Αγχος-συμπτωματα είναι παθολογικό;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    10

    Exclamation Αγχος-συμπτωματα είναι παθολογικό;

    Καλησπέρα σε όλους, Είμαι ένα άτομο το οποίο έχει φοβίες και αγχος από την παιδική ηλικία.Ειμαι 22 χρονών .Το 2008 έπαθα την πρώτη κρίση πανικού ύστερα από στρεσογοννα κατάσταση.Κατα καιρούς μέχρι και σήμερα με πιάνουν διάφορα ψυχοσωματικά και και κατά διαστήματα κρίσεις πανικου.Τον τελευταίο καιρό νοιωθω πόνους και μουδιάσματα τα χέρια(αγκώνες και δάκτυλα) τα πόδια(άκρα και γόνατα) ,την μέση και μερικές φορές με πιάνουν ημικρανιες.Ο πόνος είναι ήπιας προς μέτριας έντασης και δεν το χω συνέχεια...Επίσης ξυπναγα και το τα 2 δακτυλα του χεριού μου (δεικτης,μικρό δάκτυλο) τα ενοιωθα μουδιασμενα.Επισης μερικές φορές νοιωθω να κάνουν συσπάσεις οι μύες μόνοι τους σαν πεταγμα...Έχω πάει κατά σειρά σε νευρολόγο (ο οποίος δεν θεωρείσαι απαραίτητο να κάνω αξονική θεωρώντας συμπτώματα άγχους) Πήγα σε ορθοπεδικό έκανα αξονική αυχένα και μέση οι οποίες ήταν καθαρες.Πηγα σε ενδοκρινολόγο μου γράψε εξετάσεις αίματος και υπέρηχο θυροειδους και άνω κοιλίας.Στης αίματος βρέθηκε μόνο ότι έχω ελλειψη βιταμινηςD και στον υπέρηχο φάνηκε μία ήπια θυροειδιτιδα.Η γιατρός μου γράψε να πάρω βιταμίνη D και σελήνιο.Παρακολουθω ψυχολόγο τον τελευταίο καιρό και πραγματικά ακόμα νοιωθω αμφιβολίες αν τα συμπτώματα είναι λόγω αγχους...Αξιζει να πάω σε κάποιο άλλο γιατρό αλλης ειδικοτητας ;Θα ήθελα πολύ τη γνώμη σας για το θέμα μου αλλά και αν κάποιος έχει ζήσει παρόμοια κατάσταση τι έκανε στην προκειμένη περίπτωση .

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Καλησπέρα, όλα αυτά που περιγράφεις είναι συμπτώματα άγχους, αλλά το βασικότερο σύμπτωμα του άγχους είναι ο φόβος που σου δημιουργεί... "ότι κάτι έχεις". Αν σε καθησυχάζει το να κάνεις επιπλέον εξετάσεις για να αποκλείσεις οποιοδήποτε άλλο ενδοχόμενο, μπορείς να το κάνεις. Ο ψυχολόγος σου που σε κατευθύνει;
    Προσωπικά, απλώς αγνοώ όλα τα ψυχοσωματικά που δημιουργούνται από το άγχος... κι όσο περισσότερο τα αγνοώ, τόσο εξαφανίζονται.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    10
    Ερις σε ευχαριστώ για την απάντηση...Η ψυχολόγος μου λέει να σκέφτομαι θετικά,να κάνω πράγματα που αγαπάω και να προσπαθήσω να το κοντρολαρω ώστε να μην γίνομαι δυσλειτουργικος ...Επίσης με διαβεβαιώνει πως δεν έχω κάτι παθολογικο...Απλά το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και φορές που είμαι καλά ψυχολογικά νοιωθω τα συμπτώματα...Και μου φαίνεται παράλογο να είναι από άγχος τα συμπτώματα από την στιγμή που νοιωθω καλα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Τα συμπτώματα του άγχους δεν σχετίζονται πάντα με τη διάθεση... Το άγχος συσσωρεύεται και εκδηλώνεται και σε φάσεις ηρεμίας, όχι μόνο σε στρεσογόνες καταστάσεις. Για παράδειγμα, θα μπορούσες να αισθάνεσαι τα συμπτώματα του άγχους πριν κοιμηθείς... που υποθετικά βρίσκεσαι σε φάση χαλάρωσης... Αν ωστόσο, δεν σε καθησυχάζουν και δεν σου αρκούν τα λόγια της ψυχολόγου σου, μπορείς να κάνεις επιπλέον εξετάσεις... ίσως με αυτό τον τρόπο σταματήσεις να φοβάσαι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16
    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΛΟΝ ΕΧΩ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΤΟ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΑΓΧΟΣ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΕ ΕΝΝΟΩ ΔΛΔ ΝΑ ΞΑΝΑΕΧΩ ΤΟ ΑΠΛΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΓΧΟΣ Η ΘΑ ΖΩ ΜΙΑ ΖΩΗ Μ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ??
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Μη στεναχωριεσαι αυτα ειναι παγιδεσ του ακατανομαστου με τη βοηθεια ενοσ πνευματικου θα μπορεσει να γαληνεψει η ψυχη σου και να επανελθει στα φυσιολογικα σου παρε μαγνησιο απο το φαρμακειο και κανε μια προσευχη βοηθεια μασ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16
    ΟΡΙΣΤΕ??? ΔΕΝ ΣΕ ΠΙΑΝΩ ΜΕ ΥΡΩΝΕΥΕΣΕ ΕΓΩ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΘΑ ΑΠΑΛΑΓΩ ΠΟΤΕ ΑΠ ΤΟ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΘΥΜΑΜΕ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΛΟΓΩ ΚΑΚΩΝ ΑΝΑΜΝΗΣΕΩΝ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΟΜΕΝΟΣ ΧΩΡΗΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΙΤΙΑ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Αδερφε χαλαρωσε δεν εχεισ τιποτα παρε μαγνησιο συμπληρωμα και βιταμινη ντε κ ηρεμησε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αδερφε χαλαρωσε δεν εχεισ τιποτα παρε μαγνησιο συμπληρωμα και βιταμινη ντε κ ηρεμησε
    Πόσο έχει το μαγνήσιο;;

    Εστάλη από Redmi 4X στο E-Psychology.gr Mobile App

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16
    ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΡΙΞΕΙ ΚΑΙ ΛΥΓΟ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΑΠΟ Β12 ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΛΕΙΨΗ ΑΠΟ ΜΑΓΝΗΣΙΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΣΕΚ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ . ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΑΣΧΩ ΑΠΟ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΑΓΧΟΣ ΘΑ ΑΠΑΛΑΧΘΩ ΠΟΤΕ ΑΠ ΑΥΤΟ Η ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΨΗΝΟΜΕ ΑΠ ΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΠΥΡΕΤΟ ΕΠΙΣΗΣ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΑ ΨΥΧΟΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΣΑΣ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΥΜΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Αδερφε και ανδρεα ακου και δε θα χασεισ εφτα οχτω ευρω θα δωσεισ και θα ησυχασεισ καπου υπαρχει ενα θεμα για τισ βιταμινεσ ειναι σοβαρο δεν ειναι φμπ εδω δεν παιζουμε αποψη μου ηλεκτρολυτεσ πεντε ευρω βιταμινεσ με μεταλλα εφτα οχτω και μαγνησιο αλλα πεντε εξι κ ηρεμηστε ποδοσφαιριστησ με σχιζο ειμαι δεν τα πουλαω για να ειμαι εγω καλα μπορειτε κι εσεισ απλα σε μενα εχουν μεγαλυτερη δραστικοτητα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΩ ΕΛΕΙΨΗ ΣΕ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΑΛΑΧΤΩ ΑΠ ΑΥΤΟ Η ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΩΜΕΝΟΣ ΧΩΡΗΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΙΤΙΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΟΥΡΑΣΕΙ ΛΥΓΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΣΑΦΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Εχεισ ελλειψη τελοσ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    16
    ΦΙΛΕ ELIS ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΣ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,688
    Αδερφε θα σου πω μια ιστορια εγω δουλευω απο εφτα χρονων στα 17 εκανα μια κορη αυτη την κορη τη γνωρισα οταν ηταν 15 σε μια καφετερια ωσ σερβιτορα πηγαινα καθε μερα και την εβλεπα τησ ειπα ολη την ιστορια τησ ζωησ μου και την εστειλα στο πανεπιστημιο αρα φιλαρακο το σκοπο για τον οποιο ζουσα μεχρι τωρα και δουλευα τον εκπληρωσα σταματησα τη δουλεια και τωρα γυρναω στα καφενεια ειμαι μολισ 37 δουλευοντασ τουσ γνωρισα ολουσ ξερω πραγματα και κολπα που δεν πιστευεισ οτι υπαρχουν αυτο με τισ βιταμινεσ ειναι οτι πιο καινουριο κι εγω εφαγα δεκα χρονια να το μαθω το ειπα στην κορη μου και τισ φιλεσ τησ κι ετσι θα ειναι παντα καλα απο εκει κ περα εγω τελειωσα την αποστολη μου στον πλανητη τελοσ ειμαι παλιοσ λοκατζησ ποδοσφαιριστησ και αγροτησ τα συμπληρωματα τα επαιρνα γτ επρεπε να δουλεψω τα ξερει η κορη μου εμενα μου φτανει εσυ κανε οτι θεσ λιγο με ενδιαφερει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος, φοβία.....παθολογικό ή ψυχολογικό?
    By PsychoOrnot in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-11-2012, 21:01
  2. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ/ΑΓΧΟΣ Η ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
    By nansi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 08-10-2012, 08:26
  3. ΑΓΧΟΣ Η ΚΑΤΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ???
    By kokos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-12-2010, 21:21
  4. αγχος και συμπτωματα
    By rossonero in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 08-11-2008, 14:36
  5. Συμπτώματα από άγχος;
    By grtt in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 05-07-2008, 16:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •