Καινούριο διπολικό μέλος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    3

    Καινούριο διπολικό μέλος

    Γεια σας! Καινούρια λοιπόν. Σας έχω ανακαλύψει εδώ και λίγο καιρό κι αποφάσισα να γίνω πιο ενεργή και να σας πω και εγώ με λίγα λόγια την ιστορία μου. Προφανώς και βρίσκομαι σε κατάθλιψη αυτή τη στιγμή Σε μανία ή νόρμα δε θα ήθελα να μιλήσω γι αυτό.
    Είμαι πλέον 25 και διαγνώσθηκα με διπολική στα 19 αν κι το πρόβλημα είχε ξεκινήσει πολύ νωρίτερα πιστεύω. Αυτά τα χρόνια είχα κάθε χρόνο καταθλίψεις μερικές απ αυτές αρκετά βαριές άλλες ήρθαν κι έφυγαν γρήγορα. Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι διανύω τη πιο βαριά. Αν και είναι η πρώτη φορά που αποφάσισα να δεχτώ να με βοηθήσουν γιατί όλα αυτά τα χρόνια το πάλευα μόνη. Ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή απ το Σεπτέμβρη. Είμαστε ακόμα στο ψάξιμο ως προς το τι μου κάνει. Αυτό που θέλω να σας πω πέρα απ το αναμενόμενο ότι δεν αντέχω άλλο να ζω έτσι που ισχύει κιόλας είναι ότι ακόμα παλεύω να το αποδεχτώ. Σκέφτομαι συνέχεια ότι με αυτή την ιστορία δικαιολογώ τον κακό μου εαυτό. Ότι δεν έχω τίποτα κι απλώς είμαι δειλή και κακομαθημένη. Για σας ήταν εύκολη η αποδοχή της κατάστασης; Εγώ ίσως έχω επηρεαστεί και λίγο απ τα λόγια της πρώτης γιατρού που συνάντησα η οποία είχε πει κάτι παρόμοιο και συμφώνησα γιατί τότε ήμουν πολύ αρνητική και κατηγορηματική στο ότι δεν έχω τίποτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Εσύ θα αποφασίσεις αν θεσ να έχεις κάτι ή άμα δεν θεσ άσχετο αυτό με το αν παίρνεις φάρμακα τα φάρμακα είναι μία επιλογή για να ζεις καλύτερα άμα δε θεσ τα κοβεισ εγώ ασ πούμε πάνε δεκαπέντε χρόνια δεν το δέχτηκα με όλες τις υποχρεώσεις που συνεπάγεται αυτό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Καταρχήν καλώς ήρθες.Συγνώμη σου είπε η γιατρός σου ότι είσαι κακομαθημένη?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Εσύ θα αποφασίσεις αν θεσ να έχεις κάτι ή άμα δεν θεσ άσχετο αυτό με το αν παίρνεις φάρμακα τα φάρμακα είναι μία επιλογή για να ζεις καλύτερα άμα δε θεσ τα κοβεισ εγώ ασ πούμε πάνε δεκαπέντε χρόνια δεν το δέχτηκα με όλες τις υποχρεώσεις που συνεπάγεται αυτό
    Δεν είμαι σε φάση να πάρω αποφάσεις αυτή τη στιγμή. Είναι αρκετά σοβαρή η κατάθλιψη που βρίσκομαι και σίγουρα χρειάζομαι βοήθεια. Δεν έχω βρεθεί ακόμα σε μανία αυτό το διάστημα που παίρνω αγωγή αλλά φαντάζομαι πως θα τα αρνιέμαι όλα όπως κάθε φορά.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Καταρχήν καλώς ήρθες.Συγνώμη σου είπε η γιατρός σου ότι είσαι κακομαθημένη?
    Καλώς σας βρήκα! Αυτό μου το είπε η πρώτη γιατρός που επισκέφτηκα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Ρωτάω γιατί το να στο πει ένας επαγγελματίας αυτό είναι πολύ βαρύ.Συνήθως λένε να αποφεύγεις τις ταμπέλες.Τώρα είσαι καλύτερα με τα φάρμακα που παίρνεις?

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by nataliapp View Post
    Καλώς σας βρήκα! Αυτό μου το είπε η πρώτη γιατρός που επισκέφτηκα.
    Σε καταλαβαινω απολυτα.
    Ακουσα κι εγω "διαπιστώσεις" για μενα απο εναν ψυχοτετοιο και μονο χειροτερα με εκαναν.
    Δεν ειναι ευκολο να αποδεχτουμε σχεδον τιποτα για τον εαυτο μας. Φυσικά και δεν εισαι η μονη που νιωθει ετσι. Ολα αυτα χρειάζονται χρονο, ζυμωσεις εσωτερικες και υπομονη.
    Με σωστη καθοδηγηση και αγωγη παντως θα βοηθηθείς.
    Μην κατηγορεις τον εαυτο σου και μην τον θετεις σε ανακριση, αλλα σε θεση κατανοησης για να βρεις πράγματα για σενα που θα σου δώσουν το επόμενο βημα.
    Εχω κι εγω κατάθλιψη, αναμεσα σε άλλα, δεν ειναι ευκολο. Νιωθω ομως πιο πολυ απο ποτε οτι χρειάζεται να μεινω συνδεδεμενη στενα με τον εαυτο μου, ακομα κι αυτον τον άρρωστο εαυτο, για να με ακουσω, να με εξετάσω, να με αποδεχτω και να δω τι θα με κανω...

Similar Threads

  1. Replies: 128
    Last Post: 01-10-2015, 17:30
  2. Καλωσόρισμα! Καινούριο μέλος!
    By 66psy in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 28
    Last Post: 15-10-2014, 20:23
  3. Καινούριο μέλος, αν θέλετε διαβάστε την ιστορία μου...
    By oneiro-sto-xrono-xameno in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 36
    Last Post: 09-06-2011, 17:38
  4. Replies: 4
    Last Post: 04-03-2010, 13:10
  5. καινουριο φαρμακο? cymbalta?
    By Adzik in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 20-03-2008, 03:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •