Απόγνωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1

    Απόγνωση

    Γεια σας ... δεν ξέρω πως να ξεκινήσω να μιλάω γι αυτό που ζω ... αυτή τη στιγμή κλαίω ....ειμαι κορίτσι 15 χρόνων ... ο πατέρας μου σήμερα με χτύπησε ..ξανα ... ο πατέρας μου ειναι νευρικός και μέθυσος .... πιο παλιά έπινε παρα πολυ κάθε φορά μετα τη δουλειά του ερχόταν μεθυσμένος και γινόντουσαν όλο φασαρίες μόνο αυτό θυμάμαι χαρακτηριστικά απο την παιδική μου ηλικία πάντα φοβόμουν μην έρθει μεθυσμένος και αρχίζει να φωνάζει στην μαμά μου ... τωρα τα δυο τελευταία χρονια το έχει σταματήσει αλλά μερικές φορές πίνει και γίνονται φασαρίες ... ποτέ δεν μπορούσα να του μιλήσω όμορφα σαν μια κόρη με το πατέρας της παντοντε με ενα θυμό μίσος στην καρδιά μου του μιλούσα απότομα και όταν το παρα έκανα για εκείνον με χτυπούσε όχι μπουνιές απλά με έσπρωχνε απο το πρόσωπο και με κλωτσούσε πιο παλιά όταν γινόταν αυτό δεν μιλούσα απλά έκλαιγα και φώναζα την μαμά μου και εκείνη με υποστήριζε όσο μπορούσε (έχει κακοποιηθεί και εκείνη μια φορά απο εκείνον όταν ήταν μεθυσμένος ) αλλά τωρα που μεγάλωσα και με χτυπάει δεν μπορω μόνο να κλαίω του φωνάζω τον σπρώχνω του λέω φύγε και εκείνος με χτυπάει και με βρίζει με έχει πει παρα πολλα πράγματα που δεν πιστεύω οτι τα εννοεί αλλά εύχομαι καμια κοπέλα να μην τα ακούσει ποτέ απο το πατέρα της ..... και τον εκβιάζω οτι θα φωνάξω την αστυνομία αλλά ποτέ δεν το κάνω ... η μαμά μου δεν με υποστηρίζει πια μου φωνάζει και μου λέει οτι εγω φταίω με τον τρόπο που μιλάω μπορει να έχει και δίκιο αλλά δεν μπορω δεν μπορω μετα απο όλα αυτά να του μιλήσω όμορφα δεν θέλω να τον βλέπω το ξέρω άσχημο να μιλάω έτσι για το πατέρα μου αλλά έτσι νιώθω ... δεν λέω ο πατέρας μου δουλεύει και μας φροντίζει μετα λεφτά του αλλά αυτό δεν τον δικαιολογεί για τις πράξεις του !! Πάντα ευχόμουν να χωρίσουν αλλά δεν θα γίνει ποτέ γιατι ο αδερφός μου ειναι αυτιστικός και η μητέρα μου δεν δουλεύει και γενικότερα τα πράγματα θα περιπλέξουν .... δεν ξέρω τι να κάνω ποτέ δεν εχω μιλήσει σε κανέναν φίλο μου γι αυτά δεν εχω το κουράγιο ντρέπομαι μόνο στην σκέψη δεν θέλω οι άλλοι να με λυπούνται γι αυτό γράφω εδω γιατι όσοι απαντήσετε δεν με ξέρετε ... έξω στο σχολείο ή κάπου άλλου προβάλω μια άλλη προσωπικότητα μια δυναμικότητα που καταβαθος δεν εχω ... ελπίζω να μου γράψετε σύντομα νιώθω μόνη δεν εχω κανένα να μιλήσω ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Γεια σου Ανώνυμη.Καταλαβαίνω πόσο άσχημη είναι η κατάσταση στο σπίτι. Ο πατέρας σου δεν έχει κανένα δικαίωμα να σε χτυπάει,ούτε να σε βρίζει και σε καμία περίπτωση δεν φταις εσύ για όσα κάνει και για την όλη κατάσταση.Γιατί φταις δηλαδή?Επειδή αντιδράς που σε χτυπάει και σε βρίζει?Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθείς σε κάποια αρμόδια υπηρεσία για βοήθεια.Ο πατέρας σου συνεχίζει να πίνει ακόμα?Να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη σου υπάρχουν και άλλοι που έχουν βιώσει παρόμοιες καταστάσεις και καταλαβαίνουν πως νιώθεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Κορίτσι μου, μην φοβάσαι. Δεν είσαι μόνη σου. Είσαι πολύ γενναία που τόλμησες να μιλήσεις, εστω γράφοντας την ιστορία σου στο διαδίκτυο.
    Εχω κακοποιηθεί κι εγώ από τους γονεις μου και ξέρω πόσο άσχημο είναι το συναίσθημα όταν η κατάσταση βρίσκεται σε εξέλιξη.
    Καταρχήν μην έχεις ενοχές που έχεις άσχημα συναισθήματα για τον πατέρα σου που είναι κακοποιητικός. Ότι κι αν λέει η μητέρα σου για να κρατησει τις ισορροπίες ενδεχομένως, δεν χρειάζεται να σε βαζει σε σκέψεις σχετικά με το δίκιο σου. Κανένας άνθρωπος δεν εχει δικαίωμα να ασκεί βια σε κάποιον άλλο, παρα μόνο όταν βρίσκεται σε αμυνα. Η άσκηση βίας για τον οποιοδήποτε λόγο, καθιστά άρρωστη την συμπεριφορά του θυτη και όχι του θύματος. Δεν είσαι κάπου λάθος εσύ στην όλη κατάσταση και το ότι ο πατέρας σου φερνει χρηματα στο σπίτι, δεν του δινει κανενα δικαίωμα κακοποιητή αλλά ούτε αφαιρεί από εσένα το δικαίωμα να προστατεύσεις τον εαυτό σου με όποιο μέσο εχεις. Επιπροσθέτως, εσύ είσαι το παιδί της οικογένειας. Ο πατέρας σου έχει την υποχρέωση να φέρει χρηματα στο σπίτι και να σας φροντίσει, εφόσον αποφάσισε να δημιουργήσει οικογένεια και φέρει παιδιά στον κόσμο. Από την άλλη πλευρά δική σου υποχρέωση είναι να υπερασπιστείς τον εαυτό σου, όχι να ανεχτείς την κακοποίηση. Μην φοβάσαι να τον αντιμετωπίσεις κοριτσι μου, ο πατέρας σου, όπως και όλοι οι κακοποιητικοί γονεις, είναι χειριστικοί ανθρωποι. Θελουν δηλαδή, λόγω κομπλεξ, να κανουν κουμαντο στις ζωες των άλλων ανθρωπων και να ελεγγχουν τον τρόπο που νοιώθουν οι άλλοι άνθρωποι. Είσαι σε μια ηλικία κρισιμη. Μην αμφιβάλλεις ποτέ για το ότι έχεις δικιο και μην φοβάσαι να τον αντιμετωπίσεις.
    Όσον αφορά τις δράσεις σου σε σχεση με την κακοποίηση, προτεινε στους δικούς σου να δείτε έναν οικογενειακό συμβουλο. Διεκδικησε το και πες τους πως εισαι ετοιμη να υπερασπιστείς τον εαυτό σου απεναντι στην κακοποιηση που δέχεσαι. Την επόμενη φορά που θα υπάρξει φασαρία, κάλεσε το 100 χωρίς να προειδοποιήσεις και να απειλήσεις. Μην φοβάσαι το μετά. Μετα μια τρίχα από τα μαλλιά σου να πειράξει ο πατέρας σου, μαυρο φίδι που τον έφαγε. θα διεκδικήσεις καλύτερη ζωη για τα αλλα 2 μελη της οικογενειας και για εσένα, εστω και καταπιεστικά προς τον πατέρα σου.

Similar Threads

  1. Σε απόγνωση!
    By lullaby_ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 19
    Last Post: 22-01-2016, 13:54
  2. ΑΠΟΓΝΩΣΗ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 07-11-2012, 23:35
  3. Σε απόγνωση..
    By BlackSoul in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 29-02-2012, 19:08
  4. Ζωή σε απόγνωση.....
    By Mimis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 08-10-2011, 01:35
  5. απογνωση
    By giorgosm in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 19-03-2011, 12:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •