Η σχέση μου φτάνει στο τέλος της;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6

    Η σχέση μου φτάνει στο τέλος της;

    Καλημέρα σε όλους. Βρέθηκα σε αυτό το forum καθώς αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το σύντροφό μου το οποίο φαντάζει αδύνατο να λύσω και δεν ξέρω πού αλλού να στραφώ. Η κατάσταση συνοπτικά έχει ως εξής: είμαστε μαζί σχεδόν 10 χρόνια. Είμαστε πολύ αγαπημένοι.κατα καιρούς αντιμετωπίζουμε διάφορα μικροπροβλήματα τα οποία όμως καταφέρνουμε να ξεπεράσουμε. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου είναι το ότι ο σύντροφός μου έχει εθιστεί στο Facebook. Με αποτέλεσμα να αδιαφορεί παντελώς για εμένα, σε απλά καθημερινά πράγματα εννοώ. Δηλαδή ξέρω πως με αγαπάει βαθειά, όμως στο σπίτι ή την έξοδο είναι σα να μην υπάρχω, του μιλώ και ούτε καν με ακούει. Επιπλέον μιλάει διαρκώς στο messenger με κάποια άτομα (γυναίκες) από ένα γκρουπ στο Facebook, κάποιες από τις οποίες έχει γνώρισει και από κοντά και έχουν αναπτύξει μία ιδιαίτερα στενή σχέση, φιλική. Το θέμα είναι πως ενώ δεν έχω την απαίτηση να περνά όλο τον ελεύθερο χρόνο του μαζί μου (ούτε και θα μου άρεσε), βλέπω πως όταν είμαστε μαζί προτιμά να μιλά μαζί τους. Μπορεί να ακούγεται αστείο αλλά εγώ καταρρέω, ψυχικά και σωματικά. Να σημειώσω πως εγω δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικό άτομο και κάποιες καταστάσεις τα τελευταία χρόνια με έχουν κάνει να κλειστώ ακόμη περισσότερο στον εαυτό μου. Μου έχει προτείνει να μου γνωρίσει τα άτομα αυτά, αλλά δε θέλω, αισθάνομαι πως είμαι παρείσακτη, πως θα μπω ανάμεσά τους! Επίσης τα άτομα αυτά γνώριζουν ήδη πολλά για εμένα και για τη σχέση μου με το σύντροφό μου, οπότε δε θα μπορούσα να το διαχειριστώ αυτό! Τι μου συμβαίνει; Δεν ξέρω τι να κάνω! Αισθάνομαι πως η σχέση μου φθάνει στο τέλος της, αλλά ο σύντροφός μου διαφωνεί! Να τονίσω πως δεν αισθάνομαι ζήλια, εξάλλου κι εγώ τα πηγαίνω καλύτερα με το αντίθετο φύλο σε φιλικό επίπεδο, όμως δε μπορώ να πιστέψω πως σε διάστημα ενός έτους μπορεί να έχει δημιουργήσει τόσο δυνατές σχέσεις που να αδιαφορεί για εμένα τόσο. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα να διαβάσω τις απόψεις σας. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    320
    Καλά τι σοι ομάδα είναι αυτή στο facebook; Που τις γνώρισε δεν σε πειράζει κιόλας και ξέρουν τόσα για την σχέση σας;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    Πρόκειται για φιλοζωικη ομάδα με έντονη δράση. Γνώρισε κάποια άτομα τα οποία είναι πολύ δραστήρια σ'αυτον τον τομέα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eγω θα δεχομουν να την γνωρισω , γιατι οχι , μια φιλη εκανε ο ανθρωπος , σιγα τοπ πραμα ..........και φιλοζωικη ? ακομα καλυτερα , καλο ειναι να δειχνεις ανετη , αν δεν εισαι ομως , μην προσποιεισαι, γιατι θα ζοριζεσαι, εγω ειμαι ανετος ....και παντα εκτιμαται ......

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    Ειλικρινά πιστεύω πως έχει γνωρίσει αξιόλογα άτομα (των οποίων τις προθέσεις δε μπορώ να ξέρω φυσικά), επίσης κι εγώ είμαι ιδιαίτερα φιλοζωικη απλως δραστηριοποιουμαι διαφορετικά και δεν ασχολούμαι με το Facebook. Ενα από τα άτομα που έχει γνωρίσει και έχουν πλέον μία στενή φιλική σχέση, τον ρωτούσε τις προάλλες πώς και δεν έχουμε παντρευτεί μετά από τόσα χρόνια σχέσης, της απάντησε πως είμαστε κατά του γάμου και οι δύο, και εκείνη έπειτα τον ρώτησε αν όντως είναι έτσι ή αν εγώ τον έχω κάνει να πιστεύει πως δε θέλει γάμο! Τι θα μπορούσα να πω εγώ με ένα άτομο που λέει τέτοια πράγματα χωρίς να με έχει γνωρίσει;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τιποτα , υπαρχουν ατομα που παιρνουν θαρρος μονα τους , τους κοβεις τα πολλα πολλα και εληξε το θεμα , ............ αδιακρισια υπαρχει πολλλη στον κοσμο , μην ασχολεισαι , και κυριως ΜΗΝ ΤΡΩΓΕΣΑΙ με ασημαντοτητες , εχεις μεγαλοποιησει το θεμα στο κεφαλι σου ........μην ασχολεισαιμε τις προθεσεις του καθενος , να επιλεγεις με ποιους θα εχεις παρτιδες , σιγουρα οχι με ολους ....... τωρα μεσω φεις ,. γινονται πολλες ειπολαιες γνωριμιες ( γι αυτο και δεν εχω ) , οποτε μην δινεις καμμια σημασια ........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    288
    Πιστευω πως ειναι ο συντροφος επειδη εχει βρει μια ομαδα με κοινα ενδιαφεροντα με αυτον ειναι ενθουσιασμενος πραγμα απολυτως φυσικο.Ολοι θα ειμασταν χαρουμενοι αν βρισκαμε μια ομαδα ανθρωπων με το ιδιο παθος κ ενδιαφεροντα με μας.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι στερεις την δυνατοτητα απο τον εαυτο σου να συμμετεχεις η εστω να πας μια φορα για να παρεις μια ιδεα της καταστασης κ να μην φανταζεσαι πραγματα.Αφου στο εχει προτεινει ο ιδιος γιατι οχι;Μην υποκυπτεις σε αυτες τις σκεψεις αυτοσαμποταζ.Κ αφου ο συντροφος σου σε αγαπαει κ ειστε 10 χρονια μαζι αν εχει μιλησει στα παιδια για σενα θα εχει πει θετικα πραγματα.Οι αναγκες μας δεν μπορουν να καλυφθουν αποκλειστικα απο εναν ανθρωπο.Αν εγω θελω να ασχολουμαι με τα ζωα ενεργα η να κανω χορο κ μου δινει χαρα αυτη η ενασχοληση θα ειναι πολυ ωραιο να το κανω με το συντροφο μου αλλα αν δεν του αρεσει το ιδιο πραγμα θα το κανω εγω χωρις να αλλοιωθει η αγαπη μου για αυτον.Ισα ισα οσο πιο καλα νοιωθω επειδη ειμαι ευχαριστημενη απο αυτα που κανω τοσο καλυτερα κ για τη σχεση.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    Μα εστω ότι δε συμβαίνει κάτι με την εν λόγω κυρία, πως να εξηγήσω το ότι ο σύντροφός μου προτιμά να μιλάει επί εικοσιτετραώρου βάσεως με κάποιες στο Facebook αντί να κάνει κάτι μαζί μου; Ούτε μία ταινία στην τηλεόραση δε μπορούμε να δούμε. Το κινητό είναι προέκταση του χεριού του ΚΑΙ μιλάει αποκλειστικά με γυναίκες. Ο συνδυασμός των δύο είναι ουσιαστικά το πρόβλημά μου

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by lessing View Post
    Πιστευω πως ειναι ο συντροφος επειδη εχει βρει μια ομαδα με κοινα ενδιαφεροντα με αυτον ειναι ενθουσιασμενος πραγμα απολυτως φυσικο.Ολοι θα ειμασταν χαρουμενοι αν βρισκαμε μια ομαδα ανθρωπων με το ιδιο παθος κ ενδιαφεροντα με μας.Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι στερεις την δυνατοτητα απο τον εαυτο σου να συμμετεχεις η εστω να πας μια φορα για να παρεις μια ιδεα της καταστασης κ να μην φανταζεσαι πραγματα.Αφου στο εχει προτεινει ο ιδιος γιατι οχι;Μην υποκυπτεις σε αυτες τις σκεψεις αυτοσαμποταζ.Κ αφου ο συντροφος σου σε αγαπαει κ ειστε 10 χρονια μαζι αν εχει μιλησει στα παιδια για σενα θα εχει πει θετικα πραγματα.Οι αναγκες μας δεν μπορουν να καλυφθουν αποκλειστικα απο εναν ανθρωπο.Αν εγω θελω να ασχολουμαι με τα ζωα ενεργα η να κανω χορο κ μου δινει χαρα αυτη η ενασχοληση θα ειναι πολυ ωραιο να το κανω με το συντροφο μου αλλα αν δεν του αρεσει το ιδιο πραγμα θα το κανω εγω χωρις να αλλοιωθει η αγαπη μου για αυτον.Ισα ισα οσο πιο καλα νοιωθω επειδη ειμαι ευχαριστημενη απο αυτα που κανω τοσο καλυτερα κ για τη σχεση.
    Συμφωνώ απόλυτα, γνωρίζω όμως πώς ο σύντροφός μου δε θα αισθανόταν άνετα αν εγώ έκανα αντίστοιχα ο,τι κάνει εκείνος. Το έχουμε συζητήσει και μου το έχει πει. Και αισθάνομαι πως αυτή τη στιγμή που δεν είμαι στα καλύτερα μου και δεν επιδιώκω την ανθρώπινη επαφή, θεωρεί πως έχει το γάιδαρο του δεμένο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Η σχέση σας έχει "κάνει κοιλιά"- τραβάτε διαφορετικούς δρόμους. Σήκω και πήγαινε να γνωρίσεις τις φιλόζωες. Γιατί να νιώθεις παρείσακτη? Δεν είπαμε να ενταχθείς στην ομάδα τους αλλά να τις γνωρίσεις απλώς. Είναι ένα γκρουπ ανθρώπων που απορροφούν μεγάλο μέρος του ελεύθερου χρόνου του συντρόφου σου, δεν έχεις έστω την περιέργεια?
    Εμένα να σου πω την αλήθεια θα μ ενοχλούσε αν καλούσα τον σύντροφό μου σε κάτι που θεωρώ σημαντικό για μένα (όχι να συμμετάσχει, απλώς να έρθει μαζί μου) και αρνιόταν γιατί "δεν είναι σε mood".

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Η σχέση σας έχει "κάνει κοιλιά"- τραβάτε διαφορετικούς δρόμους. Σήκω και πήγαινε να γνωρίσεις τις φιλόζωες. Γιατί να νιώθεις παρείσακτη? Δεν είπαμε να ενταχθείς στην ομάδα τους αλλά να τις γνωρίσεις απλώς. Είναι ένα γκρουπ ανθρώπων που απορροφούν μεγάλο μέρος του ελεύθερου χρόνου του συντρόφου σου, δεν έχεις έστω την περιέργεια?
    Εμένα να σου πω την αλήθεια θα μ ενοχλούσε αν καλούσα τον σύντροφό μου σε κάτι που θεωρώ σημαντικό για μένα (όχι να συμμετάσχει, απλώς να έρθει μαζί μου) και αρνιόταν γιατί "δεν είναι σε mood".
    μιλάς σωστά μου φαίνεται
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Quote Originally Posted by Despair View Post
    Συμφωνώ απόλυτα, γνωρίζω όμως πώς ο σύντροφός μου δε θα αισθανόταν άνετα αν εγώ έκανα αντίστοιχα ο,τι κάνει εκείνος. Το έχουμε συζητήσει και μου το έχει πει. Και αισθάνομαι πως αυτή τη στιγμή που δεν είμαι στα καλύτερα μου και δεν επιδιώκω την ανθρώπινη επαφή, θεωρεί πως έχει το γάιδαρο του δεμένο.
    προφανώς δεμένο τον έχει. Για να τον έχει όμως πάντα δεμένο (έτσι που πάει το πράγμα μόνη σου κονταροχτυπιέσαι, οπότε κάποτε θα τον στείλεις, εσύ πρώτη θα τον στείλεις και όχι αυτός) θα σου έλεγα να παίξεις κι εσύ μαζί του. Πριν κιόλας οι διαδικτυακές κουβέντες εξελιχθούν σε δια ζώσης καταστάσεις, που θα ενέχουν τον κίνδυνο της τροπής, που κατά βάθος φοβάσαι πάνω από όλα.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    8
    Μπήκα να γράψω για ένα παρόμοιο πρόβλημα, που μόλλον οδεύει προς οριστική λύση και έπεσα πάνω στο thread σου. Πολλά έχω να σου πω, αλλά δεν υπάρχει ο χρόνος. Οπως και να το σκεφτείς, έχεις σε κάθε σου βήμα διλήμματα: τελείωσε ή όχι; Να τον αφήσω να κάνει οτι θέλει ή να του κάνω ασφυκτικό έλεγχο; Να γνωρίσω τις φίλες του ή όχι; Θα μιλήσουμε ξανά

Similar Threads

  1. Παρανοικη Σχεση Παρανοικο Τελος!!!
    By alfapark2001 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-2013, 15:00
  2. σχεση απο αποσταση και αποτομο τελος..
    By maria 12 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 06-06-2012, 21:21
  3. Η αμφιφυλοφυλια του σημαινει τελος στη σχεση μας ?
    By Raxil in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 07-08-2011, 22:19
  4. ΦΤΑΝΕΙ...
    By xika in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 14-09-2009, 03:27
  5. Τελικά φτάνει μόνο η αγάπη?
    By Δοδις in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 13-03-2009, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •