά το παλεύω να τα χάσω. Ειμαι παντρεμένη 12 χρόνια (2ος γάμος) απο τον πρώτο μου γάμο έχω δυό παιδιά (20 χρ και 17χρ).
    Στο θέμα μας τώρα, τον άντρα μου τον γνώρισα μέσω κοινών γνωστών, εργαζόταν στο εξωτερικό για πολλά χρόνια σε διευθυντικη θέση και όταν αποφασίσαμε να παντρευτούμε τα άφησε όλα και ήρθε πίσω. (Δεν ήταν ποτέ ευχαριστημένος με την ζωη εκει). Οταν παντρευτηκαμε αυτός ήταν 36χρ.και γω 29χρ. Αλλα παιδιά δεν κάναμε και πρέπει να ομολογήσω ότι ανέθρεψε τα παιδιά μου σαν πραγματικός πατερας (ο πραγματικός ήταν πάντοτε απων).
    Να μην τα πολυλογώ, ο άντρας μου ήταν και είναι πολύ εμφανισημος και πολύ κύριος (48 χρ. σημερα) Διευθυντικό στέλεχος ξανά εδώ και λίγα χρόνια και εγω εχω καλή εργασια δέν έχω παράπονο και δεν εχουμε μπορώ να πώ οικονομικά προβλήματα δόξα το Θεό.
    Αυτό που μου τρώει τα σωθικά είναι οτι βλέπω να βαρέθηκε τη σχέση μας τα τελευταία 1-2 χρόνια. Ηταν άτομο που πέρασε απο πολλές σχέσεις και με πολύ ομορφες γυναίκες στο παρελθόν. Περιπέτειες, δεσμούς κτλ. Οπόταν μετα απο 12 χρόνια μαζί μου νομίζω οτι βαρέθηκε.. Η σχέση μας ήταν θυελλώδες είμασταν πλασμένοι ο ένας για τον αλλο αλλά τελευταία την βλέπω να πατωνει, σεξ κάνουμε μια φορά την βδομάδα (κάθε σαββατο συγκεκκριμένα) φοβάμε ότι μου τα φοράει, αν δεν το εκανε ακομα θα το κάνει συντομα. Με αγαπάει δεν μπορω να πώ ειναι περιποιητικός, εκφραστικός όταν είναι στο κατάλληλο mood, αν δεν είναι δεν μιλιεται.. Πολλές φορές προσπαθησα να τον προσεγγίσω να κάνουμε διάφορα να φυγουμε απο τα στερεοτυπα αλλά δεν είδα ενδιαφέρον και σταματησα και γω εκει..
    Πάντα τον θάυμαζα, κάποτε ζηλεψα κιολας 5 χρόνια πριν όταν υποψιαζόμουν μια «φίλη» απο την δουλειά του και του εκανα μια σκηνή θυμαμαι έιχε γινει μεγάλος χαμός. Τελικά αποδείκτηκε μουφα και μέχρι σήμερα το θυμάτε και το φέρνει στην επιφάνεια όταν πέσει η κουβέντα κατα'κει. Σχεδόν ήταν να χωρίσουμε τότε, οπόταν εμαθα και υποψιες να έχω να τις κρατώ μόνο για μένα. Τον αγαπώ δεν θέλω να τον χάσω. Είναι ο άνθρωπος μου ταιριάζουμε σε όλα και συμπληρώνουμε ο ένας τον άλλο.
    Εμένα ποτέ δεν έδειξε σημάδια ζηλοτυπίας και φιλους έχω και ταξίδια στο εξωτερικό κάνω συνηθως με άντρες συναδέλφους, ή με φίλες, μου έχει απόλυτη εμπιστοσύνη γιατι όντως δεν ειμαι ο τύπος που ξενοκοιτάει και το ξερει, το διαισθάνετε ή δεν τον ενδιαφέρει, δεν ξερω τι παιζει αλλα ποτε μα ποτε δεν με ζηλεψε ουτε αμφέβαλε για μένα. Εγω γιατι αμφιβάλω; γιατι με τρώνε τα αν και τα γιατι;
    Τελευταία υποψιάζομαι οτι κάτι έχει με μια συνάδελφο του (αλλοδαπή). Λίγο ο τροπος που μιλά για αυτην, λίγο το ότι την έφερε στην εταιρεία του που ειναι διευθυντής να δουλευει εκει μαζι του, (γνωριζονταν απο άλλη εταιρεια, αυτη έφυγε για την χώρα της για ενα χρόνο και μετα αποφάσησε να επιστρέψει, ήρθε πίσω την έσπρωξε σε μια εταιρεία που έιχε τη δυνατότητα να το κάνει, και όταν ανοιξαν θεσεις στο γραφείο του της έδωσε θέση καθόλου εγκαταφρόνητη και τον ανάλογο μισθό..
    Ποτέ δεν μας συστησε ποτέ δεν την είδα απο κοντά μονο απο φωτος στο φπβ την είδα.. δεν ξέρω τι παίζει μου έγινε έμμονη ιδέα..
    Δεν ξέρω τι να σκεφτώ πλέον, δεν έχω ενδείξεις. Και να έχω αποδειξεις μια μέρα στα χέρια μου και να μου πεί ξεκάθαρα ότι μου τα φόρεσε θα πληγωθεί πολύ η αξιοπρέπεια μου αλλα νομίζω ότι στο τέλος θα τον συνχωρέσω γιατι μου είναι αδιανόητο να φανταστώ την ζωη μου χωρίς αυτόν.
    Ο μεγαλυτερος μου φόβος ειναι να έρθει μια μέρα και να μου πει δεν σε αγαπώ πλεον, ειμαι ερωτευμένος με αλλη και θέλω να χωρίσουμε. Μόνο η ιδέα αυτης της εκδοχής με παραλύει..

    Πως μπορώ να τον κρατήσω? Πως να τον κατακτήσω ξανα?

    Κάθε άποψη, συμβουλή ειναι φυσικα ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by iliaktida76 View Post
    Καλησπέρα σας σε όλα τα μέλη!

    Πρώτη φορά γράφω σε φόρουμ αλλά πρέπει κάπου να τα πώ να τα βγάλω απο μέσα μου γιατί δεν αντέχω άλλο να με τρώει η αμφιβολία..
    Είμαι 40 χρόνων μπορώ να πώ αρκετά εμφανίσιμη. 5-6 κιλάκια επιπλέον αλλά το παλεύω να τα χάσω. Ειμαι παντρεμένη 12 χρόνια (2ος γάμος) απο τον πρώτο μου γάμο έχω δυό παιδιά (20 χρ και 17χρ).
    Στο θέμα μας τώρα, τον άντρα μου τον γνώρισα μέσω κοινών γνωστών, εργαζόταν στο εξωτερικό για πολλά χρόνια σε διευθυντικη θέση και όταν αποφασίσαμε να παντρευτούμε τα άφησε όλα και ήρθε πίσω. (Δεν ήταν ποτέ ευχαριστημένος με την ζωη εκει). Οταν παντρευτηκαμε αυτός ήταν 36χρ.και γω 29χρ. Αλλα παιδιά δεν κάναμε και πρέπει να ομολογήσω ότι ανέθρεψε τα παιδιά μου σαν πραγματικός πατερας (ο πραγματικός ήταν πάντοτε απων).
    Να μην τα πολυλογώ, ο άντρας μου ήταν και είναι πολύ εμφανισημος και πολύ κύριος (48 χρ. σημερα) Διευθυντικό στέλεχος ξανά εδώ και λίγα χρόνια και εγω εχω καλή εργασια δέν έχω παράπονο και δεν εχουμε μπορώ να πώ οικονομικά προβλήματα δόξα το Θεό.
    Αυτό που μου τρώει τα σωθικά είναι οτι βλέπω να βαρέθηκε τη σχέση μας τα τελευταία 1-2 χρόνια. Ηταν άτομο που πέρασε απο πολλές σχέσεις και με πολύ ομορφες γυναίκες στο παρελθόν. Περιπέτειες, δεσμούς κτλ. Οπόταν μετα απο 12 χρόνια μαζί μου νομίζω οτι βαρέθηκε.. Η σχέση μας ήταν θυελλώδες είμασταν πλασμένοι ο ένας για τον αλλο αλλά τελευταία την βλέπω να πατωνει, σεξ κάνουμε μια φορά την βδομάδα (κάθε σαββατο συγκεκκριμένα) φοβάμε ότι μου τα φοράει, αν δεν το εκανε ακομα θα το κάνει συντομα. Με αγαπάει δεν μπορω να πώ ειναι περιποιητικός, εκφραστικός όταν είναι στο κατάλληλο mood, αν δεν είναι δεν μιλιεται.. Πολλές φορές προσπαθησα να τον προσεγγίσω να κάνουμε διάφορα να φυγουμε απο τα στερεοτυπα αλλά δεν είδα ενδιαφέρον και σταματησα και γω εκει..
    Πάντα τον θάυμαζα, κάποτε ζηλεψα κιολας 5 χρόνια πριν όταν υποψιαζόμουν μια «φίλη» απο την δουλειά του και του εκανα μια σκηνή θυμαμαι έιχε γινει μεγάλος χαμός. Τελικά αποδείκτηκε μουφα και μέχρι σήμερα το θυμάτε και το φέρνει στην επιφάνεια όταν πέσει η κουβέντα κατα'κει. Σχεδόν ήταν να χωρίσουμε τότε, οπόταν εμαθα και υποψιες να έχω να τις κρατώ μόνο για μένα. Τον αγαπώ δεν θέλω να τον χάσω. Είναι ο άνθρωπος μου ταιριάζουμε σε όλα και συμπληρώνουμε ο ένας τον άλλο.
    Εμένα ποτέ δεν έδειξε σημάδια ζηλοτυπίας και φιλους έχω και ταξίδια στο εξωτερικό κάνω συνηθως με άντρες συναδέλφους, ή με φίλες, μου έχει απόλυτη εμπιστοσύνη γιατι όντως δεν ειμαι ο τύπος που ξενοκοιτάει και το ξερει, το διαισθάνετε ή δεν τον ενδιαφέρει, δεν ξερω τι παιζει αλλα ποτε μα ποτε δεν με ζηλεψε ουτε αμφέβαλε για μένα. Εγω γιατι αμφιβάλω; γιατι με τρώνε τα αν και τα γιατι;
    Τελευταία υποψιάζομαι οτι κάτι έχει με μια συνάδελφο του (αλλοδαπή). Λίγο ο τροπος που μιλά για αυτην, λίγο το ότι την έφερε στην εταιρεία του που ειναι διευθυντής να δουλευει εκει μαζι του, (γνωριζονταν απο άλλη εταιρεια, αυτη έφυγε για την χώρα της για ενα χρόνο και μετα αποφάσησε να επιστρέψει, ήρθε πίσω την έσπρωξε σε μια εταιρεία που έιχε τη δυνατότητα να το κάνει, και όταν ανοιξαν θεσεις στο γραφείο του της έδωσε θέση καθόλου εγκαταφρόνητη και τον ανάλογο μισθό..
    Ποτέ δεν μας συστησε ποτέ δεν την είδα απο κοντά μονο απο φωτος στο φπβ την είδα.. δεν ξέρω τι παίζει μου έγινε έμμονη ιδέα..
    Δεν ξέρω τι να σκεφτώ πλέον, δεν έχω ενδείξεις. Και να έχω αποδειξεις μια μέρα στα χέρια μου και να μου πεί ξεκάθαρα ότι μου τα φόρεσε θα πληγωθεί πολύ η αξιοπρέπεια μου αλλα νομίζω ότι στο τέλος θα τον συνχωρέσω γιατι μου είναι αδιανόητο να φανταστώ την ζωη μου χωρίς αυτόν.
    Ο μεγαλυτερος μου φόβος ειναι να έρθει μια μέρα και να μου πει δεν σε αγαπώ πλεον, ειμαι ερωτευμένος με αλλη και θέλω να χωρίσουμε. Μόνο η ιδέα αυτης της εκδοχής με παραλύει..

    Πως μπορώ να τον κρατήσω? Πως να τον κατακτήσω ξανα?

    Κάθε άποψη, συμβουλή ειναι φυσικα ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    δεν υπαρχει καποιο μαγικο φιλτρο..
    απαξ και του ερθει ο ποθος με αλλη γυναικα το εχασες το παιχνιδι.....
    εφοσον ειπες οτι ηταν δραστηριος στο παρελθον με πολλες γυναικες...ε τοτε αυτη ειναι η φυση μας σαν αντρες δεν την ξεχναμε....
    δεν θελω να σου βαλω ιδεες..αλλα η αλλοδαπη που λες ειναι ομορφη?...ετσι οπως λες που την εφερε στο γραφειο υπαρχει πιθανοτητα να της ριχνει και κανενα στα κρυφα
    κοιτα το αν στα φοραει η οχι ..δεν το ξερεις.....τοσα χρονια μπορει να σε εχει απατησει με πολλες η καμια....αυτο δεν θα το μαθεις...
    αλλα απαντα μου αν η αλλοδαπη ειναι ομορφη και εαν την εχει βαλει σε θεση κοντα του?
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    πολλη ανασφαλεια η οποια μου θυμιζει την φραση "τρωγομαι με τα ρουχα μου" αληθεια..
    μηπως θα πρεπει λιγο να εξετασεις την δικη σου ανασφαλεια κ να την θεραπευσεις με καποιον τροπο..
    ειμαι 38 κ εχω κ γω εναν αντρα κ ναι εχουμ βαλτωσει αυτο το διαστημα αλλα δεν σκεφτηκα ετσι, αν μπω στην διαδικασια να σκεφτω ετσι το χασα το μυαλο μου..
    απλα ο ανθρωπος μπορει να εχει κουραστει στην καθημερινοτητα του, οπως κ γω ετσι κ εκεινος...δεν γινεται να ζουμε στο παθος της αρχης..κ το σεξ μια φορα την εβδομαδα ειναι εξαιρετικη συχνοτητα για εναν μακροχρονιο δεσμο..
    θεωρω πως εχει να κανει με την δικη σου ανασφαλεια κ παρατηρω επισης οτι παντου βλεπεις απειλες..
    μια γυναικα με αυτοπεποιθηση κ δυναμικη που δεν ψαχνεται με ζηλειες κ για τυχον ερωμενες, ειναι ο,τι πιο ελκυστικο για εναν αντρα...πιστευω..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    Δεν μπορώ να πώ ότι ειναι πανέμορφη, εχει ωραίο σώμα ειναι ψηλή και συμπαθητική δεν την λες όμως και όμορφη.
    Τα στανταρ του ειναι πιο ψηλά σε θέμα εμφάνισης, πάντα θαυμάζει το ωραίο.
    Ναι την έχει βάλει σε θέση κοντά του, άλλο department αλλά εκει στον ίδιο όροφο, είναι πολύ πεπεισμένος ότι είναι η πρώτη στα καθήκοντα της (και μπορει να είναι δεν αμφιβάλλω για αυτό) και μάλιστα είχε ψηλοπαρεξηγηθεί με συνάδελφο του όταν είχε αμφισβητήσει τα προσόντα της σε κάποια φάση.. Μάλιστα δεν μου είχε πει ότι είχε σκοπό να την βάλει στην εταιρεία, το έμαθα απο αυτόν οταν εντελώς “τυχαία” το έφερε η κουβέντα και μου είπε οτι η τάδε δουλευει τώρα στην εταιρεία μαζί του. Και εγω τάχα το έπαιξα αδιάφορη και ειπα.. “α ναι”? Απο πότε εργαζεται μαζι σου και απάντησε εδω και 2 μηνες.. Το άφησα ως εκει δεν του είπα κάτι αλλο... Απο το μυαλό μου όμως δεν φευγει.. Να προσθέσω ότι αυτός αποφασίζει σχετικά με εργοδοτησεις και προσωπικο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    Ναι πολλή ανασφάλεια έχεις δίκαιο.
    Και δεν μου λειπει κάτι σαν άτομο σαν προσωπικότητα. Δεν ξέρω τι φταίει, τον αγαπώ πολύ πάααρα πολύ, (αυτός και τα παιδιά μου ειναι οι προτερεότητες μου) πρεπει να ξεκολλησω το μυαλό μου αλλά πως?? ειναι συνεχως εκει και με βασανίζει η ιδέα σαν βδέλλα στο μυαλό μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τοτε μιλαμε για στρες..πιθανον θα πρεπε να απευθυνθεις σε καποιος ψυχοθεραπευτη..το εχεις ποτε σκεφτει?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    τοτε μιλαμε για στρες..πιθανον θα πρεπε να απευθυνθεις σε καποιος ψυχοθεραπευτη..το εχεις ποτε σκεφτει?
    Η αλήθεια ειναι ότι ποτέ δεν το σκέφτηκα..

    Κιαν οντως υπάρχει κάτι μεταξυ τους? κιαν δεν ειναι ολα στο μυαλό μου? αν ειναι ενα φλερτ και γινει κατι πιο σοβαρο?
    αλλα να μου πεις και να γινει τι μπορει να αλλαξει δηλαδη? Αν το πουλι ειναι να πεταξει θα πετάξει..

    Με άλλον άντρα δεν μπορω να με φανταστω.
    Ηταν ο έρωτας της ζωής μου. Για εκείνον ήμουν μια καλή ευκαιρία για να αλλάξει ζωή. Με ετοιμη οικογένεια, τα παιδια μου ήταν μικρά και τον αγκαλιασαν σαν πατέρα και αυτός το ίδιο. (απο την αρχή ήταν διστακτικός για να κανουμε άλλο παιδι, εγω ήθελα και ήμουν διαθετιμένη να του κάνω ενα δικο του παιδι αλλα δεν εγινε) οικονομικα ήμουν οκ, με το σπιτι μου και τη δουλειά μου. Σε γενικες γραμμες ολα καλα. Δεν νομίζω να ήμουν ο τρελλος έρωτας της ζωης του αλλά ειμαι σίγουρη οτι με αγαπησε στη πορεία και μενα και τα παιδια μου.

    Να το παίζει σε διπλό ταμπλο δεν νομιζω, εχει καποιες αρχες που λίγοι τις έχουν σημερα. Και να κάνει κάτι ΝΟΜΙΖΩ θα τελειωσει σαν κυριος μαζι μου και μετα θα το κανει (δεν μιλώ για one night stand) εννοω για να κάνει παράλληλη σχέση και να φτάσει στο σημειο να μου ζητησει να χωρίσουμε. Δεν είναι δέσμιος μου στην τελική, γάμοι αρχιζουν και τελειωνουν αλλα εμένα αυτο θα με κανει κομμάτια.

    Να παω σε ψυχοθεραπευτή για βοήθεια να αντεπεξέλθω ενος προκυμενου χωρισμου?
    Δεν ξέρω όλα ειναι πολυ μπερδεμένα μεσα μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πως και δεν κανατε παιδι, μαζι?
    δεν τα καταφερατε η δεν το ηθελε καποιος απο τους δυο?

    για τις ανησυχιες σου, εχω να πω, οτι το θεμα ειναι αν ειστε καλα στην δικη σας σχεση, αλλα οχι η συγκεκριμενη κοπελα που σε ανησυχει.
    "αλοδαπες" και ημεδαπες προθυμες για εναν ωραιο ανδρα ακομα και δεσμευμενο, υπαρχουν οσες η αμμος της θαλασσας... ακομα και χωρις απαιτησεις, αν ειναι λιγο αδικημενες απ την φυση :)

    το αν πηγε η θα παει με καποια, μπορει να μην το μαθεις ποτε. οποτε αν εχεις σκοπο να ζηλευεις και να ανησυχεις, μπορεις να το κανεις ετσι κι αλλιως, δεν χρειαζεται αφορμη.

    ΕΑΝ δεν σου δωσει αφορμες χειροπιαστες, να ανησυχεις αν εχει καμψη η ερωτικη σας ζωη.

    οσο για το "βρηκε οικογενεια ετοιμη", μην το θεωρεις και δελεαρ για εναν ανδρα. λιγοι θα ξεκινουσαν την ζωη τους με μια γυναικα με παιδια απο αλλη σχεση, πραγμα που σημαινει οτι οταν ξεκινησατε σε ηθελε πολυ.

  9. #9
    Nefeli28
    Guest
    Αν πας σε ψυχολόγο, θα πας για σενα. Να εξετάσεις και να δεις πραγματα που αφορουν εσενα. Το αν θα ερθει ή οχι χωρισμος και το πως θα ανταπεξελθεις τοτε, ειναι πολλα κεφαλαια παρακατω κι εδω προς το παρον συζηταμε τον προλογο.
    Εαν νιωσεις οτι χρειάζεσαι βοηθεια, αυτο ειναι κατι που θα κανεις μονο για τον εαυτο σου.
    Κοντα στα ξερα θα καουν και τα χλωρα. Με την καλη εννοια φυσικα. Ξεκινας με κατι και στη συνεχεια επηρεαζονται και βρίσκουν λυση και άλλα θέματα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by iliaktida76 View Post
    Η αλήθεια ειναι ότι ποτέ δεν το σκέφτηκα..

    Κιαν οντως υπάρχει κάτι μεταξυ τους? κιαν δεν ειναι ολα στο μυαλό μου? αν ειναι ενα φλερτ και γινει κατι πιο σοβαρο?
    αλλα να μου πεις και να γινει τι μπορει να αλλαξει δηλαδη? Αν το πουλι ειναι να πεταξει θα πετάξει..

    Με άλλον άντρα δεν μπορω να με φανταστω.
    Ηταν ο έρωτας της ζωής μου. Για εκείνον ήμουν μια καλή ευκαιρία για να αλλάξει ζωή. Με ετοιμη οικογένεια, τα παιδια μου ήταν μικρά και τον αγκαλιασαν σαν πατέρα και αυτός το ίδιο. (απο την αρχή ήταν διστακτικός για να κανουμε άλλο παιδι, εγω ήθελα και ήμουν διαθετιμένη να του κάνω ενα δικο του παιδι αλλα δεν εγινε) οικονομικα ήμουν οκ, με το σπιτι μου και τη δουλειά μου. Σε γενικες γραμμες ολα καλα. Δεν νομίζω να ήμουν ο τρελλος έρωτας της ζωης του αλλά ειμαι σίγουρη οτι με αγαπησε στη πορεία και μενα και τα παιδια μου.

    Να το παίζει σε διπλό ταμπλο δεν νομιζω, εχει καποιες αρχες που λίγοι τις έχουν σημερα. Και να κάνει κάτι ΝΟΜΙΖΩ θα τελειωσει σαν κυριος μαζι μου και μετα θα το κανει (δεν μιλώ για one night stand) εννοω για να κάνει παράλληλη σχέση και να φτάσει στο σημειο να μου ζητησει να χωρίσουμε. Δεν είναι δέσμιος μου στην τελική, γάμοι αρχιζουν και τελειωνουν αλλα εμένα αυτο θα με κανει κομμάτια.

    Να παω σε ψυχοθεραπευτή για βοήθεια να αντεπεξέλθω ενος προκυμενου χωρισμου?
    Δεν ξέρω όλα ειναι πολυ μπερδεμένα μεσα μου.
    ΒΛΕΠΩ οτι αμφιταλαντευεσαι μεσα σου με εκλογικευση κ οχι εκλογικευση κ ναι εχεις δικιο εχεις μεσα σου μπερδεμα..δλδ μια το εκλογικευεις το θεμα που ειναι ενας ωριμος μηχανισμος αμυνας κ μια το πας στην παρανοηση...που δεν ειναι ωριμος μηχανισμος.
    εχεις μια ανασφαλεια η οποια δεν εχει να κανει με τη σχεση σου, αλλα την κουβαλας προφανως απο αλλα πραγματα απο το παρελθον, η σχεση κ ο ανθρωπος σου ειναι απλα η αφορμη για να βγει..
    εχει παγιωθει μεσα σου ενας φοβος...ολο αυτο ειναι φοβος απωλειας..ομως πρεπει να αντιμετωπισθει..γιατι σου δημιουργει προβλημα κ ειναι κατι που σε απασχολει αρκετα..μη κλεισεις τα ματια σε αυτο..συμβουλευσου εναν ειδικο μονο για εσενα κ θα ακολουθησουν ομορφα πραματα μετα οταν εσυ μεσα σου νιωσεις ισορροπημενη.
    οταν ειμαστε σε σχεση δεν γινεται να ζουμε ολη την ωρα με φοβο, χαλαμε την σχεση μας κ αυτο κ να μην το εκφραζεις ο αλλος καταλαβαινει οτι εσυ εκπεμπεις ανασφαλεια.
    σκεφτεσαι κ προτρεχεις τι θα γινει αν ερθει ενας χωρισμος...
    ομως χανεις τη στιγμη..
    οσο ειμαστε σε μια σχεση δεν ξερουμε αν θα χωρισουμε η οχι..αν κατσουμε κ σκεφτουμε ετσι..καταστροφικα...θα χασουμε την απολαυση του να ειμαστε μαζι με τον ανθρωπο μας..
    εχεις κανει αγχος γυρω απο αυτο κ ειναι κατι που πρεπει σιγουρα να αντιμετωπισθει..
    επισης επειδη γυρω του υπαρχουν ομορφες γυναικες, εσυ νιωθεις απειλη..ομως αυτο δεν μπορει να γινεται καθε φορα που θα συναναστρεφεται ομορφες γυναικες, εσυ να νιωθεις τετοια απειλη..
    ο κοσμος ειναι γεματος απο πιο ομορφες γυναικες απο εμας...δεν ειμαστε οι καλυτερες ουτε οι ομορφοτερες ...παντα καποια ειναι καλυτερη απο εμας..
    χωρις να υπαρχουν ενδειξεις νιωθεις οτι κατι συμβαινει..
    οποτε ...δεν μπορω να καταλαβω πως κ δεν σκεφτηκες τοσο καιρο να μιλησεις σε καποιον ειδικο???παρα αναλωνεσαι στο αν ο αντρας σου διατηρει εξωσυζυγικη σχεση..
    βλεπεις το δεντρο κ χανεις το δασος..το εχεις σκεφτει κ αυτο?
    πως μπορεις κ επιβιωνεις με τοση εννοια για το τι κανει ο αντρας σου?
    πως το αντεχεις τοσο καιρο?
    θα ειχα μουρλαθει!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κ μενα τωρα ο αντρας μου ειναι στη δουλεια...δουλευει κ εχει πολλες γυναικες εκει...αν κατσω κ μπω στο τριπακι τι μπορει να κανει..σιγουρα θα παει το μυαλο μου στο κακο..δεν μπαινω καν σητν διαδικασια...αν ειναι θα το μαθω ή δεν θα το μαθω..ποιος ο λογος να σπαω το κεφαλι μου αυτη τη στιγμη?
    γτ αυτος ξερει τι κανω εγω τωρα??? οχι...τι θα πρεπει να μου βαλει καμερα?
    μηπως εχεις λιγο ρουτινιασει κ εσυ κ ψαχνεις λιγο να ταραξεις τα νερα???
    συνηθως οταν βαριομαστε κ ρουτινιασουμε, αθελα μας δημιουργουμε παθος φτιαχνοντας σεναρια καταστροφικα κ τα ζουμε κιολας..αναπτυσσουμε αγχος ...οποτε αυτα μονο ενας ειδικος μπορει να τα ερμηνευσει κ να τα αντλησει απο μεσα σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Νομιζω πως οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια...δεν θα το απεδιδα στη φαντασια σου, μαλλον κατι σου λεει το ενστικτο σου. Οτι δεν παει καλα η σχεση σας, οτι αυτος ψαχνεται, οτι κατι γινεται, οτι ειναι αλλου ειτε παιζει ειτε δεν παιζει κατι με αλλη; Δεν ξερω θα το δειξει ο καιρος. Αλλα οχι δεν ξυπνησες ενα πρωι με αυτο το αγχος οτι ο γαμος σου σου γλυστραει απο τα χερια ετσι χωρις λογο, ειναι βασιμο και εγκυρο το οτι σκεφτεσαι και αισθανεσαι οσα σκεφτεσαι/αισθανεσαι.
    Απο εκει και περα μακαρι να ηξερα τι αλλο να σου πω που θα βοηθησει...ξερω μονο οτι αυτη την ανασφαλεια δεν πρεπει να την δειξεις σε εκεινον, ουτε το παραμικρο ιχνος!

  13. #13
    Καλησπέρα iliaktida! Να σε ρωτήσω κάτι που όσως βοηθήσει: Ο άντρας σου είναι γενικά άνθρωπος με ήθος, τιμιότητα και ηθικά πλαίσια; Έχετε τις ίδιες αξίες στη ζωή ή όχι;
    Δεν εννοώ να είναι οπισθοδρομικός ή πουριτανός, αλλά ένας έντιμος άνθρωπος δεν ξενοκοιτάει και γι αυτό δεν πέφτει σε πειρασμούς. Θέλω να πω οτι ο ηθικός άνθρωπος εξαρχής "σταματάει" και προλαβαίνει τις σκέψεις του για άλλες γυναίκες. Όχι οτι και τότε δεν μπορεί να συμβεί μια εξωσυζυγική απιστία, αλλά θα γίνει πολύ πιο δύσκολα και δεν θα επαναληφθεί, αν υπάρχει αγάπη. Ένας άνθρωπος που έχει εντιμότητα και ήθος και είναι παντρεμένος δεν θα παίξει με τα συναισθήματα μιας ανύπαντρης κοπέλας γιατί θα σεβαστεί και αυτήν και τον γάμο του. Και αν η άλλη είναι παντρεμένη θα σεβαστεί την συζυγία και τω δύο.
    Επίσης, ένας έντιμος άνθρωπος είναι έντιμος γενικά στην ζωή του, στις συναλλαγές του (δεν θέλει να ρίξει τον άλλον), στις σχέσεις με τους συναδέλφους του, με τους φίλους του, με τους συγγενείς του με τον υπόλοιπο κόσμο.
    Αν όμως, ο άνθρωπος είναι γενικά ανέντιμος, μην περιμένεις να φερθεί εντελώς τίμια και σωστά και στις διαπροσωπικές του σχέσεις. Αλλά, απ ότι περιέγραψες, έχει αγκαλιασει τα παιδιά σου και αυτό είναι ένα δείγμα καλού ανθρώπου.
    Εσύ λοιπόν που τον ξέρεις καλά, σκέψου αν γενικά έχει όρια, εντιμότητα και ήθος.
    Αν έχει, δεν νομίζω οτι πρέπει να πολυβασανίζεις τον εαυτό σου γιατί μόνο χειρότερα θα τα κάνεις τα πράγματα. Αν ο άντρας σου είναι σωστός, ακόμα και κάτι να γίνει θα τον ελέγξει η συνείδησή του και θα σταματήσει. Άμα δεν είναι σωστός και έντιμος, δεν ξέρω... θα τον ήθελες κοντά σου;

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    Προπαθω να μην εξωτερικευσω τα συναισθηματα μου αθελα μου γιατι να μιλησω δεν υπαρχει περιπτωση! Και οντως υπαρχει καπνος.. 12 χρονια τωρα ποτε δεν μου εδωσε την ευκαιρια (εκτος απο μια φορα που εξηγησα πιο πριν) το οποιο εληξε και οντως ηταν λαθος μου δεν υπηρχε κατι..
    Παντα συναναστρεφοταν με ομορφες γυναικες, και εξω βγαινει για επαγγελματικα δειπνα και φιλες εχει και δεν νιωθω κατι λαθος.
    Ομως με αυτη τη συγκεκριμενη ειναι διαφορετικα..
    Μου βγαζει εξω κατι αλλο.

    Αυτο που θελω ειναι να σταματησω να το σκευτομαι. Αλλα οτι και να κανω το μυαλο μου ειναι κολλημενο εκει. Ειτε ειμαι στη δουλεια ειτε με φιλους στο γυμναστηριο παντου. Ουτε μιλησα σε κανεναν ουτε καν στη κολλητη μου για αυτο το θεμα.

    Δεν σκευτηκα να παρω βοηθεια γιατι αυτο που ζω τωρα ειναι πολυ προσφατο. Δεν ειχα ποτε μου φοβιες και ανασφαλειες. Και τα 40 που μολις εκλεισα μπορει να παιζουν το ρολο τους. Νιωθω οτι μεγαλωνω επικινδυνα γρηγορα.

    Κασσανδρα, ειναι εντιμος και κυριος σε ολες τις συναλλαγες του και σαν ανθρωπος ειναι υποδειγμα. Ειναι καλοκαρδος, ανοικτοχερης, βοηθα κοσμο οσο μπορει, κανει charities ανωνυμα, τα παιδια μου τον λατρευουν!!! Και αυτος το ιδιο.

    Αλλα βαρεθηκε. Τις υποχρεωσεις, τα προβληματα στη δουλεια, το αυτοκινητο του αλλαξε τελευταιως αν και δεν χρειαζοταν, το αρωμα του αλλαξε, βασικα βλεπω οτι προσπαθει να αλλαξει πραγματα. Επληξε!

    Μακαρι να εχεις δικαιο και το εντιμο του χαρακτηρα του να υπερνικησει την πληξη του και ολα οσα η πληξη φερνει..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by iliaktida76 View Post
    Πως μπορώ να τον κρατήσω? Πως να τον κατακτήσω ξανα?
    Εσυ μαγειρευεις για την οικογενεια? τι μαγειρεψες σημερα?? ο αντρας σου το μεσημερι που τρωει?
    επικοινωνειτε ουσιαστικα μεσα στη μερα? μιλατε? βγαινετε τα σ/κ μαζι για μια βολτα? ποτε ηταν η τελευταια φορα που πηγατε ενα ταξιδακι μαζι?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόσκληση σε γάμο!
    By δελφίνι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 06-07-2015, 11:06
  2. Προβληματα στο γαμο μου
    By Angenik in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 64
    Last Post: 27-04-2015, 21:59
  3. Αγχος για το γαμο μου!!
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-06-2013, 18:16
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By ΜΑΡΚΕΛΛΑ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 22-11-2006, 23:27
  5. ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΘΕΙΑ
    By ΖΗΝΑ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 02-09-2006, 19:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •