Μεταιχμιακή Διαταραχή - Χρόνος, Κοινωνικότητα και απόρριψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391

    Μεταιχμιακή Διαταραχή - Χρόνος, Κοινωνικότητα και απόρριψη

    ʼνοιξα νέο thread εδω και μετέφερα τα παρακάτω posts από άλλη συζήτηση :

    Originally posted by psychangel
    μερικές ερωτήσεις βρε παιδιά :
    στην Οριακή/ μεταιχμιακή διαταραχή το πρόβλημα ενισχύεται από καταστάσεις που πρέπει να ανταποκριθείς με συνέπεια:

    1. στην τήρηση του χρόνου (μέτριση χρόνου , καταγραφή χρον. διάρκειας συναντήσεων , καθορισμένα αυστηρά ραντεβού κλπ) ;

    2. σε δραστηριότητες και υποχρεώσεις με αυστηρά καθορισμένη περιοδικότητα (πχ. 2,3,4 φορές την εβδομαδα) ;

    3. σε δραστηριότητες που περιλαμβάνουν "δύσκολες" και όχι πάντα "φιλικές" (μάλλον "απορριπτικές") επαφές με άγνωστα άτομα που πρέπει να προσεγγιστουν ως πιθανοί πελάτες-αποδέκτες (για επαγγελματικούς κυρίως λόγους )


    Αυτές οι δραστηριότητες μπορεί να είναι αιτία για να αναδειχθεί αυτή (ή παρόμοια) διαταραχή σε περίπτωση που υπάρχει κάποια προδιάθεση ;
    Εχω ακούσει διάφορα πάνω σ΄αυτό αλλά οι απόψεις διαφερουν πολύ μεταξύ τους και προσπαθώ να καταλάβω τί ισχύει στην πράξη από άτομα που βιωματικά έχουν άποψη πάνω σ΄αυτό . ..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by interappted
    μεσα εισαι 1000% μεσα!μονο που τα διαβασα αρχισα να τρεμω...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Καταλαβαίνεις μάλλον τον πανικό και την τρέλλα που μπορεί να νιώσεις κάτω από τέτοιες καταστάσεις ...

    Σου είναι εύκολο να πεις δυό-τρία πράγματα περισσότερο πάνω σ΄αυτά τα σημεία ;;; -πολύ θα το εκτιμούσα !

    Είναι απ΄τα χαρακτηριστικά συγκεκριμένης διαταραχής ;;

    Τρόποι που ίσως αντιμετωπίζονται ;
    (με αποφυγή του να εμπλέκεσαι εντελώς σε τέτοιες καταστάσεις ή με΄τεχνικές αντιμετώπισης ή χειρισμού τους όταν πρέπει ντε-και-καλά να λειτουργήσεις μέσα σ΄αυτές ; )

    Κρατώντας ποιά στάση οι \"απ έξω\" θα μπορούσαν να λειτουργήσουν υποστηρικτικά στον \'πάσχοντα\' ;;
    - ή έστω ποιά συμπεριφορά απέναντί του θα ήταν καλό να αποφύγουν να έχουν για να μη τον φέρνουν σε δύσκολη θέση ;;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Πάντως πραγματικά θα το εκτιμούσα αν κάποιος μπορούσε να δώσει λίγες σκέψεις πάνω σ΄αυτό το θέμα ..

    γιατί έντάξει, μπορεί μεν να βρεθούν πληροφορίες στο net αλλά η βιωματική εμπειρία από άτομα που έχουν

    κάτι να πούν είναι πολύ προτιμότερο ( ... για μένα δηλαδή .. )

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by psychangel
    Καταλαβαίνεις μάλλον τον πανικό και την τρέλλα που μπορεί να νιώσεις κάτω από τέτοιες καταστάσεις ...

    Σου είναι εύκολο να πεις δυό-τρία πράγματα περισσότερο πάνω σ΄αυτά τα σημεία ;;; -πολύ θα το εκτιμούσα !

    Είναι απ΄τα χαρακτηριστικά συγκεκριμένης διαταραχής ;;

    Τρόποι που ίσως αντιμετωπίζονται ;
    (με αποφυγή του να εμπλέκεσαι εντελώς σε τέτοιες καταστάσεις ή με΄τεχνικές αντιμετώπισης ή χειρισμού τους όταν πρέπει ντε-και-καλά να λειτουργήσεις μέσα σ΄αυτές ; )

    Κρατώντας ποιά στάση οι \"απ έξω\" θα μπορούσαν να λειτουργήσουν υποστηρικτικά στον \'πάσχοντα\' ;;
    - ή έστω ποιά συμπεριφορά απέναντί του θα ήταν καλό να αποφύγουν να έχουν για να μη τον φέρνουν σε δύσκολη θέση ;;

    Θα μιλήσω γενικόλογα για τον οριακό πάσχοντα.....Θα δω την μεριά μου αν και θα ήθελα να ξέρω πόσο καλά ή κακά αισθάνεται κάποιος δίπλα σε έναν που οι απόψεις του αλλάζουν ραγδαία για όλα και όλους...Κατά πρώτον να σου πω πως δεν μας ευχαριστεί....Για εμάς είναι ένα βάσανο γιατί αισθανόμαστε μπέρδεμα για το τι πρεσβεύει ο άλλος και αν μας απειλεί ή είναι φίλος μας......Η κρίση μας για τους άλλους δεν μοιάζει να είναι και η πιο αντικειμενική μιας και μία βλέπουμε τα κακά τους σημεία μία τα καλά αλλά ποτέ ως σύνολο.....(λόγια ψυχιάτρου τα τελευταία)...Δεν ξέρουμε τι θέλουμε να κάνουμε στην ζωή μας....Οι γονείς μου όσα χρόνια με ξέρουν έχουν ζήσει τις απίστευτες αλλαγές....Έχω αλλάξει τουλάχιστον δέκα διαφορετικές κατευθύνσεις και τη μία μέρα/ώρα να επιθυμώ διακαώς να σπουδάσω το τάδε μιας και είναι η κλίση μου και την άλλη να το απορρίπτω και να λέω\"Εγώ να ακολουθήσω αυτό;;Δεν μου πάει\"....Οι γονείς μου πλέον δεν με εμπιστεύονται.....Έχουν πετάξει τα απίστευτα λεφτά στις σπουδές μου που τις έχω παρατήσει στη μέση.......Όσο για την οριοθέτηση.Υπάρχει κακή οριοθέτηση σε διάφορους τομείς-ένας από αυτούς και ο χρόνος......Πιστεύω ότι αυτή η απότομη αλλαγή μας οφείλεται στην ανάγκη μας να μην πληγωθούμε και να μην αισθανθούμε αποτυχημένοι και η παραμικρή απειλή μας κάνει να αλλάζουμε απόψεις στο λεπτό......π.χ.Η μάνα μου την μία είναι καταπληκτική και με βοηθά στη διαταραχή μου και με ξέρει όσο κανένας άλλος και την άλλη είναι μια σκρόφα που με βασάνισε και μου δημιούργησε την διαταραχή......Τη μία μέρα έτσι και την άλλη γιουβέτσι..Τώρα ποιά πρέπει να είναι η στάση των γύρω;;;Πιστεύω πως ένας οριακός δεν συμπαθεί ιδιαίτερα κάποιον που αλλάζει γνώμη στο λεπτό όπως και αυτός....Ίσως γιατί τον μπερδεύει περισσότερο....Θα προτιμούσε μια πιο σταθερή αξία......Ο οριακός είναι από φύσει μπερδεμένος..Αλλάζει απόψεις στο λεπτό...Αν κάποιος πάει με τα νερά του δεν νομίζω να βοηθήσει τον οριακό μιας και θέλει μια σταθερή κατευθυντήρια γραμμή.Να μην αφήνει επίσης τον οριακό να πειστεί ότι ο άλλος είναι κακός ή ότι θέλει το κακό του...Τώρα για την διαχείρηση του χρόνου-αυτό νομίζω ότι είναι το πιο εύκολο κομμάτι της θεραπείας συγκρίσει των υπολοίπων...(η οριοθέτηση χρόνου δεν ξέρω πως αντιμετωπίζεται)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Σ΄ ευχαριστώ Kas για την απάντησή σου ,

    Σ΄ αυτό με το χρόνο εννοούσα, πχ. σου είναι εύκολο να πρέπει να ακολουθείς ένα σταθερό πρόγραμμα καθορισμένες φορές τη βδομάδα (πχ, Δευτ-Πεμ-Σαββ) σε συγκεκριμένες ώρες ;
    Σε πιέζει αυτή η καθορισμένη περιοδικότητα , αυτό το σφιχτό πρόγραμμα ;

    Η έκθεση σε κοινό, σε άγνωστους π.χ. πες οτι έπρεπε να πουλήσεις ή να προωθήσεις ένα προϊόν σε ένα δύσκολο κοινό ...
    Θα σε επηρέαζε με βάση τη συγκεκριμένη διαταραχή ή θα ήταν αδιάφορο ; ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by psychangel
    Σ΄ ευχαριστώ Kas για την απάντησή σου ,

    Σ΄ αυτό με το χρόνο εννοούσα, πχ. σου είναι εύκολο να πρέπει να ακολουθείς ένα σταθερό πρόγραμμα καθορισμένες φορές τη βδομάδα (πχ, Δευτ-Πεμ-Σαββ) σε συγκεκριμένες ώρες ;
    Σε πιέζει αυτή η καθορισμένη περιοδικότητα , αυτό το σφιχτό πρόγραμμα ;

    Η έκθεση σε κοινό, σε άγνωστους π.χ. πες οτι έπρεπε να πουλήσεις ή να προωθήσεις ένα προϊόν σε ένα δύσκολο κοινό ...
    Θα σε επηρέαζε με βάση τη συγκεκριμένη διαταραχή ή θα ήταν αδιάφορο ; ...
    Θα σου απαντήσω στο δεύτερο ότι δεν νομίζω πως η διαταραχή θα έπαιζε ρόλο........απλά ίσως να έχανες την υπομονή σου πιο εύκολα από κάποιον άλλο πωλητή αλλά και πάλι μπορεί να την έχανε και κάποιος άλλος που δεν έχει παρόμοια διαταραχή.......Τώρα για το πρόγραμμα.Λένε πως οι οριακοί \"παθαίνουν\" όταν τους φορτώνουν ευθύνες.....Αυτό μάλλον θα παθαίνουν και με ένα απαιτητικό πρόγραμμα.....Επίσης το να τους βάζεις όρια είναι κάτι που δεν αγαπούν ιδιαίτερα. Η κυκλοθυμικότητά τους και η νευρικότητά τους νομίζω ότι θα ήταν τα μεγαλύτερα αρνητικά τους για μία οποιαδήποτε δουλειά.....

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    2
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΙΧΜΙΑΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟΥ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ, ΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ... ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΠΑΝΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΤΩΡΑ ΚΑΠΩΣ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, ΜΑΛΑΚΩΣΑΝ. ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΣΠΙΤΙ, ΗΡΘΑΜΕ ΚΟΝΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΕΝΩ ΤΟ ΘΕΛΕΙ, ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΥΡΗΣΕΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ (ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΑΛΛΑ...) ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ ΜΑΖΙ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ. ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΛΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΛΟΝΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΜΟΥ.
    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.
    ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΕΡΗΦΕΡΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΑΣΩ ΠΙΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ;
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;
    ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΠΑΙΔΙΑ Ή ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ ΑΣΚΟΠΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ...;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2
    υπάρχει λύση, φαρμακευτική αγωγή σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    9
    ναι η λυση ειναι η φαρμακευτικη αγωγη και η ψυχοθεραπεια...αλλα με την ελλειψη κοινωνικοτητας που κανεις δεν με βοηθησε τι γινεται?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •