Αγχος και φοβος για καρδια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    6

    Αγχος και φοβος για καρδια.

    Καλησπερα σας! Ειμαι 15 χρονων και παω 3η γυμνασιου. Ολα αρχισαν πριν περιπου 3 - 4 μηνες.Πηγαινα γυμναστηριο για 3 μηνες το καλοκαιρι,ελειξε το προγραμμα τον Σεπτεμβριο και εκει που ειπαμε με τους γονεις μου να μην συνεχισω γιατι τωρα θα εχουμε σχολειο,εκει με επιασε εμενα και ηθελα να ξαναπαω.Ξανα ξεκινησα αλλα δεν προλαβα να παω 1-2 βδομαδες..Ενα βραδυ λοιπον,εκει που καθομουνα και εβλεπα τηλεοραση,με πιανει ενα μουδιασμα στο χερι,πανικοβληθηκα δεν μπορουσα να αναπνευσω παγωσαν και τα δυο μου χερια με εκοψε ψιλος υδρωτας,λεω τωρα τελειωνω,παω ξυπναω τους γονεις μου ,εκλαιγα,πηγα στο ΙΚΑ εκανα καρδιογραφημα,απολυτως φυσιολογικο,μου ειπε πως επαθα κριση πανικου.Τελος παντων περασε αυτο το βραδυ.Με την αυριο,ξανα την ωρα του μαθηματος,παγωσαν τα χερια μου,μουδιασαν,ζαλαδα παλι,ζητησα την αδεια να φυγω απο το σχολειο και να παω να κανω με την μανα μου καρδιογραφημα.
    Εκανα καρδιογραφημα παλι τιποτα,απολυτα φυσιολογικο.Αποφασισαμε λοιπον να παμε σε καρδιολογο απεξω,μιας και το νοσοκομειο μας δεν εχει τιποτα...Εκανα υπερηχο καρδιας (triplex),και αυτο μου ειπε ο γιατρος τελειο και πως δεν εχω τιποτα.Πανω που πηγα να ηρεμησω καπως,αρχισαν οι πονοι στο στηθος,στην πλατη,ταχυκαρδιες,δυσπνοια ,κουραση...Αααντε παλι αγχος.Εχω γυρισει εδω και τοσους μηνες οολους τους γιατρους.Ορθοπεδικο,νευρολ ογο,ενδοκρινολογο,πνευμονο λογο για σπυρομετρηση η οποια βγηκε και αυτη τελεια.Ο ορθοπεδικος μου ειπε πως εχω παθει θλαση ο μειζον θωρακικος και γιαυτο με ποναει τοσους μηνες.Εκανα αιματολογικες και βγηκε υψηλη η TSH 10,29 και ο ενδοκρινολογος μου εδωσε καποια χαπακια τα t4 και πινω εδω και ενα μηνα και η tsh εχει πεσει τωρα στο 0,6..αλλα ο γιαττος μ ειπε πως ο υποθυροειδισμος δεν εχει ταχυκαρδιες.Ελα ντε ομως που εγω δεν μπορω να το καταλαβω οτι δεν εχω τιποτα..Ολοι μου λενε να ηρεμισω και πως δεν εχω τιποτα και εγω τους κοροιδευω.Μου εχει κολλησει πως εχει προβλημα η καρδια μου.Μου εχει κολλησει πως εχω στεφανιαια νοσο και πως καμια μερα θα παθω κατι.Εχω συνεχεια το δαχτυλο μου στο αριστερο μ χερι και μετραω τους σφυγμους μου.Εχω συνεχεια ταχυκαρδιες και σε κατασταση ηρεμιας,αισθημα παλμων φτετουγισμα,τρεχω 50 μετρα και λαχανιαζω ενω ολο το καλοκαιρι ετρεχα 40 λεπτα την μερα 4 φορες την εβδομαδα και δεν καταλαβαινα τιποτα.Ολοι οι φιλοι μ τρεχουν , παιζουν μπασκετ , και εγω οσο μπορω το αποφευγω γιατι φοβαμαι , λες και ειμαι κανενας καρδιοπαθεις. Κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι εχω και σε παιδοψυχολογο αλλα με εδιωξε,ουτε καν μιλησε με εμενα ,μονο με την μαμα μου.
    Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω...εχω κουραστει.
    Σας παρακαλω βοηθηστε με.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    2
    Καλησπερα στελιο...ειμαι 21 χρονων και 9 χρονια παθαινα κρισεις πανικου - με διαλείμματα ;ρ. Καταλαβαινω πως ειναι να τα περνας αυτα... ειναι πολυ δυσκολα ιδιως οταν εισαι και σε τετοια ηλικια. Εγω να φανταστεις δεν πηγαινα για μεγαλα διαστηματα στο σχολειο με αποτελεσμα να κινδυνευω να μεινω απο απουσιες. Τελος παντως αυτο που μπορω να σε συμβουλεψω εγω απο τα οσα εχω καταλαβει αυτα τα χρονια ειναι πως οσο το φοβασαι τοσο χειροτερευει. Επομενως εγω αυτο που εκανα, αφου πρωτα ειχα περασει 2 χρονια σχεδον μεσα στο σπιτι νομιζοντας πως θα πεθανω, ηταν να βγαινω και να κανω πραγματα τα οποια φοβομουν πως θα μου προκαλεσουν κριση πανικου.Και ακομα και εξω που ημουν εαν συνειδητοποιουσα πως προκειται να με πιασει κριση πανικου ελεγα : οχι!!!!! εδω θα κατσεις δεν εχεις να πας πουθενα. Δυσκολευτηκα μια-δυο....δεκα... Μετα ειδα οτι τελικα τιποτα δεν παθαινω. Ουτε ανακοπη, ουτε λιποθυμαω... τιποτα. Επιπλεον με βοηθουσε προσωπικα να σκεφτομαι και να βλεπω φιλους, συμμαθητές να βγαινουν , να περναν καλα κι εγω να καθομαι να μιζεριαζω μεσα στο σπιτι... Ελεγα τι παραπανω εχουν απο μενα!! Και τελος , καμια φορα χρειαζεται να παμε σε διαφορους ψυχολογους για να βρουμε αυτον που θα νιωθουμε ανετα και θα μας βοηθησει πραγματικα. Σιγουρα θα το ξεπερασεις και γρηγορα θα συνεχισεις να κανεις αυτα που τωρα πιστευεις πως δεν μπορεις. Αρκει να θελεις εσυ να βοηθησεις τον εαυτο σου!Απο εκει ξεκινανε ολα...
    Ελπιζω να σου φανηκε χρησιμη η απαντηση μου... Καλη συνεχεια!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    stelio den exeis apolytws tipota ola sto mualo sou einai.. ola afta p les oloi osoi exun perasei kriseis panikou ta exoun viwsei!!! kai to oti laxaniazeis eukola einai logo anxous k epidei to skeftesai.. egw 8a se symvouleva na ta syzitas me kapoio kontino sou atomo min ta kratas mesa sou 8a s kanei poly kalo.. k min baineis stin diadikasia na les oti dn boreis na kaneis kati logo autou, boreis na kaneis ta panta ..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    6
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας!!
    Δηλαδη οι πονοι που εχω καθημερινα και οι ταχυκαρδιες ειναι απο το αγχος μου και που τα σκεφτομαι? Γιατι κριση πανικου εχω να παθω εδω και κανα μηνα.
    Και παλι σας ευχαριστω παρα πολυ!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    2
    ναι, αφου και μονος σου το ειπες πως οι γιατροι δεν σου βρηκαν τιποτα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    tsh 0.6 σημαινει φαρμακευτικος υπερθυρεοειδισμος..εχεις παρει πολλη μεγαλη δοση τ4 οπου δημιουργει ταχυκαρδιες με μαθηματικη ακριβεια..
    ειμαι υπερθυρεοειδικη κ γνωριζω τα παντα σχετικα με tsh..
    ξανακανε tsh κ αν ειναι κατω απο 1, πρεπει να μειωθει το τ4..
    το tsh πρεπει οπωσδηποτε να παει απο 1,5-3 το πολυ..
    κατω απο 1 σημαινει οτι ο θυρεοειδης σου λειτουργει πολυ γρηγορα κ αναγκαζει ολο το σωμα να τρεχει..
    κατω απο 1 tsh δημιυργει ταχυκαρδιες,εφιδρωσεις, τρεμουλες κ κρισεις πανικου.
    βρε ενδοκλιρολογο να σε ρυθμισει σωστα..
    οταν ειχες tsh 10 σημαινει οτι εχεις αυτοανοσο hashimoto, δλδ υποθυρεοειδισμο που κ αυτος δημιουργει κρισεις πανικου, καταθλιψη, κουραση, κοβονται τα ποδια κ η αναπνοη..
    αν ρυθμισεις σωστα τον θυρεοειδη σου θα συνελθεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δωσε μεγαλη προσοχη στο tsh φιλε μου! εστιασε σε πολυ καλο ενδοκρινολογο. πασχω 6 χρονια κ μου βγηξε το λαδι να βρω ενδο να με ρυθμισει σωστα!!!!
    ακομα το tsh σου ειναι 0.6 κ σε εχει αφησει με την ιδια δοση τ4?? ειναι δυνατον?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    6
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!! Ενα βραδυ που πηραμε τον γιατρο τηλεφωνο γιατι ηθελα να του μιλησω για τις ταχυκαρδιες μου και μηπως εκανε καποια παρενεργεια το χαπι μου ειπε ο υποθυροειδισμος δεν εχει ταχυκαρδιες και πως για αυτο πρεπει να παω σε καρδιολογο και του λεω πως εχω παει.Μου ειπε να κανω μια επαναληπτικη την tsh και να του πω.Παω κανω με την αυριο ξανα την tsh,παιρνω τα αποτελεσματα την ιδια μερα το μεσημερι,ελεγε 0,6.Παιρνει η μανα μου το απογευμα τηλ το γιατρο να του τα πει και μας ειπε πως ειναι απολυτα φυσιολογικα και πως να συνεχισω να παιτνω αυτο το χαπι και σε 3 μηνες να ξανακανω επαναληπτικες.... Εντομεταξυ,την ιδια μερα το συζητησα με την γειτονισα που εχει και αυτη υπερθυροειδισμο,και μου ειπε πως και μενα τωρα παει να γυρισει προς τα εκει και πως πρεπει να μειωσω την δοση.Μηπως πρεπει να αλλαξω γιατρο φιλε? Οταν συνεχιαω να παιρνω αυτο το χαπι θα παθω τιποτα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μεγαλο λαθος!!!! πρπεει να μειωθει η δοση του Τ4!!!
    εννοειται πως βρισκεις αλλον γιατρο να σου μειωσει την δοση του Τ4!! γι αυτο εχεις λαλησει..
    οταν το tsh ειναι πολυ χαμηλο, κατω απο 1 κανεις κρισαρες πανικου κ το σωμα κ η καρδια τρεχουν με 1000!
    δεν παθαινεις τιποτα για λιγες μερες..ρωτησε με ο.τι θες..εχω τεραστια εμπειρια μιας κ γω παιρνω φαρμακα υπερθυρεοειδισμου..
    κανονικα το tsh πρεπει να παει πανω απο 1..εχεις κανει ηδη φαρμακευτικο υπερθυρεοειδισμο, λοιπον χαλαρωσε..ειναι κατι που ρυθμιζεται κ πολυ ευκολα μαλιστα.
    πες μου ποση δοση τ4 παιρνεις αυτην την στιγμη?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Επισης θελω να μου πεις στην εξεταση που εκανες , εκει που λεει TSH ποιες δινει για φυσιολογικες τιμες..οπωσδηποτε.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    6
    εμενα ειναι 0.610 και τα φυσιολογικα ειναι 0.350 εως 4.450
    παιρνω τα t4 75 μg

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Επισης θελω να μου πεις στην εξεταση που εκανες , εκει που λεει TSH ποιες δινει για φυσιολογικες τιμες..οπωσδηποτε.
    Πηραμε τωρα το γιατρο τηλ και του ειπαμε ξανα πως εχω τρεμουλο και ταχυκαρδιες και μηπως να μειωναμε την δοση.Μου ειπε να το αφησω 2-3 μερες χωρις να πιω χαπι και να παω να παρω των 50μg.Αυτο να κανω?

  13. #13
    Τα ιδια και εγω.... 4 χρονια τωρα με αρκετες διακοπες με πιανει συνεχεια καθε φθινοπορο με χειμωνα.... δεν εισαι μονος αγορινα μου... ειμαστε πολλοι!! Εγω το εδιωξα για ενα χρονο με δουλεια και ταξιδια... φετος παλι τα ιδια...και καθε φορα νιωθεις χειροτερα απο πριν.. καταλαβα οτι πρεπει να κραταμε ιστορικο!! Και να λεμε στον εαυτο μας οτι πριν π.χ 1 χρονο ειμουν χειροτερα και δεν επαθα τπτ... περαστικα μας..

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    6
    Αρα δεν ειμαι ο μονος [emoji14] Διαβασα πριν το αρθρο σου ,και γω τα ιδια,φοβαμαι πως εχω καποια ασθενεια και πως θα πεθανω,φοβαμαι να κοιμηθω για αυτον τον λογο. Που θα παει ομως..θα περασει!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Ναι καλά θα κάνεις να κάνεις μείωση, γτ το tsh καλό θα είναι να πάει πιο πάνω.. Κοντά στο 1.5 για να είσαι ασφαλής.. Είναι λίγο άχρηστος... Άλλαξε τον.. Πόσο σου δίνει; 75mg κ τωρα μετά από τόσες μέρες αφού τον πήρατε τηλ, είπε να το κάνεις 50?..ε οκ τι να πω.. Καταλαβαίνεις κ μόνος σου..

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. φόβος καρδιά
    By hollyman in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 2
    Last Post: 19-09-2016, 01:37
  3. χρόνιος φόβος για την καρδιά μου
    By ririk in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2015, 01:42
  4. ΑΓΧΟΣ-ΚΑΡΔΙΑ-ΠΑΝΙΚΟΣ-ΦΟΒΟΣ
    By sofaih-deleted in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 103
    Last Post: 22-01-2015, 14:17
  5. KΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ-ΦΟΒΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 12-07-2012, 20:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •