Η χρήση κάναβης βοηθάει ή επιδεινώνει τις φοβίες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Athens
    Posts
    5

    Η χρήση κάναβης βοηθάει ή επιδεινώνει τις φοβίες?

    Γεια σας,

    Ψάχνοντας στο διαδύκτιο για θεραπίες της διαταραχής πανικού βρήκα το παρακάτω:
    http://www.natureshigh.com/forums/showthread.php?t=2317&goto=nextoldest

    Λίγο πολύ υποστηρίζουν ότι η χρήση κάναβης βοηθάει. Είναι αυτό δυνατό?

    Μαρία

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Ο πανικός είναι μια ψυχική διαταραχή(?).
    Κανένα χασίς, καμία ψυχότροπος ουσία δεν μπορεί να αποτελέσει αίτιο για μια διαταραχή πανικού.
    Το υπόβαθρο προυπάρχει στο σύστημα σκέψης και συμπεριφοράς του ατόμου και το χασίς απλώς ενεργοποιεί τον πανικό. Αποτελεί κατά κάποιο τρόπο τον εκλυτικό παράγοντα.
    Σε μια ψυχοθεραπευτική διαδικασία, το πρωταρχικό επεισόδιο πανικού (που προκλήθηκε μετά τη χρήση χασίς) ίσως να \"αγγιχτεί\" ελάχιστα ή και καθόλου ακόμη.
    Στη θεραπεία ο θεραπευόμενος σταδιακά αντιλαμβάνεται ότι η ευθύνη* ανήκει στο άτομο (προσωπικότητα) και όχι στο γεγονός (χασίς).

    *ευθύνη όχι με την έννοια της κατηγοριας, της κριτικής, του λάθους.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    18
    προσφατα ειδα ενα Ντοκιμαντερ του ΒΒC,με θεμα Ναρκωτικα και ψυχολογια ...αυτο που κρατησα εγω, ηταν εκτος του οτι προκαλει σε ορισμενες περιπτωσεις Σχιζοφρενεια,ενεργοποιει και της κρισεις πανικου.
    βασικα ειμαι απο αυτους που εχουν καπνισει σε πολυ μικρη ποσοτητα και σε ηλικια 18-19 ετων και μου ηταν πολυ δυσαρεστη εμπειρια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    βοηθαει χειροτερευοντας
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    18
    Originally posted by interappted
    βοηθαει χειροτερευοντας
    Αυτο ακριβως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    το link που δινεις ειναι πολυ ...dodgy
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    692
    Originally posted by afroditi
    Η πρώτη κρίση πανικού που έπαθα στη ζωή μου, ήταν όταν πρωτοδοκίμασα χασίς..Ξέρω επίσης πολλά άτομα που έχουν πάθει το ίδιο.
    Και κάθε φορά που το μύριζα μετά, πράγμα που μου συμβαίνει ακόμα με πιάνει το ίδιο..
    Γιαυτό και δεν το χω ξαναβάλει στο στόμα μου..Ειναι ψυχοτροπος ουσια αν το λεω καλά και κάθε άλλο παρά καλό κάνει στην ανθρώπινη ψυχοσύνθεση ιδίως όταν είναι κάπως ευάλωτη.Μπορεί μερικούς να τους χαλαρώνει δεν ξέρω, αλλά υπάρχουν κι άλλοι τρόποι...Σίγουρα...

    Δεν είχα ξανακούσει να το έχει πάθει κι άλλος...
    Μια απο τα ίδια...ούτε χασίς σαν άνθρωπος δεν μπόρεσα να ευχαριστηθώ!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    εγω αν και προσπαθησα μου εφερνε υπνηλια και αναλογα με την ποιοτητα και εμετο.
    Το εχω κοψει σταθερα πανω απο δεκα χρονια, η εμπειρια μου εδειξε οτι δεν ειναι για μενα.
    Φυσικα ποτε δεν μου εφερε πανικο η κατι παρομοιο, τα θεωρω υπερβολη ολα αυτα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ...εγω παιδια δοκιμασα πρωτη και τελευταια φορα πριν καποιουσ μηνεσ...ημουν ειδη με φαρμακευτικη αγωγη, αντικαταθληπτικα.... ενα θα σασ πω......
    ....δεν συνεδη τιποτα... λεσ και ειχα καπνησει φισιολογικο τσιγαρο (που δεν καπνιζω)..
    ..τιποτα ,ουτε καφαλι εκανα που λενε ουτε νυσταξα...σε αντιθεση με την παρεα μου.
    Μου ειναι λοιπον αδιαφορο εωσ αποκρουστικο οπωσ ηταν παντα.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Δηλαδή τον Γενάρη που σκέφτομαι να πάω Ολλανδία να μην δοκιμάσω κανένα κομματάκι spice cake? :P

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    395

    Xasisi

    Loipon giatros me exei pws to kalo xasisi(blepe ellhniko,kalamatiano)einai poio ygeihno apo toi alkool.Epishs ama usxuei auto mporei na se xalarwsei arketa pollles fores.Elpizw na mhn eime o diabolos mesa sas.Gia to 2o einai problepsh dikia mou.Venceremos filoi!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by La_ViTa
    Δηλαδή τον Γενάρη που σκέφτομαι να πάω Ολλανδία να μην δοκιμάσω κανένα κομματάκι spice cake? :P

    πλακα κανεις???
    θα φας τοσα λεφτα στα πηγαινε ελα και να μην φας ενα σπεις κεικ??? ενα μανιταρι κατι τις???
    Ασε που τα coffee shops ειναι απαιχτα...

    Σου προτεινω τα κλασικα bulldog, grasshoper κ.α.
    αλλα επισης και το the boat για open air.

    Επισης μια βολτα στο sex museum προτεινεται.



    εχμμμ μηπως παιζει να μου κανεις μια χαρη??
    σου ειναι ευκολο να μου αγορασεις (φυσικα θα εχεις απο πριν τα λεφτα) μια μπλουζα απο το
    bulldog??? Ξερεις να θυμαμαι τις παλιες καλες μερες...





    ΥΓ...... ασχετο ελαφρως αλλα ας πουμε ενα ακομα τιπ,
    αν πας παρεα με αντρα πηγαινε και σε αυτο το κλαμπ,
    www.fun4two.com

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Athens
    Posts
    62
    To mono pou kanei mia narkwtikh ousia opos to xasis einai na pollaplasiazei kai na miwnei th paragogh diaforwn ousiwn ston egkefalo kai sthn epexergasia ths skepshs...pou simenei pws aftomatos pragmata pou thelate na kanete kai den eghnan logo ths logikhs...aftomatos einai pithano na ta kanete analoga kai me th dosh vevea...twra afto an tha einai na mhlisete se kapoia koppela pou isos fovosastan eite tha einai na phdixete apo thn akropolh ola afta exartonte apo th posotita th piotita kai to ti pragmatika krivete mesa sas...
    To thema einai pws den epidra panta pros to kalhtero...gt se polles periptoseis kapios mporei na krivei poli stenaxoria mesa tou...kai etc otan kanei xrish xasis peftei aftos o toixos pou kratouse makria apo th skepsh tou ola osa de thathele na pernane apo to mialo tou...kai aftos einai o logos pou ginetai megalh anafora gia katathlipsh kai xeiroterh diathesh meta th xrish...sth pragmatikotita omos ola einai mesa mas...eite omorfa eite asxima...to xasis einai apla ena xeri pou ta travaei exw...an afto to thewrisei kapios asximo einai apla h apopsh tou...gia pollous afto einai litrosh...to oti skeftonte afta pou h logikh tous leei oxi...
    De lew na arxisete na kanete oloi xrish pros theou...apla gia kapious einai megalh litrosh...kai an afto vlepoun kai oi idioi de vriskw to logo ths arnitikhs kritikhs...oute ths katakravghs apo to mesa se isagogika \'logiko\' plhthos...to pios exei dikio as to krinei o kathenas gia ton eayto tou...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Originally posted by krino
    Originally posted by La_ViTa
    Δηλαδή τον Γενάρη που σκέφτομαι να πάω Ολλανδία να μην δοκιμάσω κανένα κομματάκι spice cake? :P

    πλακα κανεις???
    θα φας τοσα λεφτα στα πηγαινε ελα και να μην φας ενα σπεις κεικ??? ενα μανιταρι κατι τις???
    Ασε που τα coffee shops ειναι απαιχτα...

    Σου προτεινω τα κλασικα bulldog, grasshoper κ.α.
    αλλα επισης και το the boat για open air.

    Επισης μια βολτα στο sex museum προτεινεται.



    εχμμμ μηπως παιζει να μου κανεις μια χαρη??
    σου ειναι ευκολο να μου αγορασεις (φυσικα θα εχεις απο πριν τα λεφτα) μια μπλουζα απο το
    bulldog??? Ξερεις να θυμαμαι τις παλιες καλες μερες...





    ΥΓ...... ασχετο ελαφρως αλλα ας πουμε ενα ακομα τιπ,
    αν πας παρεα με αντρα πηγαινε και σε αυτο το κλαμπ,
    www.fun4two.com
    Χμμμ..Τώρα με έβαλες σε σκέψεις..Όσον αφορά στα spice cakes και τα συναφή εννοώ.
    Τώρα για τα υπόλοιπα sex museum κτλπ,δεν νομίζω να τα επισκεφτώ. Δεν πολυενδιαφέρομαι να σου πω την αλήθεια, αλλά θα πάω και μόνη μου, οπότε..δώρο άδωρον!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    further...
    Posts
    297
    space
    in my thoughts I have seen rings of smoke through the trees
    And the voices of those who stand looking...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •