ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
    Senior Member

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ

Θα φανει τετριμμενο αλλα ποσοι απο μας συνειδητοποιουμε τι σκεψεις κανουμε ολη μερα;
    Συζητωντας με ενα φιλο για οταν ειμαι στα down μου του ειπα οτι οταν με καλουν οι φιλοι για να παω κ δεν παω αισθανομαι ασχημα+ενοχες απεναντι τους.Μου ειπε:Εχεις σκεφτει οτι μπορει να μην εχεις κινητρο η να κανετε τα ιδια κ τα ιδια;
    Μολις μου ειπε αυτο μου εφυγε η ενοχη κ αρχισα να πηγαινω πανευκολα!
    Με αφορμη αυτο το περιστατικο αρχισα να παρατηρω τι σκεφτομαι καθε μερα.Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσες ενοχες νοιωθω κ ποσο κατηγορω τον εαυτο μου.Π.χ:Ειχα σκεφτει οτι η αυριανη μερα θα αρχισει με μεγαλη βολτα με το σκυλο.Ηρθε η αυριανη μερα αλλα εγω ξανακοιμηθηκα γιατι ενοιωθα κουρασμενη κ εβγαλα το σκυλο μετα κ οχι τοσο μεγαλη βολτα.Αυτο μου χαλασε τη διαθεση κ αρχισα παλι να κατηγορω τον εαυτο μου. Η ηταν να παω σε ενα μαθημα γιογκα.Δεν πηγα.Αντι να παω στην επομενη ωρα δεν πηγα καθολου.Τελειοθηρεια κ απολυτος τροπος σκεψης.Τωρα συνειδητοποιω αυτο που μου ειχε πει η τελευταια ψυχολογος που ειχα παει:Εισαι πολυ σκληρη με τον εαυτο σου.Ετσι αποφασισα να παρατηρω τις σκεψεις μου κ να κανω διαλογο με τον εαυτο μου.Δεν πειραζει που δεν πηγες το σκυλι εκει που ειχες σχεδιασει,το πηγες ομως εξω.Περιττο να σας πω οτι την επομενη φορα το πηγα κ πιο μακρυα.
    Δεν ξερω αν το κανετε κ εσεις αλλα εγω παρατηρω τις σκεψεις μου κ μολις αρχισω να με κατηγορω η να με επικρινω,λεω:Stop!!!!Eκανες οτι καλυτερο μπορουσες.Με αυτο τον τροπο με το να προσπαθω να μη βουλιαζω στην αυτολυπηση κ στην αυτοκατηγορια αρχιζω κ κανω περισσοτερα πραγματακια.
    Το μοιραζομαι μαζι σας γιατι ισως σας βοηθησει οπως με βοηθαει κ μενα.

Member
    Καλησπέρα! Αρχικά να σε ευχαριστήσω για τις αναρτήσεις που έχεις κάνει γιατί έχουν σαν οδηγό την καλή πρόθεση. Το ίδιο ισχύει και για άλλα μέλη. Επειδή βιώνω την κατάθλιψη αρκετό καιρό μάλλον αλλά μόνο κάτι λίγους μήνες συνειδητά, έψαχνα για κάποιο βιβλίο που θα με βοηθούσε να διαχειριστώ κάπως τα πράγματα. Έχω επισκεφτεί ψυχολόγο και τελευταία πήγα σε ψυχίατρο. Πλέον παίρνω αγωγή εδώ και 4 μέρες. Εγώ που δεν έχω βάλει ούτε ασπιρίνη στο στόμα μου. Τέλος πάντων, δεν ξέρω πώς θα πάνε τα πράγματα. Η κατάσταση είναι ζόρικη. Ήθελα να πω όμως, ότι πρακτικές σαν αυτή που περιγράφεις πιο πάνω με τον εσωτερικό διάλογο κλπ υποδεικνύονται στο βιβλίο που αναφέρω. Το βιβλίο αυτό το πήρα ύστερα από έρευνα, μάλιστα αρκετά άτομα ανέφεραν ότι τους βοήθησε πολύ για να αντιμετωπίσουν την κατάθλιψη. Είναι το "Αισθανθείτε καλά" (Feeling good) του David Burns. Επίσης, ένα βιβλίο του οποίου τη φιλοσοφία έχω συναντήσει σε διάφορες φιλοσοφικές θεωρίες είναι το "η δύναμη του τώρα" από Eckhart Tolle. Πιστεύω ότι έχει δίκιο σε αυτό το απλό πράγμα που περιγράφει αλλά προσωπικά δεν το εφάρμοσα για καιρό. Δεν ήμουν πιστός μάλλον. Η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως βλέπουμε τα πράγματα μέσα από ένα αρνητικό φίλτρο το οποίο μας παραπληροφορεί. Το θέμα είναι ότι το αντιλαμβάνομαι αυτό αλλά κι εγώ δε μπορώ να το αντιμετωπίσω εύκολα. Επίσης, να πω κάτι τελευταίο. Η κοινωνία της οποίας είμαστε μέλη είναι εντελώς ανθρωποφάγος. Κοιτάξτε γύρω σας και δείτε πώς αλληλεπιδρούμε μεταξύ μας. 'Εχει σημασία και αυτό. Δυστυχώς δεν αλλάζει αυτό αλλά ίσως αλλάζει ο τρόπος που εμείς εκλαμβάνουμε τις επιπτώσεις αυτού του φαινομένου σαν άτομα. Τέλος πάντων, να μην ξεφεύγω και πολύ, αυτά...

Senior Member
    Quote Originally Posted by Seezo View Post
    Καλησπέρα! Αρχικά να σε ευχαριστήσω για τις αναρτήσεις που έχεις κάνει γιατί έχουν σαν οδηγό την καλή πρόθεση. Το ίδιο ισχύει και για άλλα μέλη. Επειδή βιώνω την κατάθλιψη αρκετό καιρό μάλλον αλλά μόνο κάτι λίγους μήνες συνειδητά, έψαχνα για κάποιο βιβλίο που θα με βοηθούσε να διαχειριστώ κάπως τα πράγματα. Έχω επισκεφτεί ψυχολόγο και τελευταία πήγα σε ψυχίατρο. Πλέον παίρνω αγωγή εδώ και 4 μέρες. Εγώ που δεν έχω βάλει ούτε ασπιρίνη στο στόμα μου. Τέλος πάντων, δεν ξέρω πώς θα πάνε τα πράγματα. Η κατάσταση είναι ζόρικη. Ήθελα να πω όμως, ότι πρακτικές σαν αυτή που περιγράφεις πιο πάνω με τον εσωτερικό διάλογο κλπ υποδεικνύονται στο βιβλίο που αναφέρω. Το βιβλίο αυτό το πήρα ύστερα από έρευνα, μάλιστα αρκετά άτομα ανέφεραν ότι τους βοήθησε πολύ για να αντιμετωπίσουν την κατάθλιψη. Είναι το "Αισθανθείτε καλά" (Feeling good) του David Burns. Επίσης, ένα βιβλίο του οποίου τη φιλοσοφία έχω συναντήσει σε διάφορες φιλοσοφικές θεωρίες είναι το "η δύναμη του τώρα" από Eckhart Tolle. Πιστεύω ότι έχει δίκιο σε αυτό το απλό πράγμα που περιγράφει αλλά προσωπικά δεν το εφάρμοσα για καιρό. Δεν ήμουν πιστός μάλλον. Η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως βλέπουμε τα πράγματα μέσα από ένα αρνητικό φίλτρο το οποίο μας παραπληροφορεί. Το θέμα είναι ότι το αντιλαμβάνομαι αυτό αλλά κι εγώ δε μπορώ να το αντιμετωπίσω εύκολα. Επίσης, να πω κάτι τελευταίο. Η κοινωνία της οποίας είμαστε μέλη είναι εντελώς ανθρωποφάγος. Κοιτάξτε γύρω σας και δείτε πώς αλληλεπιδρούμε μεταξύ μας. 'Εχει σημασία και αυτό. Δυστυχώς δεν αλλάζει αυτό αλλά ίσως αλλάζει ο τρόπος που εμείς εκλαμβάνουμε τις επιπτώσεις αυτού του φαινομένου σαν άτομα. Τέλος πάντων, να μην ξεφεύγω και πολύ, αυτά...
    Eιχα να μπω αρκετο καιρο στο
    φορουμ κ τωρα διαβασα τι εγραψες.Συμφωνω σε ολα,νομιζω ομως οτι επιτηδες προωθουνται οι κακες πλευρες της κοινωνιας μας κ αποσιωπουνται οι καλες ακριβως για να νας κανουν να αισθανομαστε ανυπερασπιστοι η στο ελεος των ισχυρων για να απογοητευομαστε κ να αισθανομαστε ανισχυροι.Ενας απογοητευμενος χειραγωγειται πιο ευκολα νομιζω.