Ερώτηση σε μια παράξενη ιστορία με διπολικό άτομο. - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 31 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 151 to 165 of 455
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Ευτυχώς που έχεις φίλους και ψυχολογίκη υποστήριξη. Θα βιώσεις το τέλος πιο ομαλά νομίζω. Πολύ ψέμμα η κοπέλα μακριά. Γενικά από άνθρωπο που ζει όλο με ψέμμα μακριά δεν παλεύεται!!!
    Και ψέμα συνειδητό μάλιστα, όχι στα πλαίσια ενός ψυχωτικού παραληρήματος π.χ.

  2. #152
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by xristinaxrkd View Post
    Είναι πολύ δύσκολο να σταθείς σε ένα άτομο πού πάσχει από διπολική διαταραχή. Σε τιμάει ιδιαίτερα αν όντως νιώθεις πράγματα γι αυτήν και δεν υπάρχουν δεύτερες σκέψεις , ατομικιστικές. Πριν κάνεις το οτιδήποτε , καλό είναι να την πληροφορήσεις σχετικά με όσα ξέρεις για την υγεία της. Το θεωρώ αδιάκριτο και τρομακτικό (για την κοπέλα ) παρ'όλη την καλή σου πρόθεση , να μιλήσεις με τους γιατρούς της. Αν κάτι χρειάζεται η κοπέλα αυτή , είναι μια αίσθηση ασφάλειας. Πρέπει να της μάθεις , να ζει στην πραγματικότητα. Να την κρατάς στην πραγματικότητα. Έργο δύσκολο. Να έχεις πάντα στο μυαλό σου , ότι τυχόν ψέματα και υπερβολές πού θα ακούσεις να αφηγείται είναι συνέπεια της διαταραχής. Δεν έχει πρόθεση. Το ζήτημα είναι ένα . Ρώτα στο εαυτό σου " Πόσο έτοιμος και διαθέσιμος είμαι , να μπω σε μία τέτοια σχέση? " . Όλο αυτό , χωρίς να θέλω να σε τρομάξω , έχει μια κάποια ευθύνη , απέναντι στην κοπέλα.


    Το έχω σκεφτεί αυτό, δεν το έχω κάνει όμως, θεώρησα ότι το να την προτρέψω να θεραπευτεί από αυτό που εκείνη πιστεύει ότι πάσχει είναι αρκετό. Έτσι κι αλλιώς η θεραπεία της δεν θα βασιστεί σε αυτά που πιστεύει εκείνη ότι έχει. Επίσης, με το μήνυμα που της έλεγε ότι δεν μπορώ πια τα virtual και τα cyber σκοπό είχαν να της δείξω ότι υπάρχει ζωή πέρα απ' αυτό που στο οποίο έχει εθιστεί καικ ότι πρέπει να βγει στον κόσμο, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Τα ψέματα και οι υπερβολές της δυστυχώς αρκετές φορές ήταν συνειδητά, από τη στιγμή που το έμαθα και το κατάλαβα, άλλαξαν πολλά στον τρόπο που την έβλεπα. Όσο για το ότι έμαθα τόσα πράγματα γι αυτήν με όποιους τρόπους μπορούσα, μπορεί να ακούγεται τρομακτικό από τη μια, μακροπρόθεσμα όμως και ΑΝ μπει σε θεραπεία, δεν θα της έχουν κάνει κακό. Αν δεν ήξερα τίποτα γι αυτήν, θα την είχα παρατήσει ήδη από τις αρχές του Δεκέμβρη, θα τηξν έιχα διαολοστείλει, έχοντας στείλει οργισμένα μηνύματα, ακόμα και μιλώντας της άσχημα με πολύ μειωτικούς χαρακτηρισμούς (πριν μάθω γι αυτήν, ένα μήνυμα που στριφογύριζε στο μυαλό μου περιείχε τον χαρακτηρισμό "τρελή για δέσιμο", φυσικά όταν έμαθα την αλήθεια ανακουφίστηκα που πήρα πληροφορίες και δεν έστειλα τίποτα τέτοιο). Ξαφνικά, όλος ο θυμός μου και η οργή μου προς αυτήν και τις κοροϊδίες της μετατράπηκαν σε απίστευτη συμπάθεια και συμπόνοια που όταν της τα έδειξα, εξελίχτηκαν σε αυτό το ανεξέλεγκτο που εξελίχτηκε. Όταν μου έλεγε "παράτα με κι εσύ όπως με έχουν παρατήσει τόσοι και τόσοι ως τώρα", μιλούσε προφανώς για ανθρώπους είτε άμεσα γνωστούς της είτε το πιθανότερο για fb "κατακτήσεις" της που μετά από λίγο καιρό, χωρίς να μάθουν ποτέ την αλήθεια, είχαν απηυδήσει από τη συμπεριφορά της, μια συμπεριφορά ανάλογη με αυτή που έδειχνε και σε μένα. Μόνο που εγώ έμαθα και γι αυτό έμεινα. Δεν θεωρώ επομένως λάθος που άντλησα αυτές τις πληροφορίες, ακόμα κι αν ο τρόπος κάποιες φορές δεν ήταν politically correct. Ένας πληγωμένος άνθρωπος (όπως ένιωθα πριν μάθω), κάνει πολλά για να ανακαλύψει αλήθειες. Ούτε που μου περνούσε ποτέ από το μυαλό ότι θα μάθαινα τόσα, αυτό που περίμενα να μάθω ήταν ότι το "κοριτσάκι" απλά ήταν ανισόρροπο, σιγά-σιγά βρίσκοντας γνωστούς, η αλήθεια αποκαλυπτόταν και ήταν δυστυχώς θλιβερή.

  3. #153
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    Το έχω σκεφτεί αυτό, δεν το έχω κάνει όμως, θεώρησα ότι το να την προτρέψω να θεραπευτεί από αυτό που εκείνη πιστεύει ότι πάσχει είναι αρκετό. Έτσι κι αλλιώς η θεραπεία της δεν θα βασιστεί σε αυτά που πιστεύει εκείνη ότι έχει. Επίσης, με το μήνυμα που της έλεγε ότι δεν μπορώ πια τα virtual και τα cyber σκοπό είχαν να της δείξω ότι υπάρχει ζωή πέρα απ' αυτό που στο οποίο έχει εθιστεί καικ ότι πρέπει να βγει στον κόσμο, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Τα ψέματα και οι υπερβολές της δυστυχώς αρκετές φορές ήταν συνειδητά, από τη στιγμή που το έμαθα και το κατάλαβα, άλλαξαν πολλά στον τρόπο που την έβλεπα. Όσο για το ότι έμαθα τόσα πράγματα γι αυτήν με όποιους τρόπους μπορούσα, μπορεί να ακούγεται τρομακτικό από τη μια, μακροπρόθεσμα όμως και ΑΝ μπει σε θεραπεία, δεν θα της έχουν κάνει κακό. Αν δεν ήξερα τίποτα γι αυτήν, θα την είχα παρατήσει ήδη από τις αρχές του Δεκέμβρη, θα τηξν έιχα διαολοστείλει, έχοντας στείλει οργισμένα μηνύματα, ακόμα και μιλώντας της άσχημα με πολύ μειωτικούς χαρακτηρισμούς (πριν μάθω γι αυτήν, ένα μήνυμα που στριφογύριζε στο μυαλό μου περιείχε τον χαρακτηρισμό "τρελή για δέσιμο", φυσικά όταν έμαθα την αλήθεια ανακουφίστηκα που πήρα πληροφορίες και δεν έστειλα τίποτα τέτοιο). Ξαφνικά, όλος ο θυμός μου και η οργή μου προς αυτήν και τις κοροϊδίες της μετατράπηκαν σε απίστευτη συμπάθεια και συμπόνοια που όταν της τα έδειξα, εξελίχτηκαν σε αυτό το ανεξέλεγκτο που εξελίχτηκε. Όταν μου έλεγε "παράτα με κι εσύ όπως με έχουν παρατήσει τόσοι και τόσοι ως τώρα", μιλούσε προφανώς για ανθρώπους είτε άμεσα γνωστούς της είτε το πιθανότερο για fb "κατακτήσεις" της που μετά από λίγο καιρό, χωρίς να μάθουν ποτέ την αλήθεια, είχαν απηυδήσει από τη συμπεριφορά της, μια συμπεριφορά ανάλογη με αυτή που έδειχνε και σε μένα. Μόνο που εγώ έμαθα και γι αυτό έμεινα. Δεν θεωρώ επομένως λάθος που άντλησα αυτές τις πληροφορίες, ακόμα κι αν ο τρόπος κάποιες φορές δεν ήταν politically correct. Ένας πληγωμένος άνθρωπος (όπως ένιωθα πριν μάθω), κάνει πολλά για να ανακαλύψει αλήθειες. Ούτε που μου περνούσε ποτέ από το μυαλό ότι θα μάθαινα τόσα, αυτό που περίμενα να μάθω ήταν ότι το "κοριτσάκι" απλά ήταν ανισόρροπο, σιγά-σιγά βρίσκοντας γνωστούς, η αλήθεια αποκαλυπτόταν και ήταν δυστυχώς θλιβερή.
    Καταλαβαίνω , ότι οι προθέσεις , ναι ήταν καλές. Χαίρομαι , πού δεν την χαρακτήρισες "τρελή για δέσιμο". Δεν υπάρχει χειρότερος , χαρακτηρισμός , από αυτόν σε όσους πάσχουν από ψυχικές διαταραχές. Οι διπολικοί , είναι περίεργοι στην θεραπεία. Πολλοί είναι οι ασθενείς πού κάνουν το λεγόμενο "doctor shopping " (πάνε από γιατρό σε γιατρό , γιατί δεν τους καλύπτει ο προηγούμενος) . Εξακολουθώ να πιστεύω ότι όποιο ψέμα , ή δράμα προφασίζονται δεν το κάνουν συνειδητά. Δεν έχουν σκοπό να βλάψουν κανέναν, απλά έχουν ανάγκη να τραβάνε την προσοχή. Μην ξεχνάς πώς η διπολική διαταραχή , έχει 2 πόλους την μανία και την κατάθλιψη. Η μανία περιλαμβάνει πολλά ψέματα , έλλειψη αίσθησης κινδύνου , ανησυχία , φλυαρία κι άλλα τέτοια. Είναι δύσκολη η διαδικασία θεραπείας τόσο για τους ασθενείς όσο και για τους θεραπευτές. Αν με την κοπέλα , πού αναφέρεις , δεν μιλάτε πια, καλό είναι να εξακολουθήσεις να μην μιλάτε. Θα μπερδευτείς σε μια κατάσταση , ήδη περίπλοκη. Έχετε κόψει επαφές? Ποιες οι διαθέσεις σου , θα ήθελες να μιλάτε ή όχι ?

  4. #154
    xristina τα γράφεις πολύ καλά και κατανοητά. Κάπου θα δεις πάνω ή κάτω αριθμηση σελίδων. Πατώντας το 1 θα διαβάσεις πληροφορίες του θεματοθετη : )
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by xristinaxrkd View Post
    Καταλαβαίνω , ότι οι προθέσεις , ναι ήταν καλές. Χαίρομαι , πού δεν την χαρακτήρισες "τρελή για δέσιμο". Δεν υπάρχει χειρότερος , χαρακτηρισμός , από αυτόν σε όσους πάσχουν από ψυχικές διαταραχές. Οι διπολικοί , είναι περίεργοι στην θεραπεία. Πολλοί είναι οι ασθενείς πού κάνουν το λεγόμενο "doctor shopping " (πάνε από γιατρό σε γιατρό , γιατί δεν τους καλύπτει ο προηγούμενος) . Εξακολουθώ να πιστεύω ότι όποιο ψέμα , ή δράμα προφασίζονται δεν το κάνουν συνειδητά. Δεν έχουν σκοπό να βλάψουν κανέναν, απλά έχουν ανάγκη να τραβάνε την προσοχή. Μην ξεχνάς πώς η διπολική διαταραχή , έχει 2 πόλους την μανία και την κατάθλιψη. Η μανία περιλαμβάνει πολλά ψέματα , έλλειψη αίσθησης κινδύνου , ανησυχία , φλυαρία κι άλλα τέτοια. Είναι δύσκολη η διαδικασία θεραπείας τόσο για τους ασθενείς όσο και για τους θεραπευτές. Αν με την κοπέλα , πού αναφέρεις , δεν μιλάτε πια, καλό είναι να εξακολουθήσεις να μην μιλάτε. Θα μπερδευτείς σε μια κατάσταση , ήδη περίπλοκη. Έχετε κόψει επαφές? Ποιες οι διαθέσεις σου , θα ήθελες να μιλάτε ή όχι ?
    Τα είχε όλα αυτά, τα ψέματα, ανησυχλια, φλυαρία, docrot shopping, όλα σε υπερβολικό βαθμό. Από τη μεριά μου, την έχω κόψει, εκείνη μου έστειλε μήνυμα να μην βλέπει της δημοσιεύσεις μου (να τις κάνω κρυφές από κοινούς μας φίλους ουσιαστικά) και μου ευχήθηκε καλή τύχη, δεν έχω σκοπό να απαντήσω γιατί δεν θέλω να ξαναμπώ σε τέτοια διαδικασία. Θέλω να ξεκόψω εντελώς και αυτό θα κάνω σαφές, όσα μηνύματα κι αν στείλει. Αν συνεχίσει, υπάρχει και το μπλοκάρισμα. Αν ποτέ στο μάλλον (σε βάθος οχταμήνουθ π.χ.) μάθω ότι πάει καλύτερα και έχει κάπως έρθει στα ίσα της, ίσως επιδιώξω να τη δω, χωρίς καμία απολύτως άλλη ω]βλέψη απ' αυτήν.Και αυτό, χλωμό το κόβω.

  6. #156
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    xristina τα γράφεις πολύ καλά και κατανοητά. Κάπου θα δεις πάνω ή κάτω αριθμηση σελίδων. Πατώντας το 1 θα διαβάσεις πληροφορίες του θεματοθετη : )
    Πάτησα το 1 , να διαβάσω την ιστορία , στο αρχικό μήνυμα εννοείς ?

  7. #157
    Το αρχικό μήνυμά ναι. Μετά από κάτω είναι οι απαντησεις μας και πληροφορίες που έχει γράψει ο avgeris, θα έχεις συνολική εικόνα για την σχέση που ανέπτυξαν. Οχτώ σελίδες είναι όλο το νήμα μεχρι στιγμής.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #158
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Το αρχικό μήνυμά ναι. Μετά από κάτω είναι οι απαντησεις μας και πληροφορίες που έχει γράψει ο avgeris, θα έχεις συνολική εικόνα για την σχέση που ανέπτυξαν. Οχτώ σελίδες είναι όλο το νήμα μεχρι στιγμής.
    A!!! Τώρα κατάλαβα , ναι τα διάβασα όλα τα μηνύματα , λόγω ocd ! Ευχαριστώ

  9. #159
    Παρακαλώ : )
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  10. #160
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    Τα είχε όλα αυτά, τα ψέματα, ανησυχλια, φλυαρία, docrot shopping, όλα σε υπερβολικό βαθμό. Από τη μεριά μου, την έχω κόψει, εκείνη μου έστειλε μήνυμα να μην βλέπει της δημοσιεύσεις μου (να τις κάνω κρυφές από κοινούς μας φίλους ουσιαστικά) και μου ευχήθηκε καλή τύχη, δεν έχω σκοπό να απαντήσω γιατί δεν θέλω να ξαναμπώ σε τέτοια διαδικασία. Θέλω να ξεκόψω εντελώς και αυτό θα κάνω σαφές, όσα μηνύματα κι αν στείλει. Αν συνεχίσει, υπάρχει και το μπλοκάρισμα. Αν ποτέ στο μάλλον (σε βάθος οχταμήνουθ π.χ.) μάθω ότι πάει καλύτερα και έχει κάπως έρθει στα ίσα της, ίσως επιδιώξω να τη δω, χωρίς καμία απολύτως άλλη ω]βλέψη απ' αυτήν.Και αυτό, χλωμό το κόβω.
    Ωραία , αφού βρίσκεστε σε τέτοια φάση, καλό είναι να το "εκμεταλλευτείς" σε όφελος και των 2. Η κοπέλα από την μία , χρειάζεται μία όσο το δυνατόν σταθερή καθημερινότητα χωρίς σκαμπανεβάσματα κι από την άλλη εσύ χρειάζεσαι λίγη "αποτοξίνωση" από την ιστορία σου , μαζί της. Θα βοηθούσε πολύ , να μην συνεχίσεις επαφές μαζί της. Επίσης στα όρια πού θα βάλεις ή έχεις ήδη βάλει , να είσαι συνεπής και σταθερός. Δεν απαντάς σταθερά , σε μηνύματα της. Καλό είναι στο fb να την βάλεις σε λίστα , ώστε να μην βλέπει τί κοινοποιείς κι αναστατώνεται. Κι αν θέλεις να μαθαίνεις νέα της , πού δεν βρίσκω τον λόγο προσωπικά , κάνε το όσο πιο διακριτικά γίνεται. Νομίζω πώς στην πραγματικότητα η μη-παρουσία σου , θα την βοηθήσει περισσότερο από την παρουσία σου , έτσι όπως εξελίχθηκαν τα γεγονότα.

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by xristinaxrkd View Post
    Ωραία , αφού βρίσκεστε σε τέτοια φάση, καλό είναι να το "εκμεταλλευτείς" σε όφελος και των 2. Η κοπέλα από την μία , χρειάζεται μία όσο το δυνατόν σταθερή καθημερινότητα χωρίς σκαμπανεβάσματα κι από την άλλη εσύ χρειάζεσαι λίγη "αποτοξίνωση" από την ιστορία σου , μαζί της. Θα βοηθούσε πολύ , να μην συνεχίσεις επαφές μαζί της. Επίσης στα όρια πού θα βάλεις ή έχεις ήδη βάλει , να είσαι συνεπής και σταθερός. Δεν απαντάς σταθερά , σε μηνύματα της. Καλό είναι στο fb να την βάλεις σε λίστα , ώστε να μην βλέπει τί κοινοποιείς κι αναστατώνεται. Κι αν θέλεις να μαθαίνεις νέα της , πού δεν βρίσκω τον λόγο προσωπικά , κάνε το όσο πιο διακριτικά γίνεται. Νομίζω πώς στην πραγματικότητα η μη-παρουσία σου , θα την βοηθήσει περισσότερο από την παρουσία σου , έτσι όπως εξελίχθηκαν τα γεγονότα.


    Στο fb δεν είμαστε πλέον φίλοι, δεν μπορω΄να τη βάλω σε κάποια λίστα, απλώς έχω αποκλείσει κοινούς φίλους μας ώστε να μην κάνουν κάποιο σχόλιο και το δει κι εκείνη. Αυτό μου ζήτησε στο μήνυμα, φυσικά το έκανα, σέβομαι απόλυτα την επιθμία της, αλλά δεν απάντησα, αν και μου ευχήθηκε καλή τύχη και από ευγένεια θα μπορύσα να απαντήσω. Δεν το έκανα όμως και θα εξακολουθήσω να μην απαντώ. Ούτε φυσικά θα επιδιώξω να μάθω νέα της προς το παρόν. Στα περί σταθερότητας βέβαια, αμφιβάλλω αν η ίδια την επιδιώκει, είμαι σίγουρος ότι ήδη έχει βρει κάποιον άλλον να ασχολείται, σιγά-σιγά στην αρχή, σε μονιμότερη βάση στη συνέχεια, και μάλλον γενικά επιδιώκει τέτοιου είδους επαφές.
    Εδώ μπορώ ίσως να αναφέρω και κάποια πράγματα από την ιστορία, σχετικά με όσα είπα στην προηγούμενη παράγραφο. Την πρώτη-πρώτη φορά που της έπιασα κουβέντα με αφορμή μια εκδήλωση που ενδιαφερόταν να πάει και γινόταν στο στέκι μου, στην πόλη μου, μεγάλη εντύπωση μου έκανε το ότι στα πρώτα 5 λεπτά άρχισε να μου λέει για τον καρκινοπαθή πατέρα της (έχω ήδη πει ότι δεν ισχύει αυτό) και πόσο το παλεύει και οι γιατροί της είπαν "τέλος" (8 μήνες μετά, ο άνθρωπος συνεχίζει να δουλεύει κανονικότατα). Εντύπωση επίσης μου έκανε ότι 2-3 φορές μου είπε ότι παλιά έβγαινε πολύ συχνά ενώ τώρα έχει "απομακρυνθεί", ότι "κρύβεται". Όταν τη ρώτησα γιατί κρύβεται, άλλαξε κουβέντα. Όλα αυτά σε 5-10 λεπτά μιας πρώτης επαφής, και μάλιστα μέσω μηνυμάτων, δεν είναι και ό,τι πιο φυσιολογικό να αναφέρεις τέτοια πράγματα σε ένα εντελώς άγνωστο. Δυο μήνες μετά, που της έπιασα κανονική πλέον κουβέντα πάλι με μια "χαζή" αφορμή, συζητούσαμε επί 8ωρο στο inbox, θυμάμαι μάλιστα ότι είχα αργήσει να ετοιμαστώ για να βγω στο ραντεβού μου (ήταν Σαββατόβραδο, Σεπτέμβρης μήνας). Θυμάμαι επίσης ότι στο τέλος της κουβέντας, ήδη είχε αρχίσει να μου δείχνει τι θα επακολουθούσε. "Κάτι σπάνιο έχεις εσύ", μου είπε, "πρέπει να προσέξω με σένα", "δεν ξέρω γιατί σε νιώθω τόσο οικείο", "αισθάνομαι περίεργα" κλπ. κλπ. Από εκείνη τη μέρα και μετά, κάθε μεσημέρι, τις ώρες που ήξερε ότι χαλαρώνω στον υπολογιστή, μου έπιανε κουβέντα και όσο πήγαινε, ώρα με την ώρα, το γυρνούσε σε όλο και πιο ερωτική ατμόσφαιρα, με φιλάκια, καρδούλες κλπ. και από ένα σημείο και μετά, μπήκα κι εγώ στο παιχνίδι, παρόλο που με ξένιζε αρκετά αυτή η άμεση οικειότητα και εκδήλωση ενδιαφέροντος, ειδικά σε επίπεδο facebook. Και ακόμα πιο πολύ με ξένιζε που μια κοπέλα νέα, όμορφη, κοινωνική, ανεξάρτητη, ταλαντούχα, έκανε τέτοιου είδους κινήσεις με ένα ξένο στο facebook, όταν μπορούσε να έχει όποιον άντρα ήθελε στην πόλη της. Δυστυχώς για μένα, το ότι μου άρεσε πολύ και ικανοποιούσε το "αυτί" μου με τα όσα έλεγε υπερίσχησε της κοινής λογικής που θα έπρεπε να έχω τότε (και η οποία με εγκατέλειψε μέχρι πρόσφατα). Και βέβαια, κατά διαστήματα, μου πετούσε το ότι "κρύβεται", το ότι δεν βγαίνει πια, το ότι την ψάχνουν οι φίλοι της. Για να κλείσω εδώ το θέμα των πρώτων εβδομάδων της γνωριμίας μας, μέχρι να φάω το πρώτο "άκυρο", να πω ότι μεγάλη εντύπωση, πέρα από την παράξενη οικειότητά της, μου έκανε και το ότι ενώ μέχρι τις αρχές της χρονιάς (2016) ήταν μια κοπέλα πολυφωτογραφημένη (σε εκδηλώσεις, πάρτι, εξόδους, ταξίδια, "τρέλες", ακόμα και σε άσχετες στιγμές ηρεμίας στο σπίτι της ή στο μπαλκόνι της, πάντα με παρέα, τουλάχιστον το άτομο που τραβούσε τη φωτογραφία), από το καλοκαίρι ουσιαστικά και μετά, οι μόνες φωτογραφίες της ήταν σέλφι μέσα στο σπίτι της, ολομόναχη, με σκοτεινό φόντο (μονίμως κατεβασμένα παντζούρια, όπως έμαθα μετά) και εκφράσεις προσώπου είτε κατήφειας είτε μελαγχολίας και χαρακτηριστικά προσώπου αρκετά διαφορετικά σε σχέση με 1-2 χρόνια πριν. Και φυσικά, καμία φωτογραφία από κάποια έξοδο ή καποια εκδήλωση στην οποία είχε παρευρεθεί, κανένα "tag", καμιά κοινοποίηση παρουσίας, τίποτα. Όσο κι αν η ίδια μου έλεγε ότι έβγαινε, όσο κι αν ανέβαζε συνεχώς εκδηλώσεις στις οποίες θα πήγαινε. Και έδειχνε να είναι πάντα ενεργός στο fb, ενώ μου έλεγε ότι δουλεύει κανονικά (η δουλειά της δεν είναι καθιστική, χρειάζεται κίνηση και εξωτερικό χώρο). Αυτά, είχαν αρχίσει ιδιαίτερα να μου τριγυρνάνε το μυαλό από τότε, αλλά έγιναν πολύ πιο έντονα ως σκέψεις αργότερα, όταν πλέον κατάλαβα ότι κάτι αρκετά παράξενο συνέβαινε μαζί της.
    Last edited by avgeris; 18-03-2017 at 11:33.

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Ένας μήνας πλέον αφότου πρωτοέγραψα στο φόρουμ για το θέμα μου και 10 μέρες αφότου αποφάσισα να πάρω τα πράγματα εντελώς στα χέρια μου και να δώσω ένα τέλος και ήδη νιώθω ότι όλα αυτά που έγιναν ήταν απλώς ένα όνειρο, μια φαντασίωση. Έχοντας ξαναβρεί τον εαυτό μου ουσιαστικά κατά 100%, με τη βοήθεια των φίλων μου που η παρουσία τους είναι σημαντική, αισθάνομαι να αποστασιοποιούμαι μέρα με τη μέρα από αυτή την ιστορία. Ραντεβουδάκια με κοπέλες στον πραγματικό κόσμο, αυτόν που είχα σχεδόν απαρνηθεί για να ζω στην προσμονή ενός εξαιρετικά αμφίβολου μέλλοντος, ανθρώπους που βλέπω μπροστά μου, που αγγίζω, που αγκαλιάζω και όχι φωνές στην άλλη άκρη ενός καλωδίου και γράμματα σε μια οθόνη υπολογιστή.
    Η κοπέλα απενεργοποίησε τη δυνατότητά μου να της κάνω αίτημα φιλίας αλλά δεν με έχει μπλοκάρει, ούτε καν έχει μπλοκάρει το Messenger. Δεν ξέρω τι θα κάνει, αν κάνει, στη συνέχεια, δεν καταλαβαίνω τις κινήσεις που έχει κάνει και σε τι αποσκοπούν, αλλά δεν κάθομαι να το αναλύσω κιόλας. Έχω σχεδόν αποφασίσει για τις δικές μου ενέργειες που για την ώρα είναι να ξαναδώ πως ζει κανείς στην πραγματικότητα. Θα αφήσω να περάσουν κάποιοι μήνες, μέσα στο καλοκαίρι ή προς το τέλος του θα κάνω μια βόλτα στην πόλη της, ασχολούμαι και με δραστηριότητες που μπορούν άνετα να με πάνε προς τα εκεί, θα περάσω από τα 4-5 στέκια που ξέρω ότι σύχναζε παλιά και θα ρωτήσω γι αυτήν, δήθεν ότι την είχα γνωρίσει πολύ παλιά και ότι είχα ξαναβρεθεί τυχαία εκεί. Εκεί θα μάθω αν άρχισε να κυκλοφορεί ξανά στον έξω κόσμο ή αν εξακολουθεί κλεισμένη στο δικό της, φαντασιακό σύμπαν. Αν είμαι τυχερός, ίσως την πετύχω κάπου εκεί, αλλιώς θα δω πως θα κινηθώ, στην περίπτωση που έχει αρχίσει να βγαίνει, πιθανόν έχοντας σταθεί κάπως στα πόδια της. Όλα αυτά τώρα, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ότι ως τότε θα έχω ακόμα τη διάθεση να τη δω, δεν είμαι καν σίγουρος για το τι μπορεί να συμβεί (ελπίζω να μην προσπαθήσει να επικοινωνήσει μαζί μου άμεσα, θα μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να αναγκαστώ να μην της απαντήσω, όμως αυτό έχω αποφασίσει να κάνω).
    Προσπαθώ να κατανοήσω πως έκανα ό,τι έκανα, πως έγιναν όσα έγιναν, ακόμα δεν το έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου, αλλά δεν είναι και εύκολο. Κάθε ώρα που περνάει με κάνει όλο και περισσότερο να απομακρύνομαι από μια ιστορία τόσο μπερδεμένη που κόντεψε να με αποσυντονίσει εντελώς σε όλους τους τομείς, στη δουλειά μου, στις σχέσεις μου, στην ίδια τη ζωή μου. Θα συνεχίσω να γράφω τις σκέψεις μου, δεν ξέρω αν τις διαβάζει κάποιος, αλλά έστω κι έτσι, νιώθω ότι τις μοιράζομαι με μια μικρή κοινωνία ανθρώπων που μπορούν να με καταλάβουν. Και που με βοήθησαν πολύ με τις παραινέσεις, τις συμβουλές, το ενδιαφέρον τους.

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    σε διαβαζουμε αυγερη.
    το σημαντικο ειναι οτι αρχισες να νοιωθεις στο πετσι σου παλι και να ζεις φυσιολογικα και οχι σε ομηρια.
    σιγα- σιγα θα τις βρεις τις ισορροπιες σου.

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Πριν τρεις μέρες, μου ήρθε ξαφνικά ένα αίτημα φιλίας απ΄αυτήν !!!! Εντελώς άκυρο ως συμπεριφορά, από τη στιγμή που δεν ασχολήθηκα καθόλου μαζί της, αλλά έτσι κι αλλιώς, αν κάθε άκυρη συμπεριφορά της ήταν πλακάκι πεζοδρομίου, θα είχα φτιάξει πεζοδρόμιο μέχρι τη Μόσχα. Ήμουν έτοιμος να βγω για την Παρασκευιάτικη έξοδό μου (μια συνήθεια που την είχα παραμελήσει για πολύ καιρό, ξενυχτώντας τις Παρασκευές για να ακούω τα ψέματά της), αγνόησα εντελώς το άιτημα, με προβλημάτισε όμως ως προς τους σκοπούς της, αλλά από την αρχή ήξερα ότι θα το αγνοούσα εντελώς. Μέχρι να βρεθώ με την παρέα μου, μιάμιση ώρα σχεδόν μετά, το αίτημα είχε ήδη αποσυρθεί απ' αυτήν και με γλύτωσε από τον κόπο να την αγνοήσω.
    Μιας και αναφέρθηκα σε "άκυρα", ας πω ακόμα λίγα στοιχεία για την ιστορία αυτή. Όσο περνούσαν οι μέρες, τόσο και με προβλημάτιζε η μεγάλη άνεση και οικειότητα που έδειχνε με μένα, όμως το ότι ικανοποιούσε τα αυτιά μου μου ήταν αρκετό να μη δίνω σημασία. Έτσι κι αλλιώς, σε 2-3 βδομάδες, θα την επισκεπτόμουν και εκεί θα ξεκαθαρίζαμε τι ζητάει ο καθένας. Με τους φίλους μου βέβαια το συζητούσα και τους έλεγα ότι μάλλον κι εκείνη απλώς παίζει εκ του ασφαλούς, κατά πάσα πιθανότητα έχει κάποιο δεσμό στην πόλη της και θέλει λίγο να επιβεβαιωθεί και διαδικτυακά. Εγώ δεν είχα τίποτα να χάσω από το παιχνίδι αυτό (που να ήξερα τότε) και το πολύ-πολύ να μη γινόταν τίποτα όταν θα την έβρισκα στην πόλη της και απλώς να είχαμε κάποιο τριήμερο φλερτ και ως εκεί. Άλλωστε, μου έλεγε ότι θα μου γνώριζε τις παρέες της και καταλάβαινα ότι θα ήταν δύσκολο γι αυτήν να είναι τόσο ανοιχτή απέναντί μου στις εξόδους μας. Για τα βράδυα βέβαια μου υποσχόταν πράγματα και θαύματα, αλλά δεδομένου ότι μου μιλούσε για άγρια ξενύχτια σε μπαράκια, δεν έδινα και πολλή βάση στις υποσχέσεις της.
    Στα τέλη του Οκτώβρη, ξαφνικά.....αρχίζουν τα άκυρα. Το ραντεβού μας ήταν για το τριήμερο 11-13 Νοεμβρίου, και από την παρέλαση και μετά, αλλάζει συμπεριφορά, σιγά-σιγά. Εξαφανίζεται, χάνεται για μέρες, εκεί που κάθε μεσημέρι μου έπιανε κουβέντα στο inbox, αναγκάζομαι εγώ να της στέλνω μήνυμα για να δώσει κάποιο σημάδι ζωής, μετά από 3-4 μέρες αδιαφορίας και εξαφάνισης από μέρους της. Μια βδομάδα μετά, κι ενώ ακόμα και όταν αποφασίζει να στείλει κάποιο μήνυμα μετά από δική μου πρωτοβουλία, φέρεται ψυχρά και "φοβισμένα", την ρωτάω τι τρέχει, τι έπαθε και μου ζητάει να τα πούμε τηλεφωνικώς. Έχει φτάσει Κυριακή, πέντε μέρες πριν το ραντεβού μας. Μου λέει ότι είχε πάει ένα ταξίδι να δει κάποιους φίλους της και γύρισε άρον-άρον επειδή ο πατέρας της τη ζήτησε πίσω γιατί δεν μπορεί να νιώθει μόνος του με το πρόβλημα υγείας του. Να σημειώσω κάτι εδώ: Από τα μέσα προς τέλη του Οκτώβρη, όπως έμαθα αρκετά αργότερα, είναι πλέον ανίκανη να βγει ακόμα και στο μπαλκόνι του σπιτιού της λόγω του πανικού που την έχει κυριεύσει, ήδη από τον Αύγουστο έβγαινε μόνο όταν την πήγαινε ο πατέρας της με το αυτοκίνητο σε κάποιο γιατρό, ακόμα και αυτό κόπηκε προς τα τέλη Οκτωβρίου. Επομένως, αποκλέιεται να έγινε ποτέ το ταξίδι που μου είπε, αποκλείεται να έγινε οτιδήποτε με τον πατέρα της (ο οποίος, το έχω πει πολλές φορές, είναι απόλυτα υγιής) και το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι υπήρξαν επιπλοκές στην κατάστασή της (αρκετά αργότερα επίσης έμαθα ότι προς το Νοέμβριο, έγινε μια αποτυχημένη προσπάθεια εισαγωγής της σε ψυχιατρική κλινική και μέσα σε λίγες ώρες, πριν καν εισαχθεί, την γύρισαν πίσω επειδή εκείνη αρνιόταν να δεχτεί και υποσχέθηκε ότι θα ακολουθήσει θεραπεία σπίτι της).
    Οι μέρες μέχρι να βρεθούμε έκρυβαν αρκετά άκυρα, δεν απαντούσε στα μηνύματά μου ή απαντούσε με εντελώς παράξενο και άσχετο τρόπο. Δυο μέρες πριν το ταξίδι μου, της στέλνω SMS από τις 9 το πρωί να μου βρει κάποιο ξενοδοχείο κοντά σε κείνη, όλη τη μέρα άφαντη και ξαφνικά λαμβάνω, γύρω στις.....10 το βράδυ την απάντηση για το.....πόσο δυνατά βρέχει στην πόλη της και πόσο μούσκεμα έχει γίνει, που μπήκε κάτω από ένα υπόστεγο για να προστατευθεί !!!! Και επαναλαμβάνω, από μια κοπέλα που επί ένα 20ήμερο τουλάχιστον, δεν ξεμύτιζε ούτε στο μπαλκόνι της !!!!! Την επόμενη δε μέρα, παραμονή του ταξιδιού, της ξαναστέλνω το πρωί SMS και τη ρωτάω τι έγινε τελικά και κατά τις....11 το βράδυ, κι ενώ είχα ήδη ετοιμάσει τη βαλίτσα μου, παίρνω SMS που μου λέει να μην πάω γιατί τα πράγματα εκεί ήταν περίεργα....

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Εξοργίζομαι, αμέσως καταλαβαίνω ότι μάλλον το σενάριο δεσμού ισχύει, δεσμού ίσως που είχε σχέση με το ταξίδι που είχε κάνει και που το διέκοψε απότομα λόγω του πατέρα της (σε εκείνη την πόλη που θεωρητικά είχε πάει, είχε ζήσει αρκετό καιρό στο παρελθόν και είχε παρέες αλλά και "πρώην"). Αποφασίζω να ξεκαθαρίσω τα πράγματα και μετά από 5 μέρες, αφού την έχω αγνοήσει στο διάστημα αυτό (εκείνη, προς μεγάλη μου έκπληξη, συνεχίζει τα like στον τοίχο μου, σα να μην είχε συμβεί τίποτα), της ζητάω με τρόπο πολύ όμορφο και φιλικό να πάρει θέση στο τι έγινε. Πάλι τηλεφωνικά, μου δίνει μια εντελώς παράξενη εξήγηση που σχετιζόταν με την ανηψιά της, δεν έστεκε από πουθενά ως λόγος να μη βρεθούμε έστω και για 1-2 ώρες. Της το τόνισα και μου είπε ότι έχω δίκιο αλλά τότε την είχε αγχώσει πολύ και δεν μπορούσε να σκεφτεί λογικά. Μου είπε επίσης ότι δεν έχει κανένα δεσμό κι όσο κι αν μου φάνηκε παράξενο, το δέχτηκα. Έκλεισε δε τη συνομιλία λέγοντάς μου πόσο όμορφα αντέδρασα στη συμπεριφορά της, πόσο ξεχωριστός ήμουν και πόσο υπέροχα της φέρθηκα, αφήνοντας να εννοηθεί ότι άλλοι δεν της είχαν φερθεί έτσι. Μου έκανε εντύπωση που κάτι τόσο προφανές όπως η συζήτηση για εξηγήσεις, της φάνηκε ξεχωριστό. Πολύ αργότερα βέβαια, κατάλαβα ότι με τα φερσίματά της είχε ήδη απομακρύνει πολύ κόσμο με όχι τόσο κόσμιο τρόπο.
    Μέσα σε λίγες μέρες, ξαναρχίζει τις "γλύκες" και της λέω ότι θα πάω να τη δω το μεθεπόμενο Σ/Κ. Τρελαίνεται από χαρά, αλλά συνεχίζει τα άκυρα, μου λέει π.χ. κάποιο πρωί ότι έχει περάσει όλη τη νύχτα σε ξένο σπίτι με παρέα, δεν κοιμήθηκε καθόλου και δεν μπορεί να μου μιλήσει και αργά το βράδυ όταν μιλάμε με ρωτάει τι μου είχε πει το πρωί, αρνείται δε να πιστέψει ότι της λέω την αλήθεια !!! Με τα πολλά, μου λέει "είχα πιει και είχα ξενυχτήσει, γι αυτό δε θυμάμαι" και με ρωτάει. πεισματικά και φοβισμένα, αν μου είχε αποκαλύψει κάτι άλλο τότε. Αυτές οι απώλειες μνήμης και οι πεισματικές της ερωτήσεις στο "τι είπε" θα μας ακολουθούσαν μέχρι και το πρόσφατο τέλος. Με τα πολλά, τέτοιου είδους άκυρα συνεχίζονται μέχρι και τις παραμονές του νέου ταξιδιού μου, ώσπου την παραμονή, κι ενώ ως τότε η ίδια δεν είχε καν ξεκαθαρίσει αν μπορεί να με δεχτεί ή όχι (πάλι η ίδια άκυρη δικαιολογία με τον πατέρα και την ανηψιά της), μου κάνει καυγά επειδή το βράδυ της μίλησα......ψιθυριστά στο τηλέφωνο. Μου λέει (εκ του ασφαλούς) ότι είχε αποφασίσει εκείνη να έρθει να με δει, αλλά μετά από αυτό ήθελε να διακόψουμε εντελώς. Σημείωση: της μίλησα ψιθυριστά επειδή εκείνη τη στιγμή ήμουν σε ξένο σπίτι, σε μια φίλη μου συγκεκριμένα που είχε προβλήματα με τον δικό της και ήθελε να μιλήσουμε, έπεσε νωρίς για ύπνο γιατί έπιανε πρωινή βάρδια την άλλη μέρα κι εγώ είχα μπει λίγο στο fb να στείλω κάποια μηνύματα πριν φύγω. Τότε ήταν που ζήτησε να μου μιλήσει (η ώρα είχε πάει ήδη 11.30 το βράδυ κι ενώ, 3 ώρες πριν, είχαμε ήδη συνομιλήσει τηλεφωνικά). Όταν της έλεγα στον καυγά ότι δεν μπορώ να της μιλήσω δυνατά γιατί είμαι σε ξένο σπίτι, άρχισε να ουρλιάζει και να λέει ότι κρύβομαι και ότι κάτι περίεργο συμβαίνει με μένα !!! Αυτό ήταν το πρώτο καμπανάκι ότι ναι, όντως, κάτι περίεργο συμβαίνει, αλλά όχι με μένα. Εκνευρίστηκα πολύ μαζί της, της έστειλα μήνυμα το επόμενο πρωί που της εξηγούσα επακριβώς το λόγο που δε γινόταν να μιλάω δυνατά και ότι δεν κρυβόμουν από κανένα και έπαψα να ασχολούμαι επί 3 μέρες καταλαβαίνοαντας ότι η κοπέλα είχε κάποια "θεματάκια" που με ξένιζαν και με φόβιζαν. Με μεγάλη μου έκπληξη, την επόμενη κιόλας μέρα από το μήνυμα, άρχισε τα like και τα σχόλια στον τοίχο μου, λες και όλα ήταν ωραία και καλά. Είχα αποφασίσει να μη δώσω συνέχεια στην ιστορία μετά από τα δύο συνεχόμενα άκυρα που είχα φάει να πάω να τη δω, όμως όταν κάποια πράγματα είναι να γίνουν, γίνονται ο κόσμος να χαλάσει.
    Last edited by avgeris; 27-03-2017 at 09:59.

Page 11 of 31 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Similar Threads

  1. μια ιστορια παραξενη για πολλους
    By soking in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 21-04-2016, 03:35
  2. Η σχέση μ ένα διπολικο
    By George64 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 21-11-2012, 12:53
  3. μια παραξενη θλιψη..
    By secretly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 10-08-2012, 00:02
  4. Παραξενη ιστορια με κοπελα.
    By napoleonh7 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2012, 20:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •