Δεν ξερω τι κανω - βαρεθηκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56

    Δεν ξερω τι κανω - βαρεθηκα

    Χαίρεται. Θα προσπαθήσω να μη γράψω πάρα πολλά και βαρεθείτε. Το πρόβλημά μου είναι ότι βαριέμαι τα πάντα. Ψάχνω συνέχεια για νέα πράματα που θα με ενθουσιάσουν. Έχω αλλάξει αρκετές δουλειές γιατί βαριέμαι, αρκετές σπουδές, χώρες κτλ. Μέχρι τα 12 μου περίπου που οι γονείς μου ήταν πάνω απτό κεφάλι μου με το σχολείο τα πήγαινα σε όλα καλά. Από τότε που σταμάτησε η επίβλεψη έχω αγχωθεί. Δεν ξέρω τί μαρέσει να κάνω, δεν έχω χόμπυ, και ότι σπούδασα ή όπου εργάστηκα το βαρέθηκα. Συγκεντρωνομαι μονο σε πράματα που μαρεσουν. Τη μια μέρα μπορεί να θέλω να κάνω πχ μεταπτυχιακο, την αλλη θα θελω να παω φωτογραφια. Επίσης είμαι συνέχεια αφηρημένη και αναβάλλω τα πάντα. Και όταν λέω αφηρημένη δεν εννοώ απλά στον κόσμο μου...Δυσκολεύομαι να κατανοήσω τα πολύ απλά πράματα στη δουλειά μου. Έχουμε ενα doc στη δουλειά, απο όπου κανουμε paste τα comments στο excel. Ε, ακόμα και αυτό το κάνω λάθος. 3 μέρες παλεύω να βάλω σωστά τα σχόλια στις στήλες και πάλι δεν τα καταφέρνω... Έτσι είμαι σε όλες τις δουλειες που εχω κανει. Κάνω άπειρες απροσεξίες και νιώθω ντιπ χαζή. Έχω κάνει χρόνια ψυχανάλυση και ψυχοθεραπεια αλλα περαν του οτι ειμαι αγχωτική δεν μου κάνανε καποια διαγνωση. Αλλα όλο αυτο το έχω απο μικρη και επηρεαζει πολυ τη ζωη μου. :confused:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Καλησπερα εχεις δοκιμασει να αλλαξεις γιατρους? Μπορει απλα να μην σου καναν καλη διαγνωση.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    ναι πηγα σε 3-4. μου λεγανε δεν εχεις τπτ αλλα εγω νιωθω πως ολο αυτο κανει τη ζωη μου δυσκολη. και περσυ δοκιμασα να παω και αγγλια σε εναν αλλα μου ελεγε δεν εχεις τπτ παρε αντικαταθλιπτικα. αλλα δεν εχω καταθλιψη :/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Γιατρος δεν ειμαι αλλα μπορει ετσι να ειναι η φυση σου σαν ανθρωπος. Αν ομως αυτο σου δυσκολευει την ζωη λογικα κατι εχεις. Τωρα το ποιος θα το βρει και με ποιο τροπο δεν το ξερω. Ισως χρειαστει να πας τελικα σε περισσοτερους.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    και γω ειχα σκεφτει πως απλα ισως ειμαι αφηρημενη και βαριεμαι απο φυσεως. αλλα απτη στιγμη που νιωθω πως δεν πρεπει ναμαι ετσι και με δυσκολευει κατι δεν παει καλα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    εισαι διπολικη?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Quote Originally Posted by Phatox View Post
    εισαι διπολικη?
    Πως σου ηρθε αυτη η απορια?

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Phatox View Post
    εισαι διπολικη?
    καθολου. δεν εχω απολυτως κανενα συμπτωμα διπολισμου και δεν εχω διαγνωσθει ποτε με αυτο.

  9. #9
    Εκτός απο αφηρημένη μήπως είσαι και βιαστική και αδέξια; Δηλαδή δε προσέχεις απλές λεπτομέρειες και κάνεις ζημιές,χτυπάς σε γωνίες επίπλων κτλ; Kαι τέλος μήπως είσαι και αριστερόχειρας;

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Εκτός απο αφηρημένη μήπως είσαι και βιαστική και αδέξια; Δηλαδή δε προσέχεις απλές λεπτομέρειες και κάνεις ζημιές,χτυπάς σε γωνίες επίπλων κτλ; Kαι τέλος μήπως είσαι και αριστερόχειρας;
    ειμαι παντα βιαστικη. και αναβλητικη πολυ. δεν προσεχω καμια λεπτομερια, γιαυτο και κανω απιστευτα λαθη στη δουλεια μου. αριστεροχειρας οχι. γιατι?

  11. #11
    Στο ρώτησα γιατί όλα αυτά τα αντιμετωπίζω και εγώ αλλά ποτέ δεν πήρα κάποια επίσημη διάγνωση εκτός απο γενικευμένη αγχώδη διαταραχή που και αυτό έγινε επειδή βρέθηκα κάπου που δε μπορούσα να κάνω αλλιώς και επιπλέον με εσένα είμαι και αριστερόχειρας που αυτό όλα αυτά τα χρόνια της ζωής μου,μου έχει δημιουργήσει και αυτό προβλήματα.
    Δουλειά που απαιτεί συνεχή συγκέντρωση πάνω απο 5 λεπτά είναι "κόλαση" να γίνει? Τουλάχιστον για μένα ναι...Και σε όποια δουλειά και αν έχω κάνει,πάντα έκανα και κάνω χαζά λάθη λόγω αφηρημάδας και απροσεξίας.Στη δουλειά που είμαι τώρα πάλι συμβαίνει αυτό σε αρκετές περιπτώσεις αλλά επειδή βγάζω την δουλειά κατά 85% σωστά και που πριν απο μένα έβγαζαν 2 άτομα,δε μου λένε τίποτε για τα "μικρολάθη" και περνάνε σαν μη γενόμενα...
    Προσωπικά έχοντας φτάσει 37 χρονών,έχω μάθει κάτα κάποιο τρόπο να ζω με αυτό.Ειναι άπειρες φορές που έχω νιώσει εντελώς χαζός λόγω των βλακειών που κάνω απο την αφηρημάδα μου και λέω ότι δε πάει άλλο,θα πάω σε ένα ντόκτορα να μάθω τι έχω και μετά το ξανασκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι και δε πάω ποτέ.
    Το σίγουρο είναι ότι δεν είμαστε χαζοί ή "νοητικά καθυστερημένοι" απλά δεν είμαστε σαν τους άλλους.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Στο ρώτησα γιατί όλα αυτά τα αντιμετωπίζω και εγώ αλλά ποτέ δεν πήρα κάποια επίσημη διάγνωση εκτός απο γενικευμένη αγχώδη διαταραχή που και αυτό έγινε επειδή βρέθηκα κάπου που δε μπορούσα να κάνω αλλιώς και επιπλέον με εσένα είμαι και αριστερόχειρας που αυτό όλα αυτά τα χρόνια της ζωής μου,μου έχει δημιουργήσει και αυτό προβλήματα.
    Δουλειά που απαιτεί συνεχή συγκέντρωση πάνω απο 5 λεπτά είναι "κόλαση" να γίνει? Τουλάχιστον για μένα ναι...Και σε όποια δουλειά και αν έχω κάνει,πάντα έκανα και κάνω χαζά λάθη λόγω αφηρημάδας και απροσεξίας.Στη δουλειά που είμαι τώρα πάλι συμβαίνει αυτό σε αρκετές περιπτώσεις αλλά επειδή βγάζω την δουλειά κατά 85% σωστά και που πριν απο μένα έβγαζαν 2 άτομα,δε μου λένε τίποτε για τα "μικρολάθη" και περνάνε σαν μη γενόμενα...
    Προσωπικά έχοντας φτάσει 37 χρονών,έχω μάθει κάτα κάποιο τρόπο να ζω με αυτό.Ειναι άπειρες φορές που έχω νιώσει εντελώς χαζός λόγω των βλακειών που κάνω απο την αφηρημάδα μου και λέω ότι δε πάει άλλο,θα πάω σε ένα ντόκτορα να μάθω τι έχω και μετά το ξανασκέφτομαι και το ξανασκέφτομαι και δε πάω ποτέ.
    Το σίγουρο είναι ότι δεν είμαστε χαζοί ή "νοητικά καθυστερημένοι" απλά δεν είμαστε σαν τους άλλους.
    Δεν μπορω να συγκεντρωθω ουτε εγω. Η δουλεια μου απαιτει συγκεντρωση συνεχεια.Και κανω συνεχεια τα ιδια λαθη. Και μιλαμε για πολυ απλα πραματα. Δεν κανω καν σωστα τα σχολια αντιγραφη απο το word. Και οταν τα ξανακοιταω μου φαινονται σωστα και εμτα η μανατζερ μου δειχνει τι εχω κανει και ειναι ολο λαθος. Και με ριχνει πολυ αυτο γιατι λεω ειμαι χαζη..δεν κοβει μαλλον. Αλλα εγω δεν βρισκω κατι να με συναρπαζει ευκολα. Ο,τι κανω μετα απο λιγο το βαριεμαι.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    159
    μηπως εισαι κυκλοθυμικη? επειδη μια φιλη μου ειναι ετσι

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κυκλοθυμικη , διπολικη , τριφασικη , αρρωστη την βγαλατε την κοπελα !! μια χαρα εισαι , απλως δεν εχεις βρει αυτο που σενδιαφερει πραματικα .

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Phatox View Post
    μηπως εισαι κυκλοθυμικη? επειδη μια φιλη μου ειναι ετσι
    δεν ειμαι κυκλοθυμικη. δεν εχω μανιες, ουτε υπομανιες. ουτε μιλαω γρηγορα. ουτε θεωρω οτι ειμαι καποια. ουτε κανω καταχρηση ουσιων. ουτε ευτυχισμενη η χαιπερ νιωθω οπως σε αυτες τις 2 διαταραχες, ουτε ενεργεια εχω τοση, ουτε ψυχωσεις, ουτε τπτ. δεν ειμαι διπολικη ουτε κυκλοθυμικη. πλιζ ξεκολλα απτις διπολικες διαταραχες.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  3. βαρεθηκα και δεν ξερω τι να κανω!!!!!!!!!!
    By melina20 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 01-09-2012, 21:06
  4. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΠΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΙΟΛΙ...ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;
    By stefanos_la_del_barrio in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 27-10-2010, 09:23
  5. ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?
    By giannisrou in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 30-03-2008, 23:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •