Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και κατάθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195

    Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή και κατάθλιψη

    Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω άτομα που πάσχουν από ΓΑΔ και λόγω της πάθησης αυτής έπεσαν σε κατάθλιψη, αν κατάφεραν να το ξεπεράσουν όλο αυτό.

    Για πολλά χρόνια είμαι σε αγωγή με Seroxat και είχα καταφέρει να είμαι λειτουργικός και να έχω σχετικά μια καλή ποιότητα ζωής, το καλοκαίρι που μας πέρασε, κακήν κακώς, άλλαξα αγωγή για να δω καλύτερα αποτελέσματα και να πιάσω το 100%, αλλά δυστυχώς με πήγε πολύ πίσω η αλλαγή της αγωγής, με αποτέλεσμα χωρίς να το θέλω να πέσω σε κατάθλιψη.

    Από τότε άλλαξα γιατρό, δοκίμασα το Zoloft χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα, δοκίμασα το Brintelixx πάλι χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα, το μόνο που έκανε ήταν να έχω μεγάλη συναισθηματική αστάθεια και άγχος και περισσότερη θλίψη.

    Με τα πολλά εδώ και 2 εβδομάδες ξανά γύρισα στο Seroxat, αλλά παλεύω μέσα μου να βρω τους τρόπους πως θα γίνω πάλι εκείνο το λειτουργικό άτομο, έστω και με τα φάρμακα και δεν μπορώ να δω την λύση.

    Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.

    Σας ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Ναι εγώ έχω ΓΑΔ και ανα κάποια διαστήματα με παίρνει από κάτω και παρουσιάζω καταθλιπτικα σύμπτωματα όπως δεν τρώω κοιμάμαι πολλές ώρες ή ξημερώματα γτ δεν με παίρνει ο ύπνος. Είμαι όλη μέρα σε βαθιά θλίψη και δεν έχω όρεξη για τίποτα ενώ πάντα θα έβρισκα εστ κάτι να με χαροποιεί λιγάκι. Τώρα τίποτα κενό και μιζέρια. Παραίτηση απ τη ζωή με λίγα λόγια.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by vickie_victoria View Post
    Ναι εγώ έχω ΓΑΔ και ανα κάποια διαστήματα με παίρνει από κάτω και παρουσιάζω καταθλιπτικα σύμπτωματα όπως δεν τρώω κοιμάμαι πολλές ώρες ή ξημερώματα γτ δεν με παίρνει ο ύπνος. Είμαι όλη μέρα σε βαθιά θλίψη και δεν έχω όρεξη για τίποτα ενώ πάντα θα έβρισκα εστ κάτι να με χαροποιεί λιγάκι. Τώρα τίποτα κενό και μιζέρια. Παραίτηση απ τη ζωή με λίγα λόγια.
    Κάπως έτσι είμαι κι εγώ τώρα. Αλλά δεν το αντέχω άλλο αυτό, θέλω να βρω τον παλιό μου εαυτό και να κάνω πράγματα, αλλά δυστυχώς δεν έχω το κουράγιο. Θέλω να πιστεύω ότι θα περάσει...

  4. #4
    Εγώ είμαι από τα άτομα που έχουν ξεπεράσει όλο αυτό το μαρτύριο. Πόσο καιρό περνεις την αγωγή σου?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2018
    Posts
    117
    Καλησπέρα πόσα χρόνια κάνεις αγωγη; Δεν μπορεί νομίζω να σου δώσει απαντήσεις κάποιος για την αγωγή γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός .Εμενα πχ τα brintelix έκαναν θαύματα μου πήραν και τις κρίσεις πανικού και την ΓΑΔ.Μην απογοήτευσε θελει χρονιά προσπαθεία. Έβλεπα εχθές ένα βίντεο με την Σινατσακη 11 χρονιά παλεύει. Αγάπησε το πρόβλημα σου και καντο δώρο για τον ευατο σου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Γεια σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω άτομα που πάσχουν από ΓΑΔ και λόγω της πάθησης αυτής έπεσαν σε κατάθλιψη, αν κατάφεραν να το ξεπεράσουν όλο αυτό.

    Για πολλά χρόνια είμαι σε αγωγή με Seroxat και είχα καταφέρει να είμαι λειτουργικός και να έχω σχετικά μια καλή ποιότητα ζωής, το καλοκαίρι που μας πέρασε, κακήν κακώς, άλλαξα αγωγή για να δω καλύτερα αποτελέσματα και να πιάσω το 100%, αλλά δυστυχώς με πήγε πολύ πίσω η αλλαγή της αγωγής, με αποτέλεσμα χωρίς να το θέλω να πέσω σε κατάθλιψη.

    Από τότε άλλαξα γιατρό, δοκίμασα το Zoloft χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα, δοκίμασα το Brintelixx πάλι χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα, το μόνο που έκανε ήταν να έχω μεγάλη συναισθηματική αστάθεια και άγχος και περισσότερη θλίψη.

    Με τα πολλά εδώ και 2 εβδομάδες ξανά γύρισα στο Seroxat, αλλά παλεύω μέσα μου να βρω τους τρόπους πως θα γίνω πάλι εκείνο το λειτουργικό άτομο, έστω και με τα φάρμακα και δεν μπορώ να δω την λύση.

    Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.

    Σας ευχαριστώ πολύ.
    Καλησπέρα. Έχω Γενικευμένη Αγχώδη Διαταραχή, κατάθλιψη και Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή τα τελευταία 4 χρόνια. Η 《εμπλοκή》μου με τη φαρμακολογία άρχισε πριν ένα 6μηνο. Μέχρι τότε πάλευα με ψυχοθεραπεία. Ξεκίνησα με ladose αλλά δε βοηθήθηκα. Άλλαξα αγωγή και πήρα Epilyd και Clonotril τα οποία με ωφέλησαν αρκετά αλλά δυστυχώς το αντικαταθλιπτικό μου προκαλούσε ημικρανίες κι έτσι πλέον παίρνω seroxat, topamac και clonotril. Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η ατονία και οι ζαλάδες. Το έχεις κι εσύ αυτό; Να τονίσω ότι συνεχίζω κανονικά τη συμβουλευτική ψυχολογία.
    Last edited by Delmem250119a; 14-01-2019 at 12:17.

  7. #7
    Καλησπέρα παιδιά! Εμένα όλα αυτά μαζί με πιάνουν όταν για παράδειγμα συμβεί κάτι στη ζωή μου που θα με ταρακουνήσει αρκετά όπως πχ θέματα υγείας σε αγαπημένα πρόσωπα.. μετά ξεκινάει όλο αυτό με άγχος όλο το 24ωρο και καταθλιψαρα μαζί με αρρωστοφοβια.. περνάει μόνο όταν έχει ξεπεραστεί το πρόβλημα υγείας του αγαπημένου προσώπου, το περνάω για τρίτη φορά αυτό το διάστημα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by ElsaRizou View Post
    Καλησπέρα. Έχω Γενικευμένη Αγχώδη Διαταραχή, κατάθλιψη και Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή τα τελευταία 4 χρόνια. Η 《εμπλοκή》μου με τη φαρμακολογία άρχισε πριν ένα 6μηνο. Μέχρι τότε πάλευα με ψυχοθεραπεία. Ξεκίνησα με ladose αλλά δε βοηθήθηκα. Άλλαξα αγωγή και πήρα Epilyd και Clonotril τα οποία με ωφέμησαν αρκετά αλλά δυστυχώς το αντικαταθλιπτικό μου προκαλούσε ημικρανίες κι έτσι πλέον παίρνω seroxat και clonotril. Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η ατονία και οι ζαλάδες. Το έχεις κι εσύ αυτό; Να τονίσω ότι συνεχίζω κανονικά τη συμβουλευτική ψυχολογία.
    Καλημέρα. Ναι τα έχω κι εγώ αυτά παρα πολύ έντονα. Έχω παρατηρήσει ότι με το μαγνήσιο οι ζαλάδες κάπως βελτιώνονται.
    Όσον αφορά την ατονία την έχω συνεχώς, αν δεν κοιμηθώ λίγο το μεσημέρι δεν την βγάζω την μέρα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by FILARETOS View Post
    Καλησπέρα πόσα χρόνια κάνεις αγωγη; Δεν μπορεί νομίζω να σου δώσει απαντήσεις κάποιος για την αγωγή γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός .Εμενα πχ τα brintelix έκαναν θαύματα μου πήραν και τις κρίσεις πανικού και την ΓΑΔ.Μην απογοήτευσε θελει χρονιά προσπαθεία. Έβλεπα εχθές ένα βίντεο με την Σινατσακη 11 χρονιά παλεύει. Αγάπησε το πρόβλημα σου και καντο δώρο για τον ευατο σου.
    Παίρνω πολλά χρόνια αγωγή. Σχεδόν 8 χρόνια. Κάποιες περιόδους ήμουν καλά, αλλά τώρα έχει ξεφύγει το πράγμα και δεν μπορώ να το στρώσω.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Καλημέρα. Ναι τα έχω κι εγώ αυτά παρα πολύ έντονα. Έχω παρατηρήσει ότι με το μαγνήσιο οι ζαλάδες κάπως βελτιώνονται.
    Όσον αφορά την ατονία την έχω συνεχώς, αν δεν κοιμηθώ λίγο το μεσημέρι δεν την βγάζω την μέρα.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Κι εγώ ακριβώς τα ίδια. Πόση δοσολογία seroxat παίρνεις?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by ElsaRizou View Post
    Κι εγώ ακριβώς τα ίδια. Πόση δοσολογία seroxat παίρνεις?
    Τώρα είμαι στα 30mg, αλλά από εβδομάδα θα το πάω στα 40mg. Εσυ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2019
    Posts
    45
    Quote Originally Posted by Dimitrios85 View Post
    Τώρα είμαι στα 30mg, αλλά από εβδομάδα θα το πάω στα 40mg. Εσυ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Εγώ είμαι ακόμα στα 20 mg. Δεν γνωρίζω αν θα το αυξήσω άμεσα αλλά από όσο ξέρω κάποια στιγμή θα το πάω στα 30-40. Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται? Εγώ είμαι 18.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Location
    Athens
    Posts
    195
    Quote Originally Posted by ElsaRizou View Post
    Εγώ είμαι ακόμα στα 20 mg. Δεν γνωρίζω αν θα το αυξήσω άμεσα αλλά από όσο ξέρω κάποια στιγμή θα το πάω στα 30-40. Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται? Εγώ είμαι 18.
    33 είμαι εγώ και παίρνω αγωγή από τα 26. Βέβαια είναι στον κάθε άνθρωπο πως θα κάτσει το φάρμακο και πως θα εξελιχθεί και η νόσος. Δεν πάει να πει ότι θα τα παίρνεις κι εσυ για χρόνια.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Similar Threads

  1. Γενικευμένη αγχώδης διαταραχή
    By Billouthor in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-01-2017, 11:56
  2. Replies: 31
    Last Post: 12-07-2016, 12:09
  3. βοηθεια!γενικευμενη αγχωδης διαταραχη...
    By anxious4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 68
    Last Post: 04-01-2016, 15:30
  4. Γενικευμενη Αγχωδης Διαταραχη
    By Unbreakable in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 29-01-2015, 14:24
  5. Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή (Γ.Α.Δ)
    By PETRAN in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 23
    Last Post: 28-09-2009, 02:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •