Φόβος στον ύπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    Φόβος στον ύπνο

    Καλησπέρα το τελευταίο διάστημα φοβάμαι να κοιμηθώ γτ μου συμβαίνει το εξής που ακόμα δεν έχω καταλάβει απο τι γίνεται ενω κοιμάμαι κανονικά ανοίγω τα ματιά μου κι νιώθω ότι δεν μπορώ ν κουνηθω πανικοβάλλομαι και μουγκριζω προσπαθώντας να κουνηθω νιώθω σαν ν είμαι παράλυτη και τελικά αφού εχω ξυπνήσει τρομαγμενη ξαναπέφτω γ ύπνο κι ξαναγίνεται τ ίδιο ακόμα κι όταν είναι μέρα στην αρχή νόμιζα οτι έβλεπα όνειρο κι τα μουγκρητά δεν έβγαιναν στον ξύπνιο μου στο τελευταίο επεισόδιο ξύπνησα με φωνες ο αδερφός μ λέει μήπως είναι ψυχολογικό αλλά η μάνα μ λέει ότι είναι της ηλικίας εγώ ακόμα δεν έχω καταλαβει τ είναι γτ ούτε αγχωμένη είμαι ούτε καπνίζω μήπως μπορει να εξηγησει κάνεις από τ συμβαίνει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    αν μιλαμε για το ιδιο πραγμα..

    Η κατάσταση αυτή ονομάζεται υπνική παράλυση.Πρόκειται επί της ουσίας για ένα περίεργο συναίσθημα, όπου, ενώ το άτομο έχει αίσθηση του περιβάλλοντος και συνείδηση του τι συμβαίνει γύρω του, δεν μπορεί να κινηθεί, να μιλήσει και να ανταποκριθεί. Αυτό συμβαίνει όταν ο εγκέφαλος και όλο το σώμα δεν “συγχρονίζονται” στον τρόπο που μεταβαίνουν από την μία φάση ύπνου στην επόμενη.

    Κατά τη διάρκεια αυτών των μεταβάσεων, ενδέχεται να μην μπορεί να κινηθεί, ή να μιλήσει από μερικά δευτερόλεπτα μέχρι και μερικά λεπτά. Μερικοί άνθρωποι μπορεί επίσης να αισθάνονται πίεση στο σώμα τους, ή μια αίσθηση πνιγμού.

    ψαξε στο ιντερνετ θα βρεις πολλες πληροφοριες!
    επισης ρωτα εναν παθολογο αυτος ξερει καλυτερα και θα σου πει τι ειναι ακριβως αυτο που περιγραφεις ή θα σε στειλει σε καποιο αλλο γιατρο πιο ειδικευμενο σε αυτα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Γεα σου, και εγω καπως ετσι ειμαι αλλα χωρις την παραλυση, ειναι θελω να πιστευω επειδη κοιμασε και κοιμαμε με φοβο, εγω φοβαμαι να κοιμηθω γτ νομοζω δεν θα ξυπνησω ποτε... οι πολλες σκεψεις το κανουν πολυ πιο δυσκολο... οσο αφορα το ιντερνετ αυτο με κατεστρεψε οσο εψαχνα τοσο χειροτερα ενιωθα.... περαστικα μονο εμεις μπορουμε να βοηθησουμε τον εαυτο μας κανεις αλλος!!...

Similar Threads

  1. ταχυκαρδια στον υπνο
    By θεανω in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 896
    Last Post: 04-12-2019, 20:48
  2. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 21:03
  3. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 05:24
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23
  5. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 20:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •