κάθε μέρα.. όλη μέρα σφίξιμο στο κεφάλι...! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    το ίδιο έχω αλλα δεν περνάει ούτε με ηρεμιστικό...! πρώτα πέρναγε με ένα ντεπόν και εμενα... τώρα έχω αυτή την πίεση κάθε μέρα μαζί με ζαλάδες και αστάθειες... δεν αντέχω άλλο να ζω έτσι...
    Σε κανα γιατρό πήγες;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Σε κανα γιατρό πήγες;
    θα αλλάξει κάτι? όπου και να πάω θα μου πούνε είναι ψυχιατρικό το θέμα μου....

    κάθομαι και υποφέρω....! σηκώνομαι το πρωί και παγώνει όλο μου το σώμα νιώθω έντονη απώλεια συνείδησης χάνομαι νομίζω ότι εκκινεί την ώρα έφτασε το τέλος...! όλο μου το σώμα παγωμένο τρέμει... δεν μπορώ να κάνω τίποτα...! περνάω το ίδιο κάθε πρωί....
    όσο για το κεφάλι μου θέλω να κάνω μαγνητική αλλα μου λένε δεν ύπαρχει λόγος δεν έχεις τίποτα...! όλα είναι στο μυαλό σου... όμως 4 μήνες μια ελαφριά ζάλη είχα... τώρα έχει φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να περπατήσω από την ζαλάδα... επίσης δεν έχω όρεξη να κάνω πράγματα όπως έκανα πρώτα... αποφεύγω σχεδόν τα πάντα γιατί ζαλίζομαι...

    κάθομαι όλη την ημερα στο pc για να ξεχνιέμαι λίγο... δεν μπορώ να κάνω τπτ άλλο πια....

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Πρέπει ομως να βρούμε κατι να μας βοηθήσει. Κι εγώ χάλια νοιώθω. Έχουμε παρόμοια συμπτώματα! Πήγα σε νευρολογο , μου ειπε ψυχοσωματικο. Πηγα σε ψυχίατρο μου έδωσε αντικαταθλιπτικα , τα πηρα επτα ημέρες κι έγινα χειρότερα! Έχω κι εγω απελπιστεί! Τη Δευτερα παω σε αλλο γιατρο κι ο θεος βοηθός!!! Εμενα μου ειπαν οτι ειναι ημικρανία με αιθουσαια συμπτωματα!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Εγω θυμαμαι οτι πριν 4 χρονια ειχα παει σε νευρολογο γιατι ενιωθα πιεση στην κορυφη του κεφαλιου & στα πλαγια..την ειχα ρωτησει αν χρειαζομαι μαγνητικη & μου ειχε πει οχι.Μου ειπε να παρω κατι φαρμακα αλλα δεν τα πηρα...μετα απο λιγο μου περασε....τωρα συνεχιζει η ενοχληση...σε ελαφρια μορφη αλλα χωρις αλλο συμπτωμα...σκεφτομουν να παω παλι αλλα ξανα τα ιδια θα ακουσω....η σκεψη οτι μπορει να δημιουργηθει το οποιοδηποτε κακο στον εγκεφαλο μου(και τι δεν εχω σκεφτει!)το κανει χειροτερο....εχω κανει αρκετη ψυχοθεραπεια παλια για αλλα συμπτωματα που ειχα....παλι καλα που τουλαχιστον μπορω να ξερω πως εχω να κανω με υποχονδρια και καπως το παλευω!Το μεγαλυτερο κακο στους ανθρωπους με υποχονδρια το δημιουργει το ακουσμα οτι καποιος πασχει απο μια αρρωστια ή οτι καποιος γνωστος πεθανε....μετα φερνει τον εαυτο του αντιμετωπο με ολα τα "κακα" που μπορει να του παρουσιαστουν.....

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Εχω ακουσει οτι μαγνητικη πρεπει να κανεις οταν ειναι δυνατα τα συμπτωματα και οχι ηπια...δεν ξερω πραγματικα....φυσικα και δεν πρεπει να μπεις στη διαδικασια αυτη ετσι για πλακα...αλλα οι υποχονδριοι μονο πλακα ΔΕΝ κανουν!!Δηλαδη σκεφτεσαι ="Και αν ειναι κατι σε αρχικο σταδιο και δεν το προλαβω?".....

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    2

    τα 'χω περασει κι εγω

    Ακη, ολα αγχος ειναι. Οντας αρρωστοφοβικη κι εγω η ιδια,εχω περασει απο δεκαδες και πανω συμπτωματα που καθε φορα ειχαν την ιδια καταληξη. Κριση πανικου, κλεισιμο μες το σπιτι και επισκεψεις σε γιατρους. Εχω παει σε νευρολογο καθως παθαινα το ιδιο, μαζι με μουδιασμα και καψιμο στη μια πλευρα και μου εκανε κλινικη εξεταση και τελικα κατεληξε στο αγχος. Παρολα αυτα θα κανω μαγνητικη συντομα για να ηρεμησει κι εμενα το κεφαλι μου. Ο ογκος στο κεφαλι ειναι κατι σπανιο και δεν εκδηλωνεται συνηθως με πονο ή σφιξιμο αλλά με άλλα συμπτωματα. Βρες τον πυρηνα του αγχους σου, κανε διαλογισμο, διαβασε βιβλια, οτιδηποτε για να αποσπασεις το μυαλο σου απο αυτο και θα δεις οτι θα σε αφησει. Εγω οταν το ειχα, εκανα λιγο τρεξιμο και μου περναγε!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Εγω παιδια εκανα αξονικη και έδειξε κατι αποτιτανώσεις στα βασικά γάγγλια , ο νευρολογος είπε δεν ειναι κατι αλλα εγω φυσικα μπηκα στο internet και ειδα για μια νοσο που προκαλει επασβεστώσεις. Δηλ. αν την εχεις την αρρωστοφοβια κι εκατο εξετάσεις να κανεις παλι κατι θα βρεις!! Μαγνητικη φοβαμαι να κανω διοτι ειμαι κλειστοφοβική ! Εκανα και τριπλεξ καρωτίδων ,ευτυχως εκει ολα καλα. Εγω βέβαια ειμαι 45 χρονων και εχω παρα πολλα προβλήματα οικογενειακα! Αν εσεις είστε μικρότεροι σε ηλικία μην ψάχνεστε, βγείτε έξω, ξεχαστείτε!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Σιγουρα το διάβασμα βιβλίων αυτοβοηθειας & ο διαλογισμός βοηθάνε πολύ!Εμένα(μετα την ψυχολόγο)με βοήθησαν πάρα πολύ!Επίσης το περπάτημα σε μέρη με ηρεμία...τέλος πάντων...καλό είναι να μην τα παρατάμε & με όλη μας τη δύναμη να προσπαθούμε να βοηθάμε τον εαυτό μας γιατι κανείς άλλος δεν μπορεί να το κάνει για εμάς!Τωρα για την αξονική ή τη μαγνητική...τι να σας πώ & εγώ...νομίζω πως πάς μονο αν τα συμπτωματα είναι δυνατά...τουλάχιστον ετσι εχω ακούσει....και τι να πω στο γιατρό?Να παω να βγαλω μαγνητική γιατι νιώθω κατι στο κεφάλι μου αλλα δεν ειναι πόνος αλλα μια ενόχληση που δεν μπορώ να την εξηγήσω??....Λες και δεν ξέρουμε την απάντηση...αλλα οι υποχόνδριοι επιμένουν....με το δικό τους συμπέρασμα για το κάθε σύμπτωμα....τι να πείς...δύναμη παιδιά,ΔΥΝΑΜΗ γιατι είναι δύσκολο!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Εγω εχω(εκτος απο πολλα αλλα!)και το εξής το οποίο μου παρουσιάζονται εδω & σχεδόν δυο χρόνια,πιο πριν δεν το είχα:Πινοντας ενα με δυο ποτηράκια κρασι(λευκό & οχι συχνά!)κοκκινίζουν τα μαγουλά μου & τα αφτιά μου...και με καίνε!Εχω μετρησει πίεση & δεν εχω πολλή....ααχχ...τι να πώ....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Εγω παιδια εκανα αξονικη και έδειξε κατι αποτιτανώσεις στα βασικά γάγγλια , ο νευρολογος είπε δεν ειναι κατι αλλα εγω φυσικα μπηκα στο internet και ειδα για μια νοσο που προκαλει επασβεστώσεις. Δηλ. αν την εχεις την αρρωστοφοβια κι εκατο εξετάσεις να κανεις παλι κατι θα βρεις!! Μαγνητικη φοβαμαι να κανω διοτι ειμαι κλειστοφοβική ! Εκανα και τριπλεξ καρωτίδων ,ευτυχως εκει ολα καλα. Εγω βέβαια ειμαι 45 χρονων και εχω παρα πολλα προβλήματα οικογενειακα! Αν εσεις είστε μικρότεροι σε ηλικία μην ψάχνεστε, βγείτε έξω, ξεχαστείτε!!
    λοιπόν φίλη, πέρασα φάσεις αρρωστοφοβίας νεότερη και σε πιάνω, ελπίζω να μη με ξανάβρει. επί της διαδικασίας να σου πω ότι όταν χρειάζεσαι εξέταση, να προτιμάς τη μαγνητική με την οποία δεν τρως ακτινοβολία, μάθε δε για την κλειστοφοβία ότι υπάρχουν πια μαγνητικοί τομογράφοι ελεύθεροι, δεν χρειάζεται δηλαδή να μπεις στο φούρνο (έχω πάει σε δύο διαφορετικούς μεταξύ τους κιόλας, έναν ξαπλωτό και έναν όρθιο). και μία φιλική σύσταση (από προσωπική εμπλοκή μιλάω): όταν δεν είσαι γιατρός, το διαδίκτυο είναι τραγικά επικίνδυνο. υποχόνδριος και μή μετά από σερφάρισμα φεύγει τουλάχιστον ..καρκινοπαθής :-)
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Τονια το ξέρω αυτο για το διαδίκτυο αλλά μπαίνω συνέχεια στο πειρασμό!! Αν χρειαστώ μαγνητική μη χαθούμε! Να με ενημερώσεις για τους τομογράφους!! Διότι είχα πάει να μπω αλλά ηταν φούρνος κυριολεκτικά και δεν άντεξα!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Τονια το ξέρω αυτο για το διαδίκτυο αλλά μπαίνω συνέχεια στο πειρασμό!! Αν χρειαστώ μαγνητική μη χαθούμε! Να με ενημερώσεις για τους τομογράφους!! Διότι είχα πάει να μπω αλλά ηταν φούρνος κυριολεκτικά και δεν άντεξα!
    εννοείται. πες μου όταν χρειαστείς
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    επιδεινώθηκε το σφίξιμο και στις 2 μεριές του κεφαλιού μια αίσθηση να με πιέζουνε τα νεύρα.. το xanax δεν μου κάνει τίποτα....!πήρα 2mg σήμερα αλλα είναι σαν να μην έκανε tpt.... δεν παρατηρώ καθόλου ηρεμία..

    δεν αντέχω άλλο την κατάσταση αυτή....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    404
    Πάρε ενα lonarid ή mesulid αν έχεις .Εμένα με βοηθά! Μάλλον χρειάζεσαι θεραπεία. Εγώ τη Παρασκευή θα πάω σε τρίτο γιατρό και βλέπουμε. Οτι μου πει θα στα πω γιατί έχουμε παρόμοια συμπτώματα . Εμένα βέβαια συνοδεύεται με ζάλη και μοιάζει πολύ με ημικρανία

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Demi71 View Post
    Πάρε ενα lonarid ή mesulid αν έχεις .Εμένα με βοηθά! Μάλλον χρειάζεσαι θεραπεία. Εγώ τη Παρασκευή θα πάω σε τρίτο γιατρό και βλέπουμε. Οτι μου πει θα στα πω γιατί έχουμε παρόμοια συμπτώματα . Εμένα βέβαια συνοδεύεται με ζάλη και μοιάζει πολύ με ημικρανία
    δεν νομίζω πως είναι ημικρανία...! κεφαλαλγία θα είναι σε έντονο βαθμό... παρατηρείς και ενόχληση στον έντονο θόρυβο? η ακόμα και κάποιες φορες βουλωμένα αυτιά? και εγώ έχω ζαλάδα ορισμένες φορες έντονη...!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κάθε μέρα..
    By katerinakilg in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 23-05-2016, 12:20
  2. Υπερφαγία κάθε μέρα...SOS!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 26
    Last Post: 11-01-2015, 22:48
  3. πονοκεφαλος καθε μερα ολη μερα εδω και 5 μερες
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2013, 20:41
  4. Κάθε μέρα αγώνας;
    By panicgirl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 15-11-2012, 16:45
  5. Κάθε μέρα η ίδια μέρα
    By gianniss in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 25-01-2011, 18:27

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •