Αγανάκτηση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63

    Unhappy Αγανάκτηση!!

    Καλησπέρα!

    (Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο)

    Μετά απο ένα αρκετά δύσκολο διάστημα για μένα αποφάσισα να ξαναμοιραστώ μαζί σας αυτό που με απασχολεί. Έχω ξανα ανοίξει παρόμοιο θέμα 1,5 χρόνο πριν περίπου. Όπως σας έχω πει λοιπόν όντας ένα άτομο πολύ εσωστρεφή και ντροπαλό είχα λίγους φίλους ανέκαθεν. Όλο το προηγούμενο διάστημα έκανα παρέα με μια φίλη μου από το σχολείο, μία φίλη μου με την παρέα της απο το χωριό και 2 κορίτσια από την σχολή. Τα πράγματα μέχρι και πριν 6 περίπου μήνες κυλούσαν ομαλά θα έλεγα γιατί είχα κάνει αρκετές προσπάθειες από μέρους μου για να κρατήσω τις φιλίες μου αλλά και να δημιουργήσω καινούριες εντός της σχολής μου. Αφού μόνο πηγή γνωριμίας μου ήταν η σχολή.

    Το καλοκαίρι που μας πέρασε λοιπόν σταμάτησα να κάνω παρέα και με αυτή την φίλη μου από το σχολείο. Άλλη μία απώλεια που μου στοίχισε. Στεναχωρέθηκα και προσπάθησα να συνεχιστεί αλλά τελευταία μαλώναμε αρκετά.. και λόγω του ότι ήταν και η σχολή της σε διπλανή πόλη βγαίναμε όλο και πιο σπάνια..και ενώ είχαμε επικοινωνία κάθε μέρα, κάναμε να μιλήσουμε 10-15 μέρες. Αυτό φυσικά προέκυψε και από μια παρεξήγηση που είχε προηγηθεί αλλά λύθηκε..τουλάχιστον από πλευράς μου. Όμως μετά από αυτό έβλεπα κινήσεις του τύπου, υπονοούμενα ποστ σε φεισμπουκ και μια συμπεριφορά του στύλ "μπορώ και χωρίς εσένα" (και εδώ να διευκρινήσω ότι ήμουν το μόνο άτομο που έκανε παρέα πριν περάσει στη σχολή και γνωρίσει άλλα άτομα) αφού κανονίζαμε να πάμε κάπου για κάτι συγκεκριμένο και μετά την έβλεπα τυχαία στο δρόμο με την καινούρια φίλη της.
    Και δεν με πείραξε αυτό,ίσα-ίσα χαιρόμουν που έκανε καινούριες γνωριμίες αλλά το ότι φερότανε κάπως εκδικητικά αυτό με ενοχλούσε και μάλιστα την ρώτησα αν έχει κάτι για να το λύσουμε. Αλλά αρνήθηκε επιδεικτικά. Δηλαδή "δεν έχω κάτι.εκτός αν πιστεύεις οτι θα 'πρεπε να χω". Οκ και μετά από αυτό δεν ασχολήθηκα γιατί πίστευα ότι αν είναι η φίλη σου να συμπεριφέρεται έτσι μάλλον δεν χρειάζεται και την παρέα μου πλέον. Και εφόσον σταμάτησα την επικοινωνία, σταμάτησε και εκεί η φιλία μας. Να αναφέρω επίσης οτι γενικά σαν χαρακτήρας ήταν και λίγο κτητική. Μερικές φορές ένιωθα την πίεση να την ενημερώσω για το τι θα κάνω επειδή δεν θα μπορούσα να βγω μαζί της την δεδομένη στιγμή. Ή πχ. όταν πήγαινα για Πάσχα στο χωριό μου από όπου ήταν και η άλλη μου η φίλη μου έστελνε μηνύματα και αν δεν απαντούσα επειδή ήμουν έξω θα θύμωνε. Δεν μου το έλεγε φυσικά αλλά το καταλάβαινα. Θεωρούσε δηλαδή οτι έπρεπε να το διαβάσω και να την ενημερώσω ότι δεν μπορώ τώρα να μιλήσω μετά όταν θα πάω σπίτι και τέτοια. Πείτε μου τι γνώμη σας και σ'αυτό αν μπορείτε, κάνω λάθος κάπου ή δεν είναι πίεση;

    Δεν προλαβαίνω λοιπόν να ηρεμήσω λοιπόν από αυτό το γεγονός μετά από 5 μήνες μου έρχονται κι άλλα. Εδώ να επισημάνω πάλι ότι πιο πολύ έκανα παρέα με την φίλη μου από το σχολείο παρά με την φίλη μου από το χωριό (η οποία μένει και αυτή στην πόλη μου πλέον). Η φίλη μου από το χωριό ήταν πιο πολύ του συμφέροντος δηλαδή κι αυτή ήταν αρκετά κοινωνική άλλα κάθε χρόνο έκανε και με άλλους παρέα απλά εμείς ήμασταν φίλες από μωρά και έχει κρατήσει μόνο εμένα. Και γενικά βγαίναμε όποτε είχε χρόνο ή όποτε δεν θα έβγαινε με το αγόρι της.
    Μετά από αυτά λοιπόν και αφού έκανα παρέα μόνο με την φίλη μου από το χωριό και ελάχιστα με τα κορίτσια από την σχολή μου ξαφνικά βλέπω στο φεισμπουκ πάλι υποννούμενα για μένα. Λέω από μέσα μου εντάξει μπορεί να είναι τυχαίο και να μην είναι για μένα κι όλα αυτά για να παρηγορήσω τον εαυτό μου. Μετά από αυτό βγαίνουμε και διαπιστώνω μια αλλαγή συμπεριφοράς και σπόντες για ρουφιάνους και τέτοια. Την ρώτησα αν έχει κάτι αλλά αρνήθηκε και αυτή! Και προσπαθώ να σκεφτώ τι μπορεί να έχω κάνει για να συμπεριφέρεται με τέτοιο τρόπο. Γιατί σαν άνθρωπος ούτε ψέματα λέω ούτε προδίδω μυστικά δεν μιλάω απότομα γενικά είμαι χαμηλών τόνων άνθρωπος και ουδέποτε έμπλεξα σε φασαρίες κατινιές και οτιδήποτε.

    Εδώ να διευκρινίσω πάλι οτι στο χωριό πήγαινα μόνο το πάσχα και το καλοκαίρι. Το καλοκαίρι που πέρασε λοιπόν ήμουν πολλές φορές μόνη στο χωριό λόγω του οτι αυτη η φίλη μου πήγαινε εκδρομές με το αγόρι της και μπορεί να την έβλεπα 1 φορά την εβδομάδα και αφού δεν έκανα παρέα και πλέον με την φίλη μου από το σχολείο δεν υπήρχε λόγος να γυρίσω στην πόλη μου και έκατσα εκεί με την γιαγιά και τον παππού μου.
    Όπως ξέρετε στα χωριά (ιδίως στα μικρά όπως και το δικό μου) όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους και γενικότερα από άτομα μεγαλύτερης ηλικίας υπάχει η διάθεση για κουτσομπολιό. Εγώ λοιπόν επειδή ήμουν σπίτι όλη μέρα αναγκαστικά έβλεπα και συγχωριανούς δλδ γιαγιάδες που ερχόντουσαν για καφέ. Εε απο δώ απο εκεί μια μέρα έρχεται μία θειά και μου ζήτησε να κάτσω μαζί τους. Ε το θεώρησα αγένεια να φύγω στο δωμάτιο μου μιας που την γνώριζα δεν υπήρχε και πρόβλημα να κάτσω ενα μισαωράκι. Αυτή λοιπόν μετα από λίγη ώρα άρχισε να μου μιλάει για την φίλη μου (που είναι και γειτόνισσα μου στο χωριό) και να την κατηγορεί και οτι εγώ είμαι καλύτερη και πιο νοικοκοιρά και βλακείες επειδή με είδε να κάνω δουλειές και ήξερε πράγματα που προφανώς στα χωριά βλέπουν και κουτσομπολεύουν. Πχ. Ήξερε με ποιόν είχε σχέση και έμαθε τι έλεγε η μάνα του αγοριού με τον οποίο ήτανε (γιατί ήταν ξαδέρφη της η μάνα του...και όλοι λίγο-πολύ στο χωριό είναι σόια μεταξύ τους)
    Εγώ κράτησα ουδέτερη στάση και προσπαθούσα να αλλάξω κουβέντα. Τέλος πάντων, αυτή πρέπει να πήγε να είπε σε συγχωριανούς άλλους και να έβαλε λόγια στο στόμα μου (δηλαδή αυτά που έλεγε αυτή οτι τα είπα εγώ) τα οποία μαθεύτηκαν προφανώς.. γι 'αυτό και αυτή η συμπεριφορά της φίλης μου.


    Και άντε εγω στεναχωρέθηκα με την συμπεριφορά της.. με έχει απογοητεύσει κι άλλη φορά αλλά την αποδέχομαι έτσι όπως είναι γιατί είναι φίλη μου. Δεν μπορούσε να σκεφτεί οτι εγώ δεν έχω δείξει ποτέ τέτοιο δείγμα συμπεριφοράς πώς τα πίστεψε όλα αυτά οτι ειπώθηκαν; Κι αν ακόμη κι με το λανθασμένο σκεπτικό της οτι την πρόδωσα αν ήταν αυτή σωστή φίλη δεν θα 'πρεπε να μου το πει; οτι την ενόχλησε ή οτι μαθευτηκέ κάτι και να με ρωτήσει αν ισχύει. Με πληγώνει πολύ το γεγονός οτι μετά από αυτό έχει άλλη γνώμη για μένα.. συνεχίζουμε να κάνουμε παρέα αλλά κι εγώ κι αυτή είμαστε πιο ψυχρές απέναντι η μία στην άλλη.
    Αυτό το εξάμηνο λοιπόν και αφού συνέβισαν το ένα μετά το άλλο είμαι τελείως χάλια. Δεν βγαίνω από το σπίτι εκτός από τις υπεχρεώσεις που έχω και τα φροντιστήρια. Νιώθω τόσοοο μόνη!!! Γιατί οι άνθρωποι εστιάζουν στο πρόβλημα και όχι στη λύση τους. Είναι φυσιολογικό να υπάρχουν παρεξηγήσεις..ανθρώπινες σχέσεις είναι. Δηλαδή πώς ακυρώνεις έναν άνθρωπο με την μία στραβή ακόμη κι αν σου έχει κάνει 1000 καλά; Δεν μπορώ να το αντιληφθώ. Που κάνω συνέχεια λάθος και χάνω ανθρώπους; Ποτέ δεν δημιούργησα φασαρία..ποτέ δεν είχα κακή πρόθεση στο να βλάψω κάποιον..γιατί με το παραμικρό διακρίνω συνεχή κακία και τέτοια συμπεριφορά;!!!
    Πραγματικά δεν έχω κανέναν που να μπορώ να εμπιστευτώ και να κανω παρέα και πλέον εχω συνηθίσει τη μοναξιά μου κι αυτό με τρομάζει!! Έχω στεγνώσει συναισθηματικά και ακόμη είμαι πολυ μικρή γι αυτό.
    Δεν υπάρχει και διέξοδος στο να κάνω καινούριες παρέες..με τα άτομα της σχολής δεν ταιριάζω εκτός απο αυτές τις κοπέλες οι οποίες όμως γνωρίζοταν μεταξύ τους καθώς είναι από την ίδια πόλη και οι παρέες τους είναι κι αυτές εδώ οπότε έχουν παρέες και είναι δύσκολο στο να χωθώ και εγώ. Έχω κάνει τις προσπαθείες μου αλλα δεν πάει παραπάνω από το ένα καφε η μια έξοδο το 2μηνο..
    Έχω απελπιστεί πραγματικά δεν έχω όρεξη ούτε να φάω κοιμάμαι 15 ώρες την μέρα υποφέρω από κοιλόπονους λόγω άγχους
    και δεν αντέχω άλλο αυτή τη κατάσταση!!

    Αφου καταφέρατε να το διαβάσετε όλο περιμένω την γνώμη σας .. και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Last edited by Del-To-21042020a; 27-02-2017 at 22:25.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Too long, didn't read..

    Οκ πλάκα κάνω προφανώς! Γιατί δεν την ρωτάς την φίλη σου γιατί έχετε απομακρυνθεί; Πες της και τον λόγο που υποψιάζεσαι και δες τι θα σου πει. Αν δεν σου μιλήσει ξεκάθαρα και το παίξει τρελίτσα, ε δεν ήσασταν φίλες εξαρχής. Αλλά εξήγησε της ότι ποτέ δεν θα μίλαγες έτσι για εκείνη ακόμη κι αν δεν σε ρωτήσει. Απλά ξεκαθάρισε την πλευρά σου.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Η αληθεία είναι οτι δεν ξέρω ακριβώς τι έχει υποθεί, τι πιστεύει κτλ. την έχω ήδη ρωτήσει μια φορά και επειδή περνάω άσχημη περίοδο προσπαθώ να μην τα σκέφτομαι και πολύ. Έχει περάσει σχεδόν ένας μήνας από τότε και είμαι τελείως αδύναμη στο να μπαίνω στη διαδικασία να ξύνω ξανα πληγές..και επειδή διακρίνω οτι δεν υπάρχει διάθεση για επικοινωνία προτιμώ να μην ασχοληθώ. Δεν μου αφήνει και περιθώριο άλλωστε.. γενικά μιλάει μόνο για τον εαυτό της..ακόμη και μια κουβέντα να ξεκινήσω να πω δεν θα αναπτυχθεί συζήτηση..απλά θα ακουστεί και θα μιλήσουμε πάλι γι'αυτήν. Δηλαδή δεν υπάρχει ουσιαστική επικοινωνία γενικότερα..και πριν συμβεί το οτιδήποτε.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    στη σχολη γτ λες οτι δεν ταιριαζεις με τους αλλους;

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    στη σχολη γτ λες οτι δεν ταιριαζεις με τους αλλους;

    Γιατί έχω προσπαθήσει να κάνω παρέα και με άλλους και διαπίστωσα οτι δεν κολλάμε. Πλέον είμαι και σε κατεύθυνση είμαστε όλο κι όλο 50 άτομα έχουν δημιουργηθεί και παρέες πάνω κάτω..

  6. #6
    Miliva21
    Guest
    Ένα σενάριο που κάνω εγώ για τη φιλη σου αλλά δεν ξέρω αν ισχύει είναι ότι πιθανό να ενοχλήθηκε με κάτι σε σένα ...Ίσως κτ που εκανες κ δεν της αρεσε και το παρεξηγησε ή ίσως κτ στη συμπεριφορά σου...ή κάτι που εκεινη θεωρουσε οτι έπρεπε να κάνεις αλλά δεν έκανες ...κτ Τέλος πάντων να την πείραξε αλλά να μην σου το είπε....να το κράτησε μέσα της να μάζευε να μάζευε διαρκώς ό,τι την ενοχλούσε στη φιλια σας ώστε σιγά σιγά να απομακρυνθεί και να " ψυχραθει" η σχέση μεταξύ σας ....να πετάει μπηχτές επδ το έχει άχτι...αυτο όμως είναι ένα σενάριο....το πώς ήταν η σχέση μεταξύ σας εσύ το ξέρεις ...όπως κ εσύ γνωρίζεις καλύτερα τη προσωπικοτητα και το χαρακτήρα της φίλης σου....

    Μερικοί άνθρωποι δεν θέλουν να εξωτερικευουν τα παράπονα τους προς τους άλλους...ή να εκφράζουν ό,τι τους ενοχλεί ..επδ ίσως δεν τους αρέσουν οι τσακωμοι και οι παρεξηγήσεις είτε επδ δεν θέλουν να φανουν περίεργοι και πιεστικοι στους άλλους με το να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους....και τεσπα για χ,ψ λόγους προτιμούν να αποφύγουν το πρόβλημα να μην εκφράσουν τη παραμικρη ενόχληση αλλά να το κρατήσουν μέσα τους και αυτό σιγά σιγά μαζεύει κ σε απομακρυνει από τον άλλο....μήπως η φιλη σου ανήκει σε αυτούς τους ανθρώπους ??? Θυμάσαι να ήταν άνθρωπος που έλεγε πάντα ότι την ενοχλούσε ή όχι ??

    ....άλλο σενάριο είναι όπως λες και εσυ να της έβαλε κάποιος λόγια για σένα όμως γενικά εκείνη να μην είχε εξαρχής τόση εμπιστοσύνη στο πρόσωπό σου όσο εσύ σε εκείνη και να παρεξηγηθηκε με μιας. Όπως κ να έχει αν σε εκτιμάει και σε αγαπάει σαν φίλη της θα τα ξαναβρείτε αλλιώς δεν σε υπολόγιζε και τόσο πολύ όσο εσύ ...
    Όπως και να έχει προσπαθήσει να είσαι ανοιχτή σε γνωριμίες και σε νέους ανθρώπους όσο μπορείς και να επιδιώκεις να συναναστρεφεσαι με άλλους όταν σου δίνεται η ευκαιρία ...αυτο μπορείς να κάνεις

  7. #7
    Miliva21
    Guest
    Και κάτι επιπλέον....δυστυχώς ή ευτυχώς δεν κρατάνε για πάντα όλες οι φιλικές σχέσεις που δημιουργούμε ...και εγώ ας πούμε έχω κάνει φιλίες με άτομα που με πρόδωσαν ....με άτομα που σταματήσαμε να κάνουμε παρέα γτ "δέσαμε" σε μια συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας κ μετά το τέλος αυτής της περιόδου χαθήκαμέ ...συμβαίνουν αυτά δεν είσαι η μόνη....και εγώ έχω περασει περίοδο πριν λίγα χρόνια που νόμιζα ότι δε μπορω να εμπιστευτώ εύκολα τους άλλους ..αλλά ξέρεις κάτι ?? Μια στιγμή δύσκολη στιγμή ήταν που με έκανε πιο δυνατή και με έμαθε να σκέφτομαι ότι πρέπει να γίνω πιο ανεξάρτητη..ότι δεν πρέπει να εξαρτώμαι και να βασίζομαι σε άλλους σε μεγάλο βαθμό και ότι οι ανθρωποι είναι ελεύθεροι να μας αφήσουν οποιαδήποτε στιγμή θελήσουν από τη ζωή τους για τους δικούς τους λόγους ..όπως κ εσύ έχεις το ίδιο δικαίωμα ...Ίσως είχες μάθει ο κύκλος σου να είναι σταθερος και αμετάβλητος..που περιεχει λίγα άτομα αλλά που τα θεωρείς παντοτινά ..... έτσι ισως νιώθεις ασφάλεια ...όμως οι περοσσοτερες σχέσεις είναι πιο μεταβλητές και εφημερες ...και τώρα που έχει χαλάσει αυτός ο σταθερός κύκλος να έχεις πανικοβληθει επδ νιώθεις μόνη και φοβάσαι ότι Θ μείνεις για πάντα μόνη...

    Αυτό δεν ισχύει ...θα υπάρξουν κ άτομα που θα συμπορευτειτε μαζί ..φιλίες που Θ κρατήσουν γ πάντα (όμως αυτό είναι δύσκολο...Μπορεί να συμβεί με ένα ή δύο το πολύ άτομα....) μπορεί να μην συμβεί και καθόλου....να έχεις απλά ένα κύκλο γνωστών που θα βγαίνετε και θ κάνετε συχνά πυκνά παρέα.....

    Μάλλον πρέπει να κατανοήσεις την προσωρινοτητα των σχέσεων ..να εστιάσεις στον εαυτό σου και να προσπαθήσεις να αναπτύξεις σιγά σιγά την δική σου ανεξαρτησία ...Ίσως πρέπει πρώτα να μάθουμε να ζούμε καλά με τον εαυτό μας...ενδεχομενως αυτή η φάση που περνάς να είναι μοναχική όμως μη σε τρομάζει ......Μπορεί να είναι μεταβατική καθώς η ζωή αλλάζει ...δεν θα μείνεις μόνη....Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά .....πρεπει να εμπιστευτείς ξανά τους άλλους ..να είσαι παρατηρητική με τους ανθρώπους , να προσπαθείς να τους ψυχολογησεις και να ακολουθείς τη διαίσθηση σου και αυτούς που σ κάνουν καλή εντύπωση να τους πλησιάζεις .....και τέλος σκέψου αυτο : όπως λες είσαι άτομο που έχει όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικα για να γίνει αληθινός φίλος ....αυτο να σκέφτεσαι και να θυμάσαι πάντα : εγώ ειμαι ειλικρινής και έμπιστη..μπορώ ν κανω φίλους ...υπαρχουν άνθρωποι που θα εκτιμήσουν αυτά τα χαρακτηριστικά μου ..άρα αργά ή γρήγορα κάποιος θ με εκτιμήσει κ θα θέλει να με προσεγγίσει....
    Έγραψα κατεβατό αλλά ελπίζω να βοήθησα κάπως

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Ένα σενάριο που κάνω εγώ για τη φιλη σου αλλά δεν ξέρω αν ισχύει είναι ότι πιθανό να ενοχλήθηκε με κάτι σε σένα ...Ίσως κτ που εκανες κ δεν της αρεσε και το παρεξηγησε ή ίσως κτ στη συμπεριφορά σου...ή κάτι που εκεινη θεωρουσε οτι έπρεπε να κάνεις αλλά δεν έκανες ...κτ Τέλος πάντων να την πείραξε αλλά να μην σου το είπε....να το κράτησε μέσα της να μάζευε να μάζευε διαρκώς ό,τι την ενοχλούσε στη φιλια σας ώστε σιγά σιγά να απομακρυνθεί και να " ψυχραθει" η σχέση μεταξύ σας ....να πετάει μπηχτές επδ το έχει άχτι...αυτο όμως είναι ένα σενάριο....το πώς ήταν η σχέση μεταξύ σας εσύ το ξέρεις ...όπως κ εσύ γνωρίζεις καλύτερα τη προσωπικοτητα και το χαρακτήρα της φίλης σου....

    Μερικοί άνθρωποι δεν θέλουν να εξωτερικευουν τα παράπονα τους προς τους άλλους...ή να εκφράζουν ό,τι τους ενοχλεί ..επδ ίσως δεν τους αρέσουν οι τσακωμοι και οι παρεξηγήσεις είτε επδ δεν θέλουν να φανουν περίεργοι και πιεστικοι στους άλλους με το να εκφράσουν τη δυσαρέσκειά τους....και τεσπα για χ,ψ λόγους προτιμούν να αποφύγουν το πρόβλημα να μην εκφράσουν τη παραμικρη ενόχληση αλλά να το κρατήσουν μέσα τους και αυτό σιγά σιγά μαζεύει κ σε απομακρυνει από τον άλλο....μήπως η φιλη σου ανήκει σε αυτούς τους ανθρώπους ??? Θυμάσαι να ήταν άνθρωπος που έλεγε πάντα ότι την ενοχλούσε ή όχι ??

    ....άλλο σενάριο είναι όπως λες και εσυ να της έβαλε κάποιος λόγια για σένα όμως γενικά εκείνη να μην είχε εξαρχής τόση εμπιστοσύνη στο πρόσωπό σου όσο εσύ σε εκείνη και να παρεξηγηθηκε με μιας. Όπως κ να έχει αν σε εκτιμάει και σε αγαπάει σαν φίλη της θα τα ξαναβρείτε αλλιώς δεν σε υπολόγιζε και τόσο πολύ όσο εσύ ...
    Όπως και να έχει προσπαθήσει να είσαι ανοιχτή σε γνωριμίες και σε νέους ανθρώπους όσο μπορείς και να επιδιώκεις να συναναστρεφεσαι με άλλους όταν σου δίνεται η ευκαιρία ...αυτο μπορείς να κάνεις

    Η εμπιστοσύνη μεταξύ μας είχε χαθεί πριν από πολύ καιρό και τότε ήταν υπεύθυνη εκείνη..πάντως εγώ την είχα συγχωρέσει και ουδέποτε είχα μπροστά της τέτοια συμπεριφορά ειρωνίες κτλπ. Ήταν τόσο λεπτό το θέμα και με είχε φέρει σε τόσο δύσκολη θέση που δεν μπορούσα να της ανοίξω θέμα στο τι με ενόχλησε.. Είχε καταλάβει βέβαια ότι έκανε βλακεία.. Απλά το άφησα να περάσει. Σκέφτηκα τότε οτι μέσα στις ανθρώπινες σχέσεις είναι φυσιολογικό κάποια στιγμή να συμβαίνουν και στραβά.Πάντα όμως θυμάμαι και τα καλά που μου έχει κάνει και σε μια στραβή δεν ακυρώνεις έναν άνθρωπο που σ'έχει βοηθήσει. Σε καμία περίπτωση δεν είναι πάντως άνθρωπος που δεν θέλει να δημιουργήσει φασαρία..είναι αρκετά τσαμπουκαλού γενικά αλλα μόνο εκεί που την παίρνει. Ας πούμε σε μένα που είμαι χαμηλών τόνων το έκανε... ακριβώς το ίδιο περιστατικό συνέβη με έναν άλλο φίλο της που μαθεύτηκε κάτι απο κείνον κάτι που δεν ξέρουμε κι αν είναι σίγουρο..δεν έκανε τίποτα απολύτως. Αυτό το διάστημα το παίζει φίλη μου όλο καρδούλες και κολλητή και τέτοια και στο φβ μου ανεβάζει άλλα. Εγώ έχω πικραθεί πάρα πολύ από αυτή την φιλία που ούτε θέλω να βγαίνουμε πλέον..προτιμώ να κάθομαι σπίτι. Επίσης όταν βγαίνουμε δεν έχουμε κάτι κοινό να πούμε πλέον... ακούω να κράζει τους πάντες που νομίζει οτι την ζηελύουν κι εγώ θα πρέπει να συμφωνώ..γιατί να πω και την αλήθεια άμα πω την γνώμη μου σε κάτι που δεν συμφωνώ θα νομίζει οτι την ζηλεύω κι εγώ.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Και κάτι επιπλέον....δυστυχώς ή ευτυχώς δεν κρατάνε για πάντα όλες οι φιλικές σχέσεις που δημιουργούμε ...και εγώ ας πούμε έχω κάνει φιλίες με άτομα που με πρόδωσαν ....με άτομα που σταματήσαμε να κάνουμε παρέα γτ "δέσαμε" σε μια συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας κ μετά το τέλος αυτής της περιόδου χαθήκαμέ ...συμβαίνουν αυτά δεν είσαι η μόνη....και εγώ έχω περασει περίοδο πριν λίγα χρόνια που νόμιζα ότι δε μπορω να εμπιστευτώ εύκολα τους άλλους ..αλλά ξέρεις κάτι ?? Μια στιγμή δύσκολη στιγμή ήταν που με έκανε πιο δυνατή και με έμαθε να σκέφτομαι ότι πρέπει να γίνω πιο ανεξάρτητη..ότι δεν πρέπει να εξαρτώμαι και να βασίζομαι σε άλλους σε μεγάλο βαθμό και ότι οι ανθρωποι είναι ελεύθεροι να μας αφήσουν οποιαδήποτε στιγμή θελήσουν από τη ζωή τους για τους δικούς τους λόγους ..όπως κ εσύ έχεις το ίδιο δικαίωμα ...Ίσως είχες μάθει ο κύκλος σου να είναι σταθερος και αμετάβλητος..που περιεχει λίγα άτομα αλλά που τα θεωρείς παντοτινά ..... έτσι ισως νιώθεις ασφάλεια ...όμως οι περοσσοτερες σχέσεις είναι πιο μεταβλητές και εφημερες ...και τώρα που έχει χαλάσει αυτός ο σταθερός κύκλος να έχεις πανικοβληθει επδ νιώθεις μόνη και φοβάσαι ότι Θ μείνεις για πάντα μόνη...

    Αυτό δεν ισχύει ...θα υπάρξουν κ άτομα που θα συμπορευτειτε μαζί ..φιλίες που Θ κρατήσουν γ πάντα (όμως αυτό είναι δύσκολο...Μπορεί να συμβεί με ένα ή δύο το πολύ άτομα....) μπορεί να μην συμβεί και καθόλου....να έχεις απλά ένα κύκλο γνωστών που θα βγαίνετε και θ κάνετε συχνά πυκνά παρέα.....

    Μάλλον πρέπει να κατανοήσεις την προσωρινοτητα των σχέσεων ..να εστιάσεις στον εαυτό σου και να προσπαθήσεις να αναπτύξεις σιγά σιγά την δική σου ανεξαρτησία ...Ίσως πρέπει πρώτα να μάθουμε να ζούμε καλά με τον εαυτό μας...ενδεχομενως αυτή η φάση που περνάς να είναι μοναχική όμως μη σε τρομάζει ......Μπορεί να είναι μεταβατική καθώς η ζωή αλλάζει ...δεν θα μείνεις μόνη....Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά .....πρεπει να εμπιστευτείς ξανά τους άλλους ..να είσαι παρατηρητική με τους ανθρώπους , να προσπαθείς να τους ψυχολογησεις και να ακολουθείς τη διαίσθηση σου και αυτούς που σ κάνουν καλή εντύπωση να τους πλησιάζεις .....και τέλος σκέψου αυτο : όπως λες είσαι άτομο που έχει όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικα για να γίνει αληθινός φίλος ....αυτο να σκέφτεσαι και να θυμάσαι πάντα : εγώ ειμαι ειλικρινής και έμπιστη..μπορώ ν κανω φίλους ...υπαρχουν άνθρωποι που θα εκτιμήσουν αυτά τα χαρακτηριστικά μου ..άρα αργά ή γρήγορα κάποιος θ με εκτιμήσει κ θα θέλει να με προσεγγίσει....
    Έγραψα κατεβατό αλλά ελπίζω να βοήθησα κάπως

    Ισχύει! Ακριβώς αυτό.. Και επειδή μίλησα και με τους δικούς μου ακριβώς αυτό μου είπανε. Μεγάλο λάθος να στηρίζεσαι πάντα στους άλλους. Αν δεν αγαπήσουμε και εμείς οι ίδιοι τον εαυτό μας γι'αυτό που είμαστε πως να μας αγαπήσουν και οι άλλοι..

    Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και την βοήθεια σου..Να 'σαι καλά.. :)

  10. #10
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by gkoliobirtol View Post
    Η εμπιστοσύνη μεταξύ μας είχε χαθεί πριν από πολύ καιρό και τότε ήταν υπεύθυνη εκείνη..πάντως εγώ την είχα συγχωρέσει και ουδέποτε είχα μπροστά της τέτοια συμπεριφορά ειρωνίες κτλπ. Ήταν τόσο λεπτό το θέμα και με είχε φέρει σε τόσο δύσκολη θέση που δεν μπορούσα να της ανοίξω θέμα στο τι με ενόχλησε.. Είχε καταλάβει βέβαια ότι έκανε βλακεία.. Απλά το άφησα να περάσει. Σκέφτηκα τότε οτι μέσα στις ανθρώπινες σχέσεις είναι φυσιολογικό κάποια στιγμή να συμβαίνουν και στραβά.Πάντα όμως θυμάμαι και τα καλά που μου έχει κάνει και σε μια στραβή δεν ακυρώνεις έναν άνθρωπο που σ'έχει βοηθήσει. Σε καμία περίπτωση δεν είναι πάντως άνθρωπος που δεν θέλει να δημιουργήσει φασαρία..είναι αρκετά τσαμπουκαλού γενικά αλλα μόνο εκεί που την παίρνει. Ας πούμε σε μένα που είμαι χαμηλών τόνων το έκανε... ακριβώς το ίδιο περιστατικό συνέβη με έναν άλλο φίλο της που μαθεύτηκε κάτι απο κείνον κάτι που δεν ξέρουμε κι αν είναι σίγουρο..δεν έκανε τίποτα απολύτως. Αυτό το διάστημα το παίζει φίλη μου όλο καρδούλες και κολλητή και τέτοια και στο φβ μου ανεβάζει άλλα. Εγώ έχω πικραθεί πάρα πολύ από αυτή την φιλία που ούτε θέλω να βγαίνουμε πλέον..προτιμώ να κάθομαι σπίτι. Επίσης όταν βγαίνουμε δεν έχουμε κάτι κοινό να πούμε πλέον... ακούω να κράζει τους πάντες που νομίζει οτι την ζηελύουν κι εγώ θα πρέπει να συμφωνώ..γιατί να πω και την αλήθεια άμα πω την γνώμη μου σε κάτι που δεν συμφωνώ θα νομίζει οτι την ζηλεύω κι εγώ.
    Καλό είναι να κάνετε μια κουβέντα όταν θα νιώθεις καλύτερα....όταν δημιουργουνται παρεξηγήσεις καλό είναι να της λύνουμε ...όχι από φβ ή μνμ ή να κάνουμε υποθέσεις μόνοι μας για το τι σκέφτεται και τι φαντάζεται ο άλλος...αλλά από κοντά..να καθίσετε με ειλικρίνεια να τα βάλετε όλα στο τραπέζι και να βγάλετε αυτά που σας έχουν στεναχώρησει και τις δύο για να δείτε αν και πώς μπορεί ν συνεχιστει αυτή η φιλια

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Καλό είναι να κάνετε μια κουβέντα όταν θα νιώθεις καλύτερα....όταν δημιουργουνται παρεξηγήσεις καλό είναι να της λύνουμε ...όχι από φβ ή μνμ ή να κάνουμε υποθέσεις μόνοι μας για το τι σκέφτεται και τι φαντάζεται ο άλλος...αλλά από κοντά..να καθίσετε με ειλικρίνεια να τα βάλετε όλα στο τραπέζι και να βγάλετε αυτά που σας έχουν στεναχώρησει και τις δύο για να δείτε αν και πώς μπορεί ν συνεχιστει αυτή η φιλια
    Σίγουρα κι αν είχε προηγηθεί και συζήτηση την προηγούμενη φορά ίσως δεν φτάναμε και σε αυτό το σημείο. Τώρα πιστεύω είναι τελειωμένη υπόθεση αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο τη δεδομένη στιγμή το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να μαλώσουμε και να σταματήσουμε να κάνουμε παρέα οριστικά. Ίσως κάποτε αν περάσει καιρός και κάνουμε παρέα ακόμη να συζητηθεί και να λυθεί κάθε παραξήγηση. Όμως ακόμη καίει το θέμα.. και όταν είναι ο άλλος νευριασμένος η θυμωμένος παίρνει παρορμητικές αποφάσεις..και σίγουρα όχι σύμφωνα με την λογική.

  12. #12
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by gkoliobirtol View Post
    Σίγουρα κι αν είχε προηγηθεί και συζήτηση την προηγούμενη φορά ίσως δεν φτάναμε και σε αυτό το σημείο. Τώρα πιστεύω είναι τελειωμένη υπόθεση αν φτάσουμε σε αυτό το σημείο τη δεδομένη στιγμή το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να μαλώσουμε και να σταματήσουμε να κάνουμε παρέα οριστικά. Ίσως κάποτε αν περάσει καιρός και κάνουμε παρέα ακόμη να συζητηθεί και να λυθεί κάθε παραξήγηση. Όμως ακόμη καίει το θέμα.. και όταν είναι ο άλλος νευριασμένος η θυμωμένος παίρνει παρορμητικές αποφάσεις..και σίγουρα όχι σύμφωνα με την λογική.
    Kαλα ναι οκκ..εσυ ξερεις καλυτερα ποιο ειναι το προβλημα και τι ακριβως εχει συμβει..εγω δν ξερω τιποτα προφανως..απλα στη θεση σου οπως σ ειπα θ επελεγα να το κουβνετιασω πρωτον για να τα βγαλω απο μεσα μ δευτερον για να βρω μια λυση και τριτον γ να μη βασανιζομαι να κανω σεναρια και να σκεφτομαι τί σκεφτεται κ τι σχεδιαζει να κανει εκεινη...σαφως εσυ θα παρεις τη καλυτερη αποφαση που ταιριαζει ....παντως οτι και αν γινει μη σκας πολυ....οι αληθινοι φιλοι που μας εκτιμουν και θεωριυν σημαντικη τη φιλια μας δεν μας παρατανε για μικροπραγματα κ χαζοπαρεξηγησουλες......αμα δν θελει σκασιλα σ..καλυτερα για σενα στη τελικη ...θα ξεχωρισεις πιο ευκολα ποιος σε αγαπαει και σε θελει πραγματικα στη ζωη του...ενα ξεσκαρταρισμα δν βλαπτει :)

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    63
    Quote Originally Posted by Miliva21 View Post
    Kαλα ναι οκκ..εσυ ξερεις καλυτερα ποιο ειναι το προβλημα και τι ακριβως εχει συμβει..εγω δν ξερω τιποτα προφανως..απλα στη θεση σου οπως σ ειπα θ επελεγα να το κουβνετιασω πρωτον για να τα βγαλω απο μεσα μ δευτερον για να βρω μια λυση και τριτον γ να μη βασανιζομαι να κανω σεναρια και να σκεφτομαι τί σκεφτεται κ τι σχεδιαζει να κανει εκεινη...σαφως εσυ θα παρεις τη καλυτερη αποφαση που ταιριαζει ....παντως οτι και αν γινει μη σκας πολυ....οι αληθινοι φιλοι που μας εκτιμουν και θεωριυν σημαντικη τη φιλια μας δεν μας παρατανε για μικροπραγματα κ χαζοπαρεξηγησουλες......αμα δν θελει σκασιλα σ..καλυτερα για σενα στη τελικη ...θα ξεχωρισεις πιο ευκολα ποιος σε αγαπαει και σε θελει πραγματικα στη ζωη του...ενα ξεσκαρταρισμα δν βλαπτει :)
    Έχεις δίκιο. Όλα για κάποιο λόγο γίνονται..θα πάρει το δρόμο του από μόνο του το θέμα. Όταν έχεις καθαρή την συνείδηση σου και ποτέ δεν έχεις κακές προθέσεις δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα! :)

Similar Threads

  1. αγανάκτηση
    By ΜΑΙΡΟΥΛΑ in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 12-11-2015, 19:31
  2. Οικογενεια παλια κ συγχρονη εποχη,Προβληματισμος κ αγανακτηση
    By μυσπ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 09-10-2013, 01:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •