Ερώτηση σε μια παράξενη ιστορία με διπολικό άτομο. - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 31 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast
Results 76 to 90 of 455
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μαλιστα..οποτε εφοσον πηγαινεις σε ψυχολογο θα το συζητησεις φανταζομαι εκτενως τι ειναι αυτο που σε προσελκυει σε ολο αυτο..
    οκ..καταλαβαινω.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    Είναι απαραίτητο να σημειώσω κάτι. Δεν θεωρώ ότι η στάση που έχω κρατήσει στην ιστορία είνια λογική. Και για τους περισσότερους, μην πω όλους, μπορεί να φαίνομαι παράξενος ή οτιδήποτε άλλο, τουλάχιστον κρίνοντας από την ιστορία αυτή και μόνο. Δεν είμαι όμως εδώ για να μιλήσω για το γιατί τηρώ αυτή τη στάση, ίσως ούτε εγώ έχω σαφή και λογικοφανή απάντηση σε αυτό. Είμια εδώ για να ακούσω κάποιες απόψεις σχετικά με το πως θα μπορούσα να κάνω καλό σ' αυτή την κοπέλα με δεδομένο ότι συνεχίζω την επαφή μαζί της. Αν ήταν να σταματήσω να ασχολούμαι, θα το είχα ήδη κάνει, έχω τόσους ανθρώπους που μου το λένε εδώ και 2-3 μήνες, δεν θα έμπαινα σε ένα φόρουμ με τόσο εξειδικευμένο περιεχόμενο να αναζητήσω γνώμες από ανθρώπους που εχουν βιώσει ανάλογες καταστάσεις και έχουν μια πιο άμεση προσέγγιση στο θέμα αν είχα αποφασίσει να ξεκόψω. Και όπως είπα πιο πριν, ήδη έχω διαβάσει πολύ σημαντικές απόψεις που με οδήγησαν σε κινήσεις πιο ουσιαστικές, όπως το ότι της μίλησα "χύμα" και όπως φαίνεται, ήταν κάτι που είχε αποτέλεσμα. Το γιατί το συνεχίζω είναι κάτι που δεν μπορώ να απαντήσω αυτή τη στιγμή, είναι δύσκολο να το εξηγήσω έτσι κι αλλιώς.
    δεν βλεπω τιποτε παραλογο στην σταση σου και στην ολη ιστορια.
    προβληματικο, ναι, πολυ. παραλογο ομως, καθολου.

    νομιζω οτι ενα κομβικο σημειο αν σε ενδιαφερει το γιατι, ειναι αν συμβαινει κι αλλες φορες να σε ελκουν αδιεξοδες η μονοπλευρες καταστασεις.
    πχ, δεσμευμενες, γυναικες που σε απορριπτουν κλπ.

    ενα αλλο ερωτημα ειναι το πως τα πας με το αλλο φυλο.
    εχεις κατακτησεις?
    οι κατακτησεις σου αυτες ειναι εφαμιλλης ομορφιας με την κοπελα που ασχολεισαι?
    λιγο επιφανειακο το ερωτημα μου εκ [πρωτης οψεως, αλλα εχω λογους που το ρωταω.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν βλεπω τιποτε παραλογο στην σταση σου και στην ολη ιστορια.
    προβληματικο, ναι, πολυ. παραλογο ομως, καθολου.

    νομιζω οτι ενα κομβικο σημειο αν σε ενδιαφερει το γιατι, ειναι αν συμβαινει κι αλλες φορες να σε ελκουν αδιεξοδες η μονοπλευρες καταστασεις.
    πχ, δεσμευμενες, γυναικες που σε απορριπτουν κλπ.

    ενα αλλο ερωτημα ειναι το πως τα πας με το αλλο φυλο.
    εχεις κατακτησεις?
    οι κατακτησεις σου αυτες ειναι εφαμιλλης ομορφιας με την κοπελα που ασχολεισαι?
    λιγο επιφανειακο το ερωτημα μου εκ [πρωτης οψεως, αλλα εχω λογους που το ρωταω.

    Πολύ ωραίο ερώτημα και θα το απαντήσω. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το αντίθετο φύλο. Ίσα-ίσα, είχα και έχω πολλές κατακτήσεις, εμφανισιακά θα με χαρακτήριζε κάποιος τουλάχιστον"γοητευτικό" και "εμφανίσμο", με καλό "πρόλογο" και αρκετό "θράσος". Γενικά, οι "απορρίψεις" ήταν σίγουρα πολύ λιγότερες από τις κατακτήσεις. Και γενικά, δεν είχα κανένα πρόβλημα να απορρίψω ακόμα και ωραίες γυναίκες με τις οποίες έβλεπα ότι δεν προχωρούσε η κατάσταση ή ότι δεν έδειχναν ενδιαφέρον. Στα γούστα μου, ήμουν πάντα "δύσκολος".
    Από εκεί και μετά, μπαίνει το κρίσιμο ερώτημα. Αν οι κατακτήσεις ήταν εφάμιλλης ομορφιάς με την κοπέλα. Θα το πάω παραπέρα και θα ρωτήσω αν ήταν εφάμιλλων προσόντων ή ταλέντων. Εκεί η απάντηση είναι μάλλον "όχι". Δεν αναφέρομαι μόνο στην εμφάνιση (όποιος την είδε, την χαρακτήρισε το λιγότερο "πολύ όμορφη"), αλλά και σε κάποια ιδιαίτερα καλλιτεχνικά και άλλα ταλέντα της που με τράβηξαν πολύ. Μην αναφέρω κάτι περισσότερο, θα πω μόνο ότι ιδιαίτερα σε ένα καλλιτεχνικό τομέα, ήταν (λέω ήταν γιατί τον τελευταίο χρόνο τα παράτησε) ένα από τα πιο μεγάλα ταλέντα που γνώρισα (τυχαίνει με τον τομέα αυτό να έχω σχέση, αφού με αυτόν ασχολήθηκαν και ο πατέρας μου και ο παππούς μου). Όσο σκεφτόμουν το ταλέντο της, τόσο μου φαινόταν αδύνατο να την παρατήσω. Η ομορφιά της σε συνδυασμό με το μεγάλο ταλέντο της με κρατούσαν πάντα κοντά της. Άλλωστε, εδώ και μήνες την παρακινώ να ξαναασχοληθεί με αυτό, γιατί θα είναι κρίμα να στερήσει από τον κόσμο τέτοιο ταλέντο (και η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο μήνα, άρχισε δειλά-δειλά να κάνει κάποιες προσπάθειες).

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μαλιστα..οποτε εφοσον πηγαινεις σε ψυχολογο θα το συζητησεις φανταζομαι εκτενως τι ειναι αυτο που σε προσελκυει σε ολο αυτο..
    οκ..καταλαβαινω.

    Αυτό που ανέφεραν και η ψυχολόγος και ο ψυχίατρος είναι ότι ως προσωπικότητα γενικά είμαι άτομο που απέχει πολύ από αυτό που λέμε "μέσο όρο", άνθρωπος που του αρέσει να "προκαλεί" και να "ξεφεύγει". Θεωρούν μάλιστα ότι εμφανίζω αρκετά στοιχεία οριακών υπομανιακών συμπεριφορών κάποιες φορές, όπως το ότι μ΄αρέσει να ξεφαντώνω με θορυβώθεις και έντονους τρόπους, να είμαι η "ψυχή της παρέας" με ατέλειωτες και ασταμάτητες πλάκες και πειράγματα, με έντονη σεξουαλικότητα προς το γυναικείο φύλο, με υπερβολική ορισμένες φορές διαχυτικότητα ακόμα και με αγνώστους κλπ. κλπ. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θεωρούν ότι έχω περάσει κάποιο επικίνδυνο "κατώφλι" στη συμπεριφορά μου ούτε ότι υπάρχει οποιοσδήποτε κίνδυνος να συμβεί κάτι τέτοιο. Απλώς, ένα άτομο που δεν ακολουθεί "πεπατημένες" και "μόδες", του αρέσει και επιδιώκει να ξεχωρίζει στο πλήθος και θέλει να τα κάνει όλα με ένα δικό του, ιδιαίτερο τρόπο. Ίσως, λέω ίσως, εκεί να βρίσκεται και κάποια εξήγηση στο τι με προσέλκυσε σε μια κοπέλα που στις "καλές εποχές" της, ζούσε μια σχεδόν μποέμικη ζωή και είχε πολλά κοινά στοιχεία με μένα στον τρόπο που φερόταν και διασκέδαζε. Λέω ΙΣΩΣ....

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    θα το πω γιατί θα σκάσω: με τριβελίζει κάτι μέρες τώρα μια ανάποδη σκέψη: όλο τούτο το κατεβατό μου φαίνεται σαν ένα ιδιόρρυθμο τρολάρισμα ενός ανθρώπου που θέλει να επιβεβαιωθεί και μεις οι συνομιλητές, που ζούμε στην ατμόσφαιρα του δικού μας προβλήματος αλλά και συμπάσχουμε κρατημένοι χεράκι-χεράκι, πέφτουμε μέσα σαν ώριμα φρούτα. αν είναι έτσι, επαναλαμβάνω αν, τότε βγάζω το καπέλο στον mastermind που σκέφτεται, ενορχηστρώνει και εκτελεί αυτήν την τέλεια μηχανή. όμως, αν για μας είναι ένας ακόμη βραχύβιος προβληματισμός κοντά στους άλλους, για τον άνθρωπο-genius, που κουράζεται τόσο να στήσει την τέλεια μηχανή, είναι απώλεια ουσιώδους χρόνου από την ίδια τη ζωή. φιλαράκι, λυπούμαι, αλλά δεν σε πιστεύω πια..
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    θα το πω γιατί θα σκάσω: με τριβελίζει κάτι μέρες τώρα μια ανάποδη σκέψη: όλο τούτο το κατεβατό μου φαίνεται σαν ένα ιδιόρρυθμο τρολάρισμα ενός ανθρώπου που θέλει να επιβεβαιωθεί και μεις οι συνομιλητές, που ζούμε στην ατμόσφαιρα του δικού μας προβλήματος αλλά και συμπάσχουμε κρατημένοι χεράκι-χεράκι, πέφτουμε μέσα σαν ώριμα φρούτα. αν είναι έτσι, επαναλαμβάνω αν, τότε βγάζω το καπέλο στον mastermind που σκέφτεται, ενορχηστρώνει και εκτελεί αυτήν την τέλεια μηχανή. όμως, αν για μας είναι ένας ακόμη βραχύβιος προβληματισμός κοντά στους άλλους, για τον άνθρωπο-genius, που κουράζεται τόσο να στήσει την τέλεια μηχανή, είναι απώλεια ουσιώδους χρόνου από την ίδια τη ζωή. φιλαράκι, λυπούμαι, αλλά δεν σε πιστεύω πια..
    γιατι τοσο βρυγδουπη δηλωση? τι σε κανει να πιστευεις οτι τρολαρει?εμενα δεν μου φαινεται κατι τετοιο παντως....
    μηπως επειδη ειναι εκδηλωτικος, εκφραστικος κ περιγραφει τον εαυτο του ως τυπο Boem? γιατι κ γω οπως περιγραφει τον εαυτο του, ετσι ακριβως ειμαι..
    δεν μου κανει καμια μα καμια εντυπωση, ναι ειμαι κ γω η ψυχη της παρεας, φωνακλου, γελαω με το στομα ανοιχτο κ με ολη μου την καρδια..
    η αληθεια ειναι οτι κ εμενα με προσελκυουν ατομα με παθολογια, οχι ομως ισως για σχεση αλλα για φιλους στανταρ.. κ ειναι κατι που παντα ψαχνω στην ζωη μου, δλδ αναζητω τον λογο για τον οποιο το κανω αυτο, να επιλεγω δλδ ατομα με παθολογια στον κυκλο μου..
    ενα πραματακι μονο που σκεφτομαι ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι εκφραζουν την πλευρα που φοβομαστε κ ισως το επιλεγουμε γιατι θελουμε να το γνωρισουμε απο κοντα αυτο το κομματι μας, καθολου απιθανο, ειναι κ αυτο μια καλη ερμηνεια..
    αλλα δεν βρισκω τον λογο να τον θεωρω τρολλ..με τιποτα.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    γιατι τοσο βρυγδουπη δηλωση? τι σε κανει να πιστευεις οτι τρολαρει?εμενα δεν μου φαινεται κατι τετοιο παντως....
    μηπως επειδη ειναι εκδηλωτικος, εκφραστικος κ περιγραφει τον εαυτο του ως τυπο Boem? γιατι κ γω οπως περιγραφει τον εαυτο του, ετσι ακριβως ειμαι..
    δεν μου κανει καμια μα καμια εντυπωση, ναι ειμαι κ γω η ψυχη της παρεας, φωνακλου, γελαω με το στομα ανοιχτο κ με ολη μου την καρδια..
    η αληθεια ειναι οτι κ εμενα με προσελκυουν ατομα με παθολογια, οχι ομως ισως για σχεση αλλα για φιλους στανταρ.. κ ειναι κατι που παντα ψαχνω στην ζωη μου, δλδ αναζητω τον λογο για τον οποιο το κανω αυτο, να επιλεγω δλδ ατομα με παθολογια στον κυκλο μου..
    ενα πραματακι μονο που σκεφτομαι ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι εκφραζουν την πλευρα που φοβομαστε κ ισως το επιλεγουμε γιατι θελουμε να το γνωρισουμε απο κοντα αυτο το κομματι μας, καθολου απιθανο, ειναι κ αυτο μια καλη ερμηνεια..
    αλλα δεν βρισκω τον λογο να τον θεωρω τρολλ..με τιποτα.
    μμμ αγαπητή μου, έτσι κατά πώς λες σκεφτόμουν ως πριν μερικές μέρες και όταν γύριζα ανάποδα, το απόδιωχνα. το τελευταίο ποστ είναι επιτηδευμένα περιγραφικό. επιφυλάσσομαι
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν μπορω να το πω αυτο..κ γω οταν μιαλω για μενα ειμαι αρκετα περιγραφικη...

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    θα το πω γιατί θα σκάσω: με τριβελίζει κάτι μέρες τώρα μια ανάποδη σκέψη: όλο τούτο το κατεβατό μου φαίνεται σαν ένα ιδιόρρυθμο τρολάρισμα ενός ανθρώπου που θέλει να επιβεβαιωθεί και μεις οι συνομιλητές, που ζούμε στην ατμόσφαιρα του δικού μας προβλήματος αλλά και συμπάσχουμε κρατημένοι χεράκι-χεράκι, πέφτουμε μέσα σαν ώριμα φρούτα. αν είναι έτσι, επαναλαμβάνω αν, τότε βγάζω το καπέλο στον mastermind που σκέφτεται, ενορχηστρώνει και εκτελεί αυτήν την τέλεια μηχανή. όμως, αν για μας είναι ένας ακόμη βραχύβιος προβληματισμός κοντά στους άλλους, για τον άνθρωπο-genius, που κουράζεται τόσο να στήσει την τέλεια μηχανή, είναι απώλεια ουσιώδους χρόνου από την ίδια τη ζωή. φιλαράκι, λυπούμαι, αλλά δεν σε πιστεύω πια..

    Λυπάμαι αν αυτή την εικόνα σου έχω δώσει. Δεν ισχύει όμως τίποτα απ΄όσα λες. Και δεν βρίσκω προσωπικά και κανένα λόγο να "έστηνα" μια τέτοια ιστορία. Τι κερδίζω; Τα......Like; Στις ερωτήσεις που μου κάνει ο καθένας απαντάω, όσο το δυνατό πιο ειλικρινά. Αν κάποιος δεν με πιστεύει, πολύ καλά κάνει, λογικό το βρίσκω. Λογικό όμως βρίσκω και το να γράφω πράγματα για τον εαυτό μου, όταν κάποιος μου κάνει αντίστοιχες ερωτήσεις. Στο βαθμό βέβαια που μπορώ να επεκταθώ στο θέμα. Και το ξαναλέω, κάποιες απαντήσεις που πήρα εδώ μέσα, με βοήθησαν πάρα πολύ και ήδη φαίνεται να έχουν αποτέλεσμα. Πίστεψέ με, όταν δε θα έχω πια κανένα λόγο να με απασχολεί αυτή η ιστορία (με τον ένα ή τον άλλο τρόπο), δεν θα ξαναμπώ να "τρολλάρω" κανέναν. Ούτε θα ξαναενοχλήσω.

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εχεις λοιπον σκεφτει οτι η παθολογια σε εκφραζει καπως?μηπως πχ εκφραζει ενα κομματι σου που μπορει να ειχες φοβηθει?
    εμενα ισχυει αυτο καπως..
    βεβαια παθαινω κ το αντιθετο, επειδη φοβαμαι την παθολογια οταν την βλεπω φευγω μακρια χιλιομετρα, που συνηθως αυτο μου συμβαινει.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εχεις λοιπον σκεφτει οτι η παθολογια σε εκφραζει καπως?μηπως πχ εκφραζει ενα κομματι σου που μπορει να ειχες φοβηθει?
    εμενα ισχυει αυτο καπως..
    βεβαια παθαινω κ το αντιθετο, επειδη φοβαμαι την παθολογια οταν την βλεπω φευγω μακρια χιλιομετρα, που συνηθως αυτο μου συμβαινει.
    Η ζωή που ζούσε η κοπέλα και με εξέφραζε και με απωθούσε. Πολλές φορές, όταν αναρωτιόμουν τι στο καλό συνέβη, έπιανα τον εαυτό μου να σκέφτεται ότι ΑΝ την είχα γνωρίσει προσωπικά μέσω ενός πιο "φυσιολογικού" τρόπου (π.χ. γνωριμία,μέσω φίλων, σε ένα μπαρ κλπ.) και θα με εντυπωσίαζε και θα ήθελα να μπω στον κύκλο της και στον τρόπο ζωής της αλλά και θα με απωθούσε, θα με εκνεύριζε ίσως, η υπερβολή της σε όλο αυτό. Το έχω βιώσει και άλλοτε, με άλλες κοπέλες, και το βιώνω και τώρα συχνά, γυναίκες που μου αρέσουν πολύ επειδή είναι "μποέμ τύπισσες" να με απωθούν εξίσου πολύ επειδή....είναι "μποέμ τύπισσες". Με αυτές, μου αρέσει να "παίζω" ερωτικά, να της φλερτάρω, να τις προσεγγίζω, να νιώθω όμορφα με την παρουσία τους δίπλα μου, αλλά ταυτόχρονα να κρατάω αποστάσεις και να μην προχωρώ σε πιο έντονο ερωτισμό μαζί τους. Κάτι τέτοιο μάλλον θα συνέβαινε και με εκείνη στην περίπτωση που την είχα γνωρίσει αλλιώς. Οπότε, ναι, μπαίνει έντονα μέσα το στοιχείο του φλερτ που παίχτηκε μέσω μηνυμάτων, του "παιχνιδιού" μεταξύ μας, όταν ακόμα δεν μπορούσα καν να διανοηθώ τι συνέβαινε στην πρααγματικότητα. Και η απόσταση μεταξύ μας εξασφάλιζε το ότι η όποια σχέση μας θα ήταν απλώς ερωτική και δεν θα χρειαζόταν να περάσω στο στάδιο του "κρατάω αποστάσεις". Όταν πλέον έμαθα τι συνέβαινε (σχεδόν 3 μήνες μετά) είχα ήδη δεθεί συναισθηματικά, δεν ήξερα ακόμα το πόσα άλλα προβλήματα παρουσιάζονταν ως συνοδά της διαταραχής της. Στην αρχή πίστευα ότι το κλείσιμο στο σπίτι οφειλόταν στην κατάθλιψη, που κάποια στιγμή θα περνούσε και θα την έκανε να ξαναβγεί, γι αυτό το λόγο άλλωστε πήγα ως την πόλη της με την ελπίδα ότι τουλάχιστον θα την έβλεπα στο κατώφλι της. Αρκετά αργότερα (2 μήνες σχεδόν μετά το ταξίδι) συνειδητοποίησα ότι μένει κλεισμένη μέσα λόγω άλλου αιτίου, της φοβίας της προς τους άντρες και γενικότερα προς τους ξένους (που αν το ήξερα από πριν, πριοφανώς και δεν θα έκανα το ταξίδι). Ήδη όμως, μέρα με τη μέρα, πριν ακόμα υποπτεφθώ οτιδήποτε, είχε χτιστεί μια έντονη διαδικτυακή σχέση και μια προσμονή (από την πλευρά μου) με ένα ιδανικό σενάριο (πανέμορφη, "μποέμ τύπισσα" με την οποία ήδη είχε γίνει η ερωτική προσέγγιση χωρίς όμως την ανάγκη να την ακολουθήσω στον τρόπο ζωής της, αφού θα είμαστε μακριά). Όταν έμαθα ολόκληρη την αλήθεια (αρκετά πρόσφατα), μάλλον ήταν αρκετά αργά να ξεφύγω από όλο αυτό το σκηνικό που είχα δημιουργήσει στο μυαλό μου. Και ήδη είχα δεθεί τόσο πολύ μαζί της που δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα την άφηνα μόνη.
    Πολλά δεν κολλάνε τελείως σε όλο αυτό, αλλά είναι μια πιθανή εξήγηση που έδωσα στα γιατί και τα πως αυτής της ιστορίας.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    Αυτό που ανέφεραν και η ψυχολόγος και ο ψυχίατρος είναι ότι ως προσωπικότητα γενικά είμαι άτομο που απέχει πολύ από αυτό που λέμε "μέσο όρο", άνθρωπος που του αρέσει να "προκαλεί" και να "ξεφεύγει". Θεωρούν μάλιστα ότι εμφανίζω αρκετά στοιχεία οριακών υπομανιακών συμπεριφορών κάποιες φορές, όπως το ότι μ΄αρέσει να ξεφαντώνω με θορυβώθεις και έντονους τρόπους, να είμαι η "ψυχή της παρέας" με ατέλειωτες και ασταμάτητες πλάκες και πειράγματα, με έντονη σεξουαλικότητα προς το γυναικείο φύλο, με υπερβολική ορισμένες φορές διαχυτικότητα ακόμα και με αγνώστους κλπ. κλπ. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θεωρούν ότι έχω περάσει κάποιο επικίνδυνο "κατώφλι" στη συμπεριφορά μου ούτε ότι υπάρχει οποιοσδήποτε κίνδυνος να συμβεί κάτι τέτοιο. Απλώς, ένα άτομο που δεν ακολουθεί "πεπατημένες" και "μόδες", του αρέσει και επιδιώκει να ξεχωρίζει στο πλήθος και θέλει να τα κάνει όλα με ένα δικό του, ιδιαίτερο τρόπο. Ίσως, λέω ίσως, εκεί να βρίσκεται και κάποια εξήγηση στο τι με προσέλκυσε σε μια κοπέλα που στις "καλές εποχές" της, ζούσε μια σχεδόν μποέμικη ζωή και είχε πολλά κοινά στοιχεία με μένα στον τρόπο που φερόταν και διασκέδαζε. Λέω ΙΣΩΣ....
    μαλιστα.
    απο οσα εχεις πει, εκει που καταληγω εγω, ειναι οτι το ενδιαφερον σου ειναι καθαρα ερωτικο.
    φυσικα, θελεις να παει στον γιατρο και να ισορροπησει, ομως οχι επειδη εισαι φιλος της, αλλα κυριως γιατι οπως ειναι τωρα δεν μπορει να υπαρξει καμια εξελιξη μεταξυ σας, αφου ειναι κλεισμενη μεσα.
    φυσικα και να μην γινει απολυτως τπτ μεταξυ σας, θα εξακολουθησεις να θελεις να γινει καλα, γιατι δεν εισαι κακος ανθρωπος, αλλα αυτο ειναι δευτερευον.

    ΒΑΣΙΚΑ, αυτο που θελεις ειναι να εξακριβωσεις αν υπαρχει περιπτωση να εχει οντως καποια αισθηματα για σενα, και ακομα περισσοτερο, να εξακριβωσεις αν ειναι οντως αυτη που ονειρευεσαι οτι ειναι, τοσο σαν εμφανιση, οσο και σαν προσωπικοτητα, αλλα πανω απ ολα, απεναντι σου...

    τουτων δοθεντων, δεν βλεπω καμια εκμεταλλευση απο την κοπελα.
    βλεπω την ταση της να σε χειριζεται, αλλα αυτο δεν ειναι εκμεταλλευση.
    αυτη προσπαθει να χειριστει το ενδιαφερον σου για εκεινην και σου μοιραζει υποσχεσεις, κι εσυ προσπαθεις να χειριστεις την αναγκη που εχει απο την παρεα σου, ωστε να την φερεις στα νερα σου και να συναντηθειτε, κατα προτιμηση αφου παει στον γιατρο, μιας και χωρις να παει στον γιατρο, δεν ερχεται ετσι κι αλλιως.
    αρα κατα μια εννοια, περα απ τον ανθρωπισμο, ο γιατρος ειναι προυποθεση για να υπαρξη κατι μεταξυ σας.

    τπτ απο αυτα δεν ειναι παραλογο. γοητευτηκες απο μια κοπελα πανω απο τα στανταρ που συνηθως εχεις, και θελεις να δεις αν εχεις καποια ευκαιρια μαζι της κι αν ειναι αυτη που φανταζεσαι.
    για οσο καιρο διατηρεις την ελπιδα σου οτι μπορει και να παει και οτι μπορει αφου παει να ειναι οπως την ονειρευεσαι, θα επιμενεις. αν αποφασισεις οτι απλα κωλλυσιεργει για να μην χασει τις συνομιλιες σας, θα την παρατησεις..

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    201
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μαλιστα.
    απο οσα εχεις πει, εκει που καταληγω εγω, ειναι οτι το ενδιαφερον σου ειναι καθαρα ερωτικο.
    φυσικα, θελεις να παει στον γιατρο και να ισορροπησει, οχι επειδη εισαι φιλος της, αλλα κυριως γιατι οπως ειναι τωρα δεν μπορει να υπαρξει καμια εξελιξη μεταξυ σας.
    φυσικα και να μην γινει απολυτως τπτ μεταξυ σας, θα εξακολουθησεις να θελεις να γινει καλα, γιατι δεν εισαι κακος ανθρωπος, αλλα αυτο ειναι δευτερυον.
    ΒΑΣΙΚΑ, αυτο που θελεις ειναι να εξακριβωσεις αν υπαρχει περιπτωση να εχει οντως καποια αισθηματα για σενα, και ακομα περισσοτερο, να εξακριβωσεις αν ειναι οντως αυτη που ονειρευεσαι οτι ειναι, τοσο σαν εμφανιση, οσο και σαν προσωπικοτητα, αλλα πανω απ ολα, απεναντι σου...

    τουτων δοθεντων, δεν βλεπω καμια εκμεταλλευση απο την κοπελα.
    βλεπω την ταση της να σε χειριζεται, αλλα αυτο δεν ειναι εκμεταλλευση.
    αυτη προσπαθει να χειριστει το ενδιαφερον σου για εκεινην να σου μοιραζει υποσχεσεις, κι εσυ προσπαθεις να χειριστεις την αναγκη που εχει απο την παρεα σου, ωστε να την φερεις στα νερα σου και να συναντηθειτε, κατα προτιμηση αφου παει στον γιατρο, μιας και χωρις να παει στον γιατρο, δεν ερχεται ετσι κι αλλιως.
    αρα κατα μια εννοια, περα απ τον ανθρωπισμο, ο γιατρος ειναι προυποθεση για να υπαρξη κατι εμταξυ σας.

    τπτ απο αυτα δεν ειναι παραλογο. γοητευτηκες απο μια κοπελα πανω απο τα στανταρ που συνηθως εχεις, και θελεις να δεις αν εχεις καποια ευλαιρια μαζι της κι αν ειναι αυτη που φανταζεσαι.
    για οσο καιρο διατηρεις την ελπιδα σου οτι μπορει και να παει και οτι μπορει αφου παει να ειναι οπως την ονειρευεσαι, θα επιμενεις. αν αποφασισεις οτι απλα κωλλυσιεργει για να μην χασει τις συνομιλιες σας, θα την παρατησεις..
    Μακράν η καλύτερη ανάλυση που θα μπορούσα να διαβάσω. Ναι, όσο κι αν το ψάξω, είσαι μέσα σε ένα ποσοστό που αγγίζει το 100%. Έτσι ακριβώς είναι. ΑΚΡΙΒΩΣ. Μία μόνο "ένσταση": δεν θα την παρατήσω. Απλώς θα πάψω πλέον να ελπίζω σε οτιδήποτε ερωτικό.

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by avgeris View Post
    Η ζωή που ζούσε η κοπέλα και με εξέφραζε και με απωθούσε. Πολλές φορές, όταν αναρωτιόμουν τι στο καλό συνέβη, έπιανα τον εαυτό μου να σκέφτεται ότι ΑΝ την είχα γνωρίσει προσωπικά μέσω ενός πιο "φυσιολογικού" τρόπου (π.χ. γνωριμία,μέσω φίλων, σε ένα μπαρ κλπ.) και θα με εντυπωσίαζε και θα ήθελα να μπω στον κύκλο της και στον τρόπο ζωής της αλλά και θα με απωθούσε, θα με εκνεύριζε ίσως, η υπερβολή της σε όλο αυτό. Το έχω βιώσει και άλλοτε, με άλλες κοπέλες, και το βιώνω και τώρα συχνά, γυναίκες που μου αρέσουν πολύ επειδή είναι "μποέμ τύπισσες" να με απωθούν εξίσου πολύ επειδή....είναι "μποέμ τύπισσες". Με αυτές, μου αρέσει να "παίζω" ερωτικά, να της φλερτάρω, να τις προσεγγίζω, να νιώθω όμορφα με την παρουσία τους δίπλα μου, αλλά ταυτόχρονα να κρατάω αποστάσεις και να μην προχωρώ σε πιο έντονο ερωτισμό μαζί τους. Κάτι τέτοιο μάλλον θα συνέβαινε και με εκείνη στην περίπτωση που την είχα γνωρίσει αλλιώς. Οπότε, ναι, μπαίνει έντονα μέσα το στοιχείο του φλερτ που παίχτηκε μέσω μηνυμάτων, του "παιχνιδιού" μεταξύ μας, όταν ακόμα δεν μπορούσα καν να διανοηθώ τι συνέβαινε στην πρααγματικότητα. Και η απόσταση μεταξύ μας εξασφάλιζε το ότι η όποια σχέση μας θα ήταν απλώς ερωτική και δεν θα χρειαζόταν να περάσω στο στάδιο του "κρατάω αποστάσεις". Όταν πλέον έμαθα τι συνέβαινε (σχεδόν 3 μήνες μετά) είχα ήδη δεθεί συναισθηματικά, δεν ήξερα ακόμα το πόσα άλλα προβλήματα παρουσιάζονταν ως συνοδά της διαταραχής της. Στην αρχή πίστευα ότι το κλείσιμο στο σπίτι οφειλόταν στην κατάθλιψη, που κάποια στιγμή θα περνούσε και θα την έκανε να ξαναβγεί, γι αυτό το λόγο άλλωστε πήγα ως την πόλη της με την ελπίδα ότι τουλάχιστον θα την έβλεπα στο κατώφλι της. Αρκετά αργότερα (2 μήνες σχεδόν μετά το ταξίδι) συνειδητοποίησα ότι μένει κλεισμένη μέσα λόγω άλλου αιτίου, της φοβίας της προς τους άντρες και γενικότερα προς τους ξένους (που αν το ήξερα από πριν, πριοφανώς και δεν θα έκανα το ταξίδι). Ήδη όμως, μέρα με τη μέρα, πριν ακόμα υποπτεφθώ οτιδήποτε, είχε χτιστεί μια έντονη διαδικτυακή σχέση και μια προσμονή (από την πλευρά μου) με ένα ιδανικό σενάριο (πανέμορφη, "μποέμ τύπισσα" με την οποία ήδη είχε γίνει η ερωτική προσέγγιση χωρίς όμως την ανάγκη να την ακολουθήσω στον τρόπο ζωής της, αφού θα είμαστε μακριά). Όταν έμαθα ολόκληρη την αλήθεια (αρκετά πρόσφατα), μάλλον ήταν αρκετά αργά να ξεφύγω από όλο αυτό το σκηνικό που είχα δημιουργήσει στο μυαλό μου. Και ήδη είχα δεθεί τόσο πολύ μαζί της που δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι θα την άφηνα μόνη.
    Πολλά δεν κολλάνε τελείως σε όλο αυτό, αλλά είναι μια πιθανή εξήγηση που έδωσα στα γιατί και τα πως αυτής της ιστορίας.
    απο ολο αυτο ενιωσα οτι απλα εχεις ερωτευθει μια εικονα που μονος σου εχεις φτιαξει..
    μπορει μαλιστα εφοσον δνε την εχεις δει κ ποτε, να την εχει κατασκευασει η ιδια προς εσενα για να σε δελεασει..
    εγω θα σου ελεγα κρατα μικρο καλαθακι κ μην αναλωνεσαι τοσο πολυ..
    πιστευω οτι εχεις εντονη την επιθυμια για συντροφικοτητα που εισαι ετοιμος να τα δωσεις ολα για ολα...
    θα ελεγα απλα να κατσεις στ αυγα σου κ να επεξεργαστεις με την ψυχοθεραπεια σου τους πραγματικους λογους για τους οποιους κολλας με εναν ανθρωπο που δεν εχει καν συναντησει κ αγγιξει ποτε κ να εισαι πιο συνειδητος στις επιλογες σου..
    νιωθω οτι εκτιθεσαι κ δεν προστατευεις τον εαυτο σου.
    σου λεω φυσικα πως νιωθω εγω απο τα λεγομενα σου ...απλα αντιλαμβανομαι οτι η μεγαλη σου επιθυμια το να εισαι με καποιον, πεφτεις λιγο σε ο.τι σου κανει κλικ χωρις επιλεκτικοτητα ομως.
    Πιστευω οτι οποιοσδηποτε ανθρωπος του εκαναν ολα αυτα τα σκωτσεζικα ντους θα ειχε κοψει λασπη..οποτε παρατηρω μετα απο αυτο οτι η ανοχη σου ειναι μεγαλη..
    οποτε ευθυς αμεσως συμπεραινω οτι για να εχεις τοσο μεγαλη ανοχη κ γενικα να ανεχεσαι τα παιχνιδια καποιας την οποια ουτε καν την ξερεις ουσιαστικα..δειχνει εναν ανθρωπο που πιθανον μεγαλωσε σε οικογενειακο περιβαλλον που ανεχτηκε πολλα..
    (σορρυ αλλα πολλες φορες βγαινει ο φρουντ απο μεσα μου..χααχαχαχ)...

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μαλιστα.
    απο οσα εχεις πει, εκει που καταληγω εγω, ειναι οτι το ενδιαφερον σου ειναι καθαρα ερωτικο.
    φυσικα, θελεις να παει στον γιατρο και να ισορροπησει, ομως οχι επειδη εισαι φιλος της, αλλα κυριως γιατι οπως ειναι τωρα δεν μπορει να υπαρξει καμια εξελιξη μεταξυ σας, αφου ειναι κλεισμενη μεσα.
    φυσικα και να μην γινει απολυτως τπτ μεταξυ σας, θα εξακολουθησεις να θελεις να γινει καλα, γιατι δεν εισαι κακος ανθρωπος, αλλα αυτο ειναι δευτερευον.

    ΒΑΣΙΚΑ, αυτο που θελεις ειναι να εξακριβωσεις αν υπαρχει περιπτωση να εχει οντως καποια αισθηματα για σενα, και ακομα περισσοτερο, να εξακριβωσεις αν ειναι οντως αυτη που ονειρευεσαι οτι ειναι, τοσο σαν εμφανιση, οσο και σαν προσωπικοτητα, αλλα πανω απ ολα, απεναντι σου...

    τουτων δοθεντων, δεν βλεπω καμια εκμεταλλευση απο την κοπελα.
    βλεπω την ταση της να σε χειριζεται, αλλα αυτο δεν ειναι εκμεταλλευση.
    αυτη προσπαθει να χειριστει το ενδιαφερον σου για εκεινην και σου μοιραζει υποσχεσεις, κι εσυ προσπαθεις να χειριστεις την αναγκη που εχει απο την παρεα σου, ωστε να την φερεις στα νερα σου και να συναντηθειτε, κατα προτιμηση αφου παει στον γιατρο, μιας και χωρις να παει στον γιατρο, δεν ερχεται ετσι κι αλλιως.
    αρα κατα μια εννοια, περα απ τον ανθρωπισμο, ο γιατρος ειναι προυποθεση για να υπαρξη κατι μεταξυ σας.

    τπτ απο αυτα δεν ειναι παραλογο. γοητευτηκες απο μια κοπελα πανω απο τα στανταρ που συνηθως εχεις, και θελεις να δεις αν εχεις καποια ευκαιρια μαζι της κι αν ειναι αυτη που φανταζεσαι.
    για οσο καιρο διατηρεις την ελπιδα σου οτι μπορει και να παει και οτι μπορει αφου παει να ειναι οπως την ονειρευεσαι, θα επιμενεις. αν αποφασισεις οτι απλα κωλλυσιεργει για να μην χασει τις συνομιλιες σας, θα την παρατησεις..
    δνε συμφωνω απολυτα με ολα τα παραπανω..κ ειδικα στο σημειο περι χειρισμου..
    δλδ θεωρεις οτι ο χειρισμος δνε ειναι εκμεταλλευση??
    κ αν δεν ειναι εκμεταλλευση σκοπιμη, που μαλλον αυτο εννοεις...του αξιζει να ειναι με εναν ανθρωπο ή να ασχολειται με καποιον τελος παντων, ο οποιος ασυνειδητα ειναι χειριστικος??

Page 6 of 31 FirstFirst ... 4567816 ... LastLast

Similar Threads

  1. μια ιστορια παραξενη για πολλους
    By soking in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 21
    Last Post: 21-04-2016, 02:35
  2. Η σχέση μ ένα διπολικο
    By George64 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 21-11-2012, 11:53
  3. μια παραξενη θλιψη..
    By secretly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 09-08-2012, 23:02
  4. Παραξενη ιστορια με κοπελα.
    By napoleonh7 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 20-07-2012, 19:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •