Ερώτηση σε μια παράξενη ιστορία με διπολικό άτομο. - Page 22
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 22 of 31 FirstFirst ... 122021222324 ... LastLast
Results 316 to 330 of 455
  1. #316
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Μάρα τον κορόιδευε ασύστολα πολύ καιρό. Εγώ αληθεια είμαι πεπεισμένη πως δεν υπήρχε δόλος, απλως είναι αρρωστη η κοπέλα. Δεν ειναι δυνατον να μην αντιλαμβανεται οτι εχει προβλημα, κλεισμένη μεσα απο τον Οκτωβρη νομίζω, ασχετα που δεν το παραδεχεται για να μη γκρεμίσει την εικονα που εχτιζε τοσο καιρο στον φιλο μας εδω και τον χάσει απο πελάτη ας πουμε. Επίσης ενα ατομο που έχει θεματα τέτοια, είναι ευαισθητο, το να αποδεχτεί ενας ανθρωπος την σκατιλα σου και να σου πει οκ, εκανες πεντα μλκς αλλα τερμα, μεγαλωσε εγω σε δεχομαι γιατι εχει 5 καλα στοιχεια, αλλά παρ το αλλιώς γιατί χανεις τη ζωη σου, ε ειναι τεραστειο πράγμα

    Μεσω φβ ολα αυτα!!!!!
    Παραβλεπετε ενα σημαντικοτατο στοιχειο, ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ! ΟΣΑ ΞΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΒ!!!! ξερει εναν ανθρωπο που κρυβεται πισω απο μια οθονη υπολογιστη, μην το ξεχνατε!
    Δεν μιλαμε για προσωπικη σχεση να γνωριζονται, να βγαινουν, να μιλανε ζωντανα κλπ.
    Και εγω στο φβ θα μπορουσα να παριστανω οτι ειμαι η εκθρονισμενη πριγκιπισσα της μπανανιας που ψαχνω τον χαμενο πριγκηπα μου πχ.
    Το φβ ειναι εικονικη πραγματικοτητα, δεν ειναι Η πραγματικοτητα!
    Δεν θελει να τον γνωρισει προσωπικα, ουτε να βγει για καφε μαζι του, και απο εκει και περα παιζει. Αυτο καταλαβα.
    Και ο θεματοθετης κολλησε, εψαξε απαντησεις κλπ.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #317
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    Θα το διαβάσω, αύριο θα πάω να το αγοράσω. Με έβαλες στον πειρασμό ήδη.
    Κατέβασε το. Κι εγω σαν την φιλη σου ημουν. Εξαφανιστηκα και ενα χρονο με εψαχνε ο αντρας μου. Οταν τελικά με βρηκε μου εκανε αυτη την ψυχρολουσία ας πουμε, με εφερε προ των ευθυνων μ. Μου λέει εξαφανιστηκες επειδη δε με θελεις; του είπα όχι, σες αγαπω και χάθηκα γιατι δεν πιστευω πως σου αξίζω γιατί εχω περάσει 5 πραγματα που με κανουν να φερομαι ετσι και ντρεπομαι γι αυτα. Μου λέει εγω είμαι εδω μαζί σου, σου εχω αποδειξει πως σε αγαπαω, σε ψαχνω ενα χρόνο και παρα που μου την εσκασες ετσι δε σε μισω, είναι σειρα σου να αποδειξεις οσα λες πως νοιωθεις και θέλεις. Με εβαλε να αναλαβω την ευθυνη των όσων κάνω. Διαβασε και θα καταλαβεις. Μονο με απανωτες ψυχρολουσίες και με συνεχη επαφη με την πραγματικότητα γινεται καλά ο ανθρωπος με τετοια προβληματα, το να του λες σε όλα ναι είναι λάθος και του κανεις χειροτερο κακο.
    Βεβαια μην εχεις τυψεις ή ενοχες. Που να ξέρεις κι εσύ

  3. #318
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    Προσωπικά δεν μίλησα με κανένα. Ούτε μιλάω ούτε μίλησα. Ούτε φυσικά είχα αυτό το δικαίωμα.
    κατσε βρε, θα με τρελανεις!!!
    εσυ εγραψες οτι <<Η οριστική διάγνωση δεν μπήκε από μένα, μπήκε από το άτομο που την παρακολουθεί ιατρικά και την υποστηρίζει ψυχολογικά>>. Αν δεν ειναι ο ψυχιατρος, ποιος μπορει να ειναι? ποιος αλλος κανει διαγνωσεις και υποστηριζει ιατρικα???
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #319
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Μεσω φβ ολα αυτα!!!!!
    Παραβλεπετε ενα σημαντικοτατο στοιχειο, ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ! ΟΣΑ ΞΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΒ!!!! ξερει εναν ανθρωπο που κρυβεται πισω απο μια οθονη υπολογιστη, μην το ξεχνατε!
    Δεν μιλαμε για προσωπικη σχεση να γνωριζονται, να βγαινουν, να μιλανε ζωντανα κλπ.
    Και εγω στο φβ θα μπορουσα να παριστανω οτι ειμαι η εκθρονισμενη πριγκιπισσα της μπανανιας που ψαχνω τον χαμενο πριγκηπα μου πχ.
    Το φβ ειναι εικονικη πραγματικοτητα, δεν ειναι Η πραγματικοτητα!
    Δεν θελει να τον γνωρισει προσωπικα, ουτε να βγει για καφε μαζι του, και απο εκει και περα παιζει. Αυτο καταλαβα.
    Και ο θεματοθετης κολλησε, εψαξε απαντησεις κλπ.
    Μαρα, εσύ εχεις αισθηματα; έχεις κακοποιηθεί λες. Γιατί να σε συμπαθώ εστω και εικονικά αφου είσαι απροσωπη??? Δεν ειναι τοσο απλό το θεμα νομίζω ούτε χρίζει απαξίωσης. Η κοπελιά δεν είναι οτι απλά του πουλησε παραμυθι και οκ. Εχει προβλημα, το ξερουμε πως συμβαινει απο κοινους γνωστους και με τον ενα ή τον αλλο τρόπο καταφερε να παιζει μπάλα τον ερμο τον αυγέρη. Σαφώς και πρέπει να ψαξει ποια αναγκη του κάλυπτε και να θωρακίσει τον εαυτό του σε ενδεχομενη μελλοντική επαφή.

  5. #320
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Μεσω φβ ολα αυτα!!!!!
    Παραβλεπετε ενα σημαντικοτατο στοιχειο, ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ! ΟΣΑ ΞΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΒ!!!! ξερει εναν ανθρωπο που κρυβεται πισω απο μια οθονη υπολογιστη, μην το ξεχνατε!
    Δεν μιλαμε για προσωπικη σχεση να γνωριζονται, να βγαινουν, να μιλανε ζωντανα κλπ.
    Και εγω στο φβ θα μπορουσα να παριστανω οτι ειμαι η εκθρονισμενη πριγκιπισσα της μπανανιας που ψαχνω τον χαμενο πριγκηπα μου πχ.
    Το φβ ειναι εικονικη πραγματικοτητα, δεν ειναι Η πραγματικοτητα!
    Δεν θελει να τον γνωρισει προσωπικα, ουτε να βγει για καφε μαζι του, και απο εκει και περα παιζει. Αυτο καταλαβα.
    Και ο θεματοθετης κολλησε, εψαξε απαντησεις κλπ.

    Όποιος κι αν ήταν ο ρόλος της κοπέλας στην ιστορία, το κόλλημά μου ήταν τελικά που έκανε τη ζημιά. Το παραδέχομαι.

  6. #321
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Μαρα, εσύ εχεις αισθηματα; έχεις κακοποιηθεί λες. Γιατί να σε συμπαθώ εστω και εικονικά αφου είσαι απροσωπη??? Δεν ειναι τοσο απλό το θεμα νομίζω ούτε χρίζει απαξίωσης. Η κοπελιά δεν είναι οτι απλά του πουλησε παραμυθι και οκ. Εχει προβλημα, το ξερουμε πως συμβαινει απο κοινους γνωστους και με τον ενα ή τον αλλο τρόπο καταφερε να παιζει μπάλα τον ερμο τον αυγέρη. Σαφώς και πρέπει να ψαξει ποια αναγκη του κάλυπτε και να θωρακίσει τον εαυτό του σε ενδεχομενη μελλοντική επαφή.

    Εκεί χρειάζονται οι απαντήσεις που ψάχνω. Να καταλάβω τι μου συνέβη τελικά και να ξέρω πλέον πως να αναπτύξω και τις άμυνες αλλά κυρίως την γνώση να ξεχωρίζω κάποιες καταστάσεις.

  7. #322
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    Όποιος κι αν ήταν ο ρόλος της κοπέλας στην ιστορία, το κόλλημά μου ήταν τελικά που έκανε τη ζημιά. Το παραδέχομαι.
    Αυγερη εχει ενα δικιο πάντως η Μαρα. Εναν ανθρωπο που δεν τον εχεις δει, δεν ξερεις πως κινηται, πως εκφραζεται, μπορεί να τον εξιδανικευσεις κι εσυ ο ιδιος. Απολυτως λογικό. Τον φανταζεσαι, αφου υπαρχει η αναγκη για επαφη. Δεν λες μιλάω στη φωνη, λες μιλαω στην οντοτητα. Απλώς ισως ειχες την αναγκη να ερωτευθείς σε χειριστηκε και λιγο η τυπισσα και αυτο ηταν. Δε νομιζω οτι παιζει κάτι τραγικό με σενα

  8. #323
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Αυγερη εχει ενα δικιο πάντως η Μαρα. Εναν ανθρωπο που δεν τον εχεις δει, δεν ξερεις πως κινηται, πως εκφραζεται, μπορεί να τον εξιδανικευσεις κι εσυ ο ιδιος. Απολυτως λογικό. Τον φανταζεσαι, αφου υπαρχει η αναγκη για επαφη. Δεν λες μιλάω στη φωνη, λες μιλαω στην οντοτητα. Απλώς ισως ειχες την αναγκη να ερωτευθείς σε χειριστηκε και λιγο η τυπισσα και αυτο ηταν. Δε νομιζω οτι παιζει κάτι τραγικό με σενα

    Την εξιδανίκευα οσο δεν έπαιρνε. έφτασα σε σημείο να λέω στους φίλους μου ότι είναι η ομορφότερη γυναίκα που είχα δει ποτέ. Από φωτογραφίες της και μόνο, οι περισσότερες τουλάχιστον ένα χρόνο πριν !!!! Και με κοίταζαν οι φίλοι μου περίεργα και μου έλεγαν ότι λέω μλκίες, μαζί ήμασταν τόσα χρόνια στις εξόδους και στις τρέλες, αλλά εγώ εκεί, δεν άκουγα κανένα.
    Ξέρεις τι έκανα για να απομυθοποιήσω ακόμα και τη μορφή της, αυτή που δεν είδα ποτέ στο χώρο. Κοίταζα κοπέλες που είχαν τον ίδιο σωματότυπο με αυτήν και ήταν ηλικιακά κοντά, της παρατηροιύσα πως κινούνταν, πως μιλούσαν, πως χαμογελούσαν, πέτυχα μάλιστα και κάποιες που της έμοιαζαν τρομερά. Απλά τις κοίταζα, τις παρακολουθούσα, διακριτικά. έφτιαξα στο μυαλό μου ήδη μια "προσομοίωσή" της, αυτό μου ήταν αρκετό μέσα σε ελάχιστο χρόνο να απομυθοποιήσω την παρουσία της, καταλαβαίνοντας ότι δεν ήταν τίποτα περισσότερο από μια νέα, όμορφη κοπέλα που δεν είχε κάτι διαφορετικό από τόσες άλλες που τις είχα γύρω μου.
    Είχα την ανάγκη να ερωτευτώ μια κοπέλα με χαρακτηριστικά που αφενός με έκανε να πιστέψω ότι είχε (και τα περισσότερα πιθανό να τα είχε, όσον αφορά τρόπο ζωής, διασκέδασης, σεξουαλικότητας κλπ.) και αφετέρου έπλασα με το μυαλό μου ότι είχε (ότι π.χ. έψαχνε κι εκείνη κάποιον σαν κι εμένα, όχι βέβαια με τον "παθολογικό" τρόπο που αποδείχτηκε στη συνέχεια κλπ.). Ήταν από άλλη πόλη, άρα όχι πολλές δεσμεύσεις, ήταν όμορφη, νέα, χαρισματική, έξυπνη (γεγονότα αυτά), έδειχνε τύπο μποέμικο και αντισυμβατικό, με γούσταρε πολύ (έτσι έδειχνε, φυσικά κάτι τέτοιο απείχε από την πραγματικότητα), έδειχνε πολύ απελευθερωμένη σεξουαλικά (κάτι που η ίδια είχε περάσει ως εικόνα, ίσχυε στο παρελθόν ίσως, όχι όμως πλέον στο παρόν), είχε ένα πακέτο πραγμάτων που με γοήτευσε και κόλλησα, θεωρώντας εύκολη την προσέγγισή της, Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που εξελίχτηκε.

  9. #324
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Μαρα, εσύ εχεις αισθηματα; έχεις κακοποιηθεί λες. Γιατί να σε συμπαθώ εστω και εικονικά αφου είσαι απροσωπη??? Δεν ειναι τοσο απλό το θεμα νομίζω ούτε χρίζει απαξίωσης. Η κοπελιά δεν είναι οτι απλά του πουλησε παραμυθι και οκ. Εχει προβλημα, το ξερουμε πως συμβαινει απο κοινους γνωστους και με τον ενα ή τον αλλο τρόπο καταφερε να παιζει μπάλα τον ερμο τον αυγέρη. Σαφώς και πρέπει να ψαξει ποια αναγκη του κάλυπτε και να θωρακίσει τον εαυτό του σε ενδεχομενη μελλοντική επαφή.
    εμεις εδω ειμαστε με ψευδωνυμα, οχι με τα αληθινα μας ονοματα, και μιλαμε εδω διοτι στη ζωη μας δεν μπορουμε να πουμε οσα λεμε εδω.
    στο φβ εχουμε την αληθινη μας φωτογραφια, το αληθινο μας ονομα, τα αληθινα μας κατορθωματα και πουλαμε μια μουρη σε ατομα που μας ξερουν, εστω και λιγο...
    Δηλαδη ειναι τελειως διαφορετικο το φβ απο ενα φορουμ με ενα ασχετο ονομα. Η τυπισσα, ό,τι εκανε με τον αυγερη, μπορει να το κανει με 1002 καθε μηνα, δεν ξερουμε...
    ειδικα οι εφηβοι με το φβ ειναι φαση ο θεος να σε φυλαει... με απειρες μηχανουργιες. Δεν ξερουμε τι πραγματικα συμβαινει, υποθετουμε...

    Η απαντηση σε αυτο που με ρωτας ειναι επειδη βρισκεις στοιχεια να ταυτιστεις. Εν προκειμενω, το αισθημα της κακοποιησης που το εχεις βιωσει μάς συνδεει. Χωρις να γνωριζομαστε προσωπικα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #325
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    Την εξιδανίκευα οσο δεν έπαιρνε. έφτασα σε σημείο να λέω στους φίλους μου ότι είναι η ομορφότερη γυναίκα που είχα δει ποτέ. Από φωτογραφίες της και μόνο, οι περισσότερες τουλάχιστον ένα χρόνο πριν !!!! Και με κοίταζαν οι φίλοι μου περίεργα και μου έλεγαν ότι λέω μλκίες, μαζί ήμασταν τόσα χρόνια στις εξόδους και στις τρέλες, αλλά εγώ εκεί, δεν άκουγα κανένα.
    Ξέρεις τι έκανα για να απομυθοποιήσω ακόμα και τη μορφή της, αυτή που δεν είδα ποτέ στο χώρο. Κοίταζα κοπέλες που είχαν τον ίδιο σωματότυπο με αυτήν και ήταν ηλικιακά κοντά, της παρατηροιύσα πως κινούνταν, πως μιλούσαν, πως χαμογελούσαν, πέτυχα μάλιστα και κάποιες που της έμοιαζαν τρομερά. Απλά τις κοίταζα, τις παρακολουθούσα, διακριτικά. έφτιαξα στο μυαλό μου ήδη μια "προσομοίωσή" της, αυτό μου ήταν αρκετό μέσα σε ελάχιστο χρόνο να απομυθοποιήσω την παρουσία της, καταλαβαίνοντας ότι δεν ήταν τίποτα περισσότερο από μια νέα, όμορφη κοπέλα που δεν είχε κάτι διαφορετικό από τόσες άλλες που τις είχα γύρω μου.
    Είχα την ανάγκη να ερωτευτώ μια κοπέλα με χαρακτηριστικά που αφενός με έκανε να πιστέψω ότι είχε (και τα περισσότερα πιθανό να τα είχε, όσον αφορά τρόπο ζωής, διασκέδασης, σεξουαλικότητας κλπ.) και αφετέρου έπλασα με το μυαλό μου ότι είχε (ότι π.χ. έψαχνε κι εκείνη κάποιον σαν κι εμένα, όχι βέβαια με τον "παθολογικό" τρόπο που αποδείχτηκε στη συνέχεια κλπ.). Ήταν από άλλη πόλη, άρα όχι πολλές δεσμεύσεις, ήταν όμορφη, νέα, χαρισματική, έξυπνη (γεγονότα αυτά), έδειχνε τύπο μποέμικο και αντισυμβατικό, με γούσταρε πολύ (έτσι έδειχνε, φυσικά κάτι τέτοιο απείχε από την πραγματικότητα), έδειχνε πολύ απελευθερωμένη σεξουαλικά (κάτι που η ίδια είχε περάσει ως εικόνα, ίσχυε στο παρελθόν ίσως, όχι όμως πλέον στο παρόν), είχε ένα πακέτο πραγμάτων που με γοήτευσε και κόλλησα, θεωρώντας εύκολη την προσέγγισή της, Ακριβώς το αντίθετο από αυτό που εξελίχτηκε.
    Αυτη ηταν η μουρη που πουλαγε, αυτο μπορει να κανει με ολους!
    Μπορεις σε παρακαλω να διευκρινησεις αυτο που λες οτι
    Είχα την ανάγκη να ερωτευτώ μια κοπέλα με χαρακτηριστικά που αφενός με έκανε να πιστέψω ότι είχε (και τα περισσότερα πιθανό να τα είχε, όσον αφορά τρόπο ζωής, διασκέδασης, σεξουαλικότητας κλπ.)?
    Εννοεις απελευθερωμενη και ξεγνοιαστη? προκλητικη και ανεμελη? χωρις ταμπου, με τις εξοδους της, κλπ? και φυσικα με πολυυυ προσεγμενη εμφανιση??

    αν ναι, οκ αν μιλαμε για ηλικιες κατω των 30, μη σου πω και κατω των 25, ειναι μια μουρη ολα αυτα, ενας μυθος της ηλικιας. Θα κανει τον κυκλο του και αυτο, και θα περασει σε αλλη φαση.
    Εγω στα 20 και στα 25 μου ψαρωνα τρομερα απεναντι σε τετοιες κοπελες, μη σου πω οτι μαραζωνα. Και τελικα τωρα που κλεινω τα 38 και βλεπω τις περισσοτερες που επαιζαν τοτε τις θεογκομεναρες, τωρα να ειναι ανεργες ή νοικοκυρομανες ή να δουλευουν σαν σκλαβες για την επιβιωση, ξερεις τι λεω??? ποσο μαλακας ημουν που τοτε στενοχωριομουν και δεν μπορουσα να με εκτιμησω...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #326
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Απολύτως κατανοητό. Το πιο πιθανό είναι πως αν συναντησεις αυτην την γυναίκα την ιδανική ποτέ, να την ξαναπάθεις την εμμονούλα, ευχομαι όμως να είναι πραγματική και όχι ιντερνετική αυτη τη φορά.
    Θες να ερωτευθείς με τους δικους σου όρους. Δεν το βρίσκω παθολογικό πάντως. Σε χειριστικε ξεκάθαρα. Σου παρουσιάστηκε ως η απόλυτη φαντασίωση. Δεν θέλει και πολύ ο άνθρωπος....
    Επίσης μην ενοχοποιήσεις τον εαυτό σου για την ανάγκη σου αυτή. Είναι πολύ ωραίο να κηνυγαμε το ιδανικό, γιατί έτσι δεν κοιμάται το μυαλό, δουλευει για το καλύτερο, αλλά την επόμενη φορά βάλε την λογική σου πάνω απο την ανάγκη ή τα θέλω. Το καλυτερο που εχεις να κερδίσεις απο την ιστορια αυτή είναι να μάθεις να ελεγχεις την παρόρμιση και να φιλτράρεις λίγο τα θέλω σου με το τι μπορείς να εχεις και τι όχι.
    Ολοι πεφτουμε κάποτε στο τρυπάκι αυτό. Εδώ υπάρχουν ανθρωποι τοσο απελπισμένοι που θεωρουν τον Σώρρα διαγαλαξιακό αρχοντα, εσύ την εικόνα μιας κοπέλας ερωτευθηκες.
    Και ο ερωτας, είναι η εικόνα αρχικά. Ελκυομαστε απο ανθρώπους στους οποίους βλέπουμε πράγματα καλά του εαυτού μας, ή τουλάχιστον του ιδανικού εαυτού μας. Ο θαυμασμός και ο ενθουσιασμός που νοιωθουμε αρχικά για τον άλλο, είναι υποσυνείδητα αγάπη και για τον εαυτό μας. Γι αυτό, αν δεν πετύχενες να την εχεις ίσως ενοιωθες απορρυπτικά και για εσένα, ισως απλώς δεν ήθελες να χάσεις ας πουμε.
    Πάντως ξεκολλα το μυαλό σου, δεν ειναι αρρωστο αυτο που έπαθες. Δεν εισαι αρρωστος. Και λειτουργικός συνεχίζεις να είσαι και μη βλαπτικός και για εσενα και για τους γυρω σου, επομένως δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

  12. #327
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Απολύτως κατανοητό. Το πιο πιθανό είναι πως αν συναντησεις αυτην την γυναίκα την ιδανική ποτέ, να την ξαναπάθεις την εμμονούλα, ευχομαι όμως να είναι πραγματική και όχι ιντερνετική αυτη τη φορά.
    Και πραγματικη να ειναι, αν δεν ειναι αμοιβαια, παλι θα υποφερει.

    Kutchunie μπορεις σε παρακαλω να εξηγησεις αυτο που ειπες οτι θελει να ερωτευθει με τους δικους του ορους??????
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #328
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Και πραγματικη να ειναι, αν δεν ειναι αμοιβαια, παλι θα υποφερει.

    Kutchunie μπορεις σε παρακαλω να εξηγησεις αυτο που ειπες οτι θελει να ερωτευθει με τους δικους του ορους??????
    Μπορεί και λάθος να κάνω, αλλά φτάνει μια στιγμή που λες δε θελω να αναλώνομαι σε άτομα που δεν είναι τα ιδανικά. Θελω εναν ανθρωπο ετσι ετσι κ ετσι και θα τον βρω και θα κανω σχεση μαζί του. Θελω αυτό και το θέλω τώρα. Είναι κάπως παράλογο αυτό γιατί δε μπορεί να απαιτεί κανεις να αποκτήσει εναν ανθρωπο κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του. Συμβαίνει όμως.
    Ισως να χεις συμβιβαστει στο παρελθόν με κάποιον/κάποια και τον επόμενο που θα βρείς να μην διαπραγματεύεσαι καν να τον δεχτείς αλλά να θες να γίνει και αυτό που θέλεις.
    Βεβαια ο φιλος μας εδώ δε νομίζω να είχε καμια αυταρχική και παράλογη απαίτηση, απλώς θεωρώ πως η αλλη τον ψυχολόγησε και του δινε αυτό που ήθελε να ακουσει για να χει παρεα στο τηλέφωνο.

  14. #329
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Αυτη ηταν η μουρη που πουλαγε, αυτο μπορει να κανει με ολους!
    Μπορεις σε παρακαλω να διευκρινησεις αυτο που λες οτι
    Είχα την ανάγκη να ερωτευτώ μια κοπέλα με χαρακτηριστικά που αφενός με έκανε να πιστέψω ότι είχε (και τα περισσότερα πιθανό να τα είχε, όσον αφορά τρόπο ζωής, διασκέδασης, σεξουαλικότητας κλπ.)?
    Εννοεις απελευθερωμενη και ξεγνοιαστη? προκλητικη και ανεμελη? χωρις ταμπου, με τις εξοδους της, κλπ? και φυσικα με πολυυυ προσεγμενη εμφανιση??


    αν ναι, οκ αν μιλαμε για ηλικιες κατω των 30, μη σου πω και κατω των 25, ειναι μια μουρη ολα αυτα, ενας μυθος της ηλικιας. Θα κανει τον κυκλο του και αυτο, και θα περασει σε αλλη φαση.
    Εγω στα 20 και στα 25 μου ψαρωνα τρομερα απεναντι σε τετοιες κοπελες, μη σου πω οτι μαραζωνα. Και τελικα τωρα που κλεινω τα 38 και βλεπω τις περισσοτερες που επαιζαν τοτε τις θεογκομεναρες, τωρα να ειναι ανεργες ή νοικοκυρομανες ή να δουλευουν σαν σκλαβες για την επιβιωση, ξερεις τι λεω??? ποσο μαλακας ημουν που τοτε στενοχωριομουν και δεν μπορουσα να με εκτιμησω...

    Είχα ξαναγράψει παλιότερα ότι η κοπέλα δεν εμφάνισε ξαφνικά και από το πουθενά τη διαταραχή. Ήδη από την εφηβεία της είχε παρουσιάσει κάποια θέματα (αναφορικά με γεγονότα που μου είχε διηγηθεί η ίδια), αλλά και η ενήλικη ζωή της, είναι κάτι παραπάνω από πιθανό να ήταν σαφώς υπό την επήρρεια διπολικής διαταραχής. Όπως είχα σχολιάσει, ίσως κανείς να μην έχει γνωρίσει ποτέ την κοπέλα αυτή, ως ενήλικα τουλάχιστον, σε κατάσταση εκτός διαταραχής.
    Όλα αυτά προκύπτουν από γεγονότα και συνήθειες της ζωής της που είτε μου διηγηθηκε εκείνη, είτε τα έμαθα από τρίτους στην πορεία.
    Μερικά από τα "σημάδια" παρουσίας διπολικής διαταραχής ήδη από τα πρώτα χρόνια ενήλικης ζωής είναι τα ασύδοτα ξενύχτια, που κρατούσαν ως τις 11 το.....επόμενο πρωί. Από μπαράκι σε μπαράκι, με ατέλειωτη κατανάλωση αλκοόλ και διασκέδαση χωρίς φρένο, σα να μην υπάρχει αύριο. Επίσης, απ' όσα μου έχει πει η ίδια, όταν πήγαινε σε κάποιο μπαράκι, δεν είχε πρόβλημα να πλησιάσει αγνώστους, να συσχετιστεί μαζί τους, ακόμα και να γίνει ιδιαίτερα διαχυτική μ' αυτούς, της έκανε μάλιστα εντύπωση που τα αγόρια που τη συνόδευαν εκνευρίζονταν και της έκαναν σκηνή !!!! Δεν είχε πρόβλημα να ανεβαίνει σε τραπέζια να χορεύει, έστω και μόνη της, ή να κάνει "τρέλες". Παρουσίαζε επίσης τρομερές εκρήξεις θυμού χωρίς λόγο και αιτία, που οι γνωστοί και φίλοι την χαρακτήριζαν "ψυχάκι" και κάποιοι την προέτρεπαν να δει ψυχίατρο, άπό πολύ νωρίς !!! Επίσης, στο σεξουαλικό κομμάτι, εμφάνιζε μια υπερβολική "δραστηριότητα". Περιγραφές για σεξουαλική όρεξη ακόμα και στη διάρκεια που ήταν σε έξοδο με το αγόρι της και απαίτηση απ΄αυτόν να το κάνουν στην τουαλέτα ή σε κάποια απόμερη γωνιά του μαγαζιού, ακόμα και δεύτερη φορά πριν φύγουν από το μαγαζί !!!! έστω κι αν ήταν με παρέα !!!! Φίλοι του ενός μάλιστα την παρακάλεσαν να σταματήσει να "ξεζουμίζει" το φίλο τους, που δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του !!!! Και δημιουργία σχέσεων χωρίς σταματημό και έλεγχο και χωρίς να υπάρχει κάποιος άντρας που μου ανέφερε ως φίλο με τον οποίο να μην το είχε κάνει !!!!! "Όλοι σας για το σεξ με θέλετε" μου έλεγε σε εκρήξεις οργής της αργότερα, υποθέτω όμως ότι μάλλον εκείνη τους ήθελε όλους για σεξ. Άλλωστε και οι παλιές φωτογραφίες της, ήταν γεμάτες με μεγάλες παρέες και άντρες να την περιστοιχίζουν και να είναι σε ιδιαίτερα κοντινές αποστάσεις απ' αυτήν, σε εγκάρδια στιγμιότυπα. Ακόμα και οι φωτογραφίες μέσα από το σπίτι της (αμέτρητες κι αυτές) ήταν βγαλμένες από κάποιο δεσμό της κάθε φορά. Σκηνές ακόμα και να κοιμάται, να τρώει, μα πίνει κσφέ ή απλώς να κάθεται στο μπαλκόνι της είχαν "αποθανατιστεί" από καποιον που ήταν μαζί της στο σπίτι.
    Και μετά, μέσα σε όλες αυτές τις συμπεριφορές που σαφώς παραπέμπουν σε μανιακά επισόδια, να πέφτει σε καταστάσεις που κλεινόταν στο σπίτι για βδομάδες και δεν ήθελα να μιλήσει σε κανένα, να μην ανοίγει πόρτες, να μην απαντάει σε τηλέφωνα, τίποτα.
    Πριν υποψιαστώ και αργότερα μάθω για την κατάστασή της, ο συνδυασμός αυτός ξέφρενης ζωής, ξενυχτιών, διασκέδασης και ελεύθερου σεξ, με είχε συνεπάρει, ειδικά από τη στιγμή που η κοπέλα αυτή δεν έμενε στην πόλη μου ώστε να χρειαστεί να ανέχομαι τα "στραβά" της. Σκεφτόμουν ότι ήταν η καλύτερη περίπτωση για μια σχέση από απόσταση, με τα ατέλειωτα ξενύχτια του Π/Σ/Κ και έρωτα που δεν θα μου αρνιόταν, αφού η ίδια αυτοαποκαλούνταν "σεξ μάνιακ". Μετά από τις πρώτες ακυρώσεις των συναντήσεών μας, κι ενώ ακόμα δεν είχα ιδέα τι συνέβαινε, άρχισα να θεωρώ ότι ήμουν ο μοναδικός άντρας με τον οποίο αρνιόταν να βρεθεί στην ουσία και δεν μου ερχόταν και τόσο καλά αυτή η σκέψη. Είχε κι ένα άλλο πακέτο χαρακτηρισιτκών, ομορφιά, εξυπνάδα, χιούμορ και απίστευτο καλλιτεχνικό ταλέντο που με είχαν τρελάνει από την αρχή, έτσι κι αλλιώς.
    Αργότερα, όταν πλέον είχα αρχίσει να μαθαίνω τι γίνεται, είχε ήδη δημιουργηθεί μέσα μου η εμμονή μαζί της μετά απ' όλα αυτά τα καμώματά της, που σε συνδυασμό πλέον με την ανάγκη να σταθώ δίπλα της και να τη στηρίξω, με έφεραν στην κατάσταση που βρέθηκα για ένα περίπου τρίμηνο.
    Last edited by avgeris; 21-04-2017 at 09:03.

  15. #330
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Μπορεί και λάθος να κάνω, αλλά φτάνει μια στιγμή που λες δε θελω να αναλώνομαι σε άτομα που δεν είναι τα ιδανικά. Θελω εναν ανθρωπο ετσι ετσι κ ετσι και θα τον βρω και θα κανω σχεση μαζί του. Θελω αυτό και το θέλω τώρα. Είναι κάπως παράλογο αυτό γιατί δε μπορεί να απαιτεί κανεις να αποκτήσει εναν ανθρωπο κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του. Συμβαίνει όμως.
    Ισως να χεις συμβιβαστει στο παρελθόν με κάποιον/κάποια και τον επόμενο που θα βρείς να μην διαπραγματεύεσαι καν να τον δεχτείς αλλά να θες να γίνει και αυτό που θέλεις.
    Βεβαια ο φιλος μας εδώ δε νομίζω να είχε καμια αυταρχική και παράλογη απαίτηση, απλώς θεωρώ πως η αλλη τον ψυχολόγησε και του δινε αυτό που ήθελε να ακουσει για να χει παρεα στο τηλέφωνο.

    Η μόνη "απαίτηση" από μια σχέση μαζί της θα ήταν να βρισκόμαστε κάποιες φορές, στην πόλη της ή στην πόλη μου, και να περνάμε μαζί κάποιες μέρες διακοπών σε μια ελεύθερη σχέση απά απόσταση, την οποία και η ίδια έδειχνε να επιδιώκει. Και δε θα ήταν μια σχέση μόνο σεξουαλική, ένιωθα γι αυτήν πράγματα και νόμιζα ότι ένιωθε κι εκείνη. Μιλούσαμε για αγκαλιές σε ηλιοβασιλέματα, για βόλτες στη φύση πιασμένοι χέρι-χέρι, για τέτοια πράγματα που καλύπτουν μεγάλο φάσμα αναγκών σε μια σχέση.
    Όντως, με ψυχολόγησε μια χαρά (άλλωστε η αγάπη για τη φύση και το φυσικό περιβάλλον ήταν κάτι που το κατάλαβε αμέσως) και το χρησιμοποίησε μια χαρά.

Page 22 of 31 FirstFirst ... 122021222324 ... LastLast

Similar Threads

  1. μια ιστορια παραξενη για πολλους
    By soking in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 21-04-2016, 02:35
  2. Η σχέση μ ένα διπολικο
    By George64 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 21-11-2012, 11:53
  3. μια παραξενη θλιψη..
    By secretly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 09-08-2012, 23:02
  4. Παραξενη ιστορια με κοπελα.
    By napoleonh7 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2012, 19:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •