Υπάρχει θεός?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 120
  1. #1
    WhyAlwaysMe?
    Guest

    Υπάρχει θεός?

    Δεν θυμάμαι αν έχει ανοιχτεί και πάλι τέτοιο θέμα,και δεν ήξερα σε ποιά ενότητα να το εντάξω.
    Anyway,όχι δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός,αλλά πιο πολύ πιστεύω στην ικανότητα,τη θέληση κλπ. του ανθρώπου να πετύχει αυτά που θέλει.Σέβομαι όμως το δικαίωμα του άλλου να πιστεύει σε κάποιον θεό...
    Ακούω γνώμες.Εσείς τι πιστεύετε?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    φυσικα και υπαρχω... με βλεπω κάθε μερα στον καθρεφτη... χο χο χο

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    περα από την πλακα... εγω όπως ξερουν οι παλιοι του φορουμ είμαι δηλωμένος αθεος....

    το πρωτο που πρεπει να κανει ο καθεις από εμας είναι να ορισει τι είναι για αυτόν ο ''θεος''

    είναι αυτό που πιστεουν οι μονοθειστικες θρησκείες? δλδ δημιουργος δικαστης και τιμωρος?

    είναι μια ανωτερη δυναμη? κατι σαν τον Q του σταρ τρεκ?

    είναι μια εννοια που προσωποποιητε στην αδυναμια του ανθρωπου να προσδιορισει το απειρο του συμπαντος?

    εχω απορριψει το 1ο και το 2ο και το 3ο απλα δεν το χρειαζομαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Φυσικά και υπάρχει Θεός κατά την γνώμη μου αλλιώς πώς έγινε η γη , το σύμπαν, οι άνθρωποι. Τίποτα δεν είναι τυχαίο και μάλιστα όλα είμαστε δημιουργήματα με μεγάλη σοφία.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Φυσικά και υπάρχει Θεός κατά την γνώμη μου αλλιώς πώς έγινε η γη , το σύμπαν, οι άνθρωποι. Τίποτα δεν είναι τυχαίο και μάλιστα όλα είμαστε δημιουργήματα με μεγάλη σοφία.
    δλδ δελφινι με αυτό το απλοικο σκεπτικο η ερωτηση παραμενει τον θεουλη ποιος τον εφτιαξε?

    με λιγα λογια η κοτα εκανε το αυγο ή το αυγο την κοτα?


  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Το αναδημοσιέυω και δω αφού κολλάει.
    Όταν οι άνθρωποι μιλάνε για το θεό είναι σαν να μιλάει το ένα μικρόβιο στο άλλο να του πει τι είναι ο θεός. Ακόμα χειρότερα μάλλον γιατί ο ανθρωπος και το μικρόβιο είναι φτιαχμένα απο την ίδια ύλη. Προσπαθούμε δηλαδή να εξηγήσουμε αυτό που έφτιαξε την ύλη. Αδιάνόητο.
    Η θρησκεία με το θεό δεν έχει καμία σχέση. Απλά προσπαθούν να βγάλουν το προς το ζειν τους πουλώντας αέρα κοπανιστό με περιτύλιγμα θεού. Τα καταφέρνουν λόγο της μεγαλομανείας μας και την ανάγκη να νιώθουμε οτι είμαστε σημαντικοί και μοναδικοί. Πιο αξιοι απτα υπόλοιπα ζώα.
    Την στιγμή που ξεκινάς να μιλάς για το θεό, απομακρύνεσαι απτο θεό. Ο θέος είναι ευσπλαχνος, είναι ευγενικός, έζησε 40 μέρες στην έρημο, έκανε το κρασί νερό, τα έσπασε στο ναό, με βοήθησε να βρώ δουλεία και να αγοράσω το συνολάκι για το καλοκαίρι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,668
    Εγώ λέω ότι κάτι με προστατεύει την έχω γλυτώσει τουλάχιστον δέκα φορές έτσι πίστεψα στο θεό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Πιστεύω στο θεό όχι στις θρησκείες και στους παπάδες.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    και το άλλο που πρεπει να σκεφτειτε είναι σε ποιον θεο από τους 2500 κατεγεγραμενους θεους πιστευετε... και μην ξεχνατε

    εμεις οι αθεοι τους απορρίπτουμε ολους εσεις οι ενθεοι απορρίπτετε τους 2499... δεν μας χωριζουν πολλα... μοναχα ενας θεος

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Καλα, αυτο για τους 2499 δεν ειναι επιχειρημα για το τι χωριζει ή δεν χωριζει τους μεν απο τους δε. Ευφυολόγημα, χαριν εντυπωσιασμου ειναι.
    Οπως και να'χει, το ουσιωδες εδω ειναι να υπαρχει σεβασμος απέναντι στο οτιδηποτε πιστεύει ή δεν πιστεύει ο καθενας.

  11. #11
    Νομίζω ότι υπάρχει κάποιου είδους ολική συνείδηση που μας συνδέει.Όμως φυσικά πιστεύω πως δεν έχει από μόνη της ούτε στοιχεία τιμωρού,ούτε σωτήρα,ούτε αγιότητας,ούτε αυτοθυσίας,ούτε γενικώς ανθρωπόμορφα χαρακτηριστικά.Αυτά τα κατασκεύασαν οι θρησκείες για να χωρέσουν τον "θεό" στον φόβο των ανθρώπων και να τους ελέγχουν καλύτερα.Είναι δυσκολό να προσπαθούμε να συλλάβουμε κάτι με τα στενά όρια της ανθρώπινης νοημοσύνης.

    Ότι υπάρχει κάτι πέρα από την συνειδητή αντίληψή μας το θεωρώ σίγουρο

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Οπως και να'χει, το ουσιωδες εδω ειναι να υπαρχει σεβασμος απέναντι στο οτιδηποτε πιστεύει ή δεν πιστεύει ο καθενας.
    με αυτό το σκεπτικο πρεπει να σεβομαστε τους ισλαμιστες που κοβουν κεφαλια για να πανε στις παρθενες...

    τους χριστιανους που καιγαν γυναικες με την κατηγορια της μαγειας

    κανενας σεβασμος από μενα σε ότι είναι απέναντι στην λογικη.. πολεμιος μεχρι το τελος

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Σαπουνάκι μπάνιου View Post
    Ότι υπάρχει κάτι πέρα από την συνειδητή αντίληψή μας το θεωρώ σίγουρο
    το μονο σιγουρο σαπουνακι...

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Δεν μιλουσα για σεβασμο σε πραγματα εκτος λογικής, αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,181
    Και γιατί δεν αναρωτιέσαι αν υπάρχει άλλη μορφη ζωης?

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Υπάρχει Θεός;
    By Antonis76 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 152
    Last Post: 29-04-2017, 06:33
  2. με τιμωρεί ο θεός?
    By αννα_παπ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 07-03-2016, 10:04
  3. Αν υπάρχει Θεός, ας καταστρέψει το ανθρώπινο γένος!!
    By titanic in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 60
    Last Post: 06-12-2015, 00:33
  4. Ο θεος να σε φυλαει....
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2011, 16:48
  5. Θεος κ κολαση
    By Lou! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 648
    Last Post: 10-04-2011, 01:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •