Κατηγορίες-Ενσυνάισθηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Κατηγορίες-Ενσυνάισθηση

    Καλησπέρα,
    Ανοίγω ένα φλέγον θέμα που μας αφορά όλους. Το θέμα είναι οι κατηγορίες (το να κρίνεις έναν άνθρωπο αρνητικά) και η ενσυναίσθηση (το να μπαίνεις στη θέση του). Το πιο εύκολο είναι το πρώτο και το κάνουμε όλοι, αλήθεια, μπήκαμε ποτέ στη θέση κάποιου που του κάνουμε μαζικό bullying, και πότε σταματάει να είναι θεμιτό το μέσο "γλώσσα" που χρησιμοποιούμε και ξεφεύγει απ'τα τα όρια της απλής συνέτισης; Αλήθεια, ποια είναι τα όρια;
    Και γιατί υπάρχει τόσο μίσος στην κοινωνία μας πιστεύετε, είμαστε κακοί από τη φύση μας, θέλουμε να εκδικηθούμε τους άλλους που είναι κακοί, μιμούμαστε ότι βλέπουμε και επειδή όλοι είναι κακοί γινόμαστε κι εμείς; Ή κάτι άλλο αν θέλετε να συμπληρώσετε; Πραγματικά τι πιστεύετε με απασχολούν όλα αυτά γιατί έχω φάει την κακία και το μίσος και την απόρριψη με το κουτάλι, και έχω κουραστεί πάρα πολύ.
    Last edited by Deleted240217a; 22-02-2017 at 23:24.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Το bulling ειναι η κτηνωδια του οχλου.Οσοι κανουν bulling κατα τη γνωμη μου εχουν υποστει οι ιδιοι κακομεταχειρηση η εχουν σοβαρα προβληματα προσωπικοτητας κ ψαχνουν ενα ατομο πιο ευαλωτο η μια κοινωνικη ομαδα για να νοιωσουν δυνατοι.Ειναι σαν αυτους που ολη μερα ειναι υποχρεωμενοι να υπομεινουν ενα τυρανικο εργοδοτη π.χ.κ αντι να βαλουν τα ορια τους σε αυτον, γυρνανε σπιτι κ ξεσπανε στη γυναικα τους η στα παιδια τους.
    Υπαρχει μισος στην κοινωνια μας κ κακια αλλα υπαρχει κ καλωσυνη κ ανθρωπια.Τοσοι ανθρωποι νοιαζονται κ βοηθουν τους συνανθρωπους τους που ειναι σε αναγκη,τα ανυπερασπιστα ζωακια,κ.λ.π.
    Λες οτι εχεις φαει την κακια το μισος κ την απορριψη με το κουταλι.Λυπαμαι πολυ για αυτο.Ομως ειχες απο ΟΛΟΥΣ αυτη την αντιμετωπιση;Σιγουρα θα ειχες κ καποια βοηθεια η συμπαρασταση γιατι δεν ειναι ολοι κακοι ευτυχως.
    Οσο για το γιατι υπαρχει τοσο μισος στην κοινωνια μας πιστευω οτι αφορα την ''προβατοποιηση'' κ το οτι οι ανθρωποι αφηνονται να χειραγωγουνται κ δεν εχουν αναπτυξει μια κριτικη σκεψη.Οχι ολοι ομως.Παντα υπαρχουν αυτοι οι εαισθητοι υπεροχοι επαναστατες.
    Το ειπε κ ο δικος μας ο Αριστοτελης:Ο ανθρωπος ειναι ικανος για την μεγαλυτερη βαρβαροτητα κ την μεγαλυτερη καλωσυνη.

  3. #3
    Καλημερα!

    Η κοινωνία είναι σίγουρα επί το πλείστον ανταγωνιστική και κυνική,επομένως τεινει να περιθωριοποιεί τον"αδυναμο" ή "διαφορετικό" ,η ενσυναισθηση δεν ειναι κυρίαρχο στοιχείο.
    Οι άνθρωποι ξεχωριστά(όχι στα πλαισια της κοινωνιας) εχουν να επιδείξουν και αλλα στοιχεία.
    Θα έλεγα οτι αυτήν την στιγμή κυριαρχεί το κακό στον άνθρωπο,αλλά οχι τοσο εκ προθεσεως όσο επειδη ειναι σχετικά ασυνείδητος.
    Always sad σε καταλαβαίνω αρκετά γιατί δεν διαφερω πολύ,όμως καλώς η κακώς πρέπει να βρίσκουμε άμυνες,καλές ή "κακές" για να αντέξουμε.Καταλαβαινω και την απορριψη και την κουραση,αλλα δες το σαν πρόκληση,για σενα και μόνο.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Σας ευχαριστω πολυ παιδια, εχετε σε ολα δικιο!! Lessing πανω σε αυτο που με ρωτας, ναι, υπηρξαν ανθρωποι που μου φερθηκαν καλα, αλλα καλος ανθρωπος δεν πιστευω πως υπαρχει η ειναι σπανιοι! Απολυτα καλος εννοω. Ξερω ατομο που βοηθαει τα ζωα και τους ανθρωπους, αλλα ολο γκρινιαζει πολυ ασχημα, κοροιδευει που και που, ειρωνευεται και θελει να τους εχει ολους του χεριου του, βεβαια υπαρχουν και αυτοι που ξεσπανε πχ στα ζωα και τα δηλητηριαζουν. :( :( :( Δεν ξερω γιατι τα κανουν απο αμυνα η κατι αλλο, μιλαω για την πρωτη κατηγορια ανθρωπων, τους (οσο γινεται) καλους, καλα οι αλλοι τα κανουν απο καθαρη κακια. Αραγε ειμαστε ολοι ιδιοι η διαφερουμε; Γιατι εχω βλεπω το πρωτο με μικρες διακυμανσεις. Ολοι κακοι αλλος περισσοτερο αλλος λιγοτερο..
    Σαπουνακι μπανιου ωραια τα λες κι εσυ. Το κακο ειναι οτι κι εγω απο αμυνα εγινα κακια. Ισως και να ημουνα ομως. Δεν μου αρεσει ο εαυτος μου αλλα δεν μπορω και να τον αλλαξω!! Γιατι νιωθω ασφαλης ετσι.. :( :( :( Α και κατι αλλο εγω εγινα κακια για να ταιριαξω με το συνολο, αναγκαστικα το εκανα, οποτε δεν το κανουν ολοι απο προβατοποιηση, αλλα για να μην περιθωριοποιηθουν.. :(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Δεν υπαρχει ανθρωπος ''απολυτα'' καλος.Γενικα στη ζωη δεν υπαρχει τιποτα απολυτο κατα τη γνωμη μου.Γιατι ομως να αγνοεις αυτους που οπως λες σου συμπαρασταθηκαν κ να επικεντρωνεσαι στους αρνητικους;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    Δεν υπαρχει ανθρωπος ''απολυτα'' καλος.Γενικα στη ζωη δεν υπαρχει τιποτα απολυτο κατα τη γνωμη μου.Γιατι ομως να αγνοεις αυτους που οπως λες σου συμπαρασταθηκαν κ να επικεντρωνεσαι στους αρνητικους;
    Σωστο και αυτο lessing. Επειδη εχω κανει πολλα λαθη στην συμπεριφορα μου απεναντι σε αλλους ειτε κακα ειτε καλα που δεν τα αξιζαν προσπαθω να αναθεωρησω τωρα τελευταια για το ποιος αξιζει να του φερομαι καλα και ποιος ασχημα..

Similar Threads

  1. Ενσυναίσθηση
    By cdeleted29517 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 11
    Last Post: 24-09-2016, 23:35
  2. Ποιες κατηγοριες ψυχωσεων υπαρχουν?
    By alexandros2985 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 10-03-2011, 15:58
  3. Ενσυναίσθηση και πόνος
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 25-12-2007, 13:38
  4. Ειδικες κατηγοριες ΑΣΕΠ και ποσοστο αναπηριας.
    By keep_walking in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 19-07-2007, 20:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •