Ερώτηση σε μια παράξενη ιστορία με διπολικό άτομο. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 31 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 455
  1. #16
    Αν δεν μπορεί να βγει ούτε στο κατώφλι της πόρτας τι να πω; μπορεί πράγματι να φοβάται παρα πολύ αλλά εσύ εκτός από επικοινωνία και υποστήριξη δεν μπορείς να κάνεις κάτι παραπάνω. Αν αγαπάς

    χαλάλι.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    Δεν τα έχουμε, αφού δεν έχουμε ειδωθεί καν. Έχουμε αναπτύξει μια πολύ ιδιόρυθμη σχέση μέσω facebook και τηλεφωνημάτων. Το "να με θυμάται" σημαίνει να θυμάται κάποια έστω πράγματα από αυτή την σχέση, κάποια από αυτά που έλεγε ότι αισθανόταν. Το "ενεργή σεξουαλικά" είναι κάτι που η ίδια θέλει να μου περάσει, λέγοντάς μου ότι βγαίνει συχνά και έχει σεξουαλικές επαφές με διάφορα άτομα, κυρίως πρώην της (κάτι που φυσικά δεν ισχύει, αφού μένει κλεισμένη στο σπίτι). Όλα αυτά ανήκουν στο πλαίσιο των πλούσιων ερωτικών ψευδαισθήσεών της. Σίγουρα έχει σεξουαλικές ορέξεις, την έχω ακούσει αρκετές φορές όταν μιλούσαμε τηλεφωνικά να είναι σε κατάσταση ερωτικής υπερδιέγερσης.
    Κατάλαβα, δεν είναι σίγουρο αν θα σε θυμάται τελείως μετά. Λίγο σίγουρα θα σε θυμάται, αλλά το πως ένιωθε και όλα αυτά κανείς δεν ξέρει.......δυστυχώς. Να σε ρωτήσω κάτι τα φάρμακά της τα παίρνει; Γιατί εμένα μου μυρίζει ότι δεν τα παίρνει και σε αυτό είναι υπεύθυνη η ίδια...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Αvgeris εγω νομιζα οτι σου ειπε οτι θα λειψει λιγο καιρο (σου ειπε οτι θα παει ταξιδι ενω θα εισαχθει σε κλινικη)δεν ισχυει αυτο;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Κατάλαβα, δεν είναι σίγουρο αν θα σε θυμάται τελείως μετά. Λίγο σίγουρα θα σε θυμάται, αλλά το πως ένιωθε και όλα αυτά κανείς δεν ξέρει.......δυστυχώς. Να σε ρωτήσω κάτι τα φάρμακά της τα παίρνει; Γιατί εμένα μου μυρίζει ότι δεν τα παίρνει και σε αυτό είναι υπεύθυνη η ίδια...
    Πιθανό μα τα παίρνει, έμαθα ότι ο πατέρας της πηγαίνει και ελέγχει τη στιγμή που είναι να τα πάρει. Δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά. Κάποια φορά που μιλούσαμε στο τηλέφωνο, άκουγα τον πατέρα της να ψάχνει κάτι κι εκείνη του έλεγε που να βρει κάτι χάπια, ίσως να ήταν τα δικά της. Πάντως, τις τελευταίες βδομάδες, έδειχνε πολύ έντονα σημάδια αποδιοργάνωσης και είναι σίγουρο ότι εκδήλωσε κάποια επεισόδια μανίας, που ήταν φανερά και από το τηλέφωνο (ερωτική έξαψη, υπερευερεθιστότητα, έντονη λογόρροια και φυγή ιδεών, υπερδραστηριότητα κλπ.). Έχει δημιουργήσει ένα πολύ πλούσιο δικό της κόσμο στο μυαλό, γεμάτο ίντριγκες και διαμάχες κυρίως με μέλη της οικογένειάς της αλλά και φίλους της, γεμάτο με ξενύχτια και ερωτικούς συντρόφους στο παρόν (στο παρελθόν είναι δεδομένο ότι τέτοια είχε αρκετά), γεμάτο με δουλειές που έχει αναλάβει (ο πατέρας της είπε ότι έχει να ασχοληθεί με οποιαδήποτε δουλειά πάνω από ένα 6μηνο) και συν τοις άλλοις, η ψυχίατρός της θεωρεί ότι θέλει να προκαλεί τον οίκτο και τη συμπόνοια των άλλων (κάτι που κάνει πολύ έντονα με μένα). Το να με θυμάται έστω και λίγο ως άτομο του ευρύτερου περιβάλλοντός της μου είναι αρκετό, αν και όποτε κάνει μια σωστή θεραπεία και ισορροπήσει. Τι πρόβλημα είναι ότι ενώ είναι δεδομένο ότι χρειάζεται νοσηλεία σε κλινική, η ίδια μου το ανέφερε ως πιθανότητα και μάλιστα κάποια στιγμή αναρωτήθηκε αν θα την αγαπάω το ίδιο μετά από ένα μήνα, αντιδρά έντονα στην ιδέα και λέει ότι θέλει να το αντιμετωπίσει στο σπίτι (θεωρεί ότι το πρόβλημά της είναι ο αλκοολισμός, κάποτε που της ανέφερα τον όρο διπολική διαταραχή για να την ψαρέψω, μου έιπε "ευτυχώς δεν έχω τέτοια πράγματα").

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    Αvgeris εγω νομιζα οτι σου ειπε οτι θα λειψει λιγο καιρο (σου ειπε οτι θα παει ταξιδι ενω θα εισαχθει σε κλινικη)δεν ισχυει αυτο;

    Ναι, πριν μια βδομάδα το ανέφερε δυο φορές, έμαθα μάλιστα από τρίτη πηγή ότι υπάρχει πιθανότητα να εισαχθεί μέσα στο μήνα. Ανέφερε ότι πιθανό να λείψει για κάποιο καιρό για να αντιμετωπίσει τον αλκοολισμό (αυτό νομίζει ότι έχει), μίλησε για 4-5 μήνες, μετά από κάποιες ώρες με ρώτησε αν θα την αγαπάω το ίδιο μετά από ένα μήνα (όταν τη ρώτησα γιατί το ρωτάει, δεν μου απάντησε), επίσης είπε ότι δεν μπορεί να κάνει τώρα εισαγωγή επειδή είχε φύγει την τελευταία φορά από την κλινική με δική της θέληση και υπάρχει κάποια "ποινή" ενός 6μηνου μέχρι να την ξαναδεχτούν (αυτό βέβεια δεν ξέρω αν ισχύει). Είπε επίσης ότι μπορεί να πάει να απομονωθεί στο σπίτι ενός φίλου της σε κάποια άλλη πόλη, δεν ξέρω αν ήταν κι αυτό στα πλαίσια της γενικότερης αποδιοργάνωσής της και των παιχνιδιών που κάνει το μυαλό της. Είπε επίσης πως ό,τι και να γίνει, ένα καφέ θα τον πιει μαζί μου πριν κάνει οτιδήποτε (κι αυτό δεν ξέρω κατά πόσο το εννοούσε και τι είχε στο μυαλό της, στην πόλη που μένω πάντως υπάρχει ψυχιατρική κλινική και δεν είναι πολύ μακριά από την δική της).

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Σιγουρα εχει διπολικη; Γιατι εχει πολυ εντονα συμπτωματα! Παντως ναι, θα σε θυμαται απο λιγο εως πολυ σιγουρα, μην αγχωνεσαι δεν εχει αμνησια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Μεγάλε το μωρό είναι πανέξυπνο κ σε εκμεταλευεται και πολύ χαίρομαι γτ έχει πρόβλημα περαστικά σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εγω παντως 2 φορες μπηκα σε κλινικες και τις 2 φορες μετα μια χαρα ειχα αισθηματα οπως και πριν μπω για καποιους ανθρωπους
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Σιγουρα εχει διπολικη; Γιατι εχει πολυ εντονα συμπτωματα! Παντως ναι, θα σε θυμαται απο λιγο εως πολυ σιγουρα, μην αγχωνεσαι δεν εχει αμνησια.

    Η διάγνωση της ψυχιάτρου ήταν διπολική διαταραχή με έντονες παραληρητικές ιδέες και ψευδιασθήσεις ερωτικού περιεχομένου, καθώς και εκούσιος εγκλεισμός στο σπίτι από έντονο σοκ που πέρασε μετά από επίθεση από άγνωστο (χωρίς να ξέρουμε αν υποήρξε πραγματικό ή φανταστικό γεγονός, η ψυχίατρος θεωρεί ότι ήταν μάλλον φανταστικό). Να σημειώσω ότι εδώ και αρκετά χρόνια, είχε παρουσιάσει ιδέες ότι την παρακολουθούν και ότι θέλουν να της επιτεθούν. Επίσης, έχει την τάση να το παίζει θύμα και να προκαλεί οίκτο και προσοχή (κατά την ψυχίατρο, αλλά το έχω προσέξει κι εγώ φυσικά). Η αλήθεια είναι ότι, ναι, έχει πολύ έντονα συμπτώματα, αλλά είναι επίσης πιθανό και το ότι η ψυχίατρος δεν άνοιξε εντελώς τα χαρτιά της. Πάντως, όλη η ζωή της κοπέλας παρέπεμπε έντονα σε διπολική διαταραχή, ξέφρενα ξενύχτια κάθε βράδυ (επιστροφή στο σπίτι στις 10-11 το επόμενο πρωί), υπερσεξουαλικότητα, κατάχρηση αλκοόλ, υπερκοινωνικότητα σε βαθμό παρεξήγησης, υπερβολικά ευφορική διάθεση, υπερδραστηριότητα και υπερδημιουργία σε επίπεδο δουλειάς, έντονες και απότομες εκρήξεις θυμού, αλλά και μεγάλες περιόδους κατάθλιψης και απομάκρυνσης από συγγενείς και φίλους, με κλείσιμο στο σπίτι. Αυτά όλα μου τα έχει πει εκείνη, όπως και άλλα που δε χρειάζεται τώρα να αναφέρω.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    Η διάγνωση της ψυχιάτρου ήταν διπολική διαταραχή με έντονες παραληρητικές ιδέες και ψευδιασθήσεις ερωτικού περιεχομένου, καθώς και εκούσιος εγκλεισμός στο σπίτι από έντονο σοκ που πέρασε μετά από επίθεση από άγνωστο (χωρίς να ξέρουμε αν υποήρξε πραγματικό ή φανταστικό γεγονός, η ψυχίατρος θεωρεί ότι ήταν μάλλον φανταστικό). Να σημειώσω ότι εδώ και αρκετά χρόνια, είχε παρουσιάσει ιδέες ότι την παρακολουθούν και ότι θέλουν να της επιτεθούν. Επίσης, έχει την τάση να το παίζει θύμα και να προκαλεί οίκτο και προσοχή (κατά την ψυχίατρο, αλλά το έχω προσέξει κι εγώ φυσικά). Η αλήθεια είναι ότι, ναι, έχει πολύ έντονα συμπτώματα, αλλά είναι επίσης πιθανό και το ότι η ψυχίατρος δεν άνοιξε εντελώς τα χαρτιά της. Πάντως, όλη η ζωή της κοπέλας παρέπεμπε έντονα σε διπολική διαταραχή, ξέφρενα ξενύχτια κάθε βράδυ (επιστροφή στο σπίτι στις 10-11 το επόμενο πρωί), υπερσεξουαλικότητα, κατάχρηση αλκοόλ, υπερκοινωνικότητα σε βαθμό παρεξήγησης, υπερβολικά ευφορική διάθεση, υπερδραστηριότητα και υπερδημιουργία σε επίπεδο δουλειάς, έντονες και απότομες εκρήξεις θυμού, αλλά και μεγάλες περιόδους κατάθλιψης και απομάκρυνσης από συγγενείς και φίλους, με κλείσιμο στο σπίτι. Αυτά όλα μου τα έχει πει εκείνη, όπως και άλλα που δε χρειάζεται τώρα να αναφέρω.
    Σορυ αλλα εφυγα απο το φορουμ. Θα διαγραφει και ο λογαριασμος μου.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μεγάλε το μωρό είναι πανέξυπνο κ σε εκμεταλευεται και πολύ χαίρομαι γτ έχει πρόβλημα περαστικά σου

    Ναι, όντως είναι πανέξυπνη και αρκετά χειριστική. Δεν έχεις άδικο.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Σορυ αλλα εφυγα απο το φορουμ. Θα διαγραφει και ο λογαριασμος μου.
    ??????????

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    ??????????
    Μου επιτεθηκαν 3 μην τους χαρακτηρισω και με αναγκασαν να φυγω για να βρω την ηρεμια μου. Σορυ.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by always sad View Post
    Μου επιτεθηκαν 3 μην τους χαρακτηρισω και με αναγκασαν να φυγω για να βρω την ηρεμια μου. Σορυ.
    Λυπάμαι πραγματικά γι αυτό. Αξίζει όμως τον κόπο να διαγραφείς για χάρη τους;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Quote Originally Posted by Deleted240217a View Post
    Μου επιτεθηκαν 3 μην τους χαρακτηρισω και με αναγκασαν να φυγω για να βρω την ηρεμια μου. Σορυ.
    Τι εγινε βρε παιδι;Εσυ που εδινες αγκαλιτσα;Ποιοι 3; Και στην τελικη γιατι τους δινεις σημασια;Μεινε!

Page 2 of 31 FirstFirst 123412 ... LastLast

Similar Threads

  1. μια ιστορια παραξενη για πολλους
    By soking in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 21-04-2016, 03:35
  2. Η σχέση μ ένα διπολικο
    By George64 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 21-11-2012, 12:53
  3. μια παραξενη θλιψη..
    By secretly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 10-08-2012, 00:02
  4. Παραξενη ιστορια με κοπελα.
    By napoleonh7 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2012, 20:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •