Επίμονες σκέψεις ανγχος καταθλιψη τρελα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 129
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82

    Επίμονες σκέψεις ανγχος καταθλιψη τρελα.

    Χαιρετώ την παρέα! Εδω και 3 χρονια αντιμετωπίζω τα προβλήματα αυτά, δοκίμασα τόσα φαρμακα χειρότερα εγινα, τωρα λέω να δοκιμάσω ομοιοπαθητική, βοηθαει καθόλου; Κανω και ψυχοθεραπεία, βρίσκομαι σένα συνεχές στρες με χαμηλή αυτοεκτίμηση, εχω φόβους και σκέψεις οτι ειμαι γκει, οτι δεν εχω προσωπικότητα, δεν εχω αισθήματα, κλαίω απο πανικό και οτι νιωθω εγκλωβισμένος, δεν μπορώ να επικοινωνήσω ανθρώπινα, σκέφτομαι οτι θα εχω άσχημο τέλος οτι ισως να μείνω στο δρόμο ή να εξαφανιστώ δεν ξερω τι να κανω εχω χασει τον εαυτό μου τελείως δεν ελπίζω απλα υπάρχω...βρίσκομαι με αλλα άτομα και νιωθω πολυ χαμηλά δεν μπορώ να τους κοιτάξω στα ματια κλαίω συνεχής ανυσηχια σκέψεις επίμονες. Μια φωνή συμπαράστασης κανεις!!! Ευχαριστω πολυ!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Δεν εργάζομαι, προσπάθησα κάποιες φορές και δεν πήγε καλα νιωθω αχρηστος, ουτε απλα πράγματα οπως να πάω γυμναστήριο δεν μπορώ να κανω δεν εχω θέληση πια κουράστηκα κάθομαι σπιτι με στη τρελα κόβω καμια βόλτα, μενω εξωτερικό με τη κοπέλα μου δύσκολα και εκείνη κουράστηκε την νιωθω μακριά τα έχασα ολα ολα άλλαξαν...ανυσηχια φοβος σκατενια ζωη μακαρι να πέθαινα να ησυχαζα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι φαρμακα πηρες ακριβως κ δεν βοηθησαν κ ποσο καιρο τα πηρες?
    αν εχεις παει σε γιατρο τι διαγνωση εχεις παρει...ιψδ μου μου μυριζεται κ αγχωδης διαταραχη.
    οκ κλαιν..με ενα καλο αντικαταθλιπτικο κ με μια καλη ψυχοθεραπεια θα γινεις καλα..αλλα οκ...εξαρταται τι φαρμακα σου εδωσαν.
    εγω προσπαθησα ομοιοπαθητικη αλλα εμενα δεν με βοηθησε καθολου..με εφτασε πιο γρηγορα με καταθλιψαρα στην πορτα του ψυχιατρου κ πλεον δεν την εμπιστευομαι.
    δωσε στοιχεια.ηλικια κ τι φαρμακα εχεις παρει.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Ειμαι 35 ειχα πάρει ζολοφτ με ολανζαπινη μετα, μετα πήρα Effexor με ζαναξ και ρισπεριδονη, μετα έκοψα το ζαναξ και ξαναδοκιμασα ζολοφτ ρισπεριδονη, μετα ξεκίνησα ντουλοξετιν με ντιαζεπαμ και ρισπεριδονη, ολα ssri kai snri βενζοδιαζεπινες και αντιψυχωσικα, χειρότερα εγινα τωρα ενα μήνα ειμαι καθαρός απο φαρμακα ενας φίλος μου είπε για ομοιοπαθητικη τον είχε βοηθήσει...δε ξερω ολα ειναι στο χείλος να διαλυθουνε σχέσεις η ζωη μου ολόκληρη...απετυχα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Καλησπέρα. Εγώ δοκίμασα τη λύση της ομοιπαθητικής για ένα μικρό διάστημα. Όταν οι περιβαλλοντικοί παράγοντες που επιδύνωναν το πρόβλημα μου με πίεζαν, φοβάμαι οτι η ομοιοπαθητική δεν λειτουργούσε ιδιαίτερα. Ωστόσο, σε διαστήματα σχετικής ηρεμίας, μου έδωσε ώθηση να βελτιώσω κάποια πράγματα, με βοήθησε να ξεκαθαρίσω τον τρόπο σκέψης μου και να ξεδυαλύνω τα συναισθήματα μου. Για την ακρίβεια με βοήθησε με τις προβολές που έκανα, κάποιες έμμονες σκέψεις και τη μετάθεση. Δεν τολμώ να πω ότι είχα τρομερά αποτέλσματα όμως, αν και αυτά τα σκευάσματα λειτουργούν σε βάθος χρόνου. Οφείλω όμως να τονίσω ότι τα δικά μου συμπτώματα αφορούν κυρίως την κατάθλιψη. Προσωπικά δεν στηρίζω κανενά είδος αγωγής, προσπαθώ να την αποφύγω με νύχια και με δόντια. Πως ξεκίνησαν να σου συμβαίνουν όλα αυτά;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μην ανησυχείς εδώ μέσα λίγο, πολύ έχουμε δοκιμάσει πολλά από τα συμπτώματά σου! Εφυγα απόψε από κάπου που περνούσα πολυ όμορφα γιατι χύθηκε χλωρίνη και νόμισα πως δεν θα ανέπνεα! Η ψυχοθεραπεία δεν βοήθησε καθόλου;

  7. #7
    Nefeli28
    Guest
    Είμαι με ΙΔΨ και κατάθλιψη χρόνια τώρα. Πολλά από αυτά που λες τα έχω περάσει με σκαμπανεβασματα έντασης.
    Δεν έχω λάβει φαρμακευτική αγωγή μέχρι στιγμής αλλά έχω υπάρξει όπως αναφέρεις στο χείλος της καταστροφής από εμμονες ιδέες και ενοχικα. Είχα τάσεις αυτοκτονίας και θεωρώ πως βίωσα για μεγάλο χρονικό διάστημα αρκετά σοβαρή κατάθλιψη.
    Αρνιομουν να βοηθηθω. Ήμουν αντίθετη σε φάρμακα και ψυχιατρους -ψυχολόγους.
    Μετά από μια ατυχη εντέλει απόπειρα ψυχοθεραπειας κατέληξα αυτό τον καιρό σε έναν ψυχολόγο συμπεριφοριστη κι ο Θεός βοηθός.
    Έχω ακούσει κόσμο να βοηθιεται από ομοθοπαθητικη.
    Το μόνο που έχω καταλάβει στα σίγουρα είναι πως ο,τι και αν επιλέξουμε πρέπει να έχουμε μεγάλη θέληση για τον εαυτό μας.Για να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    118
    Αυτο το ανχος του γκει και εγω πολλες φορες. Ενω δεν ειμαι και φυσικα δεν νιωθω καμοια ελξη (ερωτικη) ,εχει στιγμες που μπαινω σε ηλιθιες σκεψεις και μετα ντρεπομαι μονο που το σκεφτηκα....
    Τα φαρμακα τα επαιρνες με συνταγη και ιατρο που σε παρακολουθουσε ή εκανες μονος σου δοκιμες ?

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Δε νιωθω να με βοηθαει ιδιαίτερα.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by nightcrawler View Post
    Αυτο το ανχος του γκει και εγω πολλες φορες. Ενω δεν ειμαι και φυσικα δεν νιωθω καμοια ελξη (ερωτικη) ,εχει στιγμες που μπαινω σε ηλιθιες σκεψεις και μετα ντρεπομαι μονο που το σκεφτηκα....
    Τα φαρμακα τα επαιρνες με συνταγη και ιατρο που σε παρακολουθουσε ή εκανες μονος σου δοκιμες ?
    Τα έπαιρνα με καθοδήγηση γιατρού, μου τα έκοβε απότομα και χειροτέρεψα, αυτό με το γκει με εχει διαλύσει, παράλληλα νιωθω φοβερό ανγχος ανασφαλεια η σχέση μου εχει χαλάσει λογικό δε ξερω τι να κανω να κάτσω εδω ή να γυρίσω πίσω ελλαδα πάλι το ίδιο θα βαλτωσω και εκεί φοβαμαι πολυ ρε παιδιά δεν ειναι ζωη αυτή...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Καλησπέρα. Εγώ δοκίμασα τη λύση της ομοιπαθητικής για ένα μικρό διάστημα. Όταν οι περιβαλλοντικοί παράγοντες που επιδύνωναν το πρόβλημα μου με πίεζαν, φοβάμαι οτι η ομοιοπαθητική δεν λειτουργούσε ιδιαίτερα. Ωστόσο, σε διαστήματα σχετικής ηρεμίας, μου έδωσε ώθηση να βελτιώσω κάποια πράγματα, με βοήθησε να ξεκαθαρίσω τον τρόπο σκέψης μου και να ξεδυαλύνω τα συναισθήματα μου. Για την ακρίβεια με βοήθησε με τις προβολές που έκανα, κάποιες έμμονες σκέψεις και τη μετάθεση. Δεν τολμώ να πω ότι είχα τρομερά αποτέλσματα όμως, αν και αυτά τα σκευάσματα λειτουργούν σε βάθος χρόνου. Οφείλω όμως να τονίσω ότι τα δικά μου συμπτώματα αφορούν κυρίως την κατάθλιψη. Προσωπικά δεν στηρίζω κανενά είδος αγωγής, προσπαθώ να την αποφύγω με νύχια και με δόντια. Πως ξεκίνησαν να σου συμβαίνουν όλα αυτά;
    Αυτά ξεκίνησαν απτά 21 μου όταν ήμουν στο Ναυτικο μόνιμος, ειχα 5-6 επεισόδια απο τότε τα οποία τα ξεπερναγα σε διάστημα μηνών με φάρμακο ζολοφτ αλλα τα τελευταία 3 χρονια συνέβησαν τόσα πολλά εχει ξεφύγει η κατάσταση, παράταγα δουλειές παλιά άφησα το Ναυτικο μετα μαγειρική πάλι όταν με έπιανε παράταγα δουλειά, τωρα δε ξερω τι να κανω άνεργος 3 χρονια φοβαμαι μην μείνω στο δρόμο στο τέλος ή εχω άσχημο τέλος...η κοπέλα μου κουράστηκε χαλιεται οι γονείς μου μεγάλοι με προβλήματα δεν καταλαβαίνουν και καλα, ελπίζω...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ακουσε με...αυτο που περιγραφεις με το θεμα γκευ...ειναι μια ιδεοληψια..ενα κολλημα, το ειχα περασει κ εγω παλαιοτερα κ ενω δεν ενιωθα ελξη για το ιδιο φυλο (ειμαι γυναικα), παραυτα εγω ειχα φαει κολλημα κ ελεγα συνεχεια μεσα μου "ρε μηπως ειμαι λεσβια?" κ το μονο που καταφερνε αυτη η σκεψη ηταν μονο να με βασανιζει..ο ψυχολογος τοτε μου ειχε πει οτι ειχα κανει ΙΨΔ..κ σιγα σιγα με δουλεια εξαφανιστηκε..αλλα αργησε πολυ.
    ομως ειχα επιμονη κ θεληση.
    μη φοβασαι αυτα τα εχουν περασει πολλοι ανθρωποι κ θα παιρνανε κ τωρα που μιλαμε αλλοι τοσοι , δεν εισαι μονος κ ουτε ο μονος.
    επιπλεον παρατηρησα απο τα φαρμακα που εχεις παρει, δνε πηρες ποτε ενα απλο ladose το οποιο εχει μεγαλη αποτελεσματικοτητα στην ΙΨΔ. το δινουν σε μεγαλες δοσεις τυπου 40 mg για ΙΔΨ κ εχει τρομερη αποτελεσματικοτητα.
    πιθανον να χρειαστει να αλλαξεις κ γιατρο..σεκψου το.
    θεωρω οτι η ομοιοπαθητικη ειναι αρκετα ασθενης σε τετοια προβληματα..δλδ ειναι για πιο απλα πραγματα..
    οταν καποιος εχει τοσο μεγαλο στρες δεν μπορει να ανακουφιστει ευκολα με ομοιοπαθητικη.
    μπορεις να συνδυασεις ενα καλο φαρμακο, με μια καλη ψυχοθεραπεια + ασκησεις κ εκπαιδευση σκεψεων. δλδ γνωσιακη ψυχοθεραπεια + διαλογισμο ή ασκησεις αναπνοων.
    ολ αυτα μαζι πισετυω θα φερουν πολυ καλο αποτελεσμα.
    μην απογοητευεσαι επειδη 3 φαρμακα που πηρες δεν βοηθησαν.μερικες φορες δεν φταιμε εμεις αλλα κ οι γιατροι...κανουν λαθη, δινουν φαρμακα πυο δνε μας ταιριαζουν.
    προσπαθησε να βρεις τον καλυτερο γαιτρο που υπαρχει.μη σε παιρνει απο κατω..για ονομα! ολοι υποφερουμε δεν εισαι ο μονος.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by nightcrawler View Post
    Αυτο το ανχος του γκει και εγω πολλες φορες. Ενω δεν ειμαι και φυσικα δεν νιωθω καμοια ελξη (ερωτικη) ,εχει στιγμες που μπαινω σε ηλιθιες σκεψεις και μετα ντρεπομαι μονο που το σκεφτηκα....
    Τα φαρμακα τα επαιρνες με συνταγη και ιατρο που σε παρακολουθουσε ή εκανες μονος σου δοκιμες ?
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Είμαι με ΙΔΨ και κατάθλιψη χρόνια τώρα. Πολλά από αυτά που λες τα έχω περάσει με σκαμπανεβασματα έντασης.
    Δεν έχω λάβει φαρμακευτική αγωγή μέχρι στιγμής αλλά έχω υπάρξει όπως αναφέρεις στο χείλος της καταστροφής από εμμονες ιδέες και ενοχικα. Είχα τάσεις αυτοκτονίας και θεωρώ πως βίωσα για μεγάλο χρονικό διάστημα αρκετά σοβαρή κατάθλιψη.
    Αρνιομουν να βοηθηθω. Ήμουν αντίθετη σε φάρμακα και ψυχιατρους -ψυχολόγους.
    Μετά από μια ατυχη εντέλει απόπειρα ψυχοθεραπειας κατέληξα αυτό τον καιρό σε έναν ψυχολόγο συμπεριφοριστη κι ο Θεός βοηθός.
    Έχω ακούσει κόσμο να βοηθιεται από ομοθοπαθητικη.
    Το μόνο που έχω καταλάβει στα σίγουρα είναι πως ο,τι και αν επιλέξουμε πρέπει να έχουμε μεγάλη θέληση για τον εαυτό μας.Για να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε.
    Πως τη παλεύεις γενικά; Εγω ειμαι και μονος μου εδω δεν μιλάω εχω κλειστεί στο χαλι μου και βασανίζομαι,θα πανε ολα καλα;...καλη δύναμη!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Οδυσσεας34 View Post
    Πως τη παλεύεις γενικά; Εγω ειμαι και μονος μου εδω δεν μιλάω εχω κλειστεί στο χαλι μου και βασανίζομαι,θα πανε ολα καλα;...καλη δύναμη!
    πως θα πανε ολα καλα βρε Οδυσσεα που εχεις κλειστει κ δε μιλας κ βασανιζεσαι?μαγικα θα γινει?
    πρεπει να προσπαθησεις να κανεις το παν για να γινεις καλα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Οδυσσεα αν ησουν γκει θα το ξερες χρονια τωρα δεν φτανεις στα 35 να το ανακαλυψεις ξαφνικα

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By spr1980 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 23-11-2018, 11:30
  2. Ερώτηση για επίμονες σκεψεις
    By me lene popi in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 09-10-2015, 08:11
  3. ανγχος
    By lindsay in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-11-2011, 05:09
  4. Σκέψεις θανάτου-Εφηβική κατάθλιψη;;
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2011, 04:31
  5. ΈΝΤΑΣΉ ΆΠΩ ΤΟ ΑΝΓΧΟΣ
    By Βαλεντίνη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-10-2010, 16:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •