Τι παιζει με τις ομαδες απεξαρτησης ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 76
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427

    Τι παιζει με τις ομαδες απεξαρτησης ?

    Μπορει καποιος να με ενημερωσει σχετικα με κεντρα απεξαρτησης ομαδες θεραπευτικες.Τι προγραμματα υπαρχουν?
    Θα με ενδιεφερε να παω να συζητησω να μιλησω ανοιχτα για αυτα που τραβαω και για το πως τα αντιμετωπιζω κυριως με ατομα που ειδικευονται σε αυτον τον τομεα
    Υπαρχει μελος το οποιο εχει παει σε κατι αντιστοιχο να μου πει 2-3 πραγματακια σχετικα με αυτο.
    Μιλαω για Αθηνα και μονο.Και δωρεαν διοτι δεν υπαρχει σαλιο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Φιλε τραβας λουκι πινεις?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Οχι.Δεν τραβαω καποιο λουκι το λουκι τραβαει εμενα.Παλουκι δηλαδη.
    Να ενημερωθω θελω.Γενικα για το τι προγραμματα υπαρχουν.Εχεις περασει απο τετοια κατασταση?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130
    Υπάρχουν οι Ναρκομανείς Ανώνυμοι και οι Αλκοολικοί Ανώνυμοι, δεν ξέρω σε τι φάση είσαι.. Πολλοί έχουν βοηθηθεί σε αυτές τις ομάδες, σε άλλους δεν ταιριάζουν.. Μια δυο φορές το μήνα έχουν ανοιχτές συναντήσεις, μπορεί να πάει όποιος θέλει.. Πήγαινε μια βόλτα να δεις.. Έχει σε διάφορες περιοχές της Αθήνας.. Έχω επισκεφθεί από περιέργεια και τις δυο ομάδες, μια χαρά μου φάνηκαν..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    130
    Και τα προγράμματα του ΚΕΘΕΑ δωρεάν είναι, αλλά είναι προγράμματα κανονικά, με κανόνες κ.λπ. και θα πρέπει να κλείσεις ραντεβού πρώτα και τέτοια.. Και το 18ΑΝΩ υπάρχει αλλά δεν ξέρω να σου πω γι' αυτό.. Καλά έχω ακούσει και γι' αυτό, είναι στο στιλ του ΚΕΘΕΑ νομίζω.. Ο ΟΚΑΝΑ δίνει υποκατάστατα και έχει βελτιώσει πολύ το θέμα με τις λίστες.. Αυτά υπάρχουν..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Ναι οι ΝΑ ειναι ανοιχτο προγραμμα και λενε βοηθαει και το ΚΕΘΕΑ ειναι καλο στην αρχη πας τρεις φορες την εβδομαδα για τρεις εβδομαδεσ μαθαινεις τους κανονισμους και το τι θα συμαντησεις αν επιλεξεις να μπεις στο κλειστο και στεγνο.
    Τωρα αν δεν θελεις κλειστο και δεν μπορεις χωρις υποκαταστατο η αλλη λυση ειναι ο ΟΚΑΝΑ δ εν ξερω αν συμμετειχες ποτε και απ οσο ξερω στην αθηνα αργουν να σε εντασσουν και ειναι σε φαση οτι οταν πλεον δεν μπορεις να κοψεις πας εκει απλα να σου δεινουν μεθαδονη η βουπρενορφινη αρρωστια ειναι και αυτα εθιστικα..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλησπέρα φιλεμου, προσπαθησα να σου γραψω πρ.μηνυμα αλλα δε γινετε,δε ξερω γτ. Δε ξερω αν αργησα να απαντησω ,αν βρηκες καποιο πρόγραμμα δλδη η αν ακομα καλητερα εκοψες!!
    Αν τπτα από τα δυο τωτες θα σου πω τα οσα ξερω -δυστυχως τα εμαθα δλδη- , λοιπον τα κρατικα η τα Μ.Κ.Ο. προγράμματα που εχω περασει είναι και με φαρμακα βλεπε ΟΚΑΝΑ αλλα κι στεγνα, δε ξερω αν εχουν αλλαξει ο τροπος που δουλευουν , η αν υπαρχουν ακομα λογο μνημονίου δλδη! Ο ΟΚΑΝΑ παντος είναι πολύ καλος, εχει δυαφορα από κεντρο με κεντρο δλδη το Χαιδαρι είναι πολύ πιο αυστηρο από της Βουλας. Μετα είναι το ΚΕΘΕΑ,εχει παρα πολλα προγράμματα, αν εισαι εργαζόμενος - σε αυτό ειχα κατσει μηνες- είναι ωρες που σε βολευει, εχει πολύ αυστηρούς ορους κι καλα κανουν, διοτις είναι το μονο ανοιχτο! δλδη πας εκει καποιες ωρες κι μετα σπιτι και δουλεια! ενώ καμεις ακριβως τα ιδια πραματα με τα ατομα που είναι στο κλειστο, που κοιμουντε εκει! Υπαρχει το 18ανω, οπου είναι κι αυτό ένα αξιολογο πρόγραμμα οπου σε αντιθεση με το ΚΕΘΕΑ -οπου δεν εχει γιατρους - μπορεις κατω από επιβλεψη του γιατρου -ψυχιατρο- να παρεις φαρμακα! ,αν κι εχει πολύ αξιόλογους θεραπευτες κι ισως από τους πιο εμπειρους, υπαρχει ένα θεματακι λογο του ότι είναι στημενο από ανθρώπους του Κ.Κ.Ε. υπαρχουν καποια θεματακια. Υπαρχει κι το 'ΑΡΓΩ' στη Θεσσαλονικη ,Αυτό εχει κοδεινουχα φαρμακα για τις πρωτες μερες , κι μετα από 3 βδομάδες σε στελνουν σε ένα πολύ ομορφο μερος καπου στα δασοι της Δραμας για να καμεις το υπολοιπο της θεραπείας. Τελος είναι κι τα 12 βηματα των Ν.Α. οπου υπαρχουν σε παρα πολλα μεροι !είναι χωρις γιατρους, απαρτίζετε από προιν χρηστες για ενεργους χρηστες! είναι ισως το πιο αδικιμενο στην πατριδα μας, σε αντιθεση με τον υπολοιπο δθτικο κοσμο οπου θεωρείτε ισως ο πιο καλος τροπος! Ετσι κι στους Ν.Α. μπορει να βρεις την καλητερη ομαδα αλλα κι την χειροτερη!
    Συγνωμη για τα πολλα λογια , ηθελα να στα ελεγα σε προσωπικο μηνυμα για να σου ελεγα την γνωμη μου κι να σου ελεγα κι συγκεκριμένες διευθυνσεις, βεβαια εχουν περασει καποια χρονια 3-5 χρονια αρα πολλα μπορει να χουν αλλαξει.

    Υ.Γ.υπαρχει κι ενας άλλος τροπος αυτος που βοθησε εμενα, το να εξαφανηστεις από την περιοχη ,την πολη, το χωριο η ακομα την χωρα που εχεις μπλεξει! μια νεα αρχη χωρις αναμνήσεις ουσιων εμενα μου καμε καλο! κι το βλεπω διοτις οπωτες ερχομουνα Αθηνα με επιανε μια καταθληψαρα του κερατα!! μια "μαυριλα" στην ψυχη!! βεβαια κάθε ενας μας είναι μια μοναδα,εχει διαφορετικες συνήθειες κι χαρακτήρα από τον αλλον!! αρα ! αυτό που εμενα με εκανε καλα μπορει εσενα να μην σε βοηθα!! εσυ! ξερεις τι είναι το καλητερο για εσενα! κι μονο εσυ!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Γιωργο στο να αλλαξει χωρα πολη ηπειρο κτλ. Δεν συμφωνω, γιατι πιστευω πως η λυση βρισκεται μεσα μας και οχι στην χωρα, το ειπες και μονος σου πως οταν γυρνουσες αθηνα σε επιανε αυτο που ανεφερες, πρεπει να βρουμε εμεις οι ιδιοι τροπους να ειμαστε συνεχως δραστηριοι ετσι ωστε να μην αφηνουμε τον πειρασμο να κανει πικ νικ στο μυαλο μας.
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Αυτό που αναφέρεις φιλεμου 'Καρμα' είναι το ειδανικο! είναι το τελειο!!,, αυτό που ονειρεύομαι να καταφερω! η μαγκια είναι στο να μπορεις να αντιμετοπιζεις την ''μαχη'' στα ισια! όχι να το βαζεις στα ποδια όπως συνηθίζω να καμω εγω! Είναι κι ένα από τα βηματα στους Ν,Α,
    Όμως δεν εχουμε ολοι μας αυτό το ψυχικο σθενος φιλεμου! δεν εχουμε ολοι μας αυτην την αρετη, εχω προσπαθησει παρα πολλες φορες, το εχω καταφερει παρα πολύ λιγες φορες, το ζητημα για εμενα είναι ότι επειδή μαλον θα ξανα μεινω μονιμα στην Ελλαδα θα πρεπει να μπω στην "μαχη" αυτην, θα πρεπει να το καμω! τωρα αρχιναν τα δυσκολα ια εμενα!
    Όμως ο φιλος επειδή αναφερθηκε κι ζητησε να του πουμε αν ξερουμε καποια κεντρα, κι να του πουμε τις αποψεις μας αυτό εκαμα κι εγω, κατεθεσα τις γνωμεις μου, οπου κι φυσικα είναι απλες γνωμες δεν είναι το σωστο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Και δεν το είπα για να σε προσβάλω βάζω κι εμένα μέσα Γιώργο, γιατί όντως πιστεύω πως μόνο απο εμάς εξαρτάτε το αν θα ξανα πιούμε..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Και δεν το είπα για να σε προσβάλω βάζω κι εμένα μέσα Γιώργο, γιατί όντως πιστεύω πως μόνο απο εμάς εξαρτάτε το αν θα ξανα πιούμε..
    καλησπέρα

    Μην σκέφτεσαι καθολου το αν με προσελαβες φιλεμου¨), απεναντίας η γραφη σου ειναι ισως από τις πιο ευγενικες που εχω κουβεντιασει εδωμεσα! ¨)¨)
    Η υποτροπη φιλεμου είναι κοματι του αγωνα μας! επισης και επιστημονικα είναι λογικη κι δυστυχως αναποφευκτη ,διοτις η αποχη από τα οπιουχα φαιρνει καταθλιψη λογο ελλειψεις της σεροτονινης ,με αποτέλεσμα καποιος που δεν του αρεσει η καταθλιψη -σε αντιθεση με τους μη υγειες ψυχικα οπου αναζητουν την μελαγχολια ! αυτοι που εχουν αισθηματα μαζοχισμου κι δεν το λεω προσβλητικα δυστυχως υπαρχουν ατομα που δεν εχουν καταθλιψη κι νομιζουν ότι εχουν ,φτανουν σε σημειο να την αναζητουν!!- ετσι λοιπον το ατομο που είναι εξαρτημενο υποτροπιαζει λογο των προαναφερθέντων συναισθηματων.
    Δυστυχως φιλεμου οσοι μπήκαμε σε αυτό το 'παιχνιδι' με το μυαλο μας! οσοι σε μικρη ηλικια τολμισαμε να πιουμε αυτην την καταραμενη ουσια , αλλοι το εκαμαν από απογνωση λογο της ασχημης ζωης που ειχαν ,αλλοι λογο το ότι επινε ηπαρεα κι ηθελαν να γινουν μελος ενός κοινωνικου συνολου μιας παρεας δλδη, αλλοι διοτις ειχαν προβλήματα υγειας κι επερναν παυσίπονα! ολοι αυτοι λοιπον παιζουν κάθε μερακαθε λεπτο ένα 'παιχνιδι' με το μυαλο , έναν αγωνα με την ηδονή! ευχομαι ΚΑΡΜΑ να εισαι από τους νικητες σε αυτό το παιχνιδι!! διοτις δυστυχως οσοι μενουνε υγειες ειμαστε τα αουτσάιντερ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    thessaloniki
    Posts
    427
    Τελευτεα φορα που μιλισα με το ατομο που με φτιαχνει μου ειπε που εισε ρε γιατι δεν με πηρες τοσο καιρο τηλ και του λεω μαλακα εκοψα για λιγο γιαυτο δεν σε πηρα.Α μου λεει οπως θες.Απλα μια ζωη την εχεις μου λεει σιγα ρε μαλακα.Αυτοι ημαστε κυριοι.Ανθρωποειδει τερατακια...Βαριεμαι να μπω στην διαδικασια να κοψω.Φοβαμαι το κενο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by Mauroslosk View Post
    Τελευτεα φορα που μιλισα με το ατομο που με φτιαχνει μου ειπε που εισε ρε γιατι δεν με πηρες τοσο καιρο τηλ και του λεω μαλακα εκοψα για λιγο γιαυτο δεν σε πηρα.Α μου λεει οπως θες.Απλα μια ζωη την εχεις μου λεει σιγα ρε μαλακα.Αυτοι ημαστε κυριοι.Ανθρωποειδει τερατακια...Βαριεμαι να μπω στην διαδικασια να κοψω.Φοβαμαι το κενο.
    τι εκανες τελικα?βρηκες προγραμμα?εγω ημουν στο ανοιχτο του 18 ανω αλλα δε με βοηθησε καθολου γιατι δε μπορουσα να ακολουθησω τους κανονες που δεν εχει πολλους και η θεραπευτρια μου η ηταν χαζη η εγω ημουν αρνητκη μαζι της η και τα 2 συν του οτι επινα μονο χορτο και ολοι εκει ηταν πολυτοξικοι.αν θες να κοψεις μακρια απο οποιον σπρωχνει δε θα σε αφηνει να αγιασεις και ολο θα σε βαζει στο τριπακι να πιεις

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    43
    sugnwmh pou pernw to 8arros kai rwtw...einai kairos twra pou parakoulou8w suzhthseis apo to site prospa8ontas na vrw kapoies apanthseis sto 8ema ths exarthshs.
    exw na kanw thn exeis erwthsh an kapoios exei prospauhsei me suboxone monos tou kai an einai efikto na xrhshmopoih8oun mono 5-6 kai meta na voh8h8ei me farmaka antikata8liptika h agxolhtika?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Δεν θα εχει διαρκεια η καθαροτητα συο εγγυομαι...

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Προσπάθεια απεξάρτησης από XANAX
    By Annakel in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 14
    Last Post: 15-02-2021, 18:15
  2. οποιος γνωριζει μεθοδους απεξαρτησης παρακαλω να μου γραψει! ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ! ,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 112
    Last Post: 16-05-2015, 18:13
  3. Μεγεθος! Παιζει ή δεν παιζει ρολο?
    By Νικος Κ. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 10-01-2014, 13:41
  4. Replies: 2
    Last Post: 14-10-2011, 12:41
  5. ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ Η ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡ. ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗΣ ?
    By giorgos panou in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 6
    Last Post: 23-05-2011, 15:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •