Τραυματικη εμπειρια και φωνες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    Τραυματικη εμπειρια και φωνες

    Γεια σας παιδια
    Σημερα μου εχει ερθει στο μυαλο μια τραυματικη εμπειρια και οι φωνες αρχισαν να κανουν παρτυ παλι.εχει λογικη αυτο?νιωθω πολυ ασχημα.δε ξερω πως να το διωξω.οτι κι αν εχω δοκιμασει για να μη θυμαμαι δεν πιανει σημερα..μπορει λετε να διαρκεσει καιρο ή λετε να ειναι κατι παροδικο?σας εχει συμβει κατι αναλογο?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    κανεις τη θεραπεια σου κανονικα?.......... γινεται να παιρνεις φαρμακα και να ακουσεις φωνες?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Ναι παιρνω φαρμακα.ειχα ηρεμησει αρκετα εδω και 2 εβδομαδες αλλα σημερα ειναι τοσο πολυ εντονες και το περιεχομενο τους ασχημο.κι ολα αυτα επειδη θυμηθηκα ενα συμβαν..μαλλον δεν το εχω ξεπερασει και φοβαμαι μηπως τις ξαναεχω για καιρο.ο γιατρος μου ειχε πει οτι δε θα φυγκυν ποτε τελειως.το συμβαν δεν αλλαζει και φοβαμαι μην μου μεινουν οι φωνες..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Το ειχα θαψει στο μυαλο μου και σημερα ηρθε στην επιφανεια.δε ξερω τι να κανω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    υπομονη τη να σου πω, εγω ακουγα φωνες μονο τη πρωτη βδομαδα οταν ξεκινησαν ολλα πριν 3 χρονια μετα με τη θεραπεια δεν ακουω τιποτα ουτε βλεπω τιποτα, ισως ειμαι λιγο τυχερος που με πιασαν τα φαρμακα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Σκέψου λίγο θετικά boo μου.Γιατί δεν πας καμιά βόλτα να ξεχαστείς λίγο ή να δεις καμιά κωμωδία να γελάσεις ή τέλος πάντων ότι μπορείς να κάνεις να ξεχαστείς.Σκέψου κανένα ωραίο περιστατικό.Ποιο είναι το πιο ωραίο πράγμα που σου συνέβη?Και αν δεν τα καταφέρεις πάρε την ψυχολόγο σου να της μιλήσεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Πηγα για μαθημα.πηγα για καφε μονη μου.ακουσα μουσικη.τιποτα..ολα τα επισκιαζει αυτο το γεγονος και οι φωνες δε σταμαυουν να σχολιαζουν
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Οι φίλοι σου δεν μπορούν να έρθουν για καφέ?Μην τις ακούς τις φωνές δεν είναι αληθινές είναι που σκέφτεσαι το γεγονός αυτό.Που όμως πέρασε δε θα ξανασυμβεί.Σκέψου πόσα όμορφα πράγματα μπορεί να συμβούν στο μέλλον.Σημασία έχει που πηγαίνουμε όχι από που ερχόμαστε.Συνέχισε να προσπαθείς είσαι πολύ δυνατή

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν εχω κανεναν φιλο στην πολη μου.μονο Αθηνα εχω καποιους.
    το εχω παρει απο φοβο οτι μπορει να ξανσυμβει αλλα και εκτος απο αυτο με στεναχωρει αφανταστα.δε ξερω πως να το διαχειρστω.στη ψυχολογο ντρεπομαι να το πω.
    μα πως ξαναηρθε στην επιφανεια?? το ειχα θαψει επιμελως μεσα μου.το ειχα σχεδον ξεχασει.
    μου βγαζει επιθετικοτητα, μισος, στεναχωρια, θυμο.
    μου λενε οτι ειμαι βρωμικη, αχρηστη, οτι δε θα το ξεπερασω ποτε, κι οτι πρεπει να κανω κακο σε καποιον.και οταν τις ρωταω γιατι ξαναηρθαν μου απαντανε πωε οποτε θελουν θα ξαναερχονται.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by boo View Post
    μου λενε οτι ειμαι βρωμικη, αχρηστη, οτι δε θα το ξεπερασω ποτε, κι οτι πρεπει να κανω κακο σε καποιον.και οταν τις ρωταω γιατι ξαναηρθαν μου απαντανε πωε οποτε θελουν θα ξαναερχονται.
    κι εσυ απαντησε τους ΟΧΙ ειμαι μια χαρα ανθρωπος, καλη, δημιουργικη, αγαπαω την οικογενεια μου και μου αξιζει το καλυτερο!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δεν εχω κανεναν φιλο στην πολη μου.μονο Αθηνα εχω καποιους.
    το εχω παρει απο φοβο οτι μπορει να ξανσυμβει αλλα και εκτος απο αυτο με στεναχωρει αφανταστα.δε ξερω πως να το διαχειρστω.στη ψυχολογο ντρεπομαι να το πω.
    μα πως ξαναηρθε στην επιφανεια?? το ειχα θαψει επιμελως μεσα μου.το ειχα σχεδον ξεχασει.
    μου βγαζει επιθετικοτητα, μισος, στεναχωρια, θυμο.
    μου λενε οτι ειμαι βρωμικη, αχρηστη, οτι δε θα το ξεπερασω ποτε, κι οτι πρεπει να κανω κακο σε καποιον.και οταν τις ρωταω γιατι ξαναηρθαν μου απαντανε πωε οποτε θελουν θα ξαναερχονται.
    Μήπως επειδή το έθαψες, αυτό ήρθε και πάλι στην επιφάνεια; Όλο και κάποιος λόγος θα υπήρξε για να επανεμφανιστεί. Μήπως θα ήταν καλό κάποια στιγμή να προσπαθήσεις να το επεξεργαστείς από το να το θάψεις και πάλι;

    Γιατί ντρέπεσε να τα πεις στην ψυχολόγο; Αυτή σκοπό έχει να σε βοηθήσει, όχι να σε κρίνει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Στην ψυχολόγο σου θα τα λες όλα αλλιώς πως θα σε βοηθήσει αν της κρύβεις πράγματα?Όσο αληθινές και να φαίνονται αυτές οι φωνές είναι ψεύτικες απλά εκμεταλλεύονται το φόβο σου.Αγνόησέ τες και θα φύγουν. Δεν ξέρω ποιο είναι αυτό το τραγικό συμβάν αλλά εσύ είσαι ένας δυνατός, άνθρωπος που μπορείς να κάνεις όμορφα πράγματα πίστεψε το.Είναι κατανοητό ότι είσαι θυμωμένη αλλά έχεις την οικογένεια σου ,ανθρώπους που σε αγαπούν βάζεις τους στόχους σου,όσο άσχημο και να ήταν αυτό που συνέβη μην το αφήνεις να σε επηρεάσει για την υπόλοιπη ζωή σου.Ξέρω πως είναι να νιώθεις βρώμικη αλλά δεν είσαι.Είσαι ένας άνθρωπος που αξίζει και μπορεί να καταφέρει πολλά.Σκέψου ότι του χρόνου μπορεί να είσαι σε μία σχολή και να κάνεις ένα σωρό όμορφα πράγματα και καινούργιους φίλους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δε μπορω να το αντιμετωπισω γι αυτο το θαβω.φοβαμαι να το παραδεχτω.δε ξερω τι θα νιωσω..οργη λογικα την οποια δε θα μπορεσω να την ξεσπασω πουθενα.και ουτως η αλλως το συμβαν δε θα αλλαξει οτι κι αν κανω.
    αρχισε και η παρακολουθηση πριν λιγο που γυρνουσα σπιτι.ηρθαν κι εδεσαν ολα μαζι
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Στην ψυχολόγο σου θα τα λες όλα αλλιώς πως θα σε βοηθήσει αν της κρύβεις πράγματα?Όσο αληθινές και να φαίνονται αυτές οι φωνές είναι ψεύτικες απλά εκμεταλλεύονται το φόβο σου.Αγνόησέ τες και θα φύγουν. Δεν ξέρω ποιο είναι αυτό το τραγικό συμβάν αλλά εσύ είσαι ένας δυνατός, άνθρωπος που μπορείς να κάνεις όμορφα πράγματα πίστεψε το.Είναι κατανοητό ότι είσαι θυμωμένη αλλά έχεις την οικογένεια σου ,ανθρώπους που σε αγαπούν βάζεις τους στόχους σου,όσο άσχημο και να ήταν αυτό που συνέβη μην το αφήνεις να σε επηρεάσει για την υπόλοιπη ζωή σου.Ξέρω πως είναι να νιώθεις βρώμικη αλλά δεν είσαι.Είσαι ένας άνθρωπος που αξίζει και μπορεί να καταφέρει πολλά.Σκέψου ότι του χρόνου μπορεί να είσαι σε μία σχολή και να κάνεις ένα σωρό όμορφα πράγματα και καινούργιους φίλους.
    ντρεπομαι να μιλησω στην ψυχολογο.παλια το ειχα πει σε μια αλλη ψυχολογο και μου ειπε οτι η λεξη ηταν ο βιασμος.δε μπορω να το αντιμετωπισω.και τωρα εσκασε απο το πουθενα.νιωθω τοσο μισος και στεναχωρια και εχω τις φωνες να με σπαμαρουν..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Δεν φταις εσύ γι'αυτό που συνέβη όμως.Έχει συμβεί και σε άλλες γυναίκες αυτό ,δεν το ήθελαν.Η ψυχολόγος σου θα το καταλάβει και εγώ έχω βιώσει μία παρόμοια εμπειρία και μου πήρε μήνες να το πω στην ψυχολόγο γιατί ένιωθα και εγώ ότι φταίω και ότι θα γελάσει όμως δεν συνέβη πίστεψέ με.Θα σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις πιο εύκολα.Σημασία έχει να νιώσεις εσύ καλύτερα και να μην έχεις όλα αυτά τα συμπτώματα.Εκεί πας για να βοηθήσεις στ'αλήθεια τον εαυτό σου.Σε καταλαβαίνω πάντως.Θέλει δύναμη και εσύ την έχεις.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. φωνες.
    By diamantina in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 19-01-2013, 16:48
  2. φωνές
    By ryan584 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 20
    Last Post: 11-12-2012, 16:19
  3. φωνες
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-01-2012, 22:37
  4. Φοβιες και υπερβολικο αγχος μετα απο τραυματικη εμπειρια υγειας με γιατρους
    By Triella in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 23-08-2011, 13:49
  5. Τραυματική εμπειρία στην εγκυμοσύνη...
    By elsa__ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 04-12-2006, 09:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •