Δεν μπορω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112

    Δεν μπορω

    Δεν μπορω να καταλαβω αφου εχω κανει και αλλες σχεσεις γιατι εχω κολλησει στο να σκεφτομαι εναν πρωην μου κ δεν τον σκεφτομαι ακριβως ερωτικα απλα σκεφτομαι συνεχεια τον λογο που δεν μπορουμε να μαστε μαζι.Αφου μια παρομια κατασταση την ειχα ξαναπερασει κ τοτε το θεμα το ξεπερασα γρηγορα.Στην μια περιπτωση βεβαια δεν ειχα πολυ καιρο σχεση,στην αλλη που κολλησα ειχα καιρο σχεση κ συναισθηματα.Ο ενας μου αποκαλυψε πως ηταν με αλλη μαζι με μενα,τον χωρισα ζητωντας ομως να χωρισει μαζι της για να ειμαστε μαζι ξανα,δεν το κανε εμαθα πως αρραβωνιαστηκε κ ενω συνεχιζε να με διεκδικει του ειπα να μην με ξαναενοχλησει.Κ μαλιστα σκεφτομουν πως ηταν γυναικας κ δεν ηταν ηθικο να μαι με τετοιο τυπο.Κ τον ξεχασα γτ δεν αξιζε.Κ γνωριζω μετεπειτα καποιον αλλον που μ το παιζε ελευθερος ελεγε διαφορες ψευτοδικαιολογιες για να με εχει κοντα του εγω εκανα πως τα πιστευω για να μην ειμαι μονη μου κ στο τελος εξαφανιστηκε κ εμαθα πως παντρευτηκε.Αρα ειχε κ αυτος καποια αλλη.Κ αντι να κατσω να σκεφτω πως κ αυτος ηταν γυναικας κ δεν αξιζει κ να το ξεχασω ολο αυτο.Συνεχεια το σκεφτομαι..οχι ξαναλεω να κανω κατι μαζι του...Ουτε θελω να μπω αναμεσα στο ζευγαρι αλλα ουτε θεωρω ηθικο να μαι με παντρεμενο.Αλλα ουτε θελω να μαι με εναν τυπο που με παραμυθιαζε για να πηγαινει μαζι μου κ μετα του τελειωσε ή μαλλον αποφασισε να το σταματησει για να παντρευτει ή δεν ξερω γω κ τι αλλο.
    Τον μισω μου χει προκαλεσει θυμο ο τυπος.Αφου μ ξανατυχε τυπος που ειχε αλλη κ το ξεπερασα το ολο θεμα ..με αυτον γτ δεν μπορω να ηρεμησω;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Δεν μπορείς να ηρεμήσεις επειδή θέλεις να είσαι θυμωμένη. Δεν υπάρχει κάποιος εξωτερικός παράγοντας που σε αποτρέπει να χαλαρώσεις. Ο τύπος δεν έχει κάτι που κανένας δεν έχει και για κάποιο μαγικό λόγο δεν ξεπερνιέται. Δημιουργούμε τη δική μας πραγματικότητα. Αν για κάποιο λόγο σταματούσες να σε ενδιαφέρει θα πίστευες εξίσου ακράδαντα οτι δεν υπάρχει λόγος να ασχολήσε, δεν θα το σκεφτόσουν καν. Έχεις όλη αυτή την ενέργεια, δεν την εκτονώνεις και γιαυτό ουτε κοιμάσαι και την κατευθύνεις σε σκέψεις στον πρώην. Οπότε σου γίνεται εμμονή και νιώθεις αυτή την τεράστια ενέργεια να θέλεις να την εκτονώσεις πάνω του. Δεν σημαίνει οτι είναι οικουμενικά αλήθεια αλλά το δημιουργάς και το νιώθεις σαν αλήθεια.
    Δεν θα σου πώ να μην νιώθεις όπως νιώθεις, απλά μην προσπαθήσεις με σκέψεις να εξηγήσεις τα πως και τα γιατί. Δεν μπορούμε με το εγώ να σκεφτούμαι τόσο βαθιά όσο ο εγκέφαλος μόνος του. Γιαυτό ολες οι μεγάλες ιδέες έρχονται απο μόνες τους.
    Μπορείς να κατευθύνεις την ενέργεια απο τις σκέψεις σε κινητική ενέργεια. Βάλε βελάκια στον τοίχο με τη φάτσα του, βγές έξω, επιδιώξε νέες γνωριμίες, κάνε ότι γουστάρεις.

    Υ.Γ Email μπορείς να στέλνεις και με χρονοδιακόπτη. Να δώσεις εντολή να σταλεί για παράδειγμα η ώρα 9 το πρωί.
    Last edited by AngelosA; 19-02-2017 at 07:57.

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Καταρχας, ποσο διαστημα εχει περασει απο τοτε που εληξε η ιστορία μαζι του;
    Μην συγκρινεις τα δυο ομοια στα ματια σου περιστατικα και μην τα βάζεις στην ίδια ζυγαρια. Την πρωτη φορα ησουν με εναν χ ανθρωπο, σε χ χρονικη στιγμη, με τις τοτε σκεψεις και συναισθήματά σου.
    Τωρα ηταν αλλος ο ανθρωπος, σε αλλη χρονικη φαση της ζωης σου εσυ, με αλλες σκεψεις και αλλα πράγματα.
    Υπάρχουν πολλοι λογοι που νιώθεις οπως νιωθεις.
    Ειναι ο ανεκπληρωτος ερωτας που δεν εζησες και γίνεται απωθημενη επιθυμία στο μυαλο σου. Ειναι η παλινδρομηση αναμεσα στο συναισθημα της αρνησης γι'αυτο που σου συνεβη και του θυμου που φουντωνει μεσα σου. Ειναι το γεγονος οτι νιωθεις αδικημενη και η αδικια ειναι μια πολυ ισχυρη, επιπονη και διεγερτικη κατάσταση για τον ανθρωπο.
    Εχει γινει εμμονή μεσα σου γιατι μπορει να εξυπηρετει καποιον βαθυτερο σκοπο δικο σου. Ειναι πολλα τα μπορει.....αλλα μονο εσυ μπορεις να τα ψαξεις μεσα σου να δεις τι πραγματικά συμβαίνει.
    Προσπαθησε να μιλησεις ειλικρινα με τον εαυτο σου σε ενα βαθύτερο επίπεδο απ'αυτο που κανεις συνηθως. Οι απαντησεις ειναι ολες εκει.
    Μην βιαστεις να βρεις ακρη ή να τον ξεχασεις. Χρειάζεται να περασεις ορισμενα μονοπάτια μεχρι να πας εκει που πρέπει. Δεν υπαρχει παρακαμψη σε αυτα τα πράγματα. Χρειάζεται να το περασεις ολο για να βρεις την ακρη. Θελει υπομονή και να μην στεκεσαι ολη την ωρα πανω απο τον εαυτο σου σαν κριτης φοβερός και τρομερος. Ανθρωπος εισαι και ολα αυτά που νιωθεις ειναι φυσιολογικα. Δωσε χρονο και ολα θα πανε καλα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    συμφωνω σε ολα με νεφελη.
    εσυ θα βρεις γιατι σου εχει αφησει απωθημενα αυτος ο τυπος.
    μηπως τον ερωτευτηκες , ενω με τον αλλον ενοιωθες πιο χλιαρα?
    μηπως επειδη ηταν το δευτερο περιστατικο θυμωσες με αυτον, ενω με τον πρωτο το ειχες προσπερασει?
    μηπως δεν αντεχεις την σκεψη οτι ηταν ο δευτερος που ενω δεχοταν να σε συναντα, διαλεξε να εχει διπλα του καποια αλλη κοπελα, αρα σε απεριψε σαν συντροφο του?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Θα σου έλεγα να ψάξεις και τους λόγους για τους οποίους μπορεί να συμβαίνει αυτό το επαναλαμβανόμενο μοτίβο στις σχέσεις σου (που καταλήγεις "δεύτερη" δηλαδή).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by lena86 View Post
    Δεν μπορω να καταλαβω αφου εχω κανει και αλλες σχεσεις γιατι εχω κολλησει στο να σκεφτομαι εναν πρωην μου κ δεν τον σκεφτομαι ακριβως ερωτικα απλα σκεφτομαι συνεχεια τον λογο που δεν μπορουμε να μαστε μαζι.Αφου μια παρομια κατασταση την ειχα ξαναπερασει κ τοτε το θεμα το ξεπερασα γρηγορα.Στην μια περιπτωση βεβαια δεν ειχα πολυ καιρο σχεση,στην αλλη που κολλησα ειχα καιρο σχεση κ συναισθηματα.Ο ενας μου αποκαλυψε πως ηταν με αλλη μαζι με μενα,τον χωρισα ζητωντας ομως να χωρισει μαζι της για να ειμαστε μαζι ξανα,δεν το κανε εμαθα πως αρραβωνιαστηκε κ ενω συνεχιζε να με διεκδικει του ειπα να μην με ξαναενοχλησει.Κ μαλιστα σκεφτομουν πως ηταν γυναικας κ δεν ηταν ηθικο να μαι με τετοιο τυπο.Κ τον ξεχασα γτ δεν αξιζε.Κ γνωριζω μετεπειτα καποιον αλλον που μ το παιζε ελευθερος ελεγε διαφορες ψευτοδικαιολογιες για να με εχει κοντα του εγω εκανα πως τα πιστευω για να μην ειμαι μονη μου κ στο τελος εξαφανιστηκε κ εμαθα πως παντρευτηκε.Αρα ειχε κ αυτος καποια αλλη.Κ αντι να κατσω να σκεφτω πως κ αυτος ηταν γυναικας κ δεν αξιζει κ να το ξεχασω ολο αυτο.Συνεχεια το σκεφτομαι..οχι ξαναλεω να κανω κατι μαζι του...Ουτε θελω να μπω αναμεσα στο ζευγαρι αλλα ουτε θεωρω ηθικο να μαι με παντρεμενο.Αλλα ουτε θελω να μαι με εναν τυπο που με παραμυθιαζε για να πηγαινει μαζι μου κ μετα του τελειωσε ή μαλλον αποφασισε να το σταματησει για να παντρευτει ή δεν ξερω γω κ τι αλλο.
    Τον μισω μου χει προκαλεσει θυμο ο τυπος.Αφου μ ξανατυχε τυπος που ειχε αλλη κ το ξεπερασα το ολο θεμα ..με αυτον γτ δεν μπορω να ηρεμησω;

    Συνηθως καλη μου, οι ''μεγαλοι ερωτες'' δεν ξεχνιουνται ποτε! μου εχει συμβει και μενα..ασχετως που γνωριζουμα αλλους, καποτε-καποτε το μυαλο μας ''στριφογυριζει'' σε εκεινον..μπορουμε ομως να εχουμε μια αλλα σχεση και να περναμε παρα πλυ καλα...(το ενα δεν αναιρει το αλλο)
    [I]Love...[/I]

Similar Threads

  1. Δεν μπορω πια
    By stefamw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 30-08-2015, 16:22
  2. Δεν μπορώ να της το πω !
    By kiriatheking in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 22-09-2013, 17:31
  3. δεν μπορω να ουρισω
    By Giorgos94 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 09-11-2012, 16:26
  4. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ
    By mariapap in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 13-03-2012, 00:59
  5. Δεν μπορω να φαω
    By danah in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 7
    Last Post: 02-04-2008, 19:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •