Αντικαταθλιπτικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421

    Αντικαταθλιπτικά

    Θέλω να ρωτήσω όσους παίρνουν αντικαταθλιπτικά πόσο καιρό τους πήρε για να αισθανθούν καλύτερα.Εγώ παίρνω zoloft των 100 εδώ και 2 μήνες και ενώ έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά με το άγχος στη διάθεση μου δεν έχουν καλά αποτελέσματα.Τη μία με πιάνουν και είμαι μια χαρά κοινωνική και χαρούμενη και ξαφνικά πέφτω πάρα πολύ.Χτες κάπνισα τόσο πολύ για να αισθανθώ καλύτερα ενώ είχα να καπνίσω δύο χρόνια αλλά δεν άντεχα πραγματικά τη θλίψη και τις άσχημες σκέψεις και είπα καλύτερα τσιγάρο παρά να κάνω τίποτα χειρότερο.Ο γιατρός μου είχε πει να περιμένω πριν λίγο καιρό και θα έχουν αποτελέσματα αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη βελτίωση.Να περιμένω και άλλο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τα ups and downs θα ταχεις , οτι εκανε το ζολοφτ , τοκανε , παλι καλα που σεπιασε , δεν θα πιασει παραπανω , ισως λιγαααακι .....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Ναι αλλά γιατί τόσο πολύ?Νόμιζα ότι γενικά θα σε αποτρέπουν από τόσο άσχημες σκέψεις.Μήπως δεν κάνουν για εμένα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παιρνω το remeron 30mg.με επιασε στις πρωτες 15-20 μερες.πιανει γρηγορα αυτο.κι εγω εχω τα κατω μου ορισμενες φορες.αλλα αυτο ειναι αναμενομενο.τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι μαγικα χαπακια που θα σου χαρισουν το αστραφτερο χαμογελο...
    θελει προσωπικη δουλεια.θελει ψυχολογο για να αλλαξει το ασχημο σκεπτικο μας.πρεπει να καταπολεμηθει η ριζα της θλιψης.κι αυτο οποιο χαπι και να παρεις δε θα στο προσφερει.τα πολλα πολλα θα σου διωξει το χαπι..

    προσπαθησε να μην ξαναρχισεις το τσιγαρο!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Ευχαριστώ για την απάντηση boo.Κάνω και ψυχοθεραπεία και χτες είχα τηλεφωνική συνεδρία με την ψυχολόγο (είμαι εκτός τόπου κατοικίας αυτές τις μέρες) και μ'αυτά που μου έλεγε άφησε να εννοηθεί ότι δεν θα έπρεπε να έχω αυτές τις σκέψεις με τα χάπια που παίρνω.Είναι σαν να ξεπερνάω το πρόβλημα για λίγο και να σκέφτομαι θετικά και μετά ξαφνικά πάλι στα ίδια και χειρότερα κιόλας όταν πέφτω με τα αντικαταθλιπτικά.Μπορεί όντως να είναι φυσιολογικό με αυτά που μου λέτε.

    Συγνώμη κιόλας παιδιά που ρωτάω συνέχεια αλλά έχω πολλές απορίες και ευχαριστώ που απαντάτε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Κι εγώ πιστεύω ότι έκανε έκανε ότι λέει ο μακ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κι εγώ πιστεύω ότι έκανε έκανε ότι λέει ο μακ
    Τέλεια....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση boo.Κάνω και ψυχοθεραπεία και χτες είχα τηλεφωνική συνεδρία με την ψυχολόγο (είμαι εκτός τόπου κατοικίας αυτές τις μέρες) και μ'αυτά που μου έλεγε άφησε να εννοηθεί ότι δεν θα έπρεπε να έχω αυτές τις σκέψεις με τα χάπια που παίρνω.Είναι σαν να ξεπερνάω το πρόβλημα για λίγο και να σκέφτομαι θετικά και μετά ξαφνικά πάλι στα ίδια και χειρότερα κιόλας όταν πέφτω με τα αντικαταθλιπτικά.Μπορεί όντως να είναι φυσιολογικό με αυτά που μου λέτε.

    Συγνώμη κιόλας παιδιά που ρωτάω συνέχεια αλλά έχω πολλές απορίες και ευχαριστώ που απαντάτε.
    εχεις παρατηρησει ποσες φορες υποτροπιαζεις τωρα με το χαπι σε σχεση με πριν το παρεις?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μπορει να θελει μικρη αυξηση το φαρμακο...σε αλλους κανουν 3 μηνες να νιωσουν πληρως καλα..
    λογικα δεν θα πρεπε να συμβαινει αυτο στους 2 μηνες..θα πρεπε δλδ να εχεις σταθεροποιηθει..εγω πιστευω οτι απλα μπορει να χρειαζεσαι μικρη αυξηση..δλδ να παιρνεις ζολοφτ 150 mg ..που ειναι συχνη δοσολογια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Σχεδόν τα ίδια με πριν ίσως απλά να μην πέφτω τόσο συχνά.Απλά είναι πιο έντονη η χαρά και η θλίψη.Πριν λίγες μέρες ένιωθα τόσο τέλεια και πολύ ανάλαφρη που ήθελα να δακρύσω από ευτυχία (μην γελάσετε που τα γράφω έτσι) και τώρα είμαι τόσο χάλια λες και είναι όλα μαύρα και με πιάνει απελπισία. Πφφφ πάω να στρίψω κανένα τσιγάρο.Αφού πήρα καπνό μην πάει και χαμένος.Ήθελα να ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Σχεδόν τα ίδια με πριν ίσως απλά να μην πέφτω τόσο συχνά.Απλά είναι πιο έντονη η χαρά και η θλίψη.Πριν λίγες μέρες ένιωθα τόσο τέλεια και πολύ ανάλαφρη που ήθελα να δακρύσω από ευτυχία (μην γελάσετε που τα γράφω έτσι) και τώρα είμαι τόσο χάλια λες και είναι όλα μαύρα και με πιάνει απελπισία. Πφφφ πάω να στρίψω κανένα τσιγάρο.Αφού πήρα καπνό μην πάει και χαμένος.Ήθελα να ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό.
    σαν διπολικη ακουγεται αυτο..αναφερε το μηπως χρειαστει κ καποιον σταθεροποιητη...οκ απο τα λιγα που ξερω..δεν ειαμι κ ειδικος.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μπορει να θελει μικρη αυξηση το φαρμακο...σε αλλους κανουν 3 μηνες να νιωσουν πληρως καλα..
    λογικα δεν θα πρεπε να συμβαινει αυτο στους 2 μηνες..θα πρεπε δλδ να εχεις σταθεροποιηθει..εγω πιστευω οτι απλα μπορει να χρειαζεσαι μικρη αυξηση..δλδ να παιρνεις ζολοφτ 150 mg ..που ειναι συχνη δοσολογια.
    Αυτό μου είπε πάνω κάτω και η ψυχολόγος.ότι θα έπρεπε να έχω σταθεροποιηθεί.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    παλιοτερα επαιρνα ζολοφτ για 2 μηνες 200mg και ημουν πολυ καλα.αλλα ανεβηκα τοσο που το σταματησαμε
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by boo View Post
    παλιοτερα επαιρνα ζολοφτ για 2 μηνες 200mg και ημουν πολυ καλα.αλλα ανεβηκα τοσο που το σταματησαμε
    Σου έκανε μανία δηλαδη?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    βρε παιδια, εγω με αντικαταθλιπτ που εχει την ιδια δραστικη ουσια με το ΖΟΛΟΦΤ νυσταζα παρα πολυ, τοσο που δεν μπορουσα να κρατησω τα ματια μου ανοιχτα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 18:18
  2. Αντικαταθλιπτικα
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 85
    Last Post: 28-03-2015, 12:54
  3. αντικαταθλιπτικά και βία
    By καθρεπτης in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 28
    Last Post: 10-12-2014, 00:56
  4. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 01:54
  5. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 14:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •